Raceala?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Geo22
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mar 2020, 13:03
Localitate: Piatra Neamt

Raceala?

Mesajde Geo22 » 08 Mar 2020, 13:14

Hey!
Am achizitionat din petshop un porcusor acum 3 saptamani. El era cam slabut, dar acum s-a mai ingrasat. Incerc sa ii aflu varsta, desi la cum arata fie avea o luna fie doua si era subnutrit. E cam cat palma sa spun... Manca doar cereale foarte proaste acolo si usor, usor am reusit sa il fac sa le accepte pe cele recomandate aici. De asemenea, mananca cu drag fan, castravete, ardei si morcov. Observ insa ca a inceput sa stranute cam des(zilnic si de cateva ori pe zi) si astazi cat a stat cu mine in pat i-a curs nasul. Este foarte activ si alearga, sare, chitaie, investigheaza.
Nu a stat in curent, nu are talas(deci nu stranuta de la praf) ca asternut ci niste bobite de hartie( de la firma Enjoy/Cunipic), sta in camera cu mine in fata caloriferului.
L-as duce pe micut la veterinar, insa nu stiu unde in Piatra Neamt...
Vreo idee despre cum as putea sa il ajut? Vreo sugestie de veterinar?
Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala?

Mesajde Gemon » 09 Mar 2020, 16:05

Bine ai venit!
Cantareste-i greutatea, vezi pe pagina http://www.gemon.ro/ingrijirea3.htm in partea stanga la linkuri utile greutatea corporala in functie de varsta (pe tabel saptamani) pentru comparatie.
Intareste-i sistemul imunitar administrand vitamina C, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068
Pune in cusca un prosopel curat sau material fleece, ii poti face tu un loc de dormit calduros, vezi viewtopic.php?p=129716#p129716
Referitor la medic vet nu avem recomandari pe forum, dar bine sa te interesezi din timp la care medic ai putea apela. Cautand pe net am gasit poze cu porcusor pe pagina facebook a clinicii Minivet, vezi pagina lor oficiala la http://clinicaminivet.ro/pacientii-nost ... animalute/


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori