URGENT! Porcusorul refuza sa manance si dupa interventia de pilire a dintilor

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Diana Andreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Sep 2018, 11:00

URGENT! Porcusorul refuza sa manance si dupa interventia de pilire a dintilor

Mesajde Diana Andreea » 08 Sep 2018, 11:13

URGENT! Buna ziua. Am o mare problema cu porcusorul meu de Guineea si scriu aici pentru a spera ca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si ma poate ajuta.
Am o fetita de 3 ani care de mai bine de o saptamana refuza mancarea. Am tot fost la medici veterinari. Initial mi s-a spus ca este constipata si balonata si de aceea nu mananca. I-au fost facute injectii pentru a o ajuta la constipatie, mi s-a spus sa ii dau amestesc de praf de lucerna cu praf de orz si apa prin seringa si suc de ananas. A parut sa o ajute cu scaunul. Problema a fost ca, nemancand de cateva zile, ii crescusera dintii mai mult decat trebuiau si ea se chinuia sa manance fructe/legume. Le molfaia si apoi le scuipa. Manca doar ce ii dadeam eu cu seringa.Doctorul veterinar mi-a recomandat sa ii faca o interventie la dinti si sa ii pileasca dintii crescuti execsiv. Am facut si aceasta procedura, dar suntem la doua zile dupa si ea tot refuza mancarea. Pare ca e interesata, incearca sa manance, dar tot abia molfaie fructele/legumele si le scuipa.. astazi a inceput sa nu mai vrea sa manance nici cu seringa si ii dau cu forta.. nu stiu ce sa ma mai fac. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Va rog, chiar sunt disperata..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: URGENT! Porcusorul refuza sa manance si dupa interventia de pilire a dintilor

Mesajde Gemon » 10 Sep 2018, 22:25

In asemenea cazuri se administreaza Meloxidyl suspensie (1,5 mg substanta activa Meloxicam/ml, adica 1,5 mg/ml), cate 0,1 ml de doua ori pe zi combate durerea si indirect ajuta la cresterea apetitului, deoarece nesimtind durerea este mai motivat sa inceapa sa manance, prima data putin, dar neaparat oferit mai des (la inceput chiar la fiecare ora), ca apoi sa se dea la 2-3 ore, etc., marind tot mai mult, treptat, cantitatea, sin timpul dintre mese, in functie de apetit, interes.

Vezi mesaje pe aceasta tema la
viewtopic.php?p=131032#p131032
viewtopic.php?p=128479#p128479
viewtopic.php?p=117989#p117989

Trebuie protejata si flora intestinala, se administreaza sau dupa caz se amesteca in hrana ce se da cu seringa (daca e cazul) probiotic, la farmacia umana de ex. Erce Flora duo sau Eubiotic se da dimineata si seara cate o un varf de cutit probiotic amestecat cu ceai de menta sau ceai de cimbrisor sau dupa caz cu apa plata, sau amestecat in hrana, o perioada de aprox. 7 zile, dupa care odata pe zi, apoi inca de doua ori odata la doua zile, pentru a nu intrerupe brusc administrarea de probiotic.

Urmareste-i greutatea, masurand zilnic, dimineata si seara, de preferat la aceleasi ore, pentru a vedea cum asimileaza hrana.

Creste-i in ladita, trebuie intoduse treptat (prima data se da putin si se mareste treptat cantitatea). Pe langa mesele verzi oferite diversificat incurajeaza mai ales consumul de fan, prin continutul bogat de fibre sprijini echilibrul sanatos al florei intestinale ce contribuie la cresterea rezistentei organismului.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori