Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 12 Sep 2013, 16:20

Buna,

Dintisorii par in regula cei din fata inca sunt separati, dar nu la fel de tare si nu vrea sa isi roada mancarea cu ei din ce am observat, nu pare sa aiba o malocuzie la molari, deoarece mesteca normal. Ii dau ceai de musetel si ii curat. In plus de aproape o spatamana face moale. I-am dat rapid care si nu i s-a imbunatatit starea, in momentul de fata continui pe biotice, tarate oparita, radacinoase mancare uscata si fan si cum face moale nu isi mananca bobitele. Nu stiu ce as mai putea sa ii adaug in tratament ca sa isi revina. :( Sa ii dau Vitamina B complex sirop? (am observat ca are zahar in compozitie si ma gandesc sa nu ii dauneze). Momentan are 580 de grame.

Multumesc
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 13 Sep 2013, 13:06

Creste-i orz verde in ladita, si daca ai posibilitatea, sa ii aduci iarba verde proaspata pe care sa o oferi doar dupa cateva ore de la culegere, nu in forma prea proaspata, dar nici uscata. Cecotrofele de la un alt porcusor sanatos ar fi benefice. La fel si incurajarea comportamentului de cautare-cercetare prin reamenajare si/sau ascundere a alimentelor oferite ca mese proaspete, deoarece miscarea, activitatea imbunatateste digestia.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme dentitie

Mesajde Gemon » 13 Sep 2013, 13:31


Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 13 Sep 2013, 16:21

Multumesc pentru raspunsul rapid. Sa stii ca eu cred ca e de la fan. Am mai patit o data cu ea asa, a facut moale si dupa ce i-am schimbat fanul si-a revenit. Este posibil sa fie vre-un microb pe care l-a contactat din fanul pe care i l-am luat.

update: i-am schimbat fanul si apa de baut, tot moale face. I-am pus la incoltit orz si o sa ii mai dau tarate cu biotice. Maine am sa ii cumpar un biotic mai puternic ca Eubiotics pentru adulti sau erceflora, poate are efect mai rapid decat cel pentru copii. Sunt ingrijorata, sper sa ii treaca. :(
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: probleme dentitie

Mesajde Claudia_Cristina » 13 Sep 2013, 16:59

Scuze, m-am exprimat gresit, i-au fost scosi dintisorii la care nu se mai putea face nimic, pt ca doctorita mi-a zis ca probabil il dureau foarte tare, iar cariil avea si la altii dintisori.
Oricum, cat a putut a rezistat si imi pare bine ca nu a suferit si mai mult timp...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: probleme dentitie

Mesajde Gemon » 17 Sep 2013, 10:48

Daca vei mai avea in viitor nevoie de un medic pentru tratarea unui animal exotic cum e porcusorul, neaparat sa cauti unul care se pricepe macar cat de cat la porcusori, vezi si topicul viewtopic.php?f=2&t=173


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori