Nu mananca aproape deloc

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: refuza mancarea

Mesajde Gemon » 27 Oct 2011, 15:04


kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: refuza mancarea

Mesajde kityyna » 27 Oct 2011, 15:30

da, este acel critical care de la oxbow. Era vorba de ulei de parafina dar nu am tinut eu minte. am sunat la medicul veterinar sa ii spun cum e situatia si a zis sa iau ulei de parafina si sa ii dau 1 ml. i-am zis de probioticul amintit mai sus insa ea a zis ca nu e nevoie acum probabil dupa ce incepe sa isi mai revina si ca oricum critical care contine si asa ceva.nu am insistat, sincer i-as da si probiotic ca am citit pe net despre el...insa nu stiu in ce cantitati si mi-e frica.Nu stiu daca il doare ceva, nu se vaita si nici letargic nu e...oricum daca pana diseara nu se intampla nimic am de gand sa a duc iar cu el avand in vedere ca aseara i-am scos galma aia din fundulet,poate mai are si asa sa fie problema. Va multumesc tutror pentru sfaturile date

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: refuza mancarea

Mesajde kityyna » 27 Oct 2011, 16:12

Cred ca incepe sa isi mai revina, isi baga nasucul prin farfuria lui si deja sta la portia zilnica foarte linistit. Cand se plictiseste ma musca de degete, semn ca trebuie sa il las in pace. nu mai trebuie sa ma chinui fosrte tare cu seringa de critical care, deja trage el de ea si mananca singur.Sa speram ca e semn bun

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: refuza mancarea

Mesajde crisa24 » 27 Oct 2011, 17:37

sanatate multa si multa vointa!
nu cred insa ca trebuie sa fie tinut singur, singuratatea va fi un factor in plus de stres si va fi si mai putin stimulat sa manance, asa il va vedea pe celalalt si o va face si el...
este bine sa consume boabele cecale de la celalalt porcut.
ai mare grija si la alimentatia lui, nimic care sa baloneze(castravete, varza, conopida, brocolii, salata)
incerca si coaja de mar asta in cazul in care este constipat.
ce mananca in acest moment pe langa fan?

il va ajuta mult si acest fan, este scump dar este bun de avut in casa, este foarte bun pentru problemele de natura intestinala..
http://virtualpet.allshops.ro/produs/11 ... C4+kg.html


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: refuza mancarea

Mesajde Gemon » 27 Oct 2011, 17:50

Scri ca avea acolo o galma cu fan, verifica de cel putin 2 ori sacul anal, pentru a avea siguranta ca poate elimina boabele fecale fara problema, monitorizeaza-l mai atent sa poti observa daca se apleaca spre burtica pentru a scoate si a consuma boabele cecale, este foarte important sa o faca. Probiotic nu e nevoie sa ii dai suplimentar, Critical Care contine cantitatea necesara pana cand primeste asa cum e recomandat. Intrerupe doar dupa ce mananca deja bine si are si tranzitul intestinal normal, daca se termina inainte de recuperarea totala, se poate continua cu Biotics, cate un varf de cutit amestecat cu apa plata si administrat de 2-3x/zi. Medicul il va examina si iti va spune daca este necesar sau nu.

Nu uita un lucru: ei incearca sa ascunda boala, fac asta instinctiv pentru a nu fi depistati de pradatori, animalele bolnave sunt o prada usoara in natura, incerca chiar si sa imite ca mananca, stapanul crezand ca totul merge bine. Poti controla situatia cu un cantar bun care arata exact greutatea corporala, masori acum de 2x/zi, dimineata inainte de a-i da masa de dimineata si seara la fel inainte de masa, la aceleasi ore. Ai aici o fisa http://www.gemon.ro/fisagr.pdf ce poti tipari pentru a trece datele. Asa vei putea face o comparatie, avand pe ce sa te bazezi.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 27 Oct 2011, 19:21

Nu consuma boabe cecale pentru ca nu a facut, abia a facut cateva fecale, si acelea lipite una de alta si de dimensiuni mult mai mici. Mananca critical care doar de la mine de pe deget acum, si nu sta foarte mult timp la mine in brate icat sa ii pot da o cantitate mare. Celelate le refuza.I-am dat coaja de mar a mancat o felie, acum nu mai vrea i-am dat struguri ardei, miez de portocala. Nici un rezultat.Si i-am mai dat 2 ml de ulei de parafina. Partea nasoala e ca pana maine dupa-masa nu e nimeni sa ii dea mancare cu seringa si singur nu vrea sa manance. Singurul lucru care il mananca e fanul. Sa il las maine si pe celalat porcut cu el in cusca...mananca tot in 5 secunde si bolnaviorul nu mai are ce in caz ca se razgandeste.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 27 Oct 2011, 19:28

Am uitat ceva...si ce a facut i-a ramas in sacul anal.A trebuit sa il ajut eu sa elimine...cum as putea sa il mai stimulez, avand in vedere ca deja i-am dat 2 ml de ulei de parafina?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Refuza mancarea

Mesajde crisa24 » 27 Oct 2011, 20:07

poate te ajuta ceva de aici!

http://www.gemon.ro/boli4.htm
viewtopic.php?f=6&t=2665&p=96522&hilit=perna#p96522

Adunarea unor corpuri straine in sacul anal sau o eventuala constipatie se va putea detectata mai usor, daca porcusorul va fi ridicat cu ajutorul ambelor maini, in asa fel, ca palma noastra sa-i cuprinda partea anala. In acest fel vom putea depista mai usor o eventuala problema. In mod normal in sacul anal va fi prezent o secretie de culoare alba, numita secum. Porcusorul va avea nevoie de ajutor, daca in acest sac constatam ca fecalele sunt adunate (ingramadite).
http://www.gemon.ro/beteg_files/tart.jpg


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 29 Oct 2011, 14:58

Azi am fost la alt cabinet veterinar cu guinezul meu pentru ca nu vrea sa manance in continuare. I-a facut antibiotic(nu era pe lista celor interzise) si i-a dat vitamina c si b si ceva pentru stomacutz. Din cate se pare are ceva la stomac pentru ca la apasare chitaie. Mi-a zis ca trebuie continuat tratamentul cu antibiotic cel putin 3 zile, am mentionat acel biotics dar a zis ca nu e nevoie.Maine iau si fecale si duc la analize poate e nevoie de o deparazitare interna. A slabit cam mlt, dela 1,3 kg la 960 g, si are temeratura cam scazuta. Din cate mi-a zis doamna doctor trebuie sa aiba cam 38 de grade si el are 37,1 grade. Intre timp ne chinuim cu critical care, ca singurel refuza sa manance indiferent ce ii dau.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Refuza mancarea

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 15:10

te sfatuiesc sa notezi de fiecare data ce ii administreaza si sa verifici cam ce
contine. tine evidenta la tratament, nu strica. de asemenea, te sfatuiesc sa il
hranesti tu, daca el nu vrea. pe langa critical care poti sa ii dai pelete macinate
cu suc de morcov, sau de sfecla, sa aiba ceva in stomacel. ti-a zis medicul ceva
de balonare sau constipatie? le-a exclus, sau nu ti-a spus nimic? daca nu mananca,
tind sa cred ca e o problema digestiva, mai ales ca plange cand il atingi pe burtica.
te rog sa ne tii la curent. sanatate multa!

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 29 Oct 2011, 15:45

nu mi-a zis nimic concret in legatura cu burtica, eu tind sa cred ca e constipatie pentru ca a trebuit sa ii dau ulei de parafina ca sa isi faca nevoile. maine mergem iar pentru tratament si facem si niste analize la microsop. poate atunci primim mai multe detalii in legatura cu burtica lui.m-a intrebat si daca i-am schimbat talasul, sa nu fie din rasinoase.de obicei folosesc vita kraft dar daca nu gasesc la pet shop iau si altceva. intr-adevar talasul care il am acum este destul de marunt.sper sa nu fie asta cauza pentru ca el are obiceiul de a manca talas cateodata.dar va zic maine dupa analize cum stam cu stomacelul. daca a avut puterea sa il muste pe asistent pentru ca il gadilea...nu e chiar asa de rau:)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Refuza mancarea

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 16:29

dragul de el, o fi fost speriat, si de aceea a muscat :)
nu vreau sa te induc in panica, problemele digestive sunt insa
foarte grave, si trebuie tratate ca atare. cu grija si tinand cont
de ce te sfatuieste medicul, si ce gasesti pe gemon, ai sa il
faci bine ;) ai mare grija la ce ii dai de mancare daca e constipat.
citeste forumul, multi au trecut prin asta.
sanatate si sper sa ne dai vesti bune!

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 30 Oct 2011, 15:31

Azi am fost iar cu el la vet. I-a facut analizele sa vada daca are paraziti intestinali.Negativ...s-a uitat in gurita,dintii sunt buni.I-a pipait iar burtica si nu mai chitaie,semn ca nu il mai doare.Racit nu e nu ii curge nasul si nici ochii si la stetoscop nu se aude nimic la plamani.Azi i-am dat pelete si srdei cu deringa si a mancat pe rupte.Dar daca ii dau o bucata sa manance singur nu vrea.Se intoarce cu spatele.A slabit pana acum aproximativ 450 g si mi-e frica sa nu il pierd.Tremura usor cand vrea sa plece de la mine din poala,semn ca nu mai prea are putere.Sta in cusca intr-un colt si doarme tot timpul.I-am administrat si probiotic, in speranta ca se va face bine.La medic i-a administrat antibiotic vitamina c, vitamina b, ceva pentru stomacel si calmant.Citeam pe forum despre un guinez care a devenit dependent de seringa, dar nu stiu daca este si cazul guinezului meu pentru ca asta e a patra zi in care il hranesc asa.Ma gandeam sa incerc cu legume fierte si pasate, sa vad daca vrea sa le ia singur. Mi-e frica si sa nu-i creasca dintii prea mari daca nu mananca fan sau fibre.Maine mai mergem la o tura de injectie.Cu acel critical care dat de primul veterinar la care am fost am terminat.nu mi-a dat un plic intreg, doar sa ii fac pentru aprox doua zile.Dar am vazut ulterior plicul...e expirat din martie.Ma gandesc ca poate i-a facut mai mult rau decat bine.I-am dat azi o bucatica de mar,a rontait de 2 ori si a lasat-o jos.Acum trebuie sa incerc sa il determin sa manance singur, pentru ca probleme vizibile cu dintisorii nu are si din seringa mananca fara probleme. Mai revenim cu noutati.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Refuza mancarea

Mesajde crisa24 » 30 Oct 2011, 15:54

pana cand va manca singur si va prinde putere,va lua in greutate, trebuie sa il hranesti cu seringa..
nu recomandam legume fierte si pasate isi pierd toate vitaminele si nu se recomanda la porcuti
un medicament expirat din cate stiu eu nu este periculos, doar ca nu isi va face efectul deloc, sau prea putin decat atunci cand este in termen..
sti ce antibiotic i-a facut, te rog cand mai mergi intreaba-l.
daca il durea burtica la pipait, cred ca era si balonat..si cu gheomtocul ce l-ai scos, burtica a stat sub presiune.
ii poti da si pelete pisate cu suc de morcov sau morcov ras, asa un fel de pasta ,cat sa poata fi inpinsa cu usurinta fara sa fortezi seringa sa se duca mult in gurita pe lateralul guritei.
este foarte important sa cresca in greutate, sa prinda putere si sa faca fata tratamentului :smile:

Sanatate multa si vointa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Refuza mancarea

Mesajde kityyna » 30 Oct 2011, 16:02

Multumesc pentru sfaturi, am inlocuit critical care cu pelete dat prin rasnita si facut pasta si mananca destul de bine in sensul ca deschide gurita singur sa ii dau seringa.Imi e totusi frica de faptul ca de maine voi fi la munca si ma pot ocupa de el doar seara si nu stiu daca ajunge. inca sta bine cu greutatea, se incadreaza in limitele normale dar daca medicul veterinar nu stie ce ar putea avea...a fost sincera si mi-a zis ca nu se prea pricepe la porcusori.aici in alba nu prea sunt medici care se pricep la animalute din astea.Sper doar ca are putina vointa sa inceapa sa pape singur si sa prinda putere.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori