Raceala la porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Re: Probleme de sanatate si stres

Mesajde veronica » 21 Mar 2009, 17:09

IonutCadar scrie: Are urdori la ochi si am fost la medicul veterinar care mi-a spus ca are conjuctivita. Am ajuns deja la al 2-lea tratament si nu stiu ce sa fac ca parca tot nu-i trece. S-a ameliorat dar nu-i trece. Ce sa fac?

in primul rand trebuie sa ne spui ce tratamente a urmat
in alt doilea, neaparat sa incepeti o cura cu vitamina c si picaturi Beres(o picatura pe zi)
in la treilea dar la fel de important: aveti grija ca porcusorul sa nu stea in curent :!:

IonutCadar scrie: Va rog sa ma ajutati Multumesc frumos

cu mare drag o sa fim alaturi de voi

IonutCadar
Nou venit
Nou venit

Mesajde IonutCadar » 23 Mar 2009, 09:27

Imi pare rau sa o spun dar am pierdut pe cineva foarte drag noua(desi ne-am facut un filmulet cu el) adica pe Pucinis al nostru drag purcelus. L-am vegheat cat am putut l-am curatat pe botic si pe nasuc sa poata respira usor dar inspre dimineata nu a mai rezistat saracutul. Cred totusi ca nu a avut doar o raceala ci ceva mai grav deoarece cam saliva puroi pe gurita. Nu sunt un om neresponsabil desi poate parea asa dar pur si simplu a fost prea tarziu cred sau nu am stiut noi ce sa urmarim la el. Acum faptul e deja consumat si de ciuda ca sa zic asa o sa ne cumparam de data asta doi din prima. Asta desi sotia mea care e si insarcinata a suferit destul de mult la pierderea lui.Mi-e cumva frica sa incepem de la 0 dar nu cred ca o sa ne lasam asa usor descurajati. Voi citi mult mai mult pe forum si ma voi informa mult mai bine. Am patit la fel si cu sarcina anterioara a sotiei in sensul ca eram inocenti intr-ale stiintei. Acum suntem la a doua sarcina "profesori" avem vreo doua carti si suntem amandoi foarte atenti la tot ce se intampla. Avem si un doctor foarte bun dar asta e deja alte poveste. Din pacate e foarte greu sa gasesti un medic veterinar foarte bun in Cluj. Inca o sa caut unul mai bun ca deja doua cabinete le-am scos de pe lista mea. Ca sa nu mai zic de un petshop. Cand o sa-mi cumpar urmatorii porcusori o sa-i iau din alta parte si ii atac de la bun inceput cu vitamina C. Oricum o sa ne luam unul la fel si unul maroniu. Chiar si numele il vom pastra de la primul porcusor. Acum ma tot gandesc sa curat cusca foarte metodic ca sa nu se infecteze si urmatorii ei locuitori.

Va multumesc inca odata pentru sprijin!

rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde rodents'r'us » 23 Mar 2009, 10:19

Imi pare rau sa aud despre cele intamplate. Nu te "pedepsi" prea tare, lucruri de acest gen se pot intampla. Cel mai bine este sa citesti tot ce poti si gasesti pe acest forum si cand vezi vreo problema intreaba imediat si urmareste raspunsurile. Sigur ca acest forum nu va putea inlocui veterinarul dar macar iti poti face o idee despre ce are si ce e de facut.
Sa ai mare grija cand cumperi 2 sa nu te trezesti cu o fata si un baiat.
Poti sa citesti aici despre sexarea porcilor:
http://www.gemon.ro/reproducerea.htm
Atentie si la veterinari, multi chiar nu stiu ce fac cand e vorba de porcuti.
Nu o sa dau numele dar un medic veterinar la care am fost eu initial cu micoza lui Fifi a "constatat" ca are raie dar fara sa faca vreun test! Statea cu pagina de la Gemon deschisa si se uita pe la boli de piele si a decis! RAIE!
Sigur ca NU avea raie.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior

Si porcuta mea tuseste dar nu cred ca e racita

Mesajde tzutzi_porcusoara » 30 Apr 2009, 12:35

Buna ziua! Porcuta mea tuseste dar nu stranuta si nu ii curge nasul. Nu are semne ca ar fi racita. A baut apica si cred ca s-a innecat si face asta destul de des cand bea apa. Am ce sa-i fac cand tuseste asa? E foarte lacoma cand bea desi are apa proaspata la discretie :( Ce sa fac?

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 30 Apr 2009, 14:05

Pai nu prea cred ca ai ce sa ii faci. Nu sunt probleme daca tuseste. Este exact ca si la oameni. Eventual sa ii iei o adapatoare cu ciocul subtirel.. Nu stiu.. Poate ca te pot ajuta si ceilalti.
Pupici
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde tzutzi_porcusoara » 30 Apr 2009, 14:45

Multumesc mult Corina pentru raspuns! Adapatoarea are capatul de metal ingust deci nu din cauza aceasta are probleme. Oricum nu o mai auzisem tusind si m-am speriat f rau.
Pupici!

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 30 Apr 2009, 15:09

draga tutzi,
si eu aveam aceeasi problema cu fane cand era mic. problema a durat cateva luni bune. bea apa ca disperatul de-odata desi avea destula si se ineca si incepea sa tuseasca. ne-am dat seama ca el saracutul, nu stie sa bea apa. facea si galagie mare cand tragea de teava adapatoarei.
adapatoarele noastre sunt cu ventuze si am incercat ca de fiecare data cand el incepea sa bea apa, sa iau adapatoarea in mana si sa i-o tin in pozitia corecta. cu timpul cred ca s-a invatat sa bea apa deoarece acum nu mai face atata galagie si nu se mai ineaca.

tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde tzutzi_porcusoara » 30 Apr 2009, 18:14

:lol: Probabil ca asa face si a mea. La mine cand bea face un zgomot de ma scoala din somn. :roll: Sper sa se invete. Culmea ca atunci cand era mai mica nu se inneca. Cred ca acum are mai multa forta.

Aurishka
Initiat
Initiat

Porcusorul meu starnuta des!!!

Mesajde Aurishka » 11 Mai 2009, 15:30

Ajutor !!
Nu stiu ce sa fac porcusorul meu starnuta des si parca e slabita, de mincat maninca cu pofta doar verdetzuri!!! Intr-o zi am observat ca starnuta des si avea si citeva picaturi de singe la o nara!!! Spuneti-mi va rog ce e de facut?? A inceput totul cu fecale urit mirositoare si moi!!! Apoi starnuri din ce in ce mai dese!!!!

andrada
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde andrada » 11 Mai 2009, 15:41

fan are? sa aiba tot timpul tine-o la caldurica pe un prosopel si dute de urgenta la un medic veterinar
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Aurishka
Initiat
Initiat

Mesajde Aurishka » 11 Mai 2009, 15:47

Nu, nu are fin, trebuie procurat finul? i-am strins doar niste iarba verde si papdie, e bine?
Mai sfatuiti-ma va rog cu ceva , fiindca e prima data cind e bolnava si nu stiu ce sa-i fac!!!! :cry:
Am gasit un medic veterinar si diseara plec la el sa vad ce are!!!!

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 11 Mai 2009, 15:50

Aurishka
dar acum bobitele sunt normale?
daca mai sunt probl digestive ii suspenzi tot ceea ce e verde si ii dai fan si morcovi. ii poti da si ceai de menta
probiotics sau carbune medicinal sau smecta ii poti da de abia dupa ce te lamuresti de la ce are probl
ce a mancat? verdeturile au fost cumva stropite cu chimicale sau umede?
despre stranuturi, cred ca ar putea fi racit
da-i vit c si tine-l la cald
despre sange la botic
te-ai uitat la el in guritza?
are toti dintisorii?
e ranit pe undeva?
ps
pai normal ca trebuie fan
in cutia ei trebuie sa aiba mereu fan si apa.
ai mare grija la veterinar
ia cu tine lista cu antibioticele interzise si intreaba de 100 de ori ce vrea sa ii faca. daca crezi ca nu tii minte, noteaza
nu e de joaca
e vorba de o viata

Aurishka
Initiat
Initiat

Mesajde Aurishka » 11 Mai 2009, 16:01

Adica si veterinarul poate sa-i prescrie sau sa-i faca ceva ce nu ar trebui???
Si eu care ma gindeam ca daca ma duc la veterinar problema e ca si cum rezolvata!!!! :(
Finul de unde il procur? Bobitzele sunt si ele urit mirositoare si moi!!!
Noaptea starnuta mai des si cind il iau linga mine la caldutz parca ii trece starnutul o perioada!!!
ultima data i-am dat patrunjel!!!
Dintzishorii i-am verificat sunt toti la locul lor!!!
Dar carbune cum sa-i dau?

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 11 Mai 2009, 16:07

mirosul urat poate fi de la patrunjel
lady a mea miroase urat de la patrunjel si frunze de morcov
fan iei de la petshop
deci nu ii mai dai nimic verde
ii dai smecta, un varf de cutit amestecat cu putina apa
ii dai cu o seringa fara ac
ii picuri pe buze mai mult
ai grija sa nu o ineci
vit c ii dai o optime de pastila presarata de ceva ce ii place sau tot cu seringa
toate le cumperi de la farm umana. ar fi bine sa cumperi si pliculete de probiotics pt copii
te rog sa ii dai cat mai repede, ea e bolnava de ceva vreme
dar mananca, nu?
nu uita de ceaiul de menta fara zahar

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 11 Mai 2009, 16:10

Citeste foarte bine ce scrie aici. Sunt vreo 4 pagini. Apoi, in stanga ai mai multe despre tot ce inseamna vit. C pt. ei, boli etc.
http://www.gemon.ro/hranire.htm
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”