o posibila raceala

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

catalina1234567
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2015, 01:00
Localitate: piatra neamt

URGENTA!!!

Mesajde catalina1234567 » 22 Aug 2015, 01:10

Porcusorii mei de guineea au stat in jur de o luna in balcon ( eu stau la bloc) si acolo mereu a fost geamul deschis sau rabatat si azi am observat ca purcelusa mea Capra nu mai mananca care ea mereu e cea mai energica si mananca mereu si cand am luat-o in brate am vazut ca are la ochisori ceva asemanator cu puchinii la catei dar mult mai tari si pe un ochisor i-a iesit un fel de bila marisoara si rosie ( posibil un cheag de sange ) si nici nu mai poate chitai parca e foarte ragusita si nici apa nu vrea sa mananci , nici sa se joace cu mama ei , nici nimic.... sunt foarte ingrijorata. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un sfat. :( :( :( :( :( :puking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: URGENTA!!!

Mesajde Gemon » 22 Aug 2015, 08:59

Vremea s-a racit si noaptea temperatura este prea scazuta, ei sunt animale steoterme, nu suporta variatiile mari de temperatura.
Sa aiba un culcus calduros, neaparat, cat mai curand, vezi ce poti confectiona la viewtopic.php?p=129716#p129716
Ajuta mult inhalatia cu infuzie de ceai de musetel, vezi cum procedezi, la viewtopic.php?p=119648#p119648

Ar fi bine sa fie protejat de frig si umezeala, cusca sa fie pusa intr-un loc unde nu este curent sau frig.

Administreaza-i vitamina C solutie orala si picaturi Beres, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068

alinaflorentina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2015, 01:58
Localitate: braila

o posibila raceala

Mesajde alinaflorentina » 27 Dec 2015, 02:14

Buna! Cred ca porcusorul meu,Ronty a racit :cry: ! Ii curg ochii si nasucul si cam stranuta,nu stiu ce sa fac, va rog sa ma ajutati! Are cinci ani si tin foarte mult la el! AJUTOR!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: o posibila raceala

Mesajde Gemon » 29 Dec 2015, 13:53

Cumpara la farmacia umana vitamina C solutie orala, si administreaza-i 4-5 picaturi odata pe zi, pe o perioada de 7-10 zile.
Este de asemenea util o inhalatie cu ceai de musetel, vezi cum sa aplici la viewtopic.php?p=129925#p129925 si viewtopic.php?p=119648#p119648

Incalzeste o paturica si pune sub el, sa aiba un loc de odihna calduros. Poti face si tu unul, vezi cum la viewtopic.php?p=129716#p129716

Mannaro
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2016, 16:25
Localitate: Campulung Moldovenesc

Re: o posibila raceala

Mesajde Mannaro » 14 Feb 2016, 16:30

Help me!Porcusorul meu,Jojo cred ca a racit,de la mine.L-am lasat pe pat si a inceput sa manance din servetelele folosite de mine.Chiar daca l-am luat repede cred ca a racit.A inceput sa naparleasca pe mine si a inceput sa clampateasca din dinti cand il mangai.Nu vrea sa bea apa din adapatoarea recent cumparata asa ca ii dau legume cu mai multa apa.
Si a inceput sa faca pipi pe mine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: o posibila raceala

Mesajde Gemon » 15 Feb 2016, 21:18

Ai mare grija sa nu ajunga la servetele sau alte obiecte cum ar fi plante posibil otravitoare tinute in apropiere (unele plante ornamentale pot fi toxice).

Cum se manifesta la el raceala? Stranuta, are secretii nazale sau pare sa respire cu zgomot?

Clampaneste din dinti, prin asta iti semnaleaza ceva. Invata sa intelegi limba lui, vezi http://www.gemon.ro/comportament3.htm#sunete

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: o posibila raceala

Mesajde p_andreea » 15 Oct 2016, 11:38

Buna! Porcusorul meu in varsta de 5 ani a racit, ii curg ochii si nasul, nu stranuta, nu scoate sunete ciudate, dar e foarte apatic si refuza mancarea! II dau deja de 3 zile vit C, dar nu pare sa ajute! Vreau sa ii iau nazomer, ma gandesc ca poate din cauza ca nu poate respira bine nu vrea sa manance. Ce altceva as putea sa fac? I-am scris deja dnei dr Ana Pantu, dar pana primesc un raspuns...as vrea sa stiu daca il pot ajuta cumva? Va multumesc1
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: o posibila raceala

Mesajde Gemon » 16 Oct 2016, 08:53

In asemenea situatii, pe langa administrare vitamina C ajuta inhalarea vaporilor ceaiului de musetel, poti adauga chiar si cu putina menta, aburii ajunsi in caile respiratorii calmeaza simptomele de raceala si infectiile bacteriene, ajuta la dizolvarea mucusului nazal, are efect antiinflamator si calmant. Vezi aici cum se face viewtopic.php?p=119648#p119648
Se face de doua ori pe zi. Trebuie examinat cat mai curand de medic, pentru a descoperi si trata cauza cat mai repede posibil.

Insanatosire ii dorim! :heart:

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: o posibila raceala

Mesajde p_andreea » 16 Oct 2016, 13:08

L-am dus la dl doctor Ionescu, acesta a zis ca este o raceala la caile respiratorii superioare, i-a facut o injectie cu antibiotic si mi-a zis sa ii dau Rodicare si sa il hranesc cu seringa. Problema este ca refuza orice fel de hrana, chiar si cu seringa, nu inghite, scoate din gurita. Am incercat cu ceai de musetel, i-am pus nazomer in nasuc...ii dau vit C, dar nimic nu pare sa ajute...e din ce in ce mai apatic si pare ca se stinge cu fiecare ora...nu stiu ce sa ii mai fac... :((

....s-a stins...nu stiu daca a fost raceala sau antibioticul...cert e ca aseara la ora 22.00 nu se mai putea tine nici in picioare...iar cateva ore mai tarziu si-a dat ultima suflare... :cry:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: o posibila raceala

Mesajde Gemon » 19 Oct 2016, 15:18

:cry: Imi pare rau.

Suntem cu tot sufletul si gandul alaturi de tine.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: o posibila raceala

Mesajde p_andreea » 21 Oct 2016, 19:10

Multumesc...ma bucur ca exista persoane care imi inteleg durerea..
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori