Balonare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Ian 2009, 19:47

Porcusorul tau era inca bolnav chiar si cand tu ai crezut ca deja e bine.

In data de 13 Ian 2009 03:02 pm ai scris ca "nu a mancat de ieri", ca e balonat. In ziua de 13 Ian, inainte de a posta aici, el totusi a primit castravete si seminte, fan nu a primit deloc, nici nu ai avut acasa. Cand ai observat ca are probleme digestive, atunci imediat ar fi trebuit sa primeasca carbune medicinal sau simeticone, toate aceste informatii sunt pe site, oricine le poate accesa. Dupa o ora si jumatate i-ai dat probiotic, si morcov ras, desi balonarea nu se poate combate cu asta. Carbune medicinal a primit deabia seara, la ora 06:30.

Cum el nu a fost hranit corespunzator (ai scris ca a primit: "inainte , rosii , ardei , mar si putine seminte"), incet-incet sistemul digestiv a cedat (chiar si cand a avut probleme, a primit castravete si seminte, lipsind din dieta fanul), datorita afectarii florei intestinale el a devenit vulnerabil, si astfel s-a ajuns la complicatii. Este atat de grav, incat ar avea nevoie de perfuzii, organismul sau este foarte slabit si mai mult ca sigur este DESHIDRATAT. Cu cat mai repede se merge la medic, cu atat mai mari sunt sansele de recuperare, de aceea este foarte important sa fie dus la medic imediat dupa primele semne de boala. Fara consult nu se poate sti ce are, daca refuza complet hrana, si nici lichide nu ii poti da, e nevoie de interventie medicala.

puscasadi
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 13 Ian 2009, 15:51
Localitate: Toplita

Mesajde puscasadi » 20 Ian 2009, 20:34

chiar si acum incearca sa se ridice , dar nu poate si isi lasa toata greutatea pe partea dreapta , crede-ma ca nu am unde sa il duc nu sunt veterinari prin zona mea doar maine dimineata ..

puscasadi
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 13 Ian 2009, 15:51
Localitate: Toplita

Mesajde puscasadi » 20 Ian 2009, 20:36

in noaptea asta nu am ce-i face ..ai vreun sfat care miar putea ajuta porcusorul?

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 20 Ian 2009, 21:55

eu zic sa il ti langa tine..si maine dimineata la prima ora :shock: dute la medic ..e urgent..FUGI maine daca vrei sa iti salvezi porcutul.dai sa pape si sa nu il ti nemancat...sar putea sa isi revina desi ma indoiesc :shock: daca nu lai dus pana acum la veterinar..trebuia sa il duci de prima oara nu sa astepti pana acum..

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 21 Ian 2009, 14:20

ai fost cu el la veterinar??cum se mai simte?ce a zis doctorul?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 21 Ian 2009, 19:03

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Balonare - rog sfaturi

Mesajde Alina82 » 15 Mar 2009, 13:07

Buna ziua!

Nu aduce anul ce aduce ceasul. :(

2 ani jumate nu am avut probleme cu purceii. In ultimele 6 luni s-au mai intamplat unele lucruri, din pacate.

Aseara pe la 4-5 le-am luat purceilor din parc iarba. Le-am mai luat si alte dati si stiu ca e buna dintr-un loc ferit. Acasa, am spalat iarba in mai multe ape si am pus-o pe ziar. Vazandu-i nerabdatori, am facut marea greseala sa le dau din acea iarba inainte de a se zvanta si a pali putin. Gigi nu a avut nimic insa Gigel a devenit brusc apatic si cuminte. Oricum era putin obosit si suparat ca tot ieri i-am pus impreuna si s-au alergat prin pat iar Gigi si-a manifestat dorinta de a fi sef iar Gigel nu prea a acceptat asa ca dupa ce s-au alergat, Gigel a plecat cam suparat la el in cusca. Nu s-au muscat, nu s-au ranit. Gigi e bine si vioi si nu are nimic. Mananca bine.

Aseara am crezut doar ca e suparat si obosit ca Gigi il tot agasa printre gratii asa ca i-am despartit iar cu mai mult de 2 metri.

Am vazut de dimineata ca Gigel nu a mancat deloc peste noapte nici bobite nici fan si ca e in continuare apatic. L-am luat in brate si am vazut ca are burtica umflata. E balonat. Acum cred ca de la iarba aceea ca nu imi trece prin cap altceva.

I-am dat la 8 vitamina C, la 9 carbune cu apa plata. La 11 i-am dat sab simplex (0.3 ml)cu solutie de rehidratare pana la 1.5 ml si o picatura de beres. Am tot ce imi trebuie pentru ei din lista Gedei.

Aseara i-am pus prosopel sa doarma pe el. A facut pipi de 2 ori de azidimineata. Caca nu a facut de aseara. Se aud in burtica pacaneli de gaze si se simt si la mana bulele care se sparg.

Acum e in brate la mine intr-un hanorac al meu care tine cald.

Orice sfat e bine venit!!

Multumesc anticipat

Ce ma sfaturiti in continuare?

Numai bine!!

Alina si Gigel

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Mar 2009, 13:14

Cred ca nu mai ai nevoie de ajutor
sab simplex se da jumatate doza la copii asa ca respecta dozajul, de2 -3 ori pe zi.
dc ii dai sab nu mai e nevoie sa ii dai si carbune.
o sa isi revina...asa este a mancat cu pofta(dupa o lunga perioada) si a mai papat si umed asa ca s-a balonat
doar fan si apa!
nimic verde...poate doar morcov pe seara
pupici la baieti si pt mamica ingrijorata

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 15 Mar 2009, 15:05

Multumesc mult pentru sfat, Veronica. Zic eu ca ca e mai bine golanelul meu ca a inceput sa se relaxeze si sa se intinda cat e de lung pe mine. Pana acum statea strans, chircit. Tot in brate l-am tinut pana acum la cald. Nu a mancat nu a baut si nici pisu nu a mai facut..

In situatia asta, e cazul sa ii dau solutie de rehidratare, daca da, cata si la cat timp. Sau e mai bine sa mai astept spre dupaamiaza poate isi mai revine?

Fan avem langa noi aici la nas dar nu e inca interesat. Nu stie cum sa se intinda mai mult si sa se relaxeze. Nu se mai aud asa multe pacaneli in burtica.

O sa ii mai dau o doza de sab simplex cu putina solutie de rehidratare, cam 2 ml. E ok?

Cat timp e normal sa nu faca pisu un purcel?

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Am si biotics. Sa ii dau sau sa ii dau de maine? sau nu e cazul deloc?

Numai bine!

Alina si Gigel

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Mar 2009, 15:10

bioticsul nu face rau din contra(si nu are efecte secundare)
la fel ca si sab simplex
din cate stiu eu, sab simplex,nu am folosit, este sub forma de picaturi asa ca imparte doza pentru copii la 2
e foarte important sa pape si sa fie hidratat(dar el practic nu a pierdutapa din organism)
daca este inapetent hraneste-l cu un amestec din suc de morcov si pelete(cu seringa daca altfel nu accepta)
tine-l langa tine la caldurica si daca iti permite, maseaza-i usor burtica

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 15 Mar 2009, 15:21

Da, Sab Simplex sunt picaturi. Doza la sugari si copii mici este de 15 pic ( 0.6ml) la fiecare biberon ( asa scrie pe prospect). Geda a zis in fisa pt prim ajutor sa ii dau jumatate din doza la copil asa ca am tras cu seringa 0.3 ml si am amestecat cu solutie de rehidratare pana la 1,5 ml pt ca Sab simplex e gros si curge greu. Si i-am dat amestecul cu seringa.

Ii masez tot timpul burica ca ma lasa. La inceput nu prea ma lasa. Acum i-a mai trecut durerea. Pana mai devreme cum il atingeam pe burtica cum chitaia. Acum se tot intinde si burtica nu mai e tensionata. Pe seara ii fac suc de morcov. Sper sa isi revina repede si sa fie iar plin de viata si energic.

Multumim mult pentru sfaturi!!

Alina si Gigel

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Mar 2009, 15:26

dar nu mi-ai spus inca
nu papa deloc? :?:
http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
pentru ca nu il poti lasa prea mult fara mancarica
verifica-i sacul anal sa nu fie ceva blocat cu bobitze

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 15 Mar 2009, 15:37

Am spus mai sus putin ca de aseara nu a mancat nimic, de asta i-am dat solutie de rehidratare. Sa ii dau suc de morcov acum? sau sa ii dau tot solutie de rehidratare. Nu a mancat azinoapte si nici acum cu fanul langa el nu vrea.

Caca, tot de azinoapte ( aseara) nu a facut ca i-am pus in cusca un scutecel alb si a facut numai pisu pe el.
O sa verific sacul anal cu betisor de urechi dat cu galbenele. Cat se introduce in sacul anal? Doar il introduc si ar trebui sa scoata bobite? Sau?? Da-mi mai multe detalii despre aceasta operatie daca poti.

Multumim!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Mar 2009, 15:44

http://www.gemon.ro/boli4.htm
cum fac eu operatia...se lubrifiaza si incet poti trage spre laterale iar sacul anal se va deschide(miroase un pic :oops: )si vei vedea daca este ceva ingramadit acolo apoi cu betigasul vei scoate, eventualele bobite blocate)
stiam ca ai scris mai devreme dar speram ca intre timp sa fi mancat ceva( e o perioada cam lunga)
solutia de rehidratare?! nu stiu exact la ce te referi, daca poti sa imi detaliezi..
oricum este foarte important ca el sa pape...
iti mai dau detalii(caut si eu) dupa ca imi raspunzi

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 15 Mar 2009, 16:04

In lista gedei cu ce iti trebuie in casa pt purcei scrie solutii pt. rehidratare orala. Am luat de la farma umana prolyte. Ma duc sa ii fac suc de morcov sa vad daca il conving sa bea. Morcov bucatele nu vrea. E cam blegit. Am citit de metoclopramid aici http://www.overland.com.ro/ . E bun? Tot picaturi sa ii dau?
I-am dat iar sab simplex cu solutie de rehidratare 3ml in total. dar nu o ia pe toata. O sa incerc cu suc de morcov si sper sa ii mearga.

De asemenea o sa incerc si cu betisorul poate il mai eliberez la burtica.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori