Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde irena » 02 Mar 2012, 20:50

si eu tot asa ma gandesc. daca nu scrie data exacta, teoretic e valabil toata luna.
eu as lua. intr-adevar, poate arunci o parte la sfarsitul lunii, dar cand porcutul e bolnav si
nu mananca, nu prea ai incotro... cheltuielile la animale nu consta in mancare, se observa
atunci cand se imbolnavesc...

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Probleme dentare

Mesajde AndreeutzaYo » 02 Mar 2012, 20:55

Nu stiu ce sa zic ... mie mi-a fost frica. nu este problema de bani ca am cheltuit milioane de cand s-a imbolnavit ca i-am cumparat aproape toate mancarurile si fructele care le are voie numai sa il vad ca mananca si toate chestiile care mi le-ati zis voi aici si doctora. am sunat pe 27 dupa rapid care si omul a zis expira in martie si a spus ca nu stie exact cand sau daca de la inceputul lui martie. eu medicamentele pentru oameni daca scrie decat luna le arunc fiinda sincer mi-e frica.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 02 Mar 2012, 20:58

si eu gandesc la fel
in plus stiu de la o vecina farmacista si de la o prietena doctorita ca , cu putina bunavointa medicamentele pot fi folosite inca o luna dupa termenul de valabilitate
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

kynyna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2012, 00:46
Localitate: cremona,it

Re: Probleme dentare

Mesajde kynyna » 04 Mar 2012, 00:52

as vrea sa stiu dak i rezolvat problema cu fetita ta pt ca si a mea are aceeasi prob si eu am dus-o si am operato de 2 ori sapt asta si nu stiu dak o sa se faca bine......imi este frik tare sa nu o pierd.....astp un rasp urgent va rog din suflet
:cry:

va rog sa imi sp si mie cum se poate trata treaba asta cu dintii......si dak o sa scape pt k si poecusorul meu are prob asta cu maselele si nu poate manca.....va rog din suflet astp un rasp

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Probleme dentare

Mesajde FlorinG » 04 Mar 2012, 01:38

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde irena » 04 Mar 2012, 02:06

eu nu inteleg de ce a fost operata de 2 ori intr-o saptamana. orice animalut are nevoie de o perioada de
recuperare dupa operatie, intr-o saptamana nu are cum sa isi revina, este slabit si o a doua operatie nu
e absolut deloc recomandata...
deci, prima veste buna e ca inca mai traieste. medicul ce ti-a spus, cum trebuie sa procedezi? ti-a dat un
diagnostic si un tratament? ti-a spus ce sa ii dai sa manance si cum?
este foarte important sa o hranesti, citeste ce ti-a dat florin despre hranirea artificiala. eu i-as da si probiotic...
daca nu mananca, se va deregla la burtica si probioticul ii face bine...
asteptam sa ne raspunzi la intrebari, ca sa stim cum te putem ajuta.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 22 Mar 2012, 23:33

buna

tixi a suferit o a doua interventie pentru malocluzie dentara. este bine numai ca refuza mancarea, ii dau suc de morcov amestecat cu pelete si morcov pisat. desi medicul mi-a zis sa ii dau numai suc de morcov cel putin doua zile incepe sa roada talas si nu e ok pentru ea. mai are inca tremuraturi si convulsii nu stiu de ce. i-am dat biotice si o tin la caldut. Altceva ati mai putea sa imi recomandati?

multumesc mult
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde cryssa » 23 Mar 2012, 02:07

daca nu papa ai putea incerca sa ii faci rost de niste rapid care, am auzit ca porcutii sunt lesinati dupa el.
imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, tot ce pot face e sa va urez multa sanatate :(
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde Gemon » 23 Mar 2012, 16:57

De obicei dupa asa o inteventie nu papa atunci cand are dureri, administrarea de Meloxydil 1,5mg/ml suspensie o ajuta sa isi recapete apetitul, ar putea primi de 2x/zi cate 0,1 ml. Morcovii rasi ar putea primi si cu putina tarata de grau pe langa pelete, nu e bine sa primeasca cateva zile doar suc de morcov, ar incetini peristaltismul, intestinele lungi si bacteriile din cecum au nevoie de fibre, incet-incet diversifici meniul, treptat trecand la o alimentatie normala ce se bazeaza mai ales pe fan. Daca gasesti papadie, frunzele si tija sunt excelente, stimuleaza activitatea ficatului, as incerca sa ii dau si , majoritatea porcusorilor o consuma cu placere.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme dentare

Mesajde silkeyes » 23 Mar 2012, 18:53

multumesc pentru raspunsurin si ajutor, i-am dar ieri mancarica ca nu am avut incotro incepea sa roada talaj si am fost nevoita sa ii dau morcov, radacina de patrunjel si telina rasa sau dara prin zdrobitorul de usturoi. ii este greu la mestecat din cauza ranilor din gurita insa mananca in mod normal. i-am dat putin fan desi nu stiu daca era indicat deoarece imi rodea firele din prosop. doar morcov suc nu am putut sa ii dau
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde cryssa » 23 Mar 2012, 22:26

ce bine ca a inceput sa pape :heart:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde khaos » 11 Apr 2012, 13:43

Nu cred ca i se intampla nimic de la '"un pic" de crema :) Ai grija sa nu o linga pe toata...

In alta ordina de idei, aseara le faceam niste poze porcutilor, si intr-una din ele am observat dintii lui Klaus care par foarte... galbeni :worried: Marturisesc ca este prima data cand ii vad. E ok sa arate asa? Pixel ii are albi, la fel ii avea si Batman... :confused: Tre sa-mi fac griji?

Imagine
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde crisa24 » 11 Apr 2012, 15:58



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde khaos » 11 Apr 2012, 16:53

Merci de raspuns Crisa! :)

Alimente care pătează dinţii
1. Cafeaua
2. Ceaiul
3. Vinul roşu
4. Băuturile carbogazoase
5. Murele
6. Zmeura
7. Afinele
8. Sosurile de roşii
9. Tutunul.

Klausilu' nu a consumat nimic de mai sus :oops: Desi dupa dintosi ai zice ca e fumator :tease:
Deci vitamina C?... incerc sa-l pacalesc cu niste portocala :D
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde crisa24 » 11 Apr 2012, 17:50

am scris ca pentru oameni :giggle:, cine stie ce face porcul in lipsa ta! :giggle:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 24 vizitatori