Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusor falca umflata

Mesajde maria » 22 Dec 2011, 15:37

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

oana_adriana_ghita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2011, 17:52
Localitate: pitesti

Re: porcusor falca umflata

Mesajde oana_adriana_ghita » 23 Dec 2011, 17:28

Azi am vazut ca umflatura este mai mica, i-am dat ultimele 3 zile cu Betadine pe falcuta si vad ca a mers. rofl

Avatar utilizator
mm05rbz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Oct 2008, 12:32
Localitate: Bucuresti

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde mm05rbz » 25 Ian 2012, 21:47

Buna seara si Un an nou fericit, alaturi de rontzaitorii nostri :D

Vin cu vesti bune, in urma tratamentului cu progesteron chistul a scazut mult in dimensiuni si dl. Doctor a spus ca deocamdata nu considera necesara operatia. In cateva zile mergem din nou la control, dar dupa parerea mea, totul merge bine.

Oricum Elvis e foarte vesel si iubaret.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde Gemon » 25 Ian 2012, 23:16

Ce bine ar fi daca am tot primi asa vesti bune!
Ne bucuram si ii trimitem multe pupicuri! :heart:

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Feb 2012, 22:24

De cateva zile am observat, mangaind-o pe Melutza, in partea stanga a corpului, chiar pe laterala, in mijloc, ceva care se misca sub piele daca o masez acolo, ceva rotund, sa zic asa. :shock: Nu-mi dau seama daca a mai fost acolo si inainte sau mi s-a nazarit mie una acum (deh, tendinte paranoice)... :thinking: Ce parere aveti?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde cristisz » 08 Feb 2012, 11:00

Si mos Pandele are o asemenea formatiune pe partea stanga a corpului, in zona umarului. Madam Taifun la fel. Cred ca atata vreme cat nu se mareste si nu o jeneaza sa nu actionezi chirurgical. Despre natura formatiunii nu stiu daca se poate face o precizare, mai ales fara pregatire medicala, dar in general au natura benigna.
Inteleg ca e vioaie si nu da semne de schimbare in comportament.
Sa manance bine si sanatos si sa fie vitaminizata cand e cazul.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde ZuzuBelleMel » 09 Feb 2012, 08:01

Da, e foarte vioaie si ok per general, exact cum e ea de obicei. Acum facem cura de 10 zile cu vitamina C si da, ai plasat-o mai exact: cam in zona umarului. Ma linisteste putin sa stiu ca nu e singura care are asa ceva. Inseamna ca nu e chiar anormal. :speachless: Peste vreo 3-4 saptamani vom merge la veterinar, si-l voi ruga sa se uite si la chestia asta. Voi ati fost la un control?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde irena » 09 Feb 2012, 09:58

control si o radiografie nu e rau sa faci. asa stii cu ce ai de-a face.
insa daca e vioaie, mananca si nu pare deranjata de acea umflatura,
nu o scoate momentan afara, ci asteapta pana se mai incalzeste. am
vazut ca ai scris 3-4 saptamani, insa daca tot frig e, mai bine sa mai
astepti. sanatate multa.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde cristisz » 09 Feb 2012, 11:55

in general formatiunile bine definite si mobile sunt benigne
o radiografie nu stiu daca ar ajuta la detectarea naturii ei, mai degraba biopsia, dar nu cred ca e cazul acum daca nu da semne de marire si nu produce jena
cand se mai incalzeste cere parerea unui medic, si dupa aceea mai vedem ce se poate face

pana atunci papa bun si pupaturi fara numar
poza cu copiii mei


Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde ZuzuBelleMel » 04 Mar 2012, 16:57

Am ajuns azi la vet si intr-adevar, nu e nimic grav, slava Domnului, doar un lipom de grasime, posibil de la o injectie sau altceva. Mi s-a spus sa nu-mi fac griji si sa urmaresc doar daca cumva creste. Cine a mai patit asa ceva, tot asa vi s-a spus, ca nu trebuie sa actionati in vreun fel?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde maria » 04 Mar 2012, 18:34

da, eu am avut la 3 porcute
e un chist de grasime sub piele
il poti simti cum se misca
nu e problema, poate ramane asa, daca nu creste excesiv
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde raluk&co » 11 Iun 2012, 22:25

Buna seara,

Porcusorul meu, Shrek, are o tumora la splina care nu se poate opera si nici nu cred ca l-as fi supus la un asemenea chin chiar daca s-ar fi putut, mai ales ca are 4 ani... D-na dr Pantu ne-a sugerat sa cumparam Onco Support si Liquid Immuno de la Rx Vitamins. Dn pacate, preturile sunt foarte mari, primul costa in jur de 300-350 de lei si al doilea intre 100-150. Exista cineva care se afla intr-o situatie similara si doreste sa cumparam impreuna aceste medicamente? Sau care le-a cumparat deja si le poate imparti? Contra cost, evident. Eu ii dau deja Vitamina C si beres si ii voi cumpara si milgamma b1+ b6, insa am zis sa scriu si pe site poate mai e cineva in situatia mea si doreste sa cumpere aceste medicamente.

Si ati putea, va rog, sa ma ajutati cu cateva sfaturi? Ce as putea sa ii mai dau? Deja nu mai vrea sa manance radacinoase, nici macar date pe razatoare. Nici mar, care era unul dintre preferatele lui. I-am luat Cavia Complete si Cavia Nature, insa nu se atinge de ele, pana acum i-am dat Cavia Crispy. D-na Pantu mi-a spus sa ii dau din nou Cavia Crispy si tot ce ii place, sa il rasfat... Am inceput sa ii dau ceai de afine, salvie, roinita, desi nu ii place, uraste seringa, suc de sfecla rosie, de morcov amestecat cu ceai (stiu ca sucul simplu de morcov baloneaza). Tot d-na Pantu mi-a spus ca pot sa ii dau cate doua bobite de polen pisate si amestecate cu putin ceai.
Incerc sa ii asez jucariile altfel cat mai des, insa nu prea il mai atrage nimic, mai mult doarme si are chef ca niciodata de alintat. Sta chiar sa il pup pe nasuc, lucru care pana acum nu ii placea...

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde adelinatache » 12 Iun 2012, 08:16

are un prieten? l-ar ajuta mult. nu stiu pe cineva sa aiba nevoie de acele medicamente, insa daca vrei putem sa strangem cate ceva, eu pe data de 20 as putea sa iti trimit o suma simbolica. ce spui?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde maria » 12 Iun 2012, 08:55

raluk, imi pare rau pt porcusorul tau
eu as merge si la dr diaconescu, pt o alta opinie
el a operat porcuta unei prietene, avea tot o tumoara pe splina
i-a scos si tumoara si o bucata de splina
porcuta traieste, dar nu mai e cum era, ii tot da tratament
suna la el si vezi ce zice si el
nu strica inca o parere
mai exista ganoderma, buna pt tumori
cauta pe net, sa vezi despre ce e vorba
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
raluk&co
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 12 Sep 2008, 11:09
Localitate: bucuresti

Re: Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde raluk&co » 12 Iun 2012, 11:03

Problema este ca el are mai multe complicatii. Are probleme si cu inima, cu plamanii, nu mai respira cum trebuie. Ii dau Karsivan, dar nu il ajuta mai deloc. I s-au inflamat si ganglionii si desi i-am facut antiinflamator si antibiotic, umflaturile nu s-au retras si sunt multe, la gat si la subrat. Are probleme si la coloana. Eu am mai scris despre el acum 2 ani, nu isi mai misca deloc picioarele din spate si dr Andrei Tanase mi-a spus ca are coloana rupta si va muri. Cu timpul a inceput sa mearga din nou, fara sa ii fac infiltratii, insa nu si-a revenit complet, la ultima radiografie s-a vazut ca are ciocuri pe coloana. Nu vreau sa moara pe masa de operatie... Mai ales ca acum o luna si jumatate mi-am pierdut si celalalt porcusor, dupa 2 saptamani de tratament si injectii. Tot 4 ani avea. Cu riscul de a parea egoista, vreau sa ma bucur de el atat timp cat a mai ramas, fara sa il chinui mai mult decat este deja.
Ma bucura faptul ca desi nu prea vrea sa mai manance radacinoase, doar verdeturi si iarba pe care i le dau mai rar de frica sa nu se baloneze, mananca fan in continuare si ierburi uscate, coada soricelului, traista ciobanului, menta, coada calului, panuse de porumb. Tot ce am uscat asta vara si mai am si acum.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori