Nu mananca aproape deloc

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: nu mananca si sta tot timpul intr-un loc.

Mesajde khaos » 01 Mar 2012, 18:10

Sa citesti pe si sa te documentezi, aceste animalute au anumite nevoi.
Una din cele mai importante este ca au nevoie de un partener de acelasi sex.
Daca vrei sa te bucuri de el cat mai mult timp, trebuie sa stii cum sa-l ingrijesti.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: nu mananca si sta tot timpul intr-un loc.

Mesajde anisoara » 01 Mar 2012, 18:12

Imi pare rau ca ti-a murit porcutul!
Cel pe care l-ai luat nu e chiar atat de mic (eu am luat-o pe bella tot la o luna). Este adevarat ca acasa avea o surioara mai mare si datorita ei s-a adaptat foarte bine.
Mult noroc !
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: nu mananca si sta tot timpul intr-un loc.

Mesajde maria » 01 Mar 2012, 20:12

iulian, ce varsta are fata ta?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Octa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 16 Apr 2014, 20:45
Localitate: Deva

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Octa » 16 Apr 2014, 20:48

Eu astăzi am cumpărat unul si nu am mâncat nimic toată ziua!oare nu mănâncă deoarece încă nu s a acomodat? I-am dat mai multe feluri de mâncare plus salata de legume necondimentata! :?:

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde FlorinG » 16 Apr 2014, 21:01

Citeste te rog frumos si incepe cu . E foarte important pentru a avea un porcut sanatos si fericit.

Are nevoie de fan si apa tot timpul, o leguma la o masa (nu mai multe, nu salata de legume, nici macar salata verde) - citesti pe site ce legume, un partener de acelasi sex. Nu dureaza mult sa citesti macar , si .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Lygia03
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2015, 21:18
Localitate: Timisoara

Porcusorul nu mananca de 1 saptamana

Mesajde Lygia03 » 03 Mar 2015, 21:38

Buna seara,

Am nevoie de ajutor . Porcusorul meu nu mananca de o saptamana si o zi. Lunea trecuta am remarcat ca parca i-a pierit pofta de mancare si i-a aparut o mica rana la ureche. L-am dus seara la un veterinar, dar in necunostinta de cauza, am mers la primul cabinet care mai era deshis la ora respectiva. Doctorul i-a dat o crema si mi-a zis ca nu mananca din cauza ca il doare rana. Am luat crema si a doua zi m-am consultat cu o prietena care are porcusori si care m-a trimis la medici din TM care se pricep. Zis si facut . Am mers la un domn doctor care intr-adevar se vedea ca se pricepe mult mai bine decat la primul la care a fost. Mi-a spus ca poate fi din cauza dintilor. Adevarul e ca porcusorul meu are pofta de a manca, incerca sa prinda mancarea, dar nu putea. Asa ca i-a taiat dintisorii ( l-a pus sub anestezie pentru asta). A dormit f mult dupa anestezie si a doua zi l-am hranit cu seringa ( inca nu manca). Domn doctor a inceput sa ii faca un tratament cu antibiotic pentru ca inca nu isi revenea ( am facut 6 injectii in 6 zile : antibiotic + vitamine). In tot acest timp l-am hranit cu seringa in care am pus si probiotic + vitamina C. Acum se face o saptamana de la operatie , am terminat tratamentul cu antibiotic si inca nu mananca. In primele 2 zile ( cand nu a mancat si a avut operatia) a slabit 300 grame. Dupaia , pana in ziua de azi a mai slabit 30 grame.

Cu seringa ii prepar o combinatie intre suc de morcovi si telina + ovaz din mancare de bebelus organica , fara aditivi si alte porcarii + ce mai reusesc sa ii maruntesc din boabele lui normale.
Am uitat sa mentionez ca porcusorul meu are 6 ani.
El si acum are pofta de mancare.. se agita cand ii dau patrunjelul de exemplu si incearca sa il prinda in gura dar nu poate. Si inca mai are energie.. nu e apatic.

Va rog sa ma ajutati cu orice sfat. E bine primit.

PS. Am incercat sa ii dau si No SPA ca in recomandarile de pe site , dar tot nu a mancat.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul nu mananca de 1 saptamana

Mesajde Gemon » 05 Mar 2015, 10:36

Este greu sa apreciezi starea lui, in general un porcusor daca se imbolnaveste si pierde pofta, nu isi mai foloseste dintii, acestia pot creste, malocluzia fiind in acest caz doar unul din problemele ce are, fiind necesara si descoperirea problemei de fond.
Rezistenta organismului scade si el devine extrem de vulnerabil. Primind antibiotic are nevoie de probiotic, ai procedat corect cand i-ai administrat si vitamina C.
Medic competent este Dr. Simiz Florin, vezi viewtopic.php?p=130678#p130678

Hranindu-l cu seringa ar fi bine sa ii amesteci in hrana preparata si
Imagine
si/sau pelete de Cavia Complete, vezi una din metode la viewtopic.php?p=124953#p124953

Insanatosire ii doresc!

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde lucyfoxy25 » 24 Mai 2015, 13:34

Buna ziua la toata lumea, revin dupa o perioada lunga cu niste intrebari. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri daca se poate pana ajung eu la veterinar. Fetita mea de 4 ani si 3 luni are niste probleme si nu stiu exact ce. Ea avea cam 975 de grame iar de cateva luni mai exact 3-4 luni a slabit foarte mult. Acum are 650 de grame. De mancat mancanca dar parca nu cat trebuie. Incepuse sa refuze fanul desi am cumparat mai multe feluri de fan nu mai voia sa il manance. In rest mananca orice si nu refuza legumele, fructele si nici hrana speciala. Am fost cu ea la domnul doctor Simiz sa vedem daca are probleme cu dintisorii dar domnul doctor nu a reusit sa vada dintii din spate si am ajuns la concluzia sa o duc la Szeged la doamna dr. Farkas. O sa sun maine sa fac o programare dar pana atunci va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce poate fi. De o saptamana a inceput sa manance si fan dar parca nu cat trebuie si parca nu asimileaza deloc mancarea. Ma gandesc ca daca avea ceva la dintisori nu manca nimic. Nu stiu ce sa fac , sunt disperata ca e foarte slaba si o vad ca vrea sa traiasca , e activa, cerseste tot timpul , dar ceva are si nu stiu ce. Am cautat pe gemon dar nu pot sa gasesc nimic, fiecare caz e diferit. De fapt nici nu stiu ce sa caut.... Pentru varsta ei 650 de grame e foarte putin. Nu stiu..ajutati-ma cu niste pareri. Si imi cer scuze ca am scris aici, dar nu am mai vrut sa deschid un alt topic.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Gemon » 25 Mai 2015, 12:53

O serie de probleme pot genera scaderea greutatii, se poate strange cercul prin examinarea porcusorului, putand astfel merge spre o directie concreta, si/sau putand constata daca este nevoie de investigatii cum ar fi ecografia, examenul de urina sau sange etc.

D-na Dr. Farkas este specializata pe animale exotice si cunoaste foarte bine particularitatile acestei specii, avand competenta necesara si aparatura cu ajutorul caruia poate pune un diagnostic precis.
Urmarim cu atentie cazul si ii dorim insanatosire porcutei tale dragi! :heart:

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde lucyfoxy25 » 25 Mai 2015, 14:01

Va rog ajutati-ma cu niste informatii. Am incercat azi sa sun la doamna doctor Farkas dar la numarul afisat aici pe site intra casuta vocala . Eu nu cunosc limba maghiara dar mi-a tradus o colega de la servici. Am trimis un mail dansei si sper sa primesc un raspuns. Nu stiu cum as putea sa dau de ea. Credeti ca daca ma duc maine direct acolo la cabinet si o caut e vreo problema? Nu vreau sa mai aman deloc dar nici nu as vrea sa merg acolo si sa nu fie dansa sau sa se fi mutat cabinetul in alta parte.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Gemon » 25 Mai 2015, 14:28

Ziua de 25 mai 2015 este zi de sarbatoare legala in Ungaria, a. c. rusaliile catolice fiind sarbatorite in data de 24-25 mai. Incepand cu anul 1993 a doua zi de Rusalii este declarata zi libera in Ungaria (prima fiind duminica).
Bine e sa ceri o programare, pentru a merge la sigur.

Orarul este de luni pana vineri intre orele 10-12, si 15-18, iar sambata intre 10-12.

Cabinetul are si o pagina de facebook https://www.facebook.com/allatorvosirendeloszeged

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde lucyfoxy25 » 25 Mai 2015, 15:09

Multumesc mult de informatie. Nu am stiut. Maine o sa ma duc acolo si sper sa o gasesc pe doamna doctor. Sper sa am noroc.

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde lucyfoxy25 » 25 Mai 2015, 17:46

Am trimis un mail și i-am trimis mesaj și pe pagina de facebook... Nu am primit nici un răspuns deși pe facebook mie îmi apare ca fiind deschis. Ce sa zic o sa merg mâine direct acolo și ma rog sa o găsesc. Fetita mea are nevoie de ajutor urgent și sper sa ma ajute Dumnezeu. Va țin la curent. Încă o data mulțumesc Geda.

lucyfoxy25
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2011, 19:48
Localitate: Timisoara

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde lucyfoxy25 » 27 Mai 2015, 21:48




Imi cer scuze ca nu am mai apucat sa intru ieri sa scriu cum a fost la control. Am reusit si am ajuns la d-na doctor Farkas si ne-a primit cu mare drag chiar daca nu am avut o programare. Ma bucur ca am ajuns la ea si eu sper ca nu a fost tarziu. Fetita mea e bine si speram sa nu mai scada in greutate. Am pus niste poze si sper sa se vada. In prima poza este costul total si in a doua poza este diagnosticul si tratamentul. Vreau sa multumesc site-ului gemon pentru faptul ca exista si ca ne-a ajutat sa ajungem la d-na doctor si persoanei care a dat informatiile despre dansa pentru ca altfel nu am fi stiut niciodata de ea. Sper ca fetita sa se faca bine , am inceput deja tratamentul . In cazul in care intr-o luna ea mai scade in greutate d-na doctor ne-a sfatuit sa mergem sa ii faca interventie chirurgicala. Problema nu a fost deloc la dinti ci o problema la ficat, se vede si in poza pe care am atasat-o. Inca o data multumesc si sanatate tuturor "puriceilor'' ca asa le zic eu. Mai revin cu informatii peste o saptamana , pana atunci facem tot ce se poate sa fim bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Gemon » 29 Mai 2015, 14:31

Pe langa tratamentul de care beneficiaza, este bine sa ii oferi zilnic 1-2 tije de papadie in forma proaspata, impreuna cu putina frunza de papadie, culeasa de la cele care sunt inainte de inflorire, pe o perioada de aprox. 2 saptamani, este bogata in nutrienti ce ajuta la regenerarea ficatului. Incearca sa ii oferi de fiecare data inainte de masa.

Cumpara seminte de fenicul (Foeniculum vulgare) in magazinul de seminte si creste-i in ladita, seamana cu mararul in forma frageda, vezi informatii despre fenicul la viewtopic.php?p=109984#p109984


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 16 vizitatori