Noduli - chist sebaceu, lipom, formatiuni tumorale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 06 Mar 2010, 14:54

multumesc de sfat... off:| sa va povestesc...
azi faceam curat si vad numai ca Nicky a mea nu se misca si sta intr`opozitie foarte ciudata! :sealed: merg la ea bat in acvariu de vreo 3 ori nimic, incep deja sa plang acolo de frica, ii misc casuta si se trezeste :sealed: oare dormea asa? sau nu stiu, i`am tuns acum 10 minute parul din locul cu buba si spre socul meu am vazut ca s`a dublat :suicide: :suicide: :puking: :puking: iar ea in ultima vreme e foarte sperioasa si chitaie ca si atunci cand cere mancare aproape non stop:| nu stiu ce sa ma mai fac cu ea m`am gandit sa o operez, nu stiu care sunt sansele sa se faca bine dar nu vreau sa imi moara in brate sau din cauza mea:| va rog putin ajutor... :cry: :cry:
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Maadaalyna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 03 Mar 2010, 22:45
Localitate: Ploiesti

Mesajde Maadaalyna » 09 Mar 2010, 21:06

Vad ca majoritatea porcusorilor au noduli:(

Mai devreme ma jucam si eu cu porcusoara mea si am simtit ceva tare la ceafa :( si am incercat sa vad ce e.. nu am strans ft tare , si a chitzait:(

RoxiP.
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 67
Membru din: 11 Feb 2010, 13:42
Localitate: Avrig, Sibiu

Mesajde RoxiP. » 10 Mar 2010, 11:30


Avatar utilizator
Viviana
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 275
Membru din: 30 Ian 2010, 17:28
Localitate: TARGU MURES

Mesajde Viviana » 07 Iun 2010, 18:38

am observat ca mesajul este din martie,dar sunt curioasa....ce s-a intamplat cu porcutzul?
poze cu printisorii:
http://terosirufus.sunphoto.ro/terosirufus
-----------
Old username: VIVIEN

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 19 Iul 2010, 19:24

Buna seara ,
Dupa cum am spus va tin la curent cu starea micutei ce se afla momentam la noi insa de aceasta data in topicul potrivit.
Am fost astazi cu Pinky la Dl. Doctor Ionescu. A consultat`o si mi-a spus ca nu e nimic grav , ca se poate opera sub anestezie locala insa nu imi recomanda acest lucru acum intrucat se afla deja sub stresul schimbarii caminului iar aceasta interventie ar fii prea mult pentru ea. Cu toate astea a zis ca la un moment dat tot trebuie scos. Dansul a zis ca la varsta pe care o are se acomodeaza mai greu , ca ar trebui mai intai sa isi gaseasca locusorul ei si apoi noii parinti sa mearga cu ea pentru aceasta interventie. Acest lucru m-a cam speriat pentru ca nu stiu cine si-ar dori un porcusor gata bolnav , nu stiu cine ar fii dispus sa se inhame la asa ceva :( De regula ne dorim porcuti sanatosi , si asa ne e greu cand se imbolnavesc la noi ... Eu mi-as fii dorit sa o fac bine cat e la mine si apoi sa o dau ok din toate punctele de vedere la altcineva. Sincera sa fiu sunt tare demoralizata si nu stiu ce sa fac,o vad atat de abatuta si totodata fericita cand o mangai , cand vorbesc cu ea ... :cry: Mai e si ,,tinerelul" Briosa care are 3 ani si nu stiu cine si-ar dori un porcut de varsta lui in conditiile in care toti ,,alearga" dupa puiuti :( In fine ... ideea era sa va spun ce am facut azi la medic cu Pinky insa toate gandurile si grijile pe care le am acum mi-au ,,dezlegat" degetele si am vorbit de prea multe ...

P.S : Tot in acest topic am vazut acum ca mai e o porcuta Matilda , concidenta mare intrucat micuta mea vrajitoare si-a primit numele de la un nene care nu are nici o treaba cu netul.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 19 Iul 2010, 19:35

Ii oferi si eu un camin ?:lol: 5 ?
I don't have one .

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 19 Iul 2010, 19:37

@Crisu : nu inteleg ... Probabil din cauza ca nu ma pot concentra momentan la altceva in afara de problema micutei...
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 19 Iul 2010, 20:12

O pastrezi ?:P
I don't have one .

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Mesajde AndreeaC » 19 Iul 2010, 20:13

Pai ... nu am zis asta ... mai cu seama aici ... Deocamdata vreau sa rezolv problemele , de asta m-am bagat pe acest topic.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Mica umflatura pe spate

Mesajde Popescu Alexandru » 21 Oct 2010, 15:22

Buna ziua,

De cateva zile am observat o problema la una din purcelele mele. Este vorba de o mica umflatura, perfect rotunda, pe spate, in zona coloanei toracice. Am palpat locul si purcica nu s-a plans, deci nu ar avea dureri. Nu este apatica, mananca perfect normal, se joaca cu surioara ei, deci totul este ok. Greutatea este constanta (in ultimul timp ambele purcele au scazut in jur de 20g, cand am schimbat hrana uscata. Nu am gasit versele deloc si le-am dat vitakraft, nu le-a placut si nu au mancat. Azi le cantaresc iar sa vad progresele). Pe locul umflat, pielea este sanatoasa si parul la fel.

Cateva date despre ea, alimentatie, spatiul in care traieste, etc: Are un an si 2-3 luni, in jur de 870g. Are o alimentatie variata, echilibrata (morcov, sfecla rosie, telina, rosie, ardei, castravete, marar, patrunjel, mar-cu toate ca ele nu se prea omoara cu el, varza, etc.). Are fan in permanenta (fan de la Vitapol in ultimul timp, dar si Vitakraft si Versele-Laga). Are apa plata in permanenta. Hrana uscata iau de la Versele-Laga (Complete, Cavia Crispy-in functie de cum gasesc la pet). Cusca este pe limita, dar au destul loc si este mentinuta curatenia (am 2 purcele, cusca de 100cm/55cm, ar fi trebuit de 120cm).

Ceva sfaturi din partea altor persoane mai experimentate:D?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mica umflatura pe spate

Mesajde maria » 21 Oct 2010, 15:31

din ce spui ai mare grija de porcutele tale
bravo
daca umflatura e o chestie tare, mobila un pic sub piele, sunt sanse mari sa fie un lipom
si coco a mea are ceva asemanator
dr ionescu mi-a zis sa urmaresc daca mai creste si atunci o opereaza
dar nu e inca cazul
multi porcuti fac asa ceva
acum ca sa fii sigur ca nu e nimic grav ar fi f bine sa mergi la un medic
sper ca in orasul tau exista un medic recomandat pe forum
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: Mica umflatura pe spate

Mesajde Popescu Alexandru » 21 Oct 2010, 16:57

Da. Sunt din Bucuresti si mai merg cu ele la Dn-ul Dr Ionescu (nu am avut mare nevoie pana acum, dar oricum stim ca mergem la loc sigur).
Cu greutatea si-au revenit, chiar acum se chinuie sa mai puna:))sunt la ora de rontaiala.

multumesc pentru raspunsul propt:D

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mica umflatura pe spate

Mesajde maria » 21 Oct 2010, 20:39

sa ne tii la curent, da?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: Mica umflatura pe spate

Mesajde Popescu Alexandru » 21 Oct 2010, 21:54

Bineinteles! Saptamana asta dam pe la doctor! Mai mult ca sa fim siguri. Multumesc inca o data Maria.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mica umflatura pe spate

Mesajde cristisz » 22 Oct 2010, 13:28

poate si ceva poze cu cotzofenele ar fi pe placul tuturor...
poza cu copiii mei


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori