Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Noi 2009, 20:32

niciodata:| deci de dezumflat nu se desumfla exista sansa sa se opreasca din crescut si sa poata trai mult si bine cu ea pt ca pe ea nu o deranjeaza intelegi?
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 17 Noi 2009, 20:36

Da. pai atunci, iti tin pumnii ca macar sa se opreasca din crescut. o sa fie bine, ai sa vezi :up:

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 18 Noi 2009, 07:42


Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 18 Noi 2009, 15:28

Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 19 Noi 2009, 14:43

Sustin efectuarea biopsiei ca sa se stie despre ce este vorba.
Daca dr.Ionescu a spus ca ii poate face bine atunci spal-o.
Sanatate.

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 19 Noi 2009, 19:21

pai eu nu am fost la Dr.Ionescu pt ca nu am cum sa ajung la el. Despre biopstie o sa vorbesc cu medicul la care am fost si o sa il intreb daca poate face biopsia, tin sa spun ca, cresterea bubei a fost lenta deci nu a fost brusc azi sa aiba de ex 5 cm si peste o saptamana 10
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
ionela ionela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 03 Feb 2008, 17:09
Localitate: buzau
Contact:

Mesajde ionela ionela » 19 Noi 2009, 19:48

draga andrada, nodulul lui mimi nu era asa, abia daca se vedea o umflatura mica , din cate vad e mai mult tumoare. daca ai un medic bun si ai incredere in el sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie(si eu sunt de acord cu biopsia). sanatate multa si sa auzim numai de bine.va pup si multa bafta!
Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima. ...

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 21 Noi 2009, 17:49

Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 22 Noi 2009, 13:16

Eu nu am inteles un lucru.... de ce sa amani biopsia? Si doctorul a zis ca o opereaza dupa care face analiza sa vada daca era canceroasa sau necanceroasa dar nu am inteles de ce nu a spus nimic de biopsie, am id`ul lui de messenger dar nu a intrat iar maine il voi ruga pe tata sa sune sa intrebe de biopsie si etc, acum am aflat ca un unchi al meu a murit vineri de cancer si am intrebat`o pe bunica ce sa intamplat de fapt si a spus ca avea cancer la rinichi si ca a ajuns pana la creier, ca era tumoare canceroasa si ca se extinde, cand am auzit asta am spus gata! cat de repede la baia-mare pt biopsie, nu vreau sa ajunga si Nicky sa moara din cauza ca eu nu am luat decizia corecta, pt ca daca ajunge la creier ea nu va mai sti nimc, va uita si etc si sa nu ajunga doamne fereste sa uite cum se bea apa sau cum se manca :suicide:
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 07 Dec 2009, 18:34


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 07 Dec 2009, 20:55

din cate stiu eu exista conceptia ca odata umblat la o tumora canceroasa se poate accelera (declansa) boala
eu am facut biopsie la o porcuta si doctorul mi-a spus ca e o conceptie gresita
nu se intampla nimic
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 08 Dec 2009, 12:30

imi cer scuze ca nu am mai postat dar am avut tezele si etc.

Deci nu am fost cu ea la biopsie din cauza ca am auzit ca daca umbli se declanseaza metastaza si ajunge la creier si moare, asa mi`a spus si bunica dar nu am crezut`o si mi`a aratat intr`o carte. Momentan am zis ca mai astept sa vad cum evolueaza pentru ca de crescut nu a mai crescut de cam 1 luna poate chiar o luna jumate, goguta mananca si se comporta normal. Oricum daca ar fi sa ii fac operatie nu as risca pentru ca are doar 875 de grame si nu vreau sa moara in timpul operatiei. Trebuie sa se mai ingrase, de aceea acuma e la cura de ingrasare, sper sa fie totul bine:)
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 10 Feb 2010, 15:03

Deci, sa va povestesc ce s`a intamplat nou:

Nu va speriati ca goguta e bine:X Buba sa oprit din crestere, nu o doare, nu o deranjeaza. Am decis sa nu umblu la ea pentru ca daca nu iese sanatoasa din operatie si aflu ca buba nu reprezenta un pericol iar ea trece podul curcubeu ( doamne fereste!) nu as putea sa mi`o iert niciodata iar din cate am auzit daca e canceroasa si umbli la ea nu e bine pentru ca se declamseaza metastaza si moare pe loc. Deci am decis ca ceea mai buna solutie este sa nu umblu la ea.
Ieri insa am aflat de la o colega/prietena care are si ea o porcusoare cu care mai venea la Nicky, ca si porcuta ei are tot asa o buba si tot in locul acela. A spus ca a fost la medic sa o trateze, o masoara in fiecare saptamana si `ia zis sa o faca zilnic cu IOD. Mie insa doctorul din Baia MAre mi`a spus sa o fac cu IOD doar daca o duc la operatie pentru ca buba se poate sparge, infecta.. cred ca asa a zic pentru ca nu mai tin minte sigur. A spus ca se slabeste pielicica parca.

Cam atata nou:)
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 10 Feb 2010, 15:38

Badijonarea cu iod ajuta la colectarea si spargerea unei eventuale pungi cu puroi. Nu stiu daca este si cazul la tine. Doar un medic poate stabili natura unei formatiuni si in consecinta sa administreze tratamentul corespunzator.
Poate ajuta si experienta personala, nu zic ca nu, dar doar in situatii prin care ai mai trecut si cunosti rezultatul aplicarii uneia sau a alteia dintre proceduri.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Mesajde m.viky86 » 10 Feb 2010, 23:13

Buna!
Astazi in timp ce imi verificam copila de paraziti ( de cateva zile se scarpina) am descoperit in jurul gatului 3 noduli mici,sunt foarte tari,nu se simt la o simpla atingere,au forme ciudate(unul e in forma de treungi) ,nu pare sa o deranjeze.
Ce pareri aveti?ce anume ar putea fi(tumoare,chist)
Zilele acestea vom merge la vet,dar momentan nu dispun de "multi"bani,poate cineva stie cat ar putea costa sai fac punctie,biopsie sau ce se mai face in astfel de cazuri(aproximativ).

Anfisa are 2 ani si 7 luni,mananca si se simte bine,dar am mai avut probleme anume cu ea(a fost paralizata a si avut probleme cu labute).
Va multumesc anticipat!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori