Problema dintisori

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

GyA
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 31 Aug 2010, 11:48
Localitate: Oradea
Contact:

I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde GyA » 09 Iun 2012, 14:13

Buna ziua...acum cand i'am dat de mancare porcusorului am observat ca i'au cazut dintisorii de jos :( ce pot sa fac? ce sa ii dau sa manance...sa il duc la veterinar? Ce e de facut? Va rog ajutati'ma :( Pecizez ca are 2 ani si 3 luni
Dragostea este intelepciunea nebunului si nebunia inteleptului.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I'au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde ramona_inka » 09 Iun 2012, 15:08

Ii dai de mancare ca si pana acum.
Citeste te rog aici: viewtopic.php?p=115743#p115743 si aici: http://www.gemon.ro/dinti.htm#rupt

Citind in mesajele tala mai vechi observ sa porcusorul este singur si a avut probleme digestive. Ar fi de ajutor sa scrii din ce este compus meniul zilnic pe ultimele 3 zile. Fan spuneai anterior ca nu i-ai dat niciodata. A primit intre timp?
Dintele se putea rupe din mai multe motive: roade gratiile custii de plictiseala sau are o afectiune bucala ce il deranjeaza, s-a lovit, a avut hrana necorespunzatoare...
Iti poate fi de folos si aceasta pagina: http://www.gemon.ro/gratii.htm

BIne ar fi sa aiba un partener de acelas sex. In acest fel comportamentul lui s-ar schimba mult in bine!

ingrid77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 04 Ian 2013, 02:03
Localitate: viena

Dintii ii inghit cand sunt mici

Mesajde ingrid77 » 04 Ian 2013, 02:57

Cand sunt mici de obicei au de cele mai multe ori nefericirea de a-si inghite dintisorii de lapte care le cat mergeti la doctor daca vedeti semnalati ca au dureri de stomac daca sunt umflati.
Daca unul se rupe va creste f repede in maxim 4-5 zile insa mergeti cu el la o vizita se mai poate ajusta si celalalt prin taiere direct.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dintii ii inghit cand sunt mici

Mesajde Gemon » 04 Ian 2013, 06:23

Porcusorii se nasc cu dinti definitivi, pe site, pe pagina http://www.gemon.ro/hranire2.htm#iarba sunt mentionate urmatoarele:
Dintii de lapte ai porcusorilor se absorb inca in pantecul mamei si se nasc cu dinti definitivi care, neavand radacina, sunt in permanenta crestere.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde p_andreea » 06 Ian 2013, 13:48

Am citit pe forum si nu am gasit decat detalii despre dinti rupti...de dimineata am observat ca unul din porcusorii mei nu putea manca, l-am prins si m-am uitat in gurita lui si am constatat ca ambii incisivi superiori lipsesc, este ca si cum ar fi cazut.
Metionez ca are doar un an porcutul si pana acum nu a avut nici un fel de problema de sanatate.
Ce-i drept aseara s-a cam barait si alergat cu celalalt, oare sa se fi lovit si sa-i fi cazut dintii? Sper ca se regenereaza...pentru ca momentan tot ce primeste este dat pe razatoare si imi e teama sa nu ii creasca peste masura incisivii de jos!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde chinchi2 » 06 Ian 2013, 14:01

Saracutul de el.Si eu am 2 porcusori care se bat cateodata dar nu s-a ajuns la asta.
Incearca sa ii dai mancare cu seringa

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde p_andreea » 06 Ian 2013, 14:34

DIn fericire nu e nevoie sa ii dau cu seringa...doar dat pe razatoare, am vazut ca mananca si fan, numai ca imi pare trist si retras...el care era activ si mereu venea sa cerseasca cate ceva...
Nu stiu daca este de la alergatura de aseara, el are prostul obicei de a rontai gratiile ca sa atraga atentia, indiferent ca usa custii e inchisa sau nu.
Daca a mai avut cineva porcusorii cu astfel de problema, in cat timp s-ar regenera dintisorii?
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde chinchi2 » 06 Ian 2013, 15:05

Cand musca gratiile ori le e foame,ori vor afara sa se plimbe.
Nu am avut porcusori care sa le cada dintii,dar stiu ca le cresc destul de repede :smile:

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde p_andreea » 06 Ian 2013, 15:10

Nu cred ca de foame, caci de multe ori au mancarea sub nas si tot rontaie gratiile...imi e atat de mila de el ca se chinuie sa rontaie din mancarea celuilalt si pare asa trist...sper sa ai dreptate si sa ii creasca dintisorii repede
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde ramona_inka » 07 Ian 2013, 20:55

Dintii ii vor creste foarte repede. Intr-o luna vei fi uimita :-)
In aceasta perioada trebuie sa il supraveghezi cu atentie si sa il cantaresti des. Il poti ajuta taind mai marunt/subtire sau dand pe razatoarea mari alimentele mai dure: morcov, sfecla, telina, pastarnac... Orice scadere in greutate inseamna ca nu mananca si nu asimileaza corect si atunci trebuie intervenit. Fanul sa nu lipseasca, asigura tocirea corecta a dintilor care deja exista si a celor ce vor creste, ajutand la egalizarea lor.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde p_andreea » 08 Ian 2013, 16:35

Multumesc pentru sfaturi. Momentan mananca doar dat pe razatoare sau taiat foarte marunt, intrucat dintii sunt rupti de la baza. M-am uitat azi in gurita lui si deja se vad...inca nu pot sa-mi dau seama cum a reusit sa ii rupa in halul asta.
Sunt foarte atenta la cum si cat mananca, mai ales ca celalalt e foarte gelos si ii fura mancarea, asa ca la ora mesei stau langa ei!
Spre surprinderea mea fan manaca foarte bine...sper ca pe viitor sa nu mai avem probleme de genul! :(
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

teoalexandru98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2014, 17:12
Localitate: Onesti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde teoalexandru98 » 24 Apr 2014, 17:18

Salut!

Am un porcusor de guineea de un an si in ultimul timp ii cad dintii de sus de la sine (adica vreau sa spun ca pur si simplu ii cad, iar pe el nu il doare, nu il deranjeaza si nu se vad semne de rupere a lor). Porcusorul are o alimentatie bogata, formata atat din mancare cumparata de la pet shop, cat si din radacinoase(morcov etc.) sau salata ori castravete. fan are la discretie. Dintii intai se misca de sus de la baza lor un timp si dupa aceea cad. V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta intr-un timp cat mai scurt.

Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde Gemon » 25 Apr 2014, 23:27

Ce hrana speciala primeste si de ce este tinut singur?

Ai incercat sa aplici o cura de vitamina C?

teoalexandru98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 24 Apr 2014, 17:12
Localitate: Onesti

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde teoalexandru98 » 28 Apr 2014, 21:46

Cum ar trebui sa-i dau vitamina C?
Porcusorul pare vesel, de fiecare data cand intra cineva in camera vine la usita custii sa vada cine este, daca ii dau mana el se urca pe ea si chitaie, dar de la un moment dat nu prea mai iese din cusca sa se plimbe..a avut o problema cu o gheruta si in final a fost inlaturata. in locul celei vechi acum a inceput sa ii creasca alta.
El este singur pentru ca in oraselul in care locuiesc nu gasesc alt mascul pe care sa i-l aduc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: I-au cazut dintii! AJUTOR!

Mesajde Gemon » 29 Apr 2014, 10:41

La prima intrebare niciun raspuns? Este important sa aiba hrana speciala de buna calitate, poate avea un impact major asupra dintilor modul in care este hranit, susbstantele nutritive de care are nevoie, trebuie asigurata, pe langa o cantitate suficienta de fan si mese verzi, si cu hrana de calitate premium, si fibre adaptate la cecumul lor. Daca ai posibilitatea, cumpara Cavia Complete de la Versele Laga, introducand treptat cea noua, pentru a nu schimba brusc hrana.
Imagine

Vitamina C se da in cura de 7-10 zile, se da odata pe zi 5 picaturi, vezi produsul recomandat de noi, gasesti la farmacia umana
Imagine
https://www.pharma4you.ro/biofarm-sa/bi ... ala-x-10ml

Pentru a aduce un porcusor sanatos langa micutul tau, iti recomand sa contactezi crescatoria Inka din Bucuresti. Daca momentan nu este disponibil unul de acelas sex cu al tau, te poti inscrie pe lista de asteptare, vezi pagina lor la http://crescatoriainka.blogspot.ro/

Nu-l tine singur, devine inactiv si pierde interesul fata de mediu, neavand un congener cu care sa interactioneze "pe limba lor". Comportamentul dragalas se manifesta mai ales la cei care pot avea congeneri, unul singur este o priveliste trista.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori