Purcelus refuza muncarea :(

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Baisan Cristian
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 02 Iun 2019, 18:27

Re: Purcelus mascul cu abces infectios inflamat-mastita

Mesajde Baisan Cristian » 03 Iun 2019, 00:58

Suntem disperati si tare ingrijorati de starea porcusorului nostru: are 4,5 ani; brusc a facut (pe pardoseala) o hemoragie care ne-a speriat rau, stiind ca este sanatos. Pierderile de sange erau din mameloane, mai ales din cel drept care era foarte inflamat si de culoare anormala. Medicul veterinar mi- spus ca are o mastoza, probabil o dereglre hormonala, i-a facut 5 zile tratament antibiotic plus alte medicamente pe care le-a considerat bune, dar starea lui nu se amelioreaza. Dimpotriva : am observat - pe langa faptul ca nu mai prea mananca (din ce in ce mai putin) -ca are un abces mare care s-a inflamat deasupra testicolului drept. Nu stim ce ar trebui sa facem pentru a-i salva viata- tinem foarte mult la el ! Locuim in sect. 4 -Bucuresti si stim ca timpul este impotriva noastra. Doctora a sugerat un refuz cu privire la o eventuala operare a acestui abces (sau tumori?) -nu am inteles exact de ce. Nu am facut nici o verificare (investigatie) imagistica a purcelusului. Ma gandesc ca poate era normal sa se stie natura sau originea acestei "umflaturi" cu aspect si dimensiuni periculoase pentru un porcusor asa de mic... Baisan Cristian, gabrielbaisan@yahoo.com Astept un raspuns competent.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Purcelus refuza muncarea :(

Mesajde Gemon » 14 Iun 2019, 09:46

Cand porcusorul simte un disconfort sau durere in acea zona afectata, incepe sa muste instinctiv zona, pentru a scapa de stimulul ce persita, putea si din aceasta cauza sa sangereze.

Un subiect pe aceasta tema vezi
viewtopic.php?p=104095#p104095

Trebuie tratat abcesul, daca e cazul, curatat continutul periodic, sau in functie de caz (neoplasm) indepartata formatiunea prin interventie chirurgicala, daca e cazul.

Porcusorul hranit cu seringa, chiar si putina hrana poate fi un succes spre urmatoarea masa ce se da des la inceput, cu administrare medicament contra durerii, de ex. Meloxicam, vezi partea a doua din acest mesaj viewtopic.php?p=132238#p132238


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori