Probleme urinare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

ionela ionela
Nou venit
Nou venit

Mesajde ionela ionela » 15 Sep 2009, 11:54

du-te repede la dr. ionescu la cabinet sa te ajute sa-l faci bine. sa nu te mai duci la tudor este pe lista medicilor interzisi (la toti le spune ca sunt probleme renale si le face o injectie maro - galbuie si la a doua ....). inceraca sa-l hranesti, sa-i oferi ce-i place lui cel mai mult ca sa-l stimulezi sa manance. si eu am fost fara sa stiu la tudor si daca nu ma atentiona maria nici nu vreau sa-mi imaginez ce se intampla. multa sanatate si asteptam vesti foarte bune :kiss:
Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima. ...

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 17 Sep 2009, 11:06

Am revenit cu noutati.Mi-am dus purcelusa la domnul doctor Ionescu acum 2 zile.I-a facut o injectie (Spasmolitic, nu sunt sigura) si m-a trimis sa-i fac o radiografie la Ilioara.S-a uitat pe radigrafie si se pare ca are o punga de gaze situata langa stomac care ii apasa vezica si de accea nu poate sa faca pipi.M-a sfatuit sa-i dau Beres (10 pic/zi timp de 7 zile), Biotics (un varf de lingurita pe zi) si Redigest (1/8 pastila o data pe zi).
Ieri dimineata am constatat ca are diaree; m-am dus iar la doctor dar mi-a spus ca este bine sa faca diaree ca elimina gazele.Nu stiu ce sa zic.Am citit pe forum si purcelusii care aveau diaree trebuie tratati,nu?In continuare nu mananca, nu mai manifesta interes nici pentru fan.Va mai tin la curent

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 17 Sep 2009, 11:20

Mirabela scrie:In continuare nu mananca, nu mai manifesta interes nici pentru fan.

nu este bine deloc, incearca te rog sa-l hranesti cu seringa
dai pe razatoarea mica morcov, incerci sa strangi cat mai multa zeama de acolo
sfarmi cateva pelete de lucerna, si incerci sa il hranesti usor
dai cate putin fara sa stresezi purcelusul, pentru a nu risca sa il ineci
trebuie neaparat sa manance, sunt animale cu metabolism rapid
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 17 Sep 2009, 12:31

Inapetenta la porcusori duce repede la complicatii in cazul in care refuza hrana si nu e hranit si adapat, se si deshidrateaza repede, trebuie foarte atent urmarit nu doar tranzitul intestinal, dar si cel urinar in cazul de fata (daca poate urina fara probleme sau nu). In cazul in care se schimba medicul, medicul vet la care se merge, neaparat trebuie informat si asupra tartamentului care i-a fost prescris/administrat, probabil ai si procedat asa, informandu-l pe Dr. Ionescu despre antecedente.

In cazul in care are diaree si refuza hrana, se cere parerea medicului, asa cum ai facut-o. Daca diareea persista si nu poate fi hranit, el refuzand in continuare hrana, neaparat trebuie actionat cat mai rapid posibil. Se poate administra carbune medicinal, sau Simeticone/Espumisan/Sab-Simplex inainte de a fi hranit (se incearca hranirea dupa 2 ore dupa administrare), este doar o forma de ajutor rapid ce poate sau nu sa il ajute, dar cum sigur nu are niciuna din acestea efecte adverse, se poate incerca, vezi aici posologia
http://www.gemon.ro/trusa.pdf

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 19 Sep 2009, 13:25

Daca ii administrez atatea medicamente este in regula?Ii dau deja Redigest dimineata, Biotics la vreo doua ore dupa, Beres de doua ori pe zi.Am vazut in trusa ca daca ii dau simeticone ar elimina gazele?
O alta intrebare:cum pot sa-l determin sa manance fan?Am incercat sa-i bag prin lateralul guritei dar nu sta deloc, se smuceste si tipa. :(
In plus, nu stiu ce mancare sa-i mai dau sa nu-i faca rau.Daca i-am dat castravete si mar, a facut diaree.Am ramas doar la morcov si coaja de mar.Imi mai puteti da va rog sugestii?Doctorul mi-a spus ca trebuie neaparat sa elimine gazele ca sa poata manca iar eu nu stiu cum s-o ajut.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Sep 2009, 14:03

Mirabela, daca nu mananca nimic, nu e in regula, are nevoie de reevaluare, trebuie examinat din nou de medic. Daca continua sa refuze hrana, starea lui se va degrada chiar si cu tratamentul pe care il primeste.
In 17 septembrie ai scris
In continuare nu mananca, nu mai manifesta interes nici pentru fan.Va mai tin la curent.

Acum scri ca ai incercat sa ii bagi in gurita fan, in aceste conditii, daca nu prezinta interes si nu vrea sa il traga singur in gurita si sa il rontaie, nu-l mai forta, incearca mai tarziu, deoarece porcusorii au tendinta sa lase resturi de hrana in gurita fara sa le inghita, fortand sa accepte fanul, ai putea sa il inneci, firele ramanand in gurita.

Sa incerci sa ii dai hrana de foarte buna calitate (speciala, pentru ei) amestecata cu apa sau ceai fara zahar, ai intructiuni si pe pagina 2 la:
sau aici: http://www.gemon.ro/inapetenta.htm
Daca nu accepta, cumpara baby-food ce contine doar legume si/sau fructe (mere, morcov, banane, mazare), ai mare grija ca nicidecum sa nu contina cartofi! Incearca sa ii dai din acestea, la inceput doar o lingurita, doua, cat mai des, treptat adaugi in ea si fulgi de ovaz, tarata grau, si razi si morcovi, alta data si putina telina (radacina) si asa mai departe, deoarece scopul tau e sa inceapa sa consuma cat mai multe fibre. Daca ai succes, pana la urma accepta sa consume si fan, incepe sa manance tot mai mult, apoi si singur. Asta numai in cazul in care nu are si alte probleme ce ori nu s-a depistat, ori a evoluat spre complicatii.

Ii tinem pumnii, timpul acum poate fi aliatul tau daca accepta hrana si asta se va reflecta si asupra tranzitului care ar trebui sa aiba, treptat, spre normal, sau poate fi dusmanul tau in cazul in care nu mananca si nici la medic nu se merge pentru reevaluarea starii.

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 19 Sep 2009, 18:29

"In cazul balonarii administrarea medicamentului Metoclopramide (Reglan) ajuta, deoarece stimuleaza peristaltismul partii superioare a sistemului digestiv, astfel favorizeaza golirea continutului intestinelor (a gazelor acumulate)"
A incercat cineva acest medicament?
Am cumparat de la farmacie Espumisan; stiu ca se da de 2-3 ori/zi.Dupa Espumisan n-are voie sa manance doua ore?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Sep 2009, 21:34

Espumisan este bine sa primeasca cu macar jumatate ora inainte de hranire, sau daca vrei, dupa ce i se da espumisan, dupa 30-60 minute sa fie hranit, DAR... ti-am dat acest sfat de a-i da carbune medicinal sau Simeticone/Espumisan/Sab-Simplex inainte de a fi hranit, acum doua zile, in data de 17 septembrie. Tu scri in data de 19 septembrie ca ai cumparat Espumisan. Si asta fara a da nicio informatie despre starea lui, daca intre timp a mancat si de cate ori a primit ce anume, sau refuza complet hrana, cum e tranzitul, nimic! Intrebi doar de medicamente.... dupa doua zile intarziere.... :speachless:

Veronica ti-a scris in 15 septembrie ca trebuie sa il hranesti de mai multe ori pe zi, chiar si noaptea macar odata, este scris si pe site cat de important e sa ii fie oferit hrana preparata (daca singur nu mananca) de aprox. 4-6 ori pe zi, daca accepta foarte putina hrana preparata, chiar mai des.

Cum putem ajuta asa cand timpul la ei se scurge foarte rapid, traind dupa un ritm alert?

Am scris si aici pe pagina a 2-a
Hranirea este o parte a procesului de vindecare, organismul primeste calorii, nutrienti, vitamine si minerale ce ajuta porcusorul slabit sa prinda puteri, sa lupte, si sa se refaca mai repede. In acesta perioada el va fi pus pe un prosop sau paturica cald(a), pentru a se relaxa si a se simti mai bine.
Am trecut si la pagina
http://www.gemon.ro/inapetenta2.htm
In aceasta perioada este bine sa doarma pe un prosop preincalzit, asa el se va simti mai bine, totodata se vor putea supraveghea mai bine urina si excrementele.
Sper ca l-ai tinut MACAR noaptea pe ceva cald.... daca nu, ce rost mai avea sa lucrez atat la site, daca se citeste doar ce e scris pe forum?

Revenind, poti detalia ce ai facut pana acum sa il salvezi, sau sa incerci sa il salvezi, si cum se simte, ce a mancat, de cate ori, scaunul, urina s.a.m.d., macar pe scurt?

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 19 Sep 2009, 23:49

Ok, mea culpa.N-am dat prea multe detalii dar am cerut 1000 sfaturi.
Nu i-am dat pana acum carbune medicinal pentru ca intre timp scaunul ei si-a mai revenit.O hranesc cu seringa din 3 in 3 ore, poate si mai des.La inceput am incercat cu castravete si suc de mar dar n-a mers, facea diaree.Asa ca in urma sfaturilor voastre am ramas la suc de morcov pe care il mai amestec cu hrana pentru purcelusi pisata (nu e foarte incantata de amestec) si coaja de mar.Nu am cumparat pana acum Espumisan pentru ca mi se pare ca deja ii dau prea multe (Beres, Biotics, Redigest).In plus, nu mi-l recomandase medicul.Am ales Espumisan ca ultima solutie.Am observat in seara asta ca ar fi vrut sa manance un pic de castravete dar ori nu are putere, ori are ceva la dinti (lucru infirmat de doctor).Din pacate cu urinatul nu sta foarte grozav, doar o data pe zi si atunci foarte putin.I-am facut si masaj pe burtica, i-am pus si prosopel incalzit.Maine dimineata o sa incerc sa merg iar la doctor sa vedem ce poate sa-i faca. :cry:

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 21 Sep 2009, 17:42

Am fost la doctor ieri- se pare ca e un pic mai bine.Tot are probleme cu urinatul dar e un pic mai voioasa.Doctorul mi-a spus ieri ca i-au crescut un pic cam mult dintii si de-aia nu poate sa manance.Ce e de facut in cazul asta?Ea incearca sa manance dar da afara tot.

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

Mesajde emil_inka » 21 Sep 2009, 18:03

Nu-i mai da coaja de mar daca are probleme cu burtica. Daca nu poate inghiti s-ar putea sa aiba molarii crescuti prea mult si atunci acestia obtureaza total sau partial cavitatea bucala stranguland limba intre ei. Afectiunea se numeste malocluzie si este destul de intalnita la guinezi. Asa ca roaga-l pe doctor sa se uite si la molari si daca este cazul sa intervina scurtandu-i.

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 21 Sep 2009, 23:48

Mirabela scrie:Ea incearca sa manance dar da afara tot.

nu inteleg, cum adica da afara tot? de obicei expresia asta se foloseste in cazul in care un animal/om vomita, dar porcii nu pot face asta
oricum,chiar daca s-a observat problema la dinti cam tarziu ( in 2 zile s-a trecut de la nicio problema dentara la dinti prea lungi) cel mai bine e sa ii fie piliti
si chiar si dupa ce o sa ii pileasca va trebui sa mai incerci sa o mai hranesti cu seringa, pana nu se tocesc adecvat dintii
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

Mirabela
Initiat
Initiat

Mesajde Mirabela » 23 Sep 2009, 15:15

Cand spun "da afara tot" ma refer la faptul ca eu ii bag fan in gura, ea il molfaie si il "scuipa" afara.Azi m-am uitat mai bine si cred ca dintii de jos sunt prea mari.Cand mananca, tine gura larg deschisa (arata ca o babuta care incearca sa manance fara dinti) iar incisivii de jos par sa intre in cerul gurii.Stiti cumva daca dr. Ionescu de la Isravet se ocupa si de dintii porcusorului, de pilire etc?
Oricum, dupa 2 saptamani de chin, porcuta mea a inceput sa se simta mult mai bine.Face pipi si caca normal.Tratamentul se pare ca a dat roade.Multumesc mult tuturor care mi-au raspuns la intrebari pe forum.Sfaturile voastre au insemnat si m-au ajutat foarte mult

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 23 Sep 2009, 15:21

da, doctorul Ionescu se ocupa si de asta asa ca...fuguta :kiss:

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 23 Sep 2009, 18:08

foarte sigur ca doctorul Ionescu se pricepe si inca foarte bine la dentitie iti zic pentru ca azi i-am facut si noi o vizita,eu si Mishulik ca si el avea probleme la dintii din spate si cand papa casca gurita si vroia sa scoata hrana afara si am fugit repede la doctor,ia scurtat maselele si la curatat ca avea par si alte mizerii,eu am foarteeeeee multumita,mai mergem peste cateva zile sa vedem cum cresc maselutele
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”