Problema ochi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

porcusorblonav
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 26 Oct 2016, 16:14

Re: Problema ochi

Mesajde porcusorblonav » 27 Oct 2016, 15:03

buna ziua!am un porcusor de guineea si este bolnav..ii curge ceva alb din ochi,este foarte trist,nu se misca,nu are pofta de mancare si are diaree.nu pot ajunge la veterinar din anumite probleme..ce imi recomandati? :worried: :cry: :cry: si e putin vânat pe marginea urechilor :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 27 Oct 2016, 15:35

Cumpara la farmacia umana Smecta, amesteca un varf de cutit pulbere cu aprox. 2 ml de apa, si administreaza cu seringa fara ac de 2x/zi, si asta cat mai repede posibil. Are proprietati adsorbante si ajuta la normalizarea tranzitului intestinal, creste rezistenta barierei de mucus prin sporirea calitatii si cantitatii mucusului, si ajuta mult, deoarece acopera mucoasa intestinala si previne distrugerea ei.

Cumpara tot la farmacia umana probiotic Erce Flora duo sau Eubiotic, dupa 1-2 ore dupa administrare Smecta sa primeasca cu seringa fara ac de 2x/zi, cate o un varf de cutit probiotic amestecat cu ceai de menta sau ceai de cimbrisor sau dupa caz cu apa plata, o perioada de aprox. 10 zile, dupa care odata pe zi, apoi inca de doua ori odata la doua zile, pentru a nu intrerupe brusc.
Daca nu are pofta, trebuie sa il hranesti tu dupa ce i-ai dat Smecta, citeste acest mesaj viewtopic.php?p=117252#p117252 (cu un click pe link te duce acolo) sa afli cum trebuie hranit si ce sa ii dai, e nevoie de atentia si ingrijirea ta constanta, periodica, prima data ii dai doar putin si des, la fiecare jumatate ora il hranesti, apoi la fiecare ora, dupa care la fiecare doua ore (noaptea tinand o pauza de aprox. 5-6 ore) s.a.m.d. pentru a recapata treptat din nou pofta. Chiar si putin aliment preparat de tine e un succes, continui apoi sa il hranesti cu putin mai mult, si uite asa il poti vindeca, cu ajutorul probioticului care va reechilibra flora intestinala, si cu ajutorul pulberei Smecta care va ajuta sa aiba din nou un tranzit intestinal normal.
Neaparat sa ii pui in fata fan, si mai bine e daca amesteci cu fan si plante medicinale uscate, cimbrisor, menta, salvie sau busuioc, pentru a incuraja consumul de fan, fanul este nutrimentul cel mai important si de baza.

Pune-l pe un prosop incalzit, sa aiba un loc cald si protejat de curent.
Asteptam sa ne scri cum va evolua dupa ce aplici cele recomandate de mine.
Insanatosire!

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Problema ochi

Mesajde CD_Crina » 28 Oct 2016, 02:07

Deja ochiul este f rosu in jurul corneei,arată ca şi cum ar sângera,ba chiar când am dat uşor cu un tampon de vată şi ser să-il curăţ ,a sângerat f puţin.Aş vrea să vă trimit o poză, dar nu văd cum s-o ataşez.Dr mea se pare că nu prea se pricepe la purceluşi de guineea şi din păcate altcineva in acest oraş nici atât.Deci vă rog mult să mă ajutaţi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 28 Oct 2016, 16:16

Este o problema grava ce necesita examinare atenta din partea medicului, nici macar un medic nu ar putea sa dea indicatii doar prin forum sau telefon, fara sa vada in ce masura este afectata ochisorul, si ce complicatii a determinat.

Trebuie tratata cat mai curand cu picaturi oftalmice specifice acelei afectiuni de care sufera (nu unguent, deoarece acesta poate obstruia caile de scrurgere a lacrimilor), probabil are dureri mari, daca nu a putut clipi din cauza infectiei, nu a putut umezi ochisorul, trebuia sa i se aplice ceva lubrifiant ce umecteaza suprafata ochii. Cumpara macar picaturi oculare , este o solutie de moment doar, vezi https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie ... -p10023837

Netratat corespunzator poate pierde vederea sau chiar poate muri, trebuie dus la un medic care sa prescrie un tratament adecvat si sa urmareasca evolutia pana la vindecare completa.

Trimite poze la gemon@gemon.ro cu ochisorul afectat.

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Problema ochi

Mesajde CD_Crina » 01 Noi 2016, 09:50

Am fost in weekend iar la dr.Intre timp am vazut si de ce sangera,pt ca s-a scarpinat si si-a inflamat si mai rau ochisorul.Din pacate vederea nu si-o va mai recupera pt ca a facut o leziune la nivelul ochiului,dar acum ma straduiesc sa-i scap macar ochisorul,pt ca a zis dr ca daca se mai scarpina si face infectie va trebui sa i-l scoata.M-am chinuit de i-am facut un guler dintr-o radiografie prinsa de o curelusa,acum nu se mai poate scarpina,insa pana se obisnuieste cu ea trebuie supravegheata.Am luat si picaturile care mi-ati spus si face si injectii pe baza de tertaciclina.Vroiam sa va intreb daca este injectabil, trebuie sa-i mai dau probiotic?Multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 02 Noi 2016, 15:37

Da, ar fi binevenita administrarea de probiotic, deoarece nu doar stimuleaza pofta, intareste si rezistenta organismului.

Te rugam sa ne mai informezi pe parcurs, cum evolueaza si cum se simte.
Ii trimitem pupicuri si insanatosire ii dorim! :heart:

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Problema ochi

Mesajde CD_Crina » 03 Noi 2016, 12:46

Multumim,ochisorul s-a mai desumflat,dar mai avem pana sa arate normal,sper ca la terminare tratamentului sa -si revina.Nu prea ii place cu gulerul,dar n-avem incotro.

ing.raduboc
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Noi 2016, 19:40

Re: Problema ochi

Mesajde ing.raduboc » 12 Noi 2016, 13:57

Salutari.Porcusorul meu are un ochi umflat si iesit putin in afara. Are ca o membrana alba in jurul lui si lacrimeaza tot timpul. Doar la un ochi e problema. Ma puteti ajuta ? Multumesc
Fişiere ataşate
P_20161111_182939_1.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 15 Noi 2016, 13:49

Trebuie examinat de catre medic, deoarece in functie de natura infectiei trebuie stabilit tratamentul. Poate fi de natura bacteriana, virala, alergica. Recomandarile noastre vezi la viewforum.php?f=2

Daca nu ai urmat niciun tratament pana acum, picaturile oftalmice Tobradex aplicat de 3x/zi de obicei poate ameliora simptomele, dar este neaparat nevoie de parerea unui medic vet pentru eradicarea problemei, atfel poate duce la complicatii severe aceasta inflamatie.

ioanailioiu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 17 Iun 2018, 20:04

Re: Problema ochi

Mesajde ioanailioiu » 14 Iul 2018, 11:17

buna, va rog sa.mi spuneti daca este ceva normal sau are o infectie la ochisor...nu e inflamat sau rosu, doar ca, lacrimeaza din cand in cand si are ceva cojite, nu am vazut sa aiba ceva inauntru ...
2018-07-14 11.10.58.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Problema ochi

Mesajde Gemon » 17 Iul 2018, 15:00

Poza este neclara si intunecata, in asemenea situatii este bine sa fie examinat de medic, pentru a putea depista o eventuala raceala ce poate avea acest simptom, initial. Daca nu e inflamat sau rosu, incearca sa ungi in exterior cu putin unguent oftalmic pe baza de kanamicina, dar sa nu contina hidrocortizon. Gasesti la farmacia umana, rau nu ii face. Urmareste cum evolueaza, si scrie-ne peste cateva zile.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori