Nisip la rinichi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Micky.Mihaela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2020, 17:29

Nisip la rinichi

Mesajde Micky.Mihaela » 31 Oct 2020, 17:32

Bună, in urma unui ecograf, am constatat ca una din cele 2 purciline ale mele are nisip la rinichi. Medicul mi-a spus sa ii dau mai multă apă fiarta si răcită si ca nu am ce altceva sa fac. O parere? Un sfat?
Menționez că are usturimi suficient de mari la urinare si ma doare sufletul cand o aud ca se vaită.
Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nisip la rinichi

Mesajde Gemon » 03 Noi 2020, 17:42

Hrana speciala sa ii dai odata pe zi si treptat sa reduci (doar) putin cantitatea, pentru a consuma mai mult fan. Fanul sa fie alimentul de baza si sa fie mereu accesibil, sa poata consuma ad libitum, cat doreste. Poti pune cate o mana de fan si in cusca, pe langa cel care se afla in suportul de fan.
Daca poti culege din locuri curate, ofera-i si papadie, atat frunza, cat si tulpina. Creste grau verde in ladita/ghiveci, vezi cum, in topicul "Plante ierboase in ladite/ghivece" la viewforum.php?f=22
Viziteaza topicul viewtopic.php?f=6&t=4883
Poate primi ceai de merisor/afine (fara zahar!), daca accepta sa bea cate putin zilnic odata sau 2/zi, si/sau supliment pe baza de merisor, vezi viewtopic.php?p=113670#p113670

In functie de marime calculii pot fi eliminati pe cale naturala prin caile urinare, sau dupa caz, daca are marime prea mare, poate bloca fluxul urinar (provoacand dureri f. mari) necesitand de urgenta ajutor medical, se poate sparge/fragmenta in bucati mai mici, procedura fiind des aplicata de ex. in Ungaria la porcusorii de Guineea cu aceasta problema.

Micky.Mihaela
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 31 Oct 2020, 17:29

Re: Nisip la rinichi

Mesajde Micky.Mihaela » 03 Noi 2020, 18:22

Ii dau mai mult forțat ceai de merisor fără zahar, iar la vremea asta nu mai gasesc papadie. Fanul întotdeauna este la discreție, mănâncă foarte mult fan, bea apă suficient de multă, iar legumele care balonează au fost eliminate complet momentan din alimentație deoarece am observat ca ii amplifică durerile. Din ce am inteles de la medic, ar fi nisip la vezica urinară si ca acele scanceli ar fi de fapt usturime.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori