Rana si/sau probleme la nivelul urechii

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 02 Apr 2010, 19:48

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 02 Apr 2010, 23:09

Ms pt. raspuns.
Cred ca era mizerie :lol: Nu stiu cum a ajuns acolo. Asta o simteam cand il scarpinam. O sa-l mai dau cateva zile cu betadine just in case.
Numai ca i-a cazut parul dupa urechia aia, nu are deloc blana dupa ea. Sau poate asa era si am observat numai acuma. Oricum, la cealalta ureche e normal. E ceva in neregula cu asta?

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 03 Apr 2010, 17:26

Acum cinci minute niste bufnituri puternice m-au trezit si mi-am dat seama ca veneau de la porcusori. Se batau asa de tare ca se clatina patutu ala pe care e cusca.
Cand ma uit inauntru, am crezut ca fac infarct. Flamanzila statea intr-un colt clampanind din dinti iar Gugoasa in mijlocu custii intins pe o parte ca si cand nu si-o putea misca se invartea in cerc. L-am luat sa-l verific daca e ranit, l-am pus pe pat si se misca iar normal.
Va rog ajutati-ma, spuneti-mi ce a fost asta? Pot sa-i mai pun impreuna?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Apr 2010, 18:09

ii poti pune impreuna doar in prezenta ta in astfel de conditii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 03 Apr 2010, 19:03

Deci daca se inteleg e ok sa-i pun inapoi in cusca sau tre sa-i pun in custi diferite?
Cel mai tare m-a speriat cum se zbatea Gugoasa, parca avea o criza de epilepsie sau dansa tarantella. Vreau sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 04 Apr 2010, 22:44

porcusorii sunt agresivi mai ales atunci cand au un spatiu redus si duc lipsa de accesorii
este obligatoriu ca porcusorul subordonat, in cazul unui conflict, sa aiba unde sa se refugieze, de exemplu sub un podulet, intr-o casuta cu 2 iesire, sub o perdeluta etc
porcusorii au nevoie de accesorii care sa le blocheze contactul vizual permanent
cat de mare este cusca ta? daca are sun 60/80 este clar prea mica
:friends: shrekut si runty

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 12 Apr 2010, 12:59

E ceva mai mica decat o foaie 50 pe 70. Pot eventual sa le mai iau una de aceasi marime si sa-i separ.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 12 Apr 2010, 13:09

Solutia buna e sa investesti intr-o cusca mai mare sau sa construiesti tu una, si sa le pui impreuna intr-un mediu imbogatit cu accesorii, pentru a le stimula comportamentul natural. Gandeste in perspectiva, investitia pe care ai face, nu ar fi benefica pentru ei, si nici pentru tine, ai fi privat exact de ceea ce este atat de adorabil la ei, comportamentul pe care il manifesta un porcusor in compania unui congener.

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 13 Apr 2010, 20:31

Surpriza, dar Gugoasa nu dansa tarantella data trecuta ci era paralizat pe o parte. Tocmai l-am dus la vet care spune ca e din cauza castravetelui care il baloneaza si apasa pe un nerv care il paralizeaza. La fel si varza.

Second, lu maica-mea i se pare ca nu mananca din cauza lu Flamanzila si insista sa-i despartim.

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 13 Apr 2010, 21:51

e si din cauza spatiului .. nu stiu ce sa spun eu am cusca mare... si aman2 au loc sa manance separat desi micutu ( n-au stabilit inca ierarhia ) cateodata fura din castronelu celui mare ;)) si el nu zice nimic si eu am impresia ca acum ( de cand l-am adus pe Remi ) e mai slab .. si e speriat .. :( si nu stiu cum il pot ajuta sa nu mai fie speriat
I don't have one .

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 13 Apr 2010, 22:09

milarepa , ce spui tu acolo? ma apuca frica.Daca se baloneaza porcutii pot paraliza?Doamne , e adevarat,si a mea se mai baloneaza , ma sperii :shock:

milarepa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 01 Apr 2010, 16:31
Localitate: sf. gheorghe
Contact:

Mesajde milarepa » 14 Apr 2010, 19:24


Roxx23
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iun 2010, 21:48
Localitate: Roman

Buna seara!

Mesajde Roxx23 » 20 Iun 2010, 21:53

Am nevoie de un sfat, poate vi s-a mai intamplat si voua. Am o purcelusa si de cateva ore cred ca o jeneaza ceva la urechea stanga. Da permanent capul pe o parte si din cand in cand se mai si scarpina. Ce as putea sa fac? Maine o sa vorbesc cu veterinarul. Dar pana atunci... poate ma puteti ajuta! Ce as putea sa fac sa se mai linisteasca? E destul de agitata. O fi ceva grav? :(
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna seara!

Mesajde ramona_inka » 22 Iun 2010, 14:20

Poate sa aibo o infectie la nivelul urechii sau o infestare cu un parazit. Aceasta o poate observa numai dr veterinar.

Citat de pe http://gemon.ro/boli.htm#urechi
La o infectie la nivelul urechilor porcusorul de Guineea va inclina capul intr-o parte si va avea dificultati in deplasare. Este dureroasa si periculoasa (!) pentru porcusor. Va fi consultat de catre medicul veterinar, pentru a primi tratamentul corespunzator bolii. In cazul unei infectii la nivelul aparatului auditiv solutia Tresaderm, sub forma de picaturi in urechi, poate fi buna. Porcusorul va fi obligatoriu consultat, pentru a putea depista cauza, aceasta putand fi si o eventuala infestare cu paraziti Psoroptes (informatii detailate - aici).

Ce poti face in ambele cazuri pentru a ajuta la o refacere cat mai urgenta este sa ii faci o cura de 10-14 zile cu vit C si Beres (vezi ). Neaparat sa mergi la veterinar cat poti de repede.

Avatar utilizator
Azura11
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 06 Oct 2017, 19:35

Ajutor?

Mesajde Azura11 » 07 Oct 2017, 12:11

‘Neata tuturor! Am nevoie de un pic de ajutor...nu stiu ce sa fac. Porcusorul meu e inca puiut si il am de o luna, dar recent a inceput sa aiba un comportament ciudat. Acum o saptamana isi tot inchidea incet ochiul drept, dar nu vedeam sa aiba ceva. Am vrut sa merg la veterinar sa fiu sigura ca n-are o problema, dar n-a vrut tata :worried: Acuma nu mai are asta, ci are altceva.
Cand e in cusca, e foarte fericita si aleagra peste tot si face o miscare ciudata din cap. Nu pare a fi dansul ala de fericire pe care il fac porcusorii in general, parca ceva o deranjeaza. Cand o scot din cusca si o tin in brate, are un fel de spasme timp de cateva secunde, dupa care se opresc.
E foarte ciudat si vreau sa fiu sigura ca n-are ceva grav,help? :?:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori