Stranuturi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Porcutul vostru stranuta?

Da
70
80%
Nu
18
20%
 
Voturi totale: 88

AnnaM.
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2012, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Stranut

Mesajde AnnaM. » 23 Apr 2012, 10:37

:cavies:
<33 mokka si bella(coco)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Stranut

Mesajde maria » 23 Apr 2012, 10:56

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

AnnaM.
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2012, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Stranut

Mesajde AnnaM. » 23 Apr 2012, 11:24

:lol: Nu prea aveti cum pentru ca mititica chiraie dupa Mokka ca o nebuna. Daca mananca Mokka ceva, se duce si ii ia din gura, daca doarme, doarme si ea, cand e in brate, vrea si ea. Tot ce face cea mare sa faca si ea. Si daca o iau doar pe ea in brate nu are stare, plange, chitaie pana o pun cu febletea ei :lol: Desi saracuta Mokka nu prea o simpatizeaza din cate vad si isi marcheaza teritoriul non-stop Bella nu are treaba popcorneste si alearga fara oprire. O oboseste tare rau pe ''mamica ei'' dar probabil cand creste mai mare si se calmeaza o sa fie nedespartite.
:cavies:
<33 mokka si bella(coco)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Stranut

Mesajde Gemon » 23 Apr 2012, 13:15


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Stranut

Mesajde irena » 23 Apr 2012, 14:34

Mai poti apela si la o tamplarie. Sau daca nu ai posibilitatea sa iei de la tamplarie, iar in pet-shop nu gasesti, vezi magazine online si fa
comanda. Eu asa am procedat - am comandat vreo 30 de pungi de talas si o perioada buna de timp nu am avut stres :)

Francisc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 19
Membru din: 18 Apr 2012, 02:40
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat

Mesajde Francisc » 23 Apr 2012, 22:13

Porcusorul e bine. Am fost la domnul doctor Ionescu.

monyk
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 25 Mai 2012, 15:43
Localitate: cluj napoca

porcusorul meu stranuta

Mesajde monyk » 25 Mai 2012, 15:53

Buna , am un porcusor de guineea de 5 ani, si de ceva timp a inceput sa stranute :( . mananca in continuare foarte bine, doar ca nu mai bea apa asa mult, in schimb mananca iarba, salata si castraveti proaspeti .
Ce pot face ca sa nu mai stranute ?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusorul meu stranuta

Mesajde crisa24 » 25 Mai 2012, 16:26

Daca stanuta, poate fi de la praf, poate fi alergic la ceva sau poate este racit!
Insa ar trebuii sa mergi cu el la medic sa il vada, uite aici medicii recomandati din cluj-napoca,
http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=173
Ii poti da vitamina C si Beres, o cura ce il va ajuta mult, despre vitamina C gasesti aici
http://gemon.ro/forum/viewtopic.php?f=3 ... vitamina+C

1.Ii curge nasul, ochisorii, a scazut in greutate(daca da cat?)
2.Ce anume primeste(alimente)?
3.A primit cumva legume direct din frigider?
4.Ai schimbat ceva in casuta lui(talas, paturica, fan), ai adus ceva nou?
5.Are pofta de mancare, mananca ca de obicei?
6. Cat de des primeste vitamina C, ii faci cure de obicei?

Iti recomand sa citesti forumul si site-ul http://www.gemon.ro si aici despre ingrijire si hranire!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

alia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Dec 2012, 19:55
Localitate: iasi

purcelusa bolnavioara

Mesajde alia » 09 Dec 2012, 20:05

salutare tuturor,

acum o saptamana am cumparat de la pet shop o purcelusa de guineea tare simpatica si foarte cuminte.
astazi am observat ca este foarte apatica si retrasa in casuta ei, mai mult decat in celelate zile iar in seara asta am gasit-o intinsa pe o parte.
am incercat sa o hranesc din mana si mananca cu pofta in schimb a inceput sa stranute acum 10 minute si nu se opreste.

nu stiu ce sa fac, este primul purcelus de guinea pe gare il am si nu stiu care este comportamentul specific lor.

va rog ma nevoie de un sfat
multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde Gemon » 09 Dec 2012, 21:37

Poate fi prea retras, inactiv atunci cand este tinut singur, fiind lipsit de stimuluri (contact auditiv, tactil, olfactiv) din partea unui congener. Este animal social si are nevoie de compania unui alt porcusor, sa ii aduci cat mai repede un alt porcusor de acelas sex, o porcuta in cazul in care este femela. Poti adopta de pe forum, cautand in sectiunea viewforum.php?f=1
Daca nu esti sigura in privinta sexului, pune o poza despre aparatul genital aici viewtopic.php?f=4&t=56

Poate avea acest comportament si atunci cand nu este hranit sau ingrijit corespunzator, cand are sistemul digestiv dereglat sau cand este racit. Fanul sa fie mereu accesibil, sa poata consuma atunci cand vrea, si atat cat doreste, sa nu lipseasca niciodata din meniu. Apa sa fie schimbata zilnic in adapatoare chiar si in cazul in care pare sa nu bea din aceasta. Alimente proaspete e bine sa primeasca de 3x/zi, avem un topic cu aceasta tema aici

Sa aiba un loc de odihna cat mai confortabil si calduros, poti face din material fleece o paturica sau un saculet, vezi de ex. pe facebook accesoriile ce am facut pentru porcusorii mei la http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 008&type=3
Vezi cat de simplu e sa faci un tunel, aici
http://www.spikeskleinewelt.de/Kuschelrolle.html
sau
http://www.guineapigcages.com/forum/spe ... unnel.html

Daca ai un cantar, cantareste-i zilnic dimineata si seara, inainte de masa, greutatea corporala pe o perioada de cel putin 4-6 zile, pentru a vedea daca scade din greutate sau nu. Poate parea ca mananca cu pofta si atunci cand doar "ciuguleste", incercand in acest fel sa ascunda boala, avand acest comportament intiparit in gene, pentru a ascunde starea de sanatate precara fata de pradatori. Monitorizand greutatea poti afla foarte repede cat mananca si cum asimileaza hrana.
Este important sa verifici si scaunul, trebuie sa aiba un aspect normal, si o consistenta normala.

Incepe o cura de vitamina C, timp de 7-10 zile sa ii dai zilnic odata 4-5 picaturi de vitamina C solutie orala, cauta acest produs in farmacia umana
Imagine

Scrie-ne ccum o hranesti, ce primeste zilnic si de cate ori pe zi, scrie si ce hrana speciala ii dai (denumirea si firma) si pune aici o poza despre cusca ei.

alia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Dec 2012, 19:55
Localitate: iasi

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde alia » 09 Dec 2012, 22:26

Multumesc de raspuns,
Am mai citit pe site despre ingrijire si hranire, intentionez sa ii caut o partenera.
Din pacate fan nu are la dispozitie, doar o hrana speciala cumparata la petshop , salata, morcov si mar.
Stranutul de care vorbeam a incetat repede cred ca se inecase cu ceva.
Ma ingrijoreaza faptul ca sta intinsa pe o parte, cand incerc sa o ridic cade inapoi.
Acum o tin invelita langa mine sii ii dau sa manance.

Am uitat sa spun ca a avut diaree in ultimele 2 zile.
Iar adapatorul cumparat odata cu porcusoara s-a stricat si a fost adapata din cutiuta. Maine urmeaza sa il schimb.
Piciorusele din spate si nu si le misca aproape de loc iar cele din fata foarte putin. Singura nu sta decat pe o parte, ii dau sa manance si sa bea cu seringa.
Dimineata, am sa merg la veterinar, sper sa reziste pana atunci

Mananca "cavie grand mix" de la padovan.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde chinchi2 » 09 Dec 2012, 22:48

Nu este o mancare prea buna.
Ar trebui sa ii dai Vitakraft Emotion sau orice mancare de la Verselle Laga.
Daca o pui pe pat sau pe jos tot pe o parte sta?Nu incearca sa mearga??
Probabil ca i-a cedat partea din spate cu tot cu coloana si nu cred ca se poate repara.Eu nu cred ca mai rezista pana maine daca nu se poate ridica :( Ce varsta are?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde Gemon » 09 Dec 2012, 23:32

Sunt foarte multe greseli ce au dus la aceasta stare. Fanul nu poate lipsi din dieta, este alimentul de baza ce nu poate fi inlocuit cu nimic altceva. Salata este nesanatoasa si extrem de periculoasa in acest anotimp, plina de chimicale si saraca in fibre, perturba tranzitul intestinal, oferita in cantitati mari sau repetate duce la diaree, compomite peristaltismul, combinata cu o hrana nesanatoasa si cu lipsa de fan duce la grave tulburari digestive ce slabesc rezistenta organismului, devenind extrem de vulnerabili, flora intestinala fiind si ea compromisa de asa alimentatie. In plus nu avea nici adapatoare, ceea ce putea genera o problema la nivelul cailor aeriene, apa putand trece accidental in caile aeriene, producand in timp pneumonie. In acest caz poate aduce ameliorare siropul Rhinathiol, administrat cate 1 ml de doua ori pe zi.

Cat mai curand ar avea nevoie de probiotic (se poate cumpara la farmacia umana EuBiotics), ar trebui hranita cu foarte mare precautie cu seringa in asa fel, incat sa poate inghiti in ritmul ei o cantitate mica, marind treptat cantitatea la urmatoarele mese. Vezi exemple de hranire aici viewtopic.php?p=87168#p87168
Are nevoie si de vitamina C, de tarata de grau amestecat in hrana ce i se prepara, si aplicat tratamentul contra diareei, daca e cazul.

alia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Dec 2012, 19:55
Localitate: iasi

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde alia » 10 Dec 2012, 00:19

Nu este un traumatism la nivelul coloanei, inca are reflexe la atingerea in talpa.
Hrana ne adecvata, lipsa de cunostinte, vina este a mea sper sa fie rezistenta si maine mergem la veterinar.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: purcelusa bolnavioara

Mesajde chinchi2 » 10 Dec 2012, 00:38

Stiu ca suna stupid,dar ar trebui sa stai cu ea sa o veghezi si sa nu o lasi sa adoarma :(
Asa are mai multe sanse de supravietuire


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori