Ajutor!! Urgent

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Denisia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2019, 19:18

Ajutor!! Urgent

Mesajde Denisia » 30 Mar 2019, 20:14

Bună! Il am pe Lulu din august, cred ca era pui când l-am primit, nu îi știu vârsta exacta. A început sa se scarpine destul de urat acum ceva timp și am observat ca are niște cojite pe piele. I-a căzut puțin blanita în spate și pe o parte i-a dat sangele. Când se scarpina acolo țipa tare pentru ca îl durea. L-am dus azi la veterinar și mi-a zis ca nu e micoza, e un parazit. Mi-a dat un unguent, mibazon și mi-a zis sa-l dau o data/de doua ori pe zi. L-a dat el o data și L-a luat de după gat ca sa nu îl muște pentru va nu lasă pe nimeni sa îl atingă acolo unde are rana. Problema e ca acum am încercat sa îl dau iar pentru ca se scarpina din nou, dar nu mă lasă nici măcar sa bag mana la el. Devine agresiv, fuge prin cușcă și da din dinți. Nu știu ce sa îi fac, ajutor! 

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor!! Urgent

Mesajde Gemon » 02 Apr 2019, 16:17

In asemenea situatii este bine sa primeasca subcutanat Ivermectina, doza este in functie de greutatea corporala, doza recomandata pentru administrare subcutanata este de 0,2 mg Ivermectina/kilocorp, tratamentul se va repeta inca odata dupa 7-10 zile.

Vezi si mesajele
viewtopic.php?p=134595#p134595
viewtopic.php?p=132921#p132921
viewtopic.php?p=132350#p132350


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori