Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Ian 2009, 10:32

bravo, ma bucur ca s-a rezolvat
am tot asteptat aseara un mesaj si azi erati programati la interogatoriu
povestea cu sfecla poate fi un exemplu pentru cei ce se incapataneaza sa tina numai un porcut.
dar am totusi o nedumerire
acum ca e un pic stirb, chitaie sasait?
:lol:

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 16 Ian 2009, 10:43

Nu chitzaie obisnuit si chiar ma musca la fel de bine ca si inainte. :nodding:

Referitor la raportare: neavand Net acasa a trebuit sa astept pana acum dimineata sa va dau detalii. :dance:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 16 Ian 2009, 12:18

Maria.. esti o scumpa.. mereu ma faci sa rad!! Mii de pupici ..
si sa nu fiu off topic... ma bucur ca s-a rezolvat problema.. Am o intrebare.. cum ai descoperit ca i se misca dintisorul? ai intrat la banuieli doar pentru ca nu mai manca ca si inainte? Si a stat cuminte sa ii verifici dintisorii? Ca no, vreau sa stiu si eu doamne fereste, sa actionez rapid..
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ionela ionela
Nou venit
Nou venit

Mesajde ionela ionela » 16 Ian 2009, 12:24

:dance: Ma bucur nespus de mult ca s-a rezolvat. am vrut sa te sun azi dimineata dar am asteptat sa intru pe forum sa vad mai intai.toate cele bune si multi pupici
ma bucur ca existam, ca suntem de folos si ca avem toti asa un suflet mare. :cavydance:
sanatate la toata lumea. :kiss:

Lololik
Nou venit
Nou venit

i s-a rupt un dintisor. ce sa fac?

Mesajde Lololik » 16 Ian 2009, 12:47

Ii dadeam intr-o seara o bucatica de ardei pe care o rodea de mama focului si deodata a devenit agitat si sarea si nu intelegeam ce are! Dintisorul ii era cazut pe pantalonul meu, el era plin de sange - imi venea sa mor de mila lui! Acum are un ciot ramas acolo, mananca normal , dar cu toate astea imi este frica sa nu i se intample ceva grav! Sa ma duc cu el la doctor sa ii scoata ciotul ala sau sa il las sa vad cum evolueaza? Multumesc pt sfaturi! :?:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Ian 2009, 13:02

buna
in primul rand te rog sa iti completezi profilul, sa stim de unde esti, sa putem ajuta daca e nevoie sa mergi la dr
in al 2-lea rand citeste aici
http://www.gemon.ro/dinti.htm
deci dintii cresc continuu si nu e nevoie sa mergi la dr pt asta, daca mananca bine
trebuie sa vezi de ce i-a cazut si sa indepartezi cauza. daca isi rupea amandoi dintii nu ar mai fi putut manca si ar fi trebuit sa il hranesti tu pana i-ar fi crescut
deci vezi ca problema dintisorului e destul de grava si trebuie sa stii ce
s-a intamplat ca sa eviti alta data.
spui ca s-a intamplat intr-o seara cand anume?

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 16 Ian 2009, 13:02

Ionela, chiar la asta ma gandeam si eu: ce bine ca sunteti! :handshake:

Cum am vazut ca e o problema: pai in primul rand cand i-am dat bucata de mar, a luat-o cu dintisorii de la mine si am vazut un dinte aparand de sub buze; mi s-a parut ciudat; l-am mai urmatir si am vazut ca din bucata mare de mare nu poate musca! L-am verificat la gurita si am vazut ca dintisorul cu pricina e mai iesti in afara si atingandu-l se misca evident. De aceea e important sa ii urmarim zilnic sa observam daca e ceva ciudat.

Ma ingrozesc cand ma gandesc ce era daca eram plecat o zi-doua (ca mai mult nici eu nu am curajul sa ii las singuri). Am ajuns ca o mamica pentru ei. Fiind in aceeasi camera cu mine cusca lor, si noaptea daca aud un respirat ciudat ma sperii. Aveti mare grija de ei. :heart: :hi:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 16 Ian 2009, 13:11

Merci Gabici.. Si eu as sta in camera cu ei, dar tzu plange destul de des, si as arata ca o gaina chioara dimineatza. Cand sunt acasa mereu ma uit la ei, sa vad daca sunt ok, daca papa, beau apa.. Ii monitorizez mereu, asta e clar. E f important, si e vital sa descoperi ceva din timp.
Pupici la stirbisor Gabici!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Lololik
Nou venit
Nou venit

multumesc :)

Mesajde Lololik » 16 Ian 2009, 23:25

Locuiesc in Bruxelles si daca e sa am nevoie am sa incerc sa gasesc un doctor bun pt ca il iubesc prea mult pe porcusorul meu ca sa il las asa! De obicei ii dau legume des si fan are tot timpul dar nu am ideea de ce i-a cazut dintisorul! Am sa incerc sa caut sa ii dau mai des legume/fructe bogate in vit C! Nu si-a pierdut apetitul si astaa ma linisteste dar are un ciot ramas acolo asa ca trebuie sa il pacalesc zilnic sa ma lase sa ma uit :lol: ! Multumesc pt raspunsul rapid si pt toate informatiile de pe acest site!

rufgogo
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde rufgogo » 17 Ian 2009, 09:51

Dupa cum probabil era de asteptat, Ruf si-a rupt dintii cei murdari...Nu e prima data, s-au rupt egal si nu prea scurt.

Simpatic e faptul ca, sotul meu zicea cu 2 zile in urma "Ce s-a ingrasat Gogo :!: (celalalt)". Ar fi trebuit sa ma gandesc, de fiecare data cand Gogo se ingrasa, Ruf are o problema!

Astfel, i-am taiat lui Ruf mancarea in bucatele mici iar lui Gogo i-am dat normal. Evident au facut viceversa...drept pentru care acum mananca amandoi "cu paiul"!

Va pup
NOT EVERY PAIN HURTS...

bebitzu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde bebitzu » 23 Ian 2009, 02:37

va rog eu ajutatima! leam facut curat la porcusori mei,leam pus mancare si am observat ca ia ramas o samanta in dintisor,am incercat so dau jos si dupaia am observat ca i sa rupt un dintisor de la mijloc,nu stiu ce sai fac HELP!!!!!! ASTEPT UN ADD PE MESS bebe_mittsu sau un mail ceva URGENT VA ROG !!!!!!!!
iubesc porcutzi :X

bianca
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde bianca » 23 Ian 2009, 16:32

stai linistita....atata timp cat papa nu trebuie sa iti faci griji.
citeste aici http://www.gemon.ro/dinti.htm
si mesajul mariei de mai sus...daca nu mai vrea sa pape si devine apatic....fugi cu el la vet.
pupici

bebitzu
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde bebitzu » 23 Ian 2009, 16:45

de papat papa....mersi mult ...aseara mam spieriat groaznic si am si plans...mersi mult :*
iubesc porcutzi :X

tramona38
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde tramona38 » 26 Ian 2009, 10:19

si fetita mea mica e stirba, :lol: am observat ieri.
i s-a rupt un dinte de la radacina, dar atata timp cat ramane mancacioasa familiei si se zbenguie toata ziua, nu imi fac griji.

in schimb, nu prea stiu ce alimente contin calciu, ma gandesc ca poate modelino are o carenta in privinta asta. dar sigur voi gasi pe site informatia asta.

daca aveti voi completari, vis-a-vis de imbogatirea cu calciu a alimentatiei porcutilor, as fi recunoscatoare. :smile:

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 26 Ian 2009, 10:26

foarte bogate in calciu sunt peletele respectiv fanul de lucerna
insa mare atentie caci acumularea de calciu poate aduce cu ea mari probleme in special la rinichi
eu iti recomand sa ii cumperi pelete si sa ii dai cate 4, 5 bucatele pe zi
asa o sa ii creasca aportul de calciu
:friends: shrekut si runty

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”