Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

livache
Nou venit
Nou venit

Mesajde livache » 07 Apr 2010, 10:34

nu am apucat sa merg sa-i fac radiografia . nu am gasit deschis si cum si azi este ziua medicilor ,nici o sansa. livache al meu a inceput sa mai manance si un pic de salata , suc de sfecla, rosie. e un pic cam sinucigas :shock: . m-am trezit cu el in living(eu il tin in dormitor ) . a sarit din cutiuta si din pat si a venit la mine guitzand. maine dim vreau sa ma duc sa-i fac radiografia si poate sa-i trimit si dr ionescu un set de poze(sper sa ma ajute macar cu un sfat).nu prea as vrea sa il operez inca fiindca e prea slabit si nu vreau sa moara pe masa de operatie. e foarte dornic de plimbare, cauta mancare continuu dar e foarte prtentios.
am incercat sa-i scot painea din alimentatia lui si nu vrea sa mai manance nimic. cum am reintrodus painea a inceput sa infulece .stiu ca nu e buna dar nici sa moara de foame nu pot sa-l las. am cautat pelete si nu am gasit la nici un pet shop.
sunt bucuros ca de 2 zile e mult mai vioi. sper sa fie mai bine

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 07 Apr 2010, 10:54

livache
http://www.naturaplant.ro/produse/600/B ... _orz_verde
poti sa ii dai un varf de cutit dizolvat in suc, de 2 ori pe zi
e f hranitor
ii poti face un amestec de suc de morcov, telina, sfecla
in orice caz important e sa il pui pe picioare, sa mai ia in greutate
a aparut iarba si papadia
da-i
si pune-i si grau in tavite, la crescut
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 07 Apr 2010, 12:09

E bine ca incepe sa manance (dar nu paine) si faptul ca e mai activ, e imbucurator.

Ai incercat la Petshopul Don? Nu au hrana speciala pentru rozatoare?
Nu e bine sa ii dai paine, el insista pentru ca e flamand si nu primeste hrana speciala, se satura cu painea dar are intestinele lungi si cecumul mare cu flora endogena ce are nevoie de fibre-celuloza, daca continui asa, se va imbolnavi sau vor aparea complicatii, nu ai nici tu si nici el nevoie de asa ceva.

Pana gasesti hrana speciala pentru el, cumpara tarata de grau si fulgi de ovaz, si din fiecare cate putin amesteca cu morcov ras si/sau mere, la acesta bine ar fi sa adaugi si baby-food ce contine numai mazare (cumperi din cele pentru bebe dar mare atentie sa nu contina cartofi), si acest amestec mai poti varia adaugand la fiecare masa cate putin si din alte legume cum e sfecla rosie, radacina de telina, de pastarnac, de patrunjel etc, si ii dai de mai multe ori pe zi, cantarind zilnic greutatea lui. Sa aiba in permanenta fan in fata si sa ii mai oferi si diferite legume sa consume el singur, macar de 3x/zi. Salata verde sa eviti, nu are nevoie de asta, nici macar nu are nutrientii pentru care sa merite sa risti, putand acumula o mare cantitate de substante ce dauneaza sanatatii.

Mai bine da-i diferite radacinoase (cele ce ii si razi in hrana preparata, dar diversificat, sa eviti sa ii dai acelasi consecutiv sau in aceeasi zi, daca se poate), mere, cateva cubulete de portocala (sa nu fie prea moale), ocazional ii poti oferi si 1-3 frunze de spanac, frunza de patrunjel, marar.

Daca poti sa iti permiti sa cumperi picaturi Beres la farmacia umana, ii dai impreuna cu vitamina C, o cura de acest fel ar intari rezistenta organismului si i-ar creste apetitul, imunitatea.

Ar fi important sa incurajezi consumul de fan, incearca sa amenajezi un loc cu ascunzisuri si diferite accesorii unde mai ascunzi ici-colo si putin fan, asa exista sansa sa rontaie macar putin din el. Daca nu interesat de fan, si medicul este de acord (ai scris ca te vei duce la el sau vei vorbi la telefon), pe langa cele ce am scris mai sus (neaparat sa ii amesteci hrana ce am recomandat, dandu-i de mai multe ori pe zi!!!!!, nu paine!!!!!), ar fi bine sa primeasca si Metoclopramid sau Cerucal (ori una, ori alta, nu ambele) de la farmacia umana, un comprimat imparti in zece parti (e o cantitate foarte mica) si ii dai una zecea parte de 2 sau 3x-zi (in functie de stare) nu mai mult. Acesta stimuleaza peristaltismul, are o influenta benefica asupra sistemului digestiv.

Intre timp scrie-ne sa putem monitoriza impreuna starea si evolutia de sanatate.

P.S:
Poti sa adaugi si un varf din acel extract din suc de orz verde, asa cum a scris Maria, important e sa actionezi, el are nevoie de ajutorul tau, tu sti sa ii oferi ceea ce are nevoie.

roxyfoxymoxy
Nou venit
Nou venit

Mesajde roxyfoxymoxy » 20 Apr 2010, 22:57

roxyfoxymoxy

roxyfoxymoxy
Nou venit
Nou venit

Mesajde roxyfoxymoxy » 20 Apr 2010, 23:31

roxyfoxymoxy

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 21 Apr 2010, 00:12

la ce medic ai fost cu purcica?
trebuie neaparat hranita cu seringa cu pelete inmuiate in sucuri naturale(morcov,mar,afine) sau apa
daca da sa manance singurica e bine inseamna ca are pofta de mancare acum va trebui doar sa o ajuti tu sa treaca peste acest necaz,nehranita cu seringa starea ei se va degrada foarte repede ajungand pana la urma la deces
te sfatuiesc sa o hranesti chiar acum,fiecare ora trecuta e in defavoarea ei
citeste despre hranirea cu seringa aici http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
pune-i fan la dispozitie in cusca chiar in fata ei
si nu in ultimul rand pune-i in coltisorul unde sta retrasa un prosopel incalzit in prealabil pe care ea sa stea la caldurica
tine-ne la curent cu starea ei
sanatate multa
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

roxyfoxymoxy
Nou venit
Nou venit

Mesajde roxyfoxymoxy » 21 Apr 2010, 11:34

Am fost la un medic din sectorul 6 care i-a facut tratament 5 zile pentru ca a avut probleme cu stomacelul si mi-a spus ca este si racita.I-au fost taiati dintii putin pentru ca a zis ca i-au crescut in lungime,acum vad ca ea ar vrea sa manance dar parca nu are curaj.I-am pus vitamina C in apa dar nu prea vrea sa bea decat foarte putin.Cum o pot ajuta?Am citit ca e bine sa le dai la porcusorii cu probleme probiotic,dar nu i-am dat pana acum.Imi poate spune cineva ce trebuie sa cumpar si cum sa ii dau?Va rog!
roxyfoxymoxy

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 21 Apr 2010, 12:26

dar ce tratament i-a facut stii?
cumperi de la farmacia umana pliculete
pe ele scrie BIOTICS
ii dai un varf de cutit dizolvat in apa plata
pui intr-o cescuta, tragi apa plata in seringa fara ac, pui peste biotics-ul din cescuta, amesteci si tragi inapoi in seringa
apoi, cu grija si rabdare ii dai
ii dai de 3 ori pe zi
daca nu e obisnuit cu seringa la inceput o sa fie mai greu, dar apoi va fi ok
succes

M&M
Membru Junior
Membru Junior

Dinte rupt!!

Mesajde M&M » 30 Mai 2010, 21:41

..In inconstienta unui adult, Mojo a ajuns pentru cateva secunde in bratele unui copil de 10 ani..care inevitabil l-a scapat pe jos! Dupa marea cearta..am observat ca i s-a rupt un dinte din fata!! si arata ca o gaura..am incercat sa sun la dr manea, am vazut ca e recomandat pentru probleme dentare, dar prog nu este si pentru duminica asa ca nu mi-a rasp..momentan nu stiu ce sa fac, sunt ff speriata, mi-e frica sa nu se infecteze pana maine dimineata.. un pic de salada si fan a mancat dar la mancare solida e clar ca are un disconfort..sa ii dau legumele taiate f mici in seara asta? sau deloc?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 30 Mai 2010, 22:11

ii poti da legume rase pe razatoarea mare sau taiate f mici, vezi cum poate sa manace
ai grija sa manace si fan
daca are un singur dinte rupt , o sa ii creasca
probabil ca s-a lovit si s-a speriat
stai cu ochii pe el

ce mai pot sa spun despre cazatura?
esti destul de suparata si asa
imi pare rau

M&M
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde M&M » 30 Mai 2010, 22:17

Multumesc pentru sfat. I le-am ras si vad ca mananca normal, a mancat si fan. Ma tem doar sa nu ramana mancare acolo sa faca o infectie.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 31 Mai 2010, 13:44

:friends: shrekut si runty

M&M
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde M&M » 31 Mai 2010, 17:59

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita