Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde GeorgianaR » 09 Apr 2015, 09:12

Fetita mea a murit...nu pot sa-mi explic de ce...a avut crize, tremura, se incorda si gemea...apoi se linistea. Va rog sa-mi spuneti daca aveti idee. Nu pot sa inteleg. Am primit rezultatul si era maligna tumoarea pe care a avut-o.
Te voi iubi mereu, fetita mea dulce! :heart:
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 10 Apr 2015, 21:05

Imi pare rau.
Suntem alaturi de tine. :confused:

Bobite mici si cu mucus elimina atunci cand mananca foarte putin, cand este inapetent sau pare sa manance in timp ce doar mimeaza apetitul (porcusorii bolnavi incearca sa ascunda boala, mimeaza ca mananca si asa induce in eroare stapanul in cazul in care nu se cantareste greutatea - scade din greutate fara sa fie observat acest lucru tocmai datorita efortului de a parea sanatos (in salbaticie pradatorii ar depista repede un animal bolnav, ei fiind animale prada au intiparit acest instinct in gene).

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas

Mesajde GeorgianaR » 12 Apr 2015, 18:35

S.a depistat ca avea metastaze la ficat si rinichi...si ca este posibil sa fi avut si la creier. Simptomele avute cica confirma acest lucru...insa eu nu sunt lamurita.O tumoare pe creier in ce stadiu poate provoca moartea? A avut un fel de convulsii in noaptea aceea.Stiam ca era posibil un tratament.Stiti de cazuri care s.au vindecat? Ea chiar incepuse sa manance, abia isi revenise dupa operatie, dar in seara respectiva nu a mai vrut,i.am dat eu macinat si umezit si a mancat.Nu stiu daca chiar o tumoare pe creier i.a provocat toate astea...inapetenta in seara aceea, convulsiile si...

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 12 Apr 2015, 20:25

Cauza decesului se poate constata dupa efectuarea unei autopsii. Doar dupa simptome este greu sa pui un diagnostic cert, pentru asta este nevoie de investigatii.

Raman amintirile frumoase. Acestea sunt cele care te ajuta sa treci peste aceasta suferinta. :friends:

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas

Mesajde GeorgianaR » 14 Apr 2015, 13:19

In urma autopsiei s.a constatat ca avea si la ficat si la rinichi. Medicul a crezut ca a avut si la creier mai ales dupa ce i.am pov cum s.a intamplat. Am citit si eu despre boala asta de san la femei si am aflat ca recidiveaza in rinichi ficat plamani si creier...in creier in fosa superioara in cerebel acolo unde sunt centrii pt functiile vitale. Acum pot fi sigura de ceea ce s.a intamplat. E greu sa n.o mai vad pe nicaieri dar stiu ca am facut tot ce am putut si am iubit.o si alintat.o ca pe un copil. Multumesc pt tot.
Te voi iubi mereu, printesa mea!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Apr 2015, 13:26

Va ramane si in amintirea noastra. :cavies:

tzutza
Nou venit
Nou venit

Mesajde tzutza » 21 Aug 2015, 00:17

purcelusa mea are cam 6 anisori.. a mai avut cate o problema respiratorie tratata cu injectabil la vetelinar , apoi mi a facut o infectie urinara ca urina sange , tratata iar .....
de o perioada , o saptamana mai exact avea momente cand sarea ca nebuna in cusca de imi era frica ca se raneste insa la o palpare am vazut ca abdomenu i s a marit si in partea dreapta , la burta se simte o formatiune.. astazi am fost la ecografie la vetelinar si mi a spus ca are 2 formatiuni in abdomen ,cam mari , ca nu are ce sa ii mai faca si ca inevitabilu se va produce.. de vreo 2 luni i a cazut pe spate si parul in anumite locuri ,si acu am observat ca i a aparut si o galma pe spate , pe langa coloana... ea mananca inca si bea apa ,si cat de cat este vioaie .. este mai speriata asa cand vreau sa pun mana pe ea , banuiesc ca are dureri...

intrebarea mea este ,am vreo sansa ? daca i as da vrun antibiotic ar avea o sansa ca acele formatiuni sa ii scada , sau in caz ca durerile se accentueaza , ce m ati sfatui sa ii dau ? multumesc frumos

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 22 Aug 2015, 00:17

Antibiotic se da in cazul unei infectii, si numai dupa recomandarea unui medic.
A mentionat medicul unde este localizat?
Cantareste-i zilnic greutatea dimineata si noteaza undeva, sa poti vedea daca scade in greutate sau mananca normal.
Despre chistul ovarian (daca are asta, nu putem sti cu siguranta....) vezi informatii la viewtopic.php?p=25271#p25271

La porcusorii care au dureri, se poate administra Meloxidyl sau Metacam (suspensie orala are ca substanta activa Meloxicam, cu concentratia de 1,5mg/ml). La o durere moderata se da cate 0,1 ml Meloxidyl odata sau de doua ori pe zi, in cazul in care durerea este (mult) accentuata, se poate administra cate 0,2 ml de 2x/zi. In general porcusorii au tendinta sa refuze hrana atunci cand au dureri. Este deci foarte important sa o cantaresti zilnic pentru a monitoriza cum asimileaza ceea ce mananca, Ei incearca sa ascunda boala, stapanului pare sa manance, si din aceasta cauza se poate sa treaca neobservat o scadere a greutatii, fiind depistata atunci cand deja este foarte slabit.

Szakacs Dalma
Nou venit
Nou venit

Mesajde Szakacs Dalma » 21 Noi 2015, 14:58

Buna, ma numesc Dalma si am un porcusor de 4 anisori pe nume Rodent (Rozatoare).
In acesti 4 ani nu am avut probleme cu el in mod special, doar ca a fost foarte sperios saracutu cand l-am primit. Personal consider ca, nu s-au comportat prea bine cu el la Pet-Shopul de unde a fost cumparat dar cu timpul si cu rabdarea pe care i-am acordat-o, s-a obijnuit si a devenit un porcusor jucaus si scump. Din nefericire de o saptamna incoace am descoperit o formatiune tumorala deasupra labutei stangi adica cumva pe spatele porcusorului si am fost la medicul veterinar. Acesta i-a pus diagnosticul in urma unei punctii si mi-a sugerat sa-l operez. Din pacate eu nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie inainte si sunt foarte speriata, porcutul este programat pe miercurea aceasta la operatie si as dori sa va cer parere in legatura cu medicii veterinari, nustiu daca si la veterinari se procedeaza conform sistemului medical din Romania, adica ar trebui sa ofer "atentie mai deosebita" pentru doctori ca acestia sa-mi trateze porcutul cum trebuie sau este destul sa platesc cat imi cer ei. Nu doresc sa ofensez nici un medic doar sunt ingrijorata pentru starea porcusorului si vreau ca toate sa iasa cat mai bine posibil. Multi mi-au spus ca este batran la 4 ani insa eu nu consider asa si as dori sa-l am alaturi de mine cat de mult posibil. Astept parerile voastre in legatura cu situatia daca v-ati confruntat cu situatie asemanatoare si cum a mers, cum ati procedat, orice informatie este bine venita.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 24 Noi 2015, 12:41

Arunca o privire la topicul unde membri fac recomandari privind medicii vet din Cluj-Napoca viewtopic.php?f=2&t=173

Este important sa ajunga la medic care a mai tratat porcuysori si are cunostinte de acest fel. Majoritatea acestor formatiuni subcutanate nedureroase, cu dimensiuni variabile, se formeaza prin acumularea secretiei unor glande sebacee si se pot exciza usor. La porcusorii mai in varsta apar mai des, vezi de ce, .

Este indicat sa reevaluezi dieta, si daca este necesar, sa schimbi hrana speciala pe una potrivita varstei, de ex. daca gasesti cavia re-balance pentru el, amesteci putin din aceasta in hrana ce primeste acum, pe zi ce trece, treptat adaugi mai mult din hrana noua, scazand in aceeasi masura din cea veche, asa se trece treptat la o noua hrana, nu brusc. Cavia Re-Balance este destinat porcusorilor seniori, a celor cu activitate mai redusa si celor cu tendinta spre obezitate.
Imagine

Szakacs Dalma
Nou venit
Nou venit

Mesajde Szakacs Dalma » 24 Noi 2015, 21:24

Multumesc tare mult pentru raspuns, am citit mult cu privire la medicii din Cluj-Napoca, dar eu pana la urma negasind doctorul care s-a precizat pe forum, am decis sa merg la Trivet. Am intrebat doctorul la care am fost, daca a mai avut interventii la porcusor si mi-a spus ca avut mai multe cazuri de porcusori pe care i-a operat, parerea care mi-a lasat-o mie personal este, ca nu sunt chiar asa de nepriceputi precum s-a precizat pe forum, de noi s-a ocupat si a fost foarte rabdator cu intrebarile mele, plus ca nici nu am platit exorbitant precum au precizat mai multi care au fost la aceasta clinica....

Acuma nustiu daca am luat decizia corecta dar in lipsa altui cabinet (fiindca majoritatea nu au avut interventii pe porcusor), nu am vrut sa stau cu porcusorul bolnav...intradevar pe el nu il doare si nu il deranjeaza plus formatiunea s-a adunat aproximativ in 2 saptamanii
nu stiu ce sa zic o sa vedem maine ce va fi...este si intr-un loc mai "avantajos" sa spun asa fiindca nu atinge vreun organ. Sper sa fie bine porcusorul meu ca nu sunt pregatita sa-l pierd, si consider ca totusi macar daca ei au intalnit mai multe cazui de genu am luat decizia corecta, daca asteptam cu timpul poate se agrava si era mai rau...

Szakacs Dalma
Nou venit
Nou venit

Mesajde Szakacs Dalma » 27 Noi 2015, 11:51

Buna....revin cu vesti bune :heart: , Rodent a fost operat si aparent a fost doar un lipom , la analize nu s-a vazut exact ce este deoarece a fost invelit intr-o crusta mai puternica. Momentan se recupereaza binisor inca in prima zii a mancat putin, binenteles a fost molesit din cauza anestezicului dar este bine. Saptamana viitoare mergem inapoi la control, sper ca totul sa fie bine pe viitoar, le doresc sanatate si fericire tuturor porcusoriilor si de asemenea un stapan cat mai iubitor si mai atent!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 28 Noi 2015, 01:57

Sanatate si pupici pe nasucul lui! :heart:

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”