Porcușorul scoate sunete ciudate..E posibil sa fie bolnav?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Denisa12
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iul 2018, 02:43

Porcușorul scoate sunete ciudate..E posibil sa fie bolnav?

Mesajde Denisa12 » 17 Iul 2018, 03:16

Bună ziua..Vă rog foarte frumos să mă ajutați..Anul trecut în luna noiembrie mi-am luat un porcușor de guineea care avea doar 2 luni. S-a întâmplat ca anul acesta prin luna ianuarie să plec la țară la bunici și să duc și porcușorul cu mine (am stat doar o zi) . Din cauză că acolo nu a fost destul de cald,porcușorul a răcit.Acesta strănuta foarte mult . Când am ajuns acasă,o prietenă m-a sfătuit să îi dau vitamina C. I-am dat câteva zile după care am observat că porcușorul nu mai strănută.. Așa că nu i-am mai oferit vitamina C.. Dar de atunci,de fiecare dată când îl scoteam afară din cușcă nu era deloc activ. Dacă îl puneam pe pat de exemplu acesta stătea pe loc fără să facă ceva. După care scotea niște sunete care mă determinau să îl duc înapoi în cușcă.Menționez și faptul că acesta nici când este în cușcă nu este activ. Nici ziua,nici noaptea. Stă aproape mai tot timpul întins și nu face nimic. Se ridică doar când mănâncă ,bea apă sau își schimbă locul. Când îi ofer fân acesta sare prin cușcă ceea ce înseamnă că este fericit din câte am citit pe internet.. Situația asta continuă de luni bune... Nu l-am putut duce la veterinar deoarece nu am avut destul timp deoarece anul acesta am avut examene și nici nu eram sigură dacă trebuie sau nu..Prietena mea mi-a zis că nici porcușorii ei nu sunt prea activi dar asa sunt ei. Recent porcușorul a început să strănute iar dar strănuta si strănută destul de rar. Acum însă nu știu ce se întâmplă.. Scoate niște sunete destul de încete dar care par răgușite.. Aceste sunete le scoate și în timp ce mânâncă . Dar când stă întins și e relaxat,nu le scoate. Când îl mângâi acesta scoate un sunet ragusit ca un tors... Ce pot face? Îmi puteți recomanda ceva? Vă rog din suflet..Nu suport să-l văd așa.. :cry: :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușorul scoate sunete ciudate..E posibil sa fie bolnav?

Mesajde Gemon » 17 Iul 2018, 14:42

Daca suspectezi ceva, bine e sa il cantaresti ZILNIC odata cel putin 7 zile la rand, de preferat dimineata inainte de a-i da hrana, noteaza si compara, asa poti vedea daca slabeste sau mananca suficient. Porcusorii incearca sa ascunda boala, monitorizand greutatea corporala observi repede daca e ceva in neregula.

Cand il duci la sat sau e racoare in casa, asigura-te sa nu fie tinut in curent / sub geamul deschis noaptea, ofera-i un ascunzis ce ii tine cald, poti face chiar tu, vezi idei la viewtopic.php?p=129716#p129716

Amenajeaza cusca, daca ii oferi un mediu bogat in stimuluri, va fi mai activ, pune in mai multe locuri cate o mana de fan, diferite ascunzisuri, etaj, vezi idei la viewtopic.php?p=129249#p129249 si http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html

Pot repeta ceea ce am scris si pe site, la http://www.gemon.ro/ingrijirea4.htm#popcorn
Jucaria cea mai potrivita pentru un porcusor? Un alt porcusor, cu care sa se poata juca!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori