Raceala la porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusor ragusit

Mesajde cristisz » 20 Mar 2011, 16:17

nazomer este apa de mare pur si simplu
cel mai apropiat de compozitie si mai putin nociv este serul fiziologic cu care poti inlocui nazomerul
celelalte doua produse contin substante care i-ar putea dauna
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: porcusor ragusit

Mesajde Lili » 20 Mar 2011, 16:30

Sau...exista si alte tipuri de produse doar pe baza de apa de mare (Sterimar, Marimar).
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: porcusor ragusit

Mesajde cristisz » 20 Mar 2011, 16:52

Marimer, draga, ca Marimar e telenovela si nu se poate picura in nas de porc... :tease:
daca nu gaseste, tot serul fiziologic e de baza
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: porcusor ragusit

Mesajde Lili » 20 Mar 2011, 17:28

Marimar, Marimer, Sclava Isaura, Esmeralda... important e sa rezolvam problema porcului. :lol:
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor ragusit

Mesajde crisa24 » 28 Iul 2011, 11:21

Bruna pe 25 pe la 5 dimineata respira greu, ea de cand am luat-o respira cam ciudat pe nas, asa era si cand era pui, doar ca acum se auzea mai puternic...

Imagine
am cumparat nazomer dar de la pro natura si ma gandesc totusi e normal sa folosesc acest tip de picaturi nazale?
pentru ca jetul este destul de puternic si aproape de nara porcusorului, cred ca e preaaa putenic, ma gandesc sa nu ajunga in plamani :(, l-am folosit deja o data si nu stiu daca am procedat corect eu nu am mai folosit la ei asa ceva.
Unde as putea merge sa ii verifice plamanii sau ce trebuie sa ii faca, sa ii asculte sau radiografie?
Astept un raspuns!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor ragusit

Mesajde maria » 28 Iul 2011, 12:50

ar f bine sa mergi la un medic
eu iti recomand sa mergi la ionescu
are cabinet aproape de staia de metrou de la piata muncii
ceea ce ai luat tu e spray nasomer
exista si picaturi
se pune cate o picatura in fiecare nara
dar pt ca tu ai spray faci in felul urmator
pulverizezi putin intr-o cana mica si apoi tragi in seringa
asa poti pune cate o picatura in narile porcesti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor ragusit

Mesajde crisa24 » 28 Iul 2011, 14:37

merci maria! :clapping:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

alergie-la ce oare?

Mesajde ysera » 01 Oct 2011, 13:19

Am fost si noi azi de urgenta la veterinar.Kiri tot tuseste inecacios din Mai incoace si mai si stranuta ocazional.A avut si perioade in care nu a mai facut asa,dup-aia a reaparut,a disparut cateva zile,si tot asa...Urdori la ochi nu are,mucisori nu are,si este foarte vioi si jucaus,are pofta de mancare,se comporta normal.Am mai fost,atunci,in mai ,la vet,si ne-a zis ca poate fi alergie la talas.Bun,am scapat,incet,incet de talas,dar tot a tusit/stranutat.Vitamina C ia,chiar se afla aproape la sfarsitul curei de imunizare pe care o facem toamna si primavara.Am schimbat si cusca,mancarea,fanul,talas nu mai folosim deloc,si vad ca..iar..nimic.Aseara a tot tusit,urat de tot...si tot asa,parca se ineca,si dup-aia i se misca gurita,inghitea saliva(ne-a zis doctorul),asa ca azi am mers la vet sa vedem ce si cum.L-a ascultat la plamani,a zis ca e curat;am discutat si eu cu medicul,am intrebat daca e raceala sau pneumonie si a zis ca nici vorba,ci ca se poate sa fie o alergie la ceva ce noi inca nu am descoperit.
Nu sta in curent,nici in frig,baie nu ii facem,ca nu a fost nevoie niciodata;parfum si fum de tigara nu exista in camera,am fost mereu grijulii cu el ca nu cumva sa raceasca(lucru care pe mine ma inspaimanta inca dinainte sa luam porcusorul).I-a facut medicul o injectie cu antihistaminice,din cate am inteles ;am intrebat daca ii administreaza vreun antibiotic si a zis ca nu,si ca nu trebuie sa ii dau probiotic dupa injectia asta,diferenta va fi ca va bea mai multa apa.De asemenea,ne-a spus sa il tinem sub observatie cateva zile,ca daca nu mai tuseste asa,inseamna ca reactioneaza la vaccin si ca sigur sigur e vorba de alergie.
Ma gandeam,de asemenea,sa ii introduc in dieta,un timp,niste papadie(daca mai gasesc pe undeva) si musetel uscat(de la plafar),care sunt bune in alergii si raceli.
Nu as vrea sa pateasca,doamne fereste,ceva,sunt panicata rau de tot,chiar daca mi s-a tot spus ca nu am de ce...stiti si voi cum e sa fii mama de porcut si,pe cat de mult ii iubim,pe atat de usor de speriem cand apare o problema...
Voi ce ma sfatuiti sa fac?Aveti vreo idee la ce mai pot avea porcutii alergie?Sa fug sa iau niste probiotic sa ii dau ? :worried:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 01 Oct 2011, 22:27

Examinarea inimii ar fi recomandata in acest caz, pentru a putea exclude o boala cardiaca. Pentru comparatie vezi imaginile de la aceasta postare, ar putea fi util medicului viewtopic.php?p=50475#p50475

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde maria » 02 Oct 2011, 11:36

ca sa stii ce are eu cred ca ar trebui facuta o radiografie
acolo vezi cum sunt plamanii si inima
poate fi o bronsita sau o insuficienta cardiaca
de obicei probl cu inima apar la porcuti in varsta
eu am probleme de genul asta cu cici, dar ea respira mult mai greu
intr-o noapte credeam ca o pierd
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde ysera » 05 Oct 2011, 12:45

Au trecut cateva zile si Kiri nu a mai tusit deloc.A mai stranutat insa,din cand in cand.Tocmai ce am ajuns acasa acum si am vazut ca ii curge nascul -asta dupa ce a avut o repriza de stranuturi care m-au cam ingrozit,ca si eu sunt racita,si cred ca a luat luat de la mine. :cry: Si cel mic mai stranuta din cand in cand,dar el nu are mucisori la nas.
Vom merge la vet,dar pentru orice eventualitate, -intreb asta,pentru ca sper sa existe alt tratament inafara de cel cu antibiotice- as vrea sa stiu,si sper sa nu par stupida,(dar nu prea am cunostinte despre chestiunea asta),fiindca am tot citit aici despre el:Nasomer este bun in combaterea racelii?Sau doar elibereaza caile respiratorii de mucus,fara sa trateze raceala in sine? :worried: O sa merg sa cumpar diseara,pentru orice eventualitate,ca nu cred ca poate sa ii faca rau.Il gasesc la plafar sau la farmacie normala?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde maria » 05 Oct 2011, 14:43

il gasesti la farmacia normala
e o apa de mare care il determina pe porcusor sa stranute, sa isi elibereze nasul de mucozitati
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gabici » 20 Dec 2011, 19:12

Acum cateva ore am observat ca porcusorul ce a ajuns la mine cu probleme dentare, acum scoate un harait destul de zgomotosș nu chiar tot timpul, parca numai cand respira mai precipitat. La nas nu vad sa aiba nimic umed. Ma gandeam sa ii dau (in continuare, ca a primit zilnic de 3 saptamani incoace) vitamina C si ACC 100 pe baza celor citite pe forum. Ce ziceti?
Tot de acum ii sunt bobitele destul moi, nu prea isi mai pastreaza forma, si ii cade putin parul, ceea ce pe parcursul celor mai bine de doua saptamani cat a fost hranit cu seringa, nu s-a intamplat deloc.
De mancat, mananca destul de bine, desi pare a fi cu ceva mai mofturos ca la inceput.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 20 Dec 2011, 21:47

Poate respira mai greu/cu dificultate si atunci cand este balonat, in cazul in care se acumuleaza gaze in intestine, balonarea poate duce la ingreunarea respiratiei, apasand pe diafragma ce separa abdomenul de torace. O alta cauza poate fi o inghitire accidentala in timpul hranirii, o parte din alimente/lichide ajunge in caile respiratorii, producand asemenea simptome sau in timp chiar pneumonie.
Vitamina C intareste rezistenta organismului, este bine sa stea si pe ceva cald, incalzeste prosopel sau paturica, poate sta chiar in saculet. Un partener l-ar stimula, ar avea mai mari sanse de recuperare daca ar sta langa un congener. In situatia actuala este greu sa iei o decizie in acest sens, deoarece nu sti ce are (desi e putin probabil sa fie ceva contagios, mai degraba e slabit organismul si din aceasta cauza apar probleme de acest fel), si nici nu vrei sa risti cohabitatia pasnica dintre ai tai cu introducerea lui in grup.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gabici » 20 Dec 2011, 21:59

Are cusca lipta de cea alor mei inca de acum trei saptamani; acum si daca ar fi ceva contagios nu ar mai ajuta sa ii separ banuiesc; dar cum am sa stiu daca e ceva raceala sau a inspirat ceva mancare/apa? Stiti ca la medic nu am unde sa ma duc cu el din pacate. Sa ii dau ACC 100 in final?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori