Raceala la porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

criss24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 20 Feb 2013, 13:41
Localitate: petrosani

Re: Scrofi a mea a racit!

Mesajde criss24 » 28 Iul 2013, 15:13

Vit c primea deja,o sa-i pun si apa de mare in nas.poate respira mai bine dar cred ca are la plamani,respira sacadat si geme...:(
multumesc pt raspuns,sper sa isi revina repede!

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Alexandra-Mihaela » 14 Aug 2013, 14:17

Buna,
Porcusoara mea , Mimi , cred ca a racit. A stranutat doua zile si din cand in cand atunci cand respira se aude un harait,nu stiu cum sa zic. Mananca normal, bea apa ca de obicei, fara schimbari de comportament.
Multumesc si sanatate porcusorilor.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde sabz » 27 Iun 2014, 23:20

Buna,
Am 2 porcute: Pufi si Yuki.
Pufi e bolnava destul de urat :( Am fost la doctor, de 2 zile ii dau antibiotic si mancare cu seringa (stie cineva in cat timp ar trebui sa se vada imbunatatiri in starea ei daca functioneaza antibioticul?)
Le-am despartit, in ideea in care infectia e contagioasa, si sa nu se imbolnaveasca si Yuki.
Mi-e frica ca le-am despartit totusi prea tarziu, ca si Yuki incepe sa nu mai vrea sa manance cum trebuie.
Maine o duc si pe Yuki la consult, inainte sa i se inrautateasca si ei starea.

Intrebarea mea este, daca se dovedeste ca si Yuki a luat , ar fi oare mai bine sa le tin impreuna? Sa se sprijine reciproc?

La doctor am fost la Isravet, cabinetul domnului doctor Ionescu care e in concediu(dar am vorbit la telefon si domnisoara de acolo parea totusi ca stie ce face)

Anisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2013, 12:36
Localitate: Bucuresti

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Anisa » 28 Iun 2014, 06:14

Buna.

Acum 10 minute m-am sculat din pat mai ceva ca o speriata de bombe din cauza ca Chio al meu scotea niste sunete foarte ciudate :( Cred ca a racit :worried: nasucul lui pare sa fie infundat. Urmeaza sa umplu o sticla cu apa calda si sa o pun sub prosopel ca sa ii tina cald la burtica, mentionez ca are deja apa cu vitamina C in adapatoare. E bine totusi ca are pofta de mancare si nu si-a pierdut starea de spirit insa nu vreau sa i se agraveze situatia :( ce trebuie sa mai fac?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 28 Iun 2014, 07:50

Sabz, despartindu-le vor fi mai stresati.
Neaparat sa primeasca probiotic la doua ore dupa administrare antibiotic, obligatoriu! Recomand Refflor Forte sau EuBiotic. Macar de 2x/zi sau chiar de 3-4x/zi cate un varf de cutit amestecat cu ceai de menta sau salvie in cazul in care pofta scade sau devine inapetent. Cele ce scriu mai jos pentru Anisa, ar fi bine sa fie aplicate si la ele.

Anisa, inhalatia cu ceai de musetel calmeaza inflamatiile cailor respiratorii, va usura mult respiratia, este un procedeu des aplicat cu bune rezultate, vezi detalii la viewtopic.php?p=119648#p119648
Este bine sa primeasca si busuioc (se gaseste in comert in ghiveci sau la piata, noi crestem mereu in ladita), menta in forma frageda sau uscata, desfunda / decongestioneaza caile respiratorii, vezi imagini si poza cu unul din porcusorii mei
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Jhony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 29 Sep 2017, 18:20

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Jhony » 12 Noi 2017, 22:06

Salutare, scuzati-ma, dar vreau sa imi ziceti in cel mai scurt timp posibil ce as putea da porcusorului meu care am observat ca tuseste, azi a tusit de cateva ori si imi este teama, m-am dus la medicul veterinar, dar nu stie nimic despre aceasta specie, m-am dus si in localitatiile vecine, nimic, si nu stiu ce medicamente ii pot da, el are in jur de 4 ani cred, cand l-am primit nu mi s-a zis varsta. Va rog ziceti-mi in cel mai scurt timp posibil, nu vreau sa pierd timp ! Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 12 Noi 2017, 23:40

Inainte de toate citeste acest mesaj viewtopic.php?p=133763#p133763 si apasa si pe linkurile ce sunt inserate acolo, pentru a clarifica ce fel de tusa poate fi.

Cantareste-l neaparat cateva zile la rand, zilnic odata, de preferat la aceleasi ore, de ex. dimineata inainte de masa, pentru a urmari greautatea lui. In acest mod vei putea monitoriza apetitul lui, poti observa daca mananca bine sau doar mimeaza (porcusorii incearca sa ascunda boala, vezi explicatii la http://www.gemon.ro/boli.htm#letargic ).

Daca exista suspiciunea de raceala, trebuie examinat pentru a evalua starea generala, pentru a putea primi tratamentul corespunzator.
Citeste si viewtopic.php?p=10644#p10644

Ofera-i un loc calduros, poti face chiar tu un accesoriu unde sa stea la cald, vezi viewtopic.php?p=129716#p129716

Jhony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 29 Sep 2017, 18:20

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Jhony » 13 Noi 2017, 14:41

Da, ar putea fi din cauza ca mananca lacom cateodata, dar am observat ca tuseste in continuu de vre-o 4 ori si nu mananca nimic, si dupa cum am zis nu am nici un medic veterinar care sa se ocupe de porcusori , toti au zis ca nu se baga deoarece nu stiu nimic despre porcusori.Mananca, nu si-a schimbat apetitul insa mi se pare ca e mai putin activ decat ceilalti porcusori, adica mananca si se culca intr-o pozitie ciudata...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 16 Noi 2017, 13:35

Ai inceput sa il cantaresti zilnic? Este foarte important pentru a actiona din timp, deoarece tie poate iti pare ca mananca in timp ce doar mimeaza, pentru a ascunde boala.
Cumpara la farmacia umana vitamina C sub forma de picaturi orale si picaturi Beres Drop Plus, si administreaza-i zilnic odata 4-5 picaturi vitamina C si 1-2 picaturi Beres, pe o perioada de 10-14 zile, pentru a-i intari rezistenta organismului si pentru a ajuta sa invinga raceala.
Loc de dormit calduros are?
Fişiere ataşate
beres-vitc.jpg

aleAleale
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mar 2018, 21:04

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde aleAleale » 04 Mar 2018, 21:11

:arrow: Porcusorul meu stranuta dar stranuta cam rar de tușit nu tușeste mănâncă destul de mult dar mi se pare că este puțin racit deși el nu prea este . Dar nu este foarte activ și îl simt de parcă i-ar fi fost frică dar îl am deja de 2 săptămâni .Oare o fi răcit?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala la porcusori!

Mesajde Gemon » 05 Mar 2018, 19:15

Pune ceva cald in locul unde se odihneste, pentru a avea un loc de odihna calduros, vezi viewtopic.php?p=129716#p129716
Administreaza-i vitamina C sub forma orala 7-10 zile, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068
Cantareste-i greutatea corporala zilnic odata, dimineata, inainte de a-i da papica, si noteaza. Daca scade in greutate, e nevoie de consult medical.
Medici vet recomandati de membri la viewforum.php?f=2

LauraMaria2702
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2018, 18:27

Raceala sau altceva?

Mesajde LauraMaria2702 » 11 Mai 2018, 18:35

Cred ca porcusorul meu e foarte bonav. De cateva saptamani nu mai sta intins, ci doar ghemuit intr-un colt. Se plimba prin cusca si ocazional mai iese cu manutele pe margini si cere de mancare, dar nu prea mananca. De ieri seara mi se pare foarte apatic. a slabit destul de mult. Ii curg ochii foarte tare si cateodata stranuta sau chiar tuseste, parca s-ar ineca cu ceva. Am fost cu el la medic sapt trecuyta si a zis ca avea dintii din fata foarte mari asa ca i-a taiat si dupa-aceea i-a administrat si un calmant, dar mie nu mi se pare ca i s-a imbunatatit in vreun fel starea, ci e din ce in ce mai rau. Maine dimineata am iar programare cu el,dar nu mai pot sa astept. am luat ceai de mustel sa ii curat ochii si de cand a inceput sa mi se para ca ceva neinregula cu el i-am dat si vitamina C cu beres. Interes pentru mancare are, dar abia se atinge de ea. Si cu digestia are probleme, in loc de caca solid ii curge un mucus. Ma speria foarte tare. Se intinde doar cand il iau in brate. Nu tremura si nici nu plange de durere, dar bea foarte multa apa si face pisu destu de putin. Mie mi s-a parut chiar ca e ragusit. Ce as putea sa ii fac? In afara de vit c si vberes, pt ca i-a dat aseara si nu ii place deloc, chiar il stresez rau si daca i-o pun pe mancare nu mai mananca deloc si el oricum mananca extrem de putin fatsa de cum manca inainte.

Avatar utilizator
catalina.ispas
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Apr 2018, 18:11

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde catalina.ispas » 12 Mai 2018, 23:27

Mergeti la un veterinar specializat in Porcusori cat mai urgent !! Foarte posibil sa fie vorba de o problema de dentitie a dintisolilor din spate ( molarii) sau vreo infectie urata !

Din ce oras sunteti ?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori