Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde crisa24 » 21 Iul 2011, 10:15

ok, sa ne ti la curent cu dintisorii...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Diana1983
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2010, 17:20
Localitate: Buzau

Re: Probleme dentare

Mesajde Diana1983 » 26 Iul 2011, 17:41

Buna seara! Din pacate revin si eu cu o problema cu fetita mea mica, Bubu! De 2 zile nu mai mananca nimic! Nu mai poate manca,desi prezinta interes fata de mancare, o miroase si chiar plange dupa mine sa-i dau mancare cand stie ca e ora ei de masa! Am dus-o la medic, aici, in Buzau, care ieri i-a pilit dintii din fata, urmand ca in functie de evolutia ei sa revin. Pana azi dimineata insa Bubu nu a putut sa manance nimic, doar suc de legume, cu pipeta. Si a slabit tare. Am dus-o si azi la medic, i-a facut niste vitamine injectabile urmand ca maine sa ma duc din nou, existand suspiciunea sa aiba dintii inclestati.Nu stiu ce sa ma fac. Ce sa-i dau de mancare? Mi-e teama sa nu fie ceva mai grav si sa aiba nevoie de operatie. Stie cineva un medic bun in aceste probleme, in Buzau?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde irena » 26 Iul 2011, 18:10

ce poti sa faci e sa suni la ana pantu (gasesti nr pe forum, la topicul Medici veterinari), ii explici ce problema ai si vezi ce te sfatuieste. si evident, mergi la vet si vezi ce iti spune.

in prima faza poti sa ii dai pelete macinate si amestecate cu apa, cu seringa. asa va avea ceva in stomacel. eu zic ca e foarte important ca inainte sa mergi la medic, sa printezi lista cu antibiotice interzise. ce e sigur e sigur. daca primeste antibiotic, e important sa ii administrezi probiotic, gasesti pe forum cum se administreaza.

imi pare rau ca nu te pot sfatui mai mult. cred ca doar un medic poate.

sanatate multa si sa ne tii la curent!

Diana1983
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 21 Oct 2010, 17:20
Localitate: Buzau

Re: Probleme dentare

Mesajde Diana1983 » 27 Iul 2011, 18:29

Astazi a dus-o mama din nou pe Bubu la vet, a doua zi consecutiv. I-a mai facut un antibiotic. Problema e ca nu poate sa manance hrana solida. Ii dau de 3 zile deja doar mancare cu seringa. In continuare dovedeste interes fata de mancare dar nu poate sa muste. Nu stiu ce sa fac. Maine din nou o sa merg la vet. Nu mi-a dat un raspuns concludent, insa varul meu care e farmacist veterinar mi-a spus ca poate e in perioada de convalescenta si poate in timp isi va reveni. Mi-e teama sa nu necesite o interventie chirurgicala.Imi puteti spune cam in cat timp isi poate reveni si cand trebuie sa ma ingrijorez!!! Este a treia zi cand Bubu nu poate manca! Si mamica ei ein aceeasi cusca. O poate afecta in vreun fel starea de sanatate a fetitei ei? Ar trebuie sa le despart? Va multumesc!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 27 Iul 2011, 19:26

diana te rog sa ii arati mamei tale mesajul meu
porcuta trebuie sa primeasca un probiotic
are digestia data peste cap si in plus a facut si antibiotic
deci trebuie biotics baby, un varf de cutit dizolvat in apa plata de 3 ori pe zi, timp de o saptamana si apoi de 2 ori pe zi alta saptamana
apoi trebuie sa fii sigura ca antibioticul e unul permis
exista pe site lista cu antibiotice permise
trebuie hranita cu seringa cu pelete macinate si cu " burtica sanatoasa " de la nestle
trebuie sa incercati sa macinati fan, in rasnita de cafea, porcuta trebuie sa manance fan
amestecati fan cu pelete macinate si ii dati cu seringa cu suc de radacinoase
ii dati sa manance din 3 in 3 ore
trebuie sa ii dati bobite cecale de la cealalta porcuta
deci nu le despartiti
sanatate va dorim
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

loredana.tinta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Iun 2011, 13:12
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde loredana.tinta » 27 Iul 2011, 21:07

un sfat...atentie cand hraniti cu seringa,eu am facut asta fara sa realizez ca mancarea i-a ramas in gurita,aveam impresia ca inghite,cand am mers a doua zi la ana pantu i-a scos cu o penseta toata mancarea pe care i-am dat-o din 3 in 3 ore..insistati sa verifice cu atentie maselutele pentru ca la noi prima data nu si-a dat seama ca trebuiau taiate,pareau ok,a doua zi le-a taiat,a zis ca de fapt erau foarte mari :(

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde crisa24 » 28 Iul 2011, 10:48

am incercat sa ma uit in gura porcusorilor, dar nu se poate, are gura stansa rau :( , nu te poti uita decat la dintii din fata, fara aparatul ala de deschis gura nu cred ca merge..


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde irena » 28 Iul 2011, 12:30

au probleme cu dintisorii? mergi la un vet, sa se uite el ;) pentru asa ceva nu ar trebui sa platesti foarte mult, si cred ca un vet isi da mai bine seama daca are o problema.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde crisa24 » 29 Iul 2011, 10:32

nu, nu am probleme :winking: , am vazut un aparat de verificat maselele care largeste mult gura si am deschis si eu gurita lor dar nu imi imaginez cum poate sa se deschida atat, am citit ce a zis geda ca gurita lor se poate mariiiiii :lol:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde cryssa » 29 Iul 2011, 11:32

si eu cand m'am uitat in boticul lui hyun nici macar un centimetru nu am reusit dar intr'adevar el poate sa deschida mult gurita :lol: sa'l vezi cand casca mai are putin si ma inghite :giggle:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde roseta.stoned » 01 Aug 2011, 11:41

Eu am reusit sa ii verific gurita toata lui Yo in timp ce il scarpinam sub barba, pentru ca isi intinde singur gatul spre spate si deschide gurita. Cu o mana il scainati continuu ca sa se simta bine si cu degetele de la cealalta mana ii cascati usor gurita si ii verificati dintisorii si maselute, tot. La Ke a fost un pic mai greu, ca el e mai neastamparat. Dar functioneaza metoda asta. Puteti sa incercati asa daca stau la scarpinat. :)
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 01 Aug 2011, 11:49

eu degeaba as deschide gurita unui porcusor ca nu as stii daca maselutele sunt ok
ma uit la dintii din fata si mi se par f lungi
il intreb pe ionescu si imi spune ca sunt ok
trebuie un veterinar sa faca control dintos
daca tot chinuie porcusorul macar sa stie ce e normal si ce nu e si sa ia masuri
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde irena » 01 Aug 2011, 12:52

asa si eu, de aceea i-am spus si crisei ca ar fi mai indicat sa mearga la vet. m-as prinde singura ca dintisorii sunt prea lungi daca nu ar mai putea papa, si poate nici atunci nu as putea fii 100% sigura ca asta e cauza.
de aceea e foarte important sa aiba fan in permanenta. pe langa vitamine si hrana, fanul toceste dintisorii.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde cryssa » 08 Aug 2011, 01:52

ok..acum sunt calma, nu mai tremur, nu mai plang..si nici nu ma mai impiedic :lol: (m'am impiedicat pe drum spre clinica, era sa imi rup un picior, dar copilul era ok, doar un pic zgaltait si trezit din somn :lol: )
deci ce s'a intamplat... dupa ce am luat porcovanii de la mara, toate bune si frumoase numai ca..hyun nu mai manca si nu bea apa...l'am lasat in pace pt ca am banuit ca e satul.
mai pe seara...bine, era deja tarziu, le'am dat niste patrunjel cu frunze de papadie. dinozaurul s'a aruncat pe ele de parca nu ar mai fi vazut niciodata asa ceva pe cand hyun nu a papat de loc. si nici apa nu a vrut sa bea
si cand m'am uitat in gurita lui, teroare.. plina se sange :cry:
i'am dat sab simplex 10 picaturi in 2 ml de apa din care am reusit sa ii dau doar 1 ml pt ca dupa aceea nu mai inghitea ca nu ii placea
dupa ce am plecat(m'am impiedicat si am cazut :lol: )ne'am invartit ca fraierii si dupa 30 de min-1h am ajuns la clinica minune :giggle: unde doctorelul a fost ok si nu a trebuit sa ma iau la harta cu dansul (chiar eram pregatita de :angry: )
dansul s'a uitat in gurita lui hyun si nu a vazut nimic, dupa aceea m'am uitat si eu si am vazut ceva ce parea a fi o rana dar de fapt nu era, iar apoi a descoperit si dansul BUBA :cry:
ne'am intors acasa, am papat pelete macinate inmuiate in un piiiiic de apa , facute astfel pasta, unde de altfel a fost bataie pe seringa pt ca domnisorul kien e tare pofticios si dorea si dansul mancare de spital :lol: acum ne mai tragem sufletelul un pic, ca mai tarziu sa ne luptam cu probioticul, vitamina c si picaturile bere :lol:
urati'ne succes
si desigur nu ma pot abtine sa nu le multumesc inca odata dnei ramona, dnei maria, marei si andreei pt ajutor
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 08 Aug 2011, 07:45

da, si eu am zis ca ar putea fi o rana (sau un abces)
i-a dat cu ceva in gurita, i-a facut ceva?
acum cum manaca?
sa ii dai in continuare biotics , cam o saptamana
cumpara si cavia complete, sa ai in casa, ca nu se stie cand trebuie

ti-am zis ca la biovet trebuie sa te duci cu lectia invatata,
nu sunt extraordinari, dar duminica la ora 22.30 nu aveai alta varianta decat o clinica non-stop
stiam ca un dr de la ei a operat un porcusor si a fost ok
mai era o doctorita care a fost buna la un moment dat, apoi nu prea
de asta te-am trimis la ei
tine-ne la curent si sanatate domnului
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori