Porcusorul meu peste tot unde merge lasa par.

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

NicoletaFl28
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 03 Iul 2014, 11:04
Localitate: Medias

Porcusorul meu peste tot unde merge lasa par.

Mesajde NicoletaFl28 » 10 Sep 2014, 12:33

Salut! Am un purcelus de Guineea, un baietas, pe care l-am primit de mai mult de o luna. Nu stiu ce varsta are ca nu i-am intrebat pe cei de la care l-am primit si acum nu mai pot afla pentru ca au parasit Romania de tot, plecand in Anglia si nu mai tin legatura cu ei. Faza e ca de cand l-am primit ii cade parul. Pe unde merge, pe pat, pe covor, cand il tin in brate, lasa numai par. Nu pare a fi bolnav, este foarte fericit mereu, mananca bine, este un pofticios dolofan, vorbeste, chitaie cand vrea mancare etc. Oare de ce ii cade parul in exces? Am incetat sa-l mai scot din cusca decat cand ii curat cusca fiindca lasa prea mult par. Are parul foarte lung si m-am hotarat sa-l tund. Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusorul meu peste tot unde merge lasa par.

Mesajde anca » 10 Sep 2014, 14:30

In primul rand daca este cu parul lung trebuie sa il piepteni macar o data pe saptamana. Uite aici un topic despre piptanatul porcusorilor : viewtopic.php?f=3&t=2402&start=15 si aici viewtopic.php?f=22&t=789 gasesti informatii utile . Pieptanatul ajuta la eliminarea firelor de par moarte, la aerisirea blanii etc.
In al doilea rand este bine sa ii faci o cura cu vitamina C si Beres Drops timp de 10 zile, 4,5 picaturi de vitamina C (naturala fara arome), si 2 de Beres Drops le pui in 2,3 ml de apa plata si ii administrezi cu seringa fara ac. Ajuta si pentru caderea parului si pentru sistemul imunitar in general. Este bine sa faci aceasta cura cam de 2 ori pe an.
Deasemenea ii poti scurta parul pana la nivelul picioruselor, in special la fundulet pentru a nu se uda cand face pipi si pentru a fi mai usor de ingrijit.

Ar fi bine daca ai putea sa ii aduci un prieten de acelasi sex. Porcusorii sunt animale sociale si sunt mult mai fericiti cand traiesc in grupuri.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori