Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Gulutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Dec 2008, 22:22
Localitate: Bucuresti

Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Mesajde Gulutza » 13 Dec 2008, 22:28

Buna seara,

Va scriu in speranta ca puteti sa ma indrumati catre un veterinar bun , care se pricepe la porcusori de guineea.

Porcusorul meu este femela, are 2 ani si azi am descoperit ca pe burtica, in dreapta-jos are o galma/ nodul. Nodulul respectiv este aproximativ de marimea unei migdale, nu este foarte tare, si este mobil. Porcusorul mananca normal, iese afara normal si nu este lipsit de energie.

Sunt foarte speriata...mai ales ca am mai avut un porcusor, cu alte probleme, mai acum ceva ani si doctorul veterinar la care am fost nu a putut-o face bine, mai mult , ne-a dat sfaturi care i-au facut mai mult rau.

Deci....va rog..un pic de ajutor?


Multumesc mult si asteptam raspunsul vostru.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 13 Dec 2008, 22:40

Dr. Radu Ionescu,
Cabinet ISRAVET, Bd. Basarabia Nr. 28, sector 3
Orar: L-V: 9-21; S: 10-18; D: 10-14.
Telefon: 320.55.19; Mobil: 0722-503.508
http://www.isravet.ro
gaassesti in topicul medici veterinari bucuresti mai multi medici recomandati insa dr ionescu este prima recomandare
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 14 Dec 2008, 14:21

ma bucur ca exista stapani ca tine :) care fug imediat la vet fara a mai astepta "ca poate ii trece".
din cate spui tu (nodulul este in dreapta jos)...nodulul se afla in apropierea mamelei?
avand in vedere ca este tare si mobil deduc ca se afla sub piele si nu in profunzime.
ideal ar fi sa te duci saptamana asta cu ea la vet, pt a nu permite nodulului sa se mareasca si a evita complicatiile.
sa auzim de bine! :)
pupici

brandusa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Ian 2009, 02:32
Localitate: suceava

noduli

Mesajde brandusa » 28 Ian 2009, 21:17

Buna seara,

am un purcel, o femela pe nume Maty si de cateva zile am observat pe burtica ei, in partea dreapta, 2 noduli...unul mai mare si altul mai mic. Sunt tari si se simt usor la pipait. Am dat fuga la medicul veterinar, care a spus ca e tumora. Cum la mine in oras (Suceava) nu exista aparate si tehnica pentru operat purceii, mi-a dat un numar de telefon si adresa unui medic din Iasi. A mai spus ca data fiind varsta inaintata a purcelusului (aproape 8 ani), nu prea se recomanda operatia, deoarece purceii de guineea sunt extrem de sensibili la anestezie. A mai spus ca s-ar putea sa fie o intepatura de la fan si ca daca ar fi asa, in cel mult 8 zile ar trebui sa se sparga. Mi-as dori sa fie asa! Scumpa de ea a mai facut anul trecut in decembrie o raceala si a fost injectata 3 zile cu antibiotice. Si tot in perioada aia i-am schimbat si fanul...i-am dat de la Vitakraft cu bucatele de morcovi prin el...dar se pare ca nu i-a facut bine, asa ca are probleme cu burtica. Adica noaptea si uneori ziua are kk moale. I-am cumparat si vitamine si vit. C (am inceput sa-i dau de 2 zile), i-am dat carbune, i-am facut ceai de menta, azi i-am dat si Smecta. Astept sa vad cum va reactiona organismul ei. De 2 zile nu am vazut-o manacand seminte...in rest mananca fan, paine uscata, prajiturele pentru ea si e vioaie. Nu stiu ce sa fac cu nodulii ei...Voi ce sfaturi imi dati? Si ce anume sa-i mai fac sa scape de problema cu burtica (ii fac masaj la burtica si asa se mai aude cum parca i-ar chiorai matele, undeva sub coastele din partea stanga) si sa faca kk frumusel, asa cum il facea pana nu demult.

Astept sfaturi si pareri de la voi...poate v-ati mai confruntat cu asa ceva...Medicul la care am fost s-a mirat ca a ajuns la asa o varsta...nu a avut nici un fel de problema pana acum...ce-i drept, i-am dat doar bunatati de la Vitakraft...

Imi doresc sa se faca bine babutza mea scumpa si draga...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 29 Ian 2009, 02:17

Ce prajiturele :?: primeste pe langa fan? Paine uscata sa nu ii dai acum, doar fan si lichide, ii mai poti da si morcov, mere (fara coaja) si mai rara chiar foarte putina banana (dar numai un pic!) daca scaunul nu e prea moale, in bucati mai mici, sau daca pe moment nu vrea sa manance asa, le razi nu prea marunt. Ai grija sa nu se deshidrateze, sa primeasca suficiente lichide (apa, ceai de menta fara zahar, suc de morcov). Bine ar fi sa ii dai si probiotic (Biotics sau Ecoflorina de la farmacia umana) macar de doua ori pe zi, macar pana se restabileste complet tranzitul intestinal, sau chiar mai multe zile la rand si dupa.

Sa o ti pe ceva cald, incalzeste un prosopel sau pune o paturica/material plush sub ea, mai ales noaptea.

Sa cumperi alt fan chiar inainte de a se termina fanul, asa le poti amesteca daca cel nou cumparat difera putin de cel cu care s-a obisnuit, si ai si siguranta ca nu se termina, ca si apa din adapatoare, si fan trebuie sa aiba mereu la dispozitie.

Ca hrana speciala bine ar fi sa primeasca hrana de calitate, nu orice hrana ce se produc pentru porcusori, sunt potrivite pentru ei. De la Vitakraft numai Emotion (Sensitive, Beauty sau Long Hair) ar trebui sa cumperi, sau daca ai avea ocazia, si mai buna ar fi hrana Cavia Crispy de la Versele-Laga/Prestige (daca nu poti face rost, se poate comanda prin telefon, vezi nr. tel ).

Acele bubite, cand le atingi si usor le palpezi, sunt mobile fata de tesuturile profunde, sau fixe? De cele mai multe ori e doar chist sebaceu (pot aparea chiar mai multe) care daca nu se mareste in volum, poate trai pana la adanci batraneti cu ele fara sa o deranjeze in vreun fel.

Inainte de a avea scaunul mai moale, in general ce legume, verdeturi, fructe ii dadeai? De cate ori pe zi?

brandusa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Ian 2009, 02:32
Localitate: suceava

Mesajde brandusa » 29 Ian 2009, 12:06

Prajiturele de la Vitakraft, pentru purcei, cu legume si batoane de morcovi, pe care le rontaie cat ai clipi. Fan are din belsug si cred eu ca e bun, ca e de la tara. Rontaie si morcov, iar mere si banana nu i-am mai dat, sa nui strice mai tare la burtica...dar am sa-i dau cate putin. Ii fac in fiecare zi ceai de menta si il savureaza ca pe ceva extraordinar de bun. Ii dau si Smecta si Biotics si ii fac si masaj la burtica.

De mica nu s-a putut obisnui sa stea pe talas, asa ca are carpite moi sub ea si doar unde isi face nevoile are pus talas acoperit cu hartie igienica. Are lenjeria ei si paturica ei si niste plovere care tin cald, iar ziua sta pe pat in paturica la caldura.

Mancare are doar de cea mai buna, ca eu merg des in delegatii in afara si ii aduc ce este mai bun si stiu ca-i place.

Cat despre acei noduli, sunt ficsi...nu se misca si sunt chiar la suprafata. Deocamdata nu am observat sa se mareasca. Are 2...unul mai mare si unul mai mic. Sper sa nu se mai mareasca. O controlez de cateva ori pe zi.

Verdeata ii dadeam de toate felurile...ardei verde, patrunjel, castravete, rosie, din cand in cand cate o bucatica de cartof, salata nu prea, ca stiu ca ii face rau (cand ii dau salata, se repede imediat la mijloc si nu se lasa pana nu-l termina), iar fructe, tot ce-i placea...mar, para, pomelo, banana, struguri, pepene verde, pepene galben...ca e o pofticioasa...si vine si fura din farfurie daca e ceva ce-i place (ca vin cu o farfurie cu fructe pe pat si vine si ea dupa miros). Ii dadeam si capucino sau cafea, pe care le savura alaturi de mine sau de mama mea (ea bea din lingurita).

Acum nu-i mai dau decat putin pomelo si portocala (ca au vit. C) dar le mananca doar cand are chef. In rest i-am sistat tot. I-am cules niste grau, pe care l-am pus la uscat si-i mai dau cateva fire. Sper sa o scot la capat cu ea, ca ne e foarte draga. Are la botic o multime de fire albe..si pe blanita, pe spate, la fel...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 29 Ian 2009, 15:41

Dupa ce te orientezi cand ii cumperi hrana despre care scri ca este de cea mai buna calitate? Ce anume cumperi concret? Ne poti scrie marca/firma care produce, si eventual si ingredientele?

Exista diferite firme care produc hrana speciala pentru ei, unele foarte bune, alte mai putin bune, sau chiar nesanatoase.

Ai scris ca ii dai seminte (poate te-ai exprimat gresit), semintele nu sunt potrivite pentru ei ca hrana. Hrana speciala de buna calitate s-a dovedit a fi cele produse de Versele-Laga (Cavia Crispy, Cavia Complete), marca Prestige (Cavia Nature, Cavia Duo), de la JR Farm (Premium si inca cateva sortimente, mai putin cel Senior), si cele de la Gerty. Tot bun se poate considera hrana Vitakraft Emotion (numai seriile Emotion!!!, nimic altceva de la Vitakraft nu ar trebui sa cumperi).

Cartoful nu este sanatos pentru ei, nici paine uscata nu ar trebui sa primeasca la varsta ei, sau daca totusi, numai foarte rar cate o bucatica foarte mica, in cazul in care este foarte tare, si nu se sfarama usor. Despre cafea nu voi scrie nimic, un porcusor la fel poate linge orice ii dai, ca doar are incredere in tine si e curios de fire.

Asteptam poze cu ea, acum este deja membra a familiei noastre, si o pupam dulce!

brandusa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Ian 2009, 02:32
Localitate: suceava

Mesajde brandusa » 29 Ian 2009, 20:39

sa vedem daca am reusit cu upload-ul pozelor...

ea este matilda...sau simplu, maty...babutza maty...









am sa-i fac poze si la chisturi si am sa le postez...

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 29 Ian 2009, 20:59

vai cat e de frumushica..sa speram ca acele chisturi nu vor fi tumora :shock: :shock: dar nu cred ca sunt..sa iti traiasca...toate cele bune va doreim(eu si cei 2 porcusori ai mei Ricky si Jimmy) te pupam si ii transmit porcusorului tau insanatosire grabnica!!! :lol:

Avatar utilizator
Anacarina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Alexandria, Teleorman

Mesajde Anacarina » 29 Ian 2009, 21:21

ce frumusica este maty! pacat ca etse bolnavioara! :(
ii doresc insanatosire grabnica si ii dau un pupic mic pe nasucul ei dulce: :kiss:
Anacarina

Avatar utilizator
mulatka
Initiat
Initiat
Mesaje: 46
Membru din: 28 Ian 2009, 14:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde mulatka » 29 Ian 2009, 21:26

Foarte frumuoasa Maty...sa-ti traiasca. Fii optimista si o sa fie bine...

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 29 Ian 2009, 21:27

Ai o guineza frumusica foc, sa-ti traiasca si sa se faca bine cat mai repede!
Nu imi dau bine seama, in ultima poza sta cu burtica in sus? Scumpica de ea :kiss:
ImagineImagineImagineImagineImagine

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 29 Ian 2009, 21:29

frumoasa porcuta...
imi pare rau pt ea
speram sa treceti peste
pupici :kiss:

brandusa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 26 Ian 2009, 02:32
Localitate: suceava

Mesajde brandusa » 29 Ian 2009, 22:03

multumesc tuturor pentru urari si incurajari...

da, mai nou sta cumintzica cu burtica in sus, ca ii fac masaj la burtica si se intinde si isi intinde si piciorusele...ca-mi vine sa o mananc de scumpica ce e...

cate o mustacioara de la maty pentru toti prietenii care o incurajeaza si o pupacesc...si pentru purcelusi, desigur...

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Abces

Mesajde andrada » 02 Apr 2009, 16:43

Abces

buna am avut o problema cu porcutza mea ..... vara aceasta a facut un abces, era o buba care se tot marea in timp si era tare. am fost cu ea la veterinar si a curatat buba cu un ac saraca plangea de mama focului, eu nu am fost in stare sa o tin si sa vad cu plange si am rugato pe bunica, a terminat relativ repede nu a durat mai mult de 10 minute a facuto cu tot felul de soluti si am plecat acasa dar dpa o saptamana a recidivat, se parea ca nu a reusit sa curete tot puroiul care era deja tare am mers din nou, acelasi chin. Asta sa intamplat de vreo 3 ori din cauza talasului a spus veterinarul, a spus sa il aleg, l-am ales dar acum cand am luato in brate am simtit din nou o bubiita de data aceasta mai mica care cred ca e tot abces si am hotarat sa mergc u o prietena la veterinar, am fost azi pe la ora 14 dar nu era acolo si vom merge din nou in jurul orei 17:30...sper sa nu fie ceva grav si sa nu o doara asa de tare. Credeti ca i va da antibiotic? Si daca nu ii da ar trebui sa i dea? Data trecuta nu i-a dat antibiotic oricum preventiv voi lua fisa cu antibiotice perimise sau nepermise cu mine pentru orice eventualitate. Ce credeti ca as putea sa fac ca sa evit sa i se mai faca bubite? Tinand cont ca i cumpar cel mai bun talas care e la mine in oras si prosoape nu pot s ai pun pt ca le murdareste intr-o zi si nu am cums ai le schimb in fiecare zi ....... O sa va povestesc ce sa intamplat la vet dupa ce vin :smile: sper sa nu fie ceva grav :up2:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori