Problema ochi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

zuza1234
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2013, 22:03
Localitate: campina

Re: Problema ochi

Mesajde zuza1234 » 07 Apr 2014, 17:42

pai e invatata sa manance cate o legatura de patrunjel o data, mananca si un morcov intreg, mancare speciala are mereu bolul plin si in el incap si 5-6 linguri. il rastoarna ca nu ii place chiar tot. mananca destul,din toate, mai ales ca de fiecare data cand aude o punga fasaind tipa si toti cei care o aud ii dau mancare. o sa ii limitez mancarea, desi imi e mila de ea, ca s-a invatat

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde ramona_inka » 07 Apr 2014, 21:51

O femela poate avea si 1200g fara a fi obeza, dar 1800g (daca sigur cantarirea este buna) este mult.
Asa cum ai fost sfatuita adu-i o partenera cu care sa se imbie la miscare, ofera-i hrana speciala o data la 2-3 zile si fan, mult fan. Fanul nu ingrasa :D Nu trebuie sa primeasca de mancare ori de cate ori aude o punga fosnaind. Sau o poti dezvata oferindu-i fan ori de cate ori tipa dupa mancare.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Problema ochi

Mesajde GeorgianaR » 07 Iul 2014, 09:44

Buna!De lunea trecuta i-am pus fetitei mele Gentocin picaturi in ochisor,pt ca-i lacrima si-l tinea intredeschis,i-am pus 5 zile,pana vineri cate o picatura(vineri ochisorul arata normal).Cateodata pare ca si-a revenit ochisorul,cateodata pare sa lacrimeze iar...peste cat timp ii pot pune din nou picaturile,dat fiind ca e antibiotic?De dimineata am auzit cum ii facea stomacelul,se aude ca la oameni,cred ca are gaze,o sa incerc sa-i dau Espumisan.Credeti capoate fi de la morcov sau frunzele de telina?Multumesc.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Problema ochi

Mesajde GeorgianaR » 22 Iul 2014, 11:45

Am mers cu fetita la veterinar sa-i vada ochisorul,era din cauza unei lovituri,cred ca i-a intrat fan in ochi.Mi-a dat Ciplox la 6 h si Corneregel la 12 h si vad ca rezultatul e bun.Am vrut sa scriu asta,poate informatia va fi de ajutor cuiva.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 23 Iul 2014, 15:04

Bravo! Ii dorim sanatate. :heart:
Multumim pentru informatie.

NicoletaFl28
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 03 Iul 2014, 11:04
Localitate: Medias

O mica problema si in acelasi timp urgenta cu ochisorul. :D

Mesajde NicoletaFl28 » 14 Noi 2014, 20:38

Salut! Am vazut cand mi-am luat porcusorul in brate la alintat ca avea ceva in zona ochiului (cred ca era ceva de la iarba sau de la lucerna pe care i-am dat-o) si incercand sa o indepartaz, nu stiu cum, i-a ajuns in ochi. Am incercat sa i-o scot din ochi, insa nu am reusit. A doua oara cand m-am uitat, dupa vreo 5 minute daca o mai are nu o mai vazusem. Poate mai i-a iest din ochi sau poate inca este acolo si nu am vazut-o, in orice caz, intrebarea este daca il poate afecta cu ceva? Exista vreun risc sa se intample ceva, oricat de mic? Ma ingrijoareaza foarte mult chestia asta. Tin foarte mult la el si daca l-as pierde chiar nu stiu ce as face. Multumesc anticipat! :D :) :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: O mica problema si in acelasi timp urgenta cu ochisorul.

Mesajde Gemon » 17 Noi 2014, 15:05

In cazul in care pare sa se fi ranit usor, in leziuni cutanate superficiale la nivelul ochiului se poate folosi gelul Corneregel ce gasesti la farmacia umana, contine dexpantenol (provitamina B5), cu o mare putere de penetrare a straturilor tegumentare, stimuleaza epitelizarea si cicatrizarea tesuturilor la nivelul ochisorului ranit. Vezi http://www.efarma.ro/medicamente-frecve ... ogic_7804/
Imagine

Urmareste neaparat cum evolueaza, un obiect strain poate cauza si o infectie la nivelul ochisorilor, fapt ce se poate preaintampina sau dupa caz combate cu un colir obsinuit cum este de ex. Sificetina pe baza de Cloramfenicol, vezi viewtopic.php?p=127297#p127297

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O mica problema si in acelasi timp urgenta cu ochisorul.

Mesajde emil_inka » 18 Noi 2014, 11:49

Pentru prim ajutor lacrimi false sau ser fiziologic in ochisor pentru a-l face sa lacrimeze si sa elimine acea bucata de iarba.
Apoi pentru a evita o infectie este foarte bun ce ti-a scris Geda mai sus.

cocoidk
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2015, 21:09
Localitate: Bucuresti

Lovitura la ochi?

Mesajde cocoidk » 18 Ian 2015, 21:13

Porcusorul meu s-a lovit astazi la ochi si nu stiu cum.Nu stiu ce s-a intamplat si nici daca este grav.Va rog ajutati-ma cat mai repede. :( :cry: Are zona inflamata si rosie. Mai devreme era mult mai mare zona dar acum s-a micsorat.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lovitura la ochi?

Mesajde Gemon » 18 Ian 2015, 22:56

Are zona inflamata, dar nu stim unde anume si ce si in ce masura a fost afectat, doar dupa descriere nu se poate aprecia starea ei, trebuie examinata.
Poti tampona foarte atent si delicat zona cu ceai de galbenele, si maine sa mergi la unul din medicii recomandati de noi la viewtopic.php?f=2&t=2

cocoidk
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Ian 2015, 21:09
Localitate: Bucuresti

Re: Lovitura la ochi?

Mesajde cocoidk » 18 Ian 2015, 23:47

Zona inflamata este in coltul dinspre botic al ochiului si arata ca o carne vie. O sa incerc sa il tamponez cu ceai de musetel si daca nu trece in 2 zile ma duc la medic. Multumesc pt tot ajutorul si sper ca totul se va vindeca de la sine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lovitura la ochi?

Mesajde Gemon » 19 Ian 2015, 00:32

Nu astepta doua zile, bine ar fi sa fie examinat maine, deoarece se poate vindeca mult mai usor in stadiul incipient. Exista situatii cand se poate agrava rapid, mai ales in cazul in care se instaleaza o infectie ce netratat poate duce la grave complicatii.
In functie de leziune poate avea nevoie de un colir, o solutie oftalmica ce preintampina infectia. Exista si un gel numit ce se foloseste in cazul unor leziuni cutanate superficiale la nivelul ochiului, dar cum tratamentul se alege in functie de afectiune, iti recomand insistent sa mergi la medic cat mai repede, pentru siguranta.

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Problema ochi

Mesajde CD_Crina » 24 Oct 2016, 23:13

Buna,am si eu o problema cu o porcuta de-a mea,de fapt doua;una ar fi ca i s-a umflat f tare ploapa interioara(ce-a alba din interiorul ochiului) si ochiul se vede destul de umflat,asta ar fi al doilea episod,primul a fost acum 2 saptamani,da parca nu era asa de umflat ca acum.Atunci am fost cu ea urgent la medic, mi-a zis ca este inflamat poate de la curent si mi-a dat CAVASAN unguent oftalmic.Dupa o saptamana de tratament i-a trecut,insa de dimineata am constatat ca iar a reaparut problema.Atunci e adevarat ca am lasat geamul deschis la dormitor sa se aeriseasca,da ele(am doua)erau pe hol la o distanta considerabila.Si de atunci aerisesc cu geamul rabatat,deci nu prea cred ca asta ar fi problema.Ii si lacrimeaza f putin.
Iar a doua problema ar fi ,tot la ea,ca are o micoza de care nu mai scapam.S-a ameliorat ,dar tot ne mai supara.De vreo luna ne chinuim cu ea.Dr. ne-a dat in prima faza unguent antimicotic dimineata si seara,apoi a zis sa alternam cu Canider U pana ne trece..V-as trimite o poza cu ochisorul,dar nu se vede prea bine si nici nu prea vad cum sa fac sa v-o trimit..Daca ne puteti ajuta, v-am fi tare recunoscatori..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 25 Oct 2016, 14:46

Cavasan contine Chloramphenicol si Vitamina A, este eficace in general, contraindicat fiind doar in cazul infectilor cu Pseudomonas.

Daca a avut efect, este totusi imbucurator, dar neaparat trebuie reexaminat de catre medic, pentru a putea fi tratat corespunzator (poate e nevoie si de picaturi oftalmice pe langa unguent sau doar colir pentru conjunctivita, medicul poate spunse dupa ce vede cum arata ochisorul). Putea sa reapara pentru ca nu a fost eradicat complet infectia, putand contribui si factorii favorizanti la aceasta afectiune, printre care si slabirea rezistentei organismului (micoza de care nu scapati) si curent etc.
Neaparat trebuie tratat, altfel poate duce la complicatii severe, chiar foarte grave. E nevoie de un tratament prompt, daca este inflamat, nu ajuta sa stergi ochisorul cu ceai de galbenele, inflamatia trebuie redusa cu tratament adecvat.
Sa te speli foarte bine pe maini inainte si dupa ce ai aplicat tratamentul ce recomanda de medicul, si sa ii dai si vitamina C in forma orala, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068 pentru a-i intari rezistenta organismului.

La micoza tratamentul se continua chiar si dupa ce pielea pare complet sanatoasa, altfel recidiveaza. Poate ar fi bine sa alternezi betadine solutie si unguent antimicotic local, sau Imaverol, daca medicul recomanda, vezi viewtopic.php?p=132971#p132971

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Problema ochi

Mesajde CD_Crina » 27 Oct 2016, 10:39

Am fost a doua zi la medic,pentru ca i s-a umflat f tare si este iesit din orbita,arata ingrozitor.Mi-a zis ca e inflamat probabil de la o lovitura.A zis sa-i dau Cavasan in continuare si Sulfadimidin.Insa eu as fi mai vrut ceva pt ochi ,caci dupa doua zile e tot f umflat si din cauza ca nu mai poate sa inchida pleoapa ,i s-a si uscat si albit corneea,i-l mai umezesc eu cu picaturi de ser fiziologic.Ce as putea sa-i dau ceva mai eficient,ca ma ingrozesc cand o vad si nu stiu ce sa-i mai fac?Multumesc pentru ajutor.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori