Problema dintisori

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Kapahala
Nou venit
Nou venit

Problema dintisori

Mesajde Kapahala » 14 Sep 2019, 10:41

Salutare, nu m-am uitat foarte des la dintisorii lui insa erau mari si recent l-am dus la veterinar. A spus ca daca inca mananca si morcov, castravete, seminte nu prea are rost sa ne riscam sa ii taiem din dinti. Insa acum am alta problema sus are un dinte mai marisor si unul mai mic. Ce pot face?? Si a doua intrebare, trebuie sa il spal pe dinti? Daca da, doar cu periuta?
https://imgur.com/GKvx1bL (imaginea cu dintisorii)
Ma ingrijoreaza ca sunt cam mici :((
Fişiere ataşate
GKvx1bL.jpg

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Problema dintisori

Mesajde Gemon » 15 Sep 2019, 13:21

Verifica dintii de aproape, pentru a vedea daca are ceva infipt intre incisivi?

Important! Cantareste greutatea lui zilnic odata, cateva zile la rand, de preferat la aceeasi ora, de ex. dimineata inainte de masa, asa vei putea observa din timp daca poate manca bine sau nu. Urmareste zilnic incisivii, pentru a vedea cum cresc, in mod normal cel scurt / rupt creste pana ajunge la lungimea potrivita (la un porcusor sanatos ambii incisivi se tocesc in continuu, nu cresc peste masura).

Fanul este accesibil mereu? Are nevoie de fan, sa aiba mereu in cusca / suportul de fan!

Administreaza-i vitamina C sub forma de picaturi orale, vezi cum, in topicul cu tema similara la viewtopic.php?f=6&t=4058

Kapahala
Nou venit
Nou venit

Mesajde Kapahala » 15 Sep 2019, 22:14

Nu cred ca are probleme cu mancatul si nici nu vad sa aiba ceva intre incisivi, el mananca orice ii dau.. nu e foarte vioi dar asa e de cand l-am luat e mai timid banuiesc... nu prea stiu ce trebuie sa faca.. unde il pun acolo sta nu se prea misca decat in cusca .. e ok?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Sep 2019, 07:20

Totusi e bine sa il cantaresti, porcusorii in general incearca sa ascunda boala, fac asta din instinct, pentru a nu fi depistati de pradator. Cantarind greutatea vei putea monitoriza cat mananca, cum poate folosi dintii etc.
Nu prea se misca pentru ca nu are posibilitatea de a interactiona cu unul din specia lui. Sunt animale sociale, vezi viewtopic.php?f=4&t=3601
Incearca sa ii imbogatesti mediul, sa il stimulezi sa se miste mai mult. Subiecte pe aceasta tema la
viewtopic.php?p=129249#p129249
viewtopic.php?p=132814#p132814

Kapahala
Nou venit
Nou venit

Mesajde Kapahala » 16 Sep 2019, 07:23

Apropo dintii de jos sunt cam mari ... nu are nimic daca nu il duc la veterinar cred adica el mananca orice o sa ii se toceasca dintii nu?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Sep 2019, 07:29

Un medic veterinar specializat pe animale exotice poate vedea daca sunt probleme sau nu. Nu ai completat la inregistrare, unde locuiesti, o informatie importanta pt recomandare medic.
Repet, daca il cantaresti zilnic odata, si notezi, vei observa din timp problema, incepe sa scada in greutate daca nu poate manca/mesteca normal.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”