Purcelus refuza muncarea :(

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 27 Noi 2015, 20:07

Am un porcusor de 4,6 ani care de 3 zile nu mai mananca. Ieri si azi a fost sora mea cu el la veterinat si i-a facut o injectie cu glucoza. Nu sunt semne ca s-a simti mai bine. Nici macar apa nu mai vrea. Mancarea doar o miroase dupa care se indeparteaza de ea. Ce pot sa fac?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 28 Noi 2015, 01:55

Aceste semne sunt generale, poate avea o problema digestiva sau altele. A fost schimbat ceva in meniu sau a consumat din ceva o mai mare cantitate?
Incearca sa ii dai Espumisan emulsie pentru copii, cate 0.5ml de 3x/zi, dezintegreaza bulele de gaz acumulate in intestine. Dupa doua ore ar fi bine sa primeasca probiotic, ajuta la echilibrarea si refacerea florei intestinale, gasesti la farmacia umana EuBiotics, Erce flora duo sau Refflor forte, una din acestia ii dai zilnic de 3 ori cate un varf de cutit, amestecat cu putina apa plata.

Trebuie hranit cu seringa, daca nu mananca singur, vezi viewtopic.php?p=117252#p117252

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 29 Noi 2015, 00:34

Am fost azi cu el iar la veterinar. I-a făcut un antibiotic și vitamine. Pare puțin mai vioi, dar tot nu vrea să mănânce. A părut interesat de morcov, l-a tot mirosit, dar parca nu putea să mănânce. Nici apă nu bea. I-am pus în apă niște picături dată de veterinar. Îi punem noi pompista la gură și înghite picăturile, dar prea puțin, apoi își pierde răbdarea. Doar miroase mancarea. Azi am văzut ca are și o nara înfundată. Mai toată ziua zace, l-am surprins de câteva ori mutandu-se. Dacă îl strigam, tresare, apoi se culca iar. I-am întreb pe veterinari cum put em să îl hrănim noi, dar nu au auzit de așa ceva. Au spus ca o să verifice. Nu știu ce ar putea să aibă. Mâine ne ducem iar

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 29 Noi 2015, 00:43

Personal, nu cred ca există veterinari în Pitești care au cunoștințe despre porcușori. Am mai avut un porcușor căruia i-a apărut o gâlmă la țățică. Nu îl deranja cu nimic. Am avut proastă inspirație de al duce la veterinar. Ne-a spus ca trebuie operat, altfel nu o să trăiască. În câteva zile de la operație a murit. În chinuri efectiv. Așa ca nu îmi fac mai sperante

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 29 Noi 2015, 04:36

Ultima dată l-am văzut mâncând miercuri seara, un cotor de măr. De joi nu a vrut să mai mănânce nimic și joi după amiază s-a dus sora mea cu el la veterinar. Ea bănuiește ca ar fi de la cotorul de mar

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 29 Noi 2015, 16:46

Azi ne-a recomandat să mergem în București, la un veterinar care e specializat pe animale mici ptr ca ei nu știu ce să îi facă. I-au făcut mai puțină glucoză ca să încercam noi să îi dam de mâncare cu seringa. A luat doar o guriță, după care nu a mai vrut și nu am vrut să îl forțez. îmi e și frică să îl hrănesc cu seringa

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 30 Noi 2015, 11:17

Nu pot să îl hrănesc nici cu seringă. Mai mult de ogurita nu vrea. Și nici pe aia nu o înghite bine. La fel e și cu apa. Pur și simplu refuza să mănânce și să bea apă. În apă i-am pus niște picături care refac flora. Mi-e și milă de el l. Parca mai rău îl chinui.

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 30 Noi 2015, 14:38

Astazi facem o ultima încercare. Deși nu mai avem nici o speranță. De joi i se fac injecții cu antibiotice, vitamine și glucoză. Nu se vede nici o îmbunătățire. Cu seringa prea puțin reușim să îl hranim. Refuza orice. Dacă nu au altă soluție, îl vom lăsa să moară. Nu are rost să îl mai chinuim.

Lazar Nicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 27 Noi 2015, 14:41
Localitate: Pitesti

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Lazar Nicoleta » 30 Noi 2015, 20:18

I-au făcut din nou vitamine, glucoză și un antiinflamator. S-au gândit ca ar putea să aibă ceva la burtică. Din păcate , acum câteva minute a murit. Măcar nu se mai chinuie. Mă așteptăm să nu reziste peste noapte. Nu înțeleg de ce, ei nu se specializează și pe animale mici. Nu sunt doar câini și pisici pe lumea asta.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 04 Dec 2015, 23:42

Este foarte greu sa scri atunci cand citesti asemenea mesaje, imi pare foarte rau, stiu si inteleg prin ce ai trecut, si ce ai simtit. :cry:

Porcusorul refuza hrana cand este bolnav si are dureri. Inapetenta duce la alterarea florei intestinale, apar complicatiile si intra intr-un cerc vicios, asa cum am mentionat aici viewtopic.php?p=131086#p131086, vezi si viewtopic.php?p=43675#p43675

Un moment de reculegere in amintirea lui! :(

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 26 Iul 2016, 10:21

Buna, revenim dupa o perioada in care n-am avut nicio problema...azi, din nou cu probleme...
De cateva zile am observat ca purcelusu mananca din ce in ce mai putin...pana ieri cand am vazut ca nu mai mananca mai deloc...
Acum 3 zile am avut probleme cu burtica cateva zile...facea ff moale...nici nu mai aveau forma de bobitze... :( i-am dat smecta si parea ca problema sa rezolvat, de atunci refuza sa manance, am crezut prima data ca face mofturi si nu ii e foame, i-am lasat fan si un morcov,cand m-am intors de la munca am observat ca nici nu s-a atins de nimic...
L-am tinut ieri in brate pe o paturica, mangaindu-l se simtea in burtica lui ca un "razboi" :cry:
Am incercat cu tot felu numa sa pape ceva,castravete, morcov cu frunza,ardei galben,salata,andive,patrunjel, sfecla,pepene rosu, piersica....din toate astea a gustat doar salata...nici macar cereale nu vrea...
De ieri a papat doar salata (putin) si fan, spre mirarea mea el care nu bea apa deloc..a baut destul de mult...
Acum bobitzele sunt foarte mici (mai mici decat un bob de mazare) si lipite.Ieri de cate ori l-am scos din cusca (cand l-am ridicat) scotea un sunet ca de durere, banuiesc ca de la burtica, i-am dat espumisan si si-a revenit putin..dar tot asa sunt bobitzele.Nu stiu ce sa cred, prima data am crezut ca refuza doar ce e tare,dar nu vrea nimic...am incercat cu cereale,dar parca scapa tot din gurita... :cry: Dintii din fata sunt ok.Ii dau eubiotic si o sa incep si o cura cu vit C + beres azi..dar nu stiu ce sa ii dau sa pape... :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 26 Iul 2016, 14:58

Continua cu Espumisan care este foarte eficient in eliminarea gazelor acumulate in intestine, sa primeasca cate 0,5ml de 3x/zi.
Sisteaza alimentele proaspete, sa primeasca doar fan, ceai de anason, sa aiba apa proaspata in adapatoare, si incearca sa ii pui in fata fanul, de preferat ar fi sa fie cu amestec de plante medicinale, daca nu ai, amesteca tu in fan putina menta uscata de la magazinul de produse naturiste, sau cumpara menta proaspata in ghiveci, busuioc, salvie sau lamaita (ii poti da chiar din toate acestea, diversificat) si usuca putin.
Dupa 1,5-2 ore distanta dupa Espumisan ii dai probiotic, si asta de 3x/zi cate un varf de cutit amestecat cu apa plata, ii poti oferi chiar si putina tarata de grau inmuiat cu ceai de menta.

In cazul in care si in aceste conditii are apetitul foarte scazut sau nu mananca, administreaza pe langa cele amintite mai sus la cateva ore distanta Metoclopramid, pentru a reactiva peristaltismul, vezi viewtopic.php?p=109423#p109423

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 26 Iul 2016, 20:19

I-am dat azi putina iarba proaspata inainte sa plec la servici, se pare ca a papat tot... :lol:
Am menta acasa si uscata si proaspata in ghiveci,dar refuza amandoua...am incercat si urzica si menta sa amestec cu fanul, dar asa nu e interesat,fan papa mereu cand vede ca ii pun proaspat, daca nu vede cand ii pun nu papa :lol:
Bobitzele sunt tot asa mici si uscate.Am incercat sa ii cumpar ce n-a mancat de ceva timp, pt ca asta deobicei ii trezeste interesul si i-am dat putina rosie, a papat foarte repede... :heart:
Maine o sa cumpar tarata de grau si ceai de anason!Ieri statea mai mereu "pufos" pana i-am dat espumisan, si-a mai revenit putin banuiesc ca nici nu mai plange cand il iau in brate :clapping:
Multumim pt. raspunsul rapid! :heart:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 29 Iul 2016, 22:10

Am revenit dupa cateva zile in care l-am hranit cu seringa,mai exact cereale cavia complete pisate si amestecat cu putin suc de morcov, para si morcov ras, si tot felu de sucuri. Iarba si panuse papa singur, dar panuse numa daca ii rup mai subtire, atfel nu se atinge.De ieri bobitzele s-au mai marit, dar tot moale si sunt lipiti...
I-am dat si ceai de anason, tot asa cu cereale pisate...insa cu tarate de grau nu stiu cum se procedeaza, am incercat tot asa cu suc de morcovi, intr-o seringa, a iesit tot sucul dar graul nimic :lol: ... poate am pus eu prea mult...
Acuma seara a reusit sa 3-4 cereale intregi singurel :heart:
Continuam cu espumisan si eubiotic :love:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde izalove2009 » 31 Iul 2016, 10:55

Azi deja refuza orice sa pape...nu mai vrea nimic, nu ma lasa nici sa-l hranesc cu seringa,am fost si am cumparat metoclopramid si no spa n-am gasit decat injectabila si comprimate,care ar fi mai bun sa-i dau?am impresia ca are dureri... :cry:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 17 vizitatori