Porcusor cu tumori- operat-salvat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Iulisca
Initiat
Initiat

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Iulisca » 16 Mai 2014, 20:18

Multumesc pentru sfaturi, o sa va tin la curent cu evolutia ei.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 16 Mai 2014, 22:24

dintr-o capsula de Refflor de cate ori ii dau?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 16 Mai 2014, 23:14

Administrezi de fiecare data cate un varf de cutit Refflor, aici viewtopic.php?p=117252#p117252 am scris cum am amestecat in seringa.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 18 Mai 2014, 19:58

Azi e a 4 zi de cand ii dau Refflor forte.In primele 2 zile i-am dat de 2 ori/ zia, iar de cand mi-ai zis sa-i dau de 3 ori, (de 2zile), i-am dat de 3 ori. De sambata deja am observat ca nu mai mirosea.Tarate spelta nu am gasit.I-am dat tarate normale si niste salvie (planta de ceai)pe un ardei rosu, ca altfel nu le mananca, nici taratele si nici ceaiul de salvie. Am curatat-o cu ceai de coada soricelului si e mai bine la fundulet.Cat despre urina, daca nu papa nimic verde nu face cu sange, deocamdata nu-i mai dau. La farmacie am gasit doar URINAL Hot Drink si abia cand am ajuns acasa si am citit am vazut ca are indulcitor. Sa nu-i dau? II face rau? Nu am gasit informatii referitor la de cate ori sa-i dau pe zi urinal.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Mai 2014, 12:58

Ma bucur ca merge spre bine. Porcusorii accepta mai greu alimentele ce nu cunosc / nu au consumat inainte, ai facut bine ca ai asociat cu un aliment ce ii place. Incet se va obisnui cu gustul si mirosul taratei de grau si a plantelor nou introduse. Treptat, numai in cantitati foarte mici si mai rar poti introduce si papadie in forma frageda, doar o singura frunza si o tija la inceput, oferind concomitent si fan sau o planta uscata (menta, busuioc etc.).

Urinal Hot Drink trebuie dizolvat cu apa fierbinte si contine indulcitori.
Despre Urinal in general citeste mesajele ce apar apasand acest link search.php?keywords=Urinal+Hot+Drink&terms=all&author=Gemon&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=C%C4%83utare

Iulisca scrie:Nu am gasit informatii referitor la de cate ori sa-i dau pe zi urinal.

In mesajul meu adresat tie viewtopic.php?p=130479#p130479 am inclus un link in penultimul paragraf (Benefic mai este suplimentul ce contine extract de merisor.........), tocmai pentru a te ajuta si in acest sens.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 19 Mai 2014, 14:31

Am gasit acasa medicamentul asta, CistoRnal? Atasez si un link cu mai multe informatii: http://www.farmaciastejara.ro/labremedi ... -7642.html
Referitor la aceasta problema cu rinichii am uitat sa spun ca nu prea bea apa. Timp de 2 luni de zile nu a baut deloc. Apoi dupa ce i-am facut tratamentul cu Ghiara Matei a inceput sa bea cate un pic. Cred ca bea cate un ml pe zi. E posibil din cauza asta sa aiba probleme cu rinichii?Sunt 6 luni de cand ea bea f putina apa.Dna dr. Pantu m-a intrebat cand am fost cu cealalta la operatie daca mai bea apa sau mananca (manca foarte bine si si bea apa) si am inteles din aceasta ca lipsa apetitului si a consumului de apa, ar fi semnele inceputului sfarsitului. Daca gasesc totusi un medic in Sibiu, ce ar trebui sa-i zic? Sa-i faca un ecograf la burtica? Ceva analize?

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 20 Mai 2014, 10:54

A inceput sa manance mai putin si doar cateva alimente, si nu mai formeaza bobul de caca normal.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 20 Mai 2014, 12:21

Este mai bine sa primeasca un produs ce contite doar merisor (fructe de afin american), iar alte componente ce ajuta aparatul renal si urinar, doar in forma naturala, inclusa in dieta de care are nevoie, oferita cat mai diversificat, deoarece unele componente din CistoRenal, de ex. extractul de frunza de patrunjel, desi stimuleaza activitatea renala, poate avea si alte efecte, nedorite (despre patrunjel am scris aici viewtopic.php?p=185#p185 ).

Pana cand nu se pune un diagnostic cert (ai scris ca la raze nu s-a putut elucida ce are, si nici medicul din Sibiu nu a reusit sa clarifice exact cauza), nu poate fi tratata corespunzator. Poate alte investigatii ar ajuta, bine ar fi sa te consulti cu un medic care a mai tratat porcusori si/sau are cunostinte referitoare la particularitatile acestei specii.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 20 Mai 2014, 15:43

Ok, mersi de sfaturi.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 25 Mai 2014, 13:20

A revenit infectia de la ochisor. Data trecuta i-am dat Enroxil (la 12 ore) pastile si local am aplicat BETABIOPTAL iar la o ora KANAMICINA sulfat, si i-a trecut. As vrea sa ii dau acelasi tratament dar nu mai stiu dintr-o pastila de Enroxil de cate ori sa-i dau si de care Enroxil trebuie sa cumpar. Este pt animale mici sau are un anumit gramaj?De asemena vreau sa-i dezinfectez acvariul si va intreb cu ce solutie ar trebui sa dau.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 26 Mai 2014, 13:21

Vine caldura, canicula, nu-l tine in acvariu, acesta nu se aeriseste bine, asternutul imbibat cu urina nu doar creste umiditatea aerului, poate chiar imbolnavi porcusorul, deoarece caldura favorizeaza descompunerea urinei in amoniac (bacteriile unul dintre factorii favorizanti ai aparitiei problemelor la ochisor poate fi si tinerea lui in acvariu. Schimba des si asternutul, si incearca sa il hranesti cat mai diversificat posibil.

Nu administra Enrofloxacina fara prescriptie medicala.
Suspensie oftalmica Betabioptal si unguentul cu Kanamicina ajuta in cazul in care are o infectie la acest nivel, dar pe langa tratamentul local trebuie neaparat oferite acele conditii care pot preintampina reinfestarea, o cusca spatioasa imbogatita cu accesorii, chiar si un etaj realizat de tine, ca de ex. acestea Imagine
Imagine
asternut ce schimbi partial mai des in acele locuri unde se uda, si schimbat in totalitate la perioade de cateva zile.

Acvariul poti dezinfecta cu apa amestecata cu otet, este cel mai bun dezinfectant natural, in plus nu dauneaza sanatatii.

Cusca mare se poate cumpara la pret accesibil in magazinul Hornbach http://www.hornbach.ro/ (magazine in Bucuresti, Brasov si Timisoara), in cazul in care ai o cunostinta care se ofera sa iti trimita prin posta, ai economisi multi bani, deoarece cele din petsopuri sunt mult mai scumpe de obicei.
De asemenea poti construi tu o cusca, vezi exemple la
viewtopic.php?f=11&t=2267
si
http://www.gemon.ro/galerie/homemade_cage/index.html

sau vezi cusca porcusorilor mei la viewtopic.php?p=102922#p102922
Imagine

Toate accesoriile au fost facute de mine, vezi explicatii:
cort din tulpina de porumb viewtopic.php?p=96309#p96309
tunel impletit din papura cu frunza lata viewtopic.php?p=105503#p105503

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 27 Mai 2014, 13:41

Foarte frumos spatiul lor.Eu na am avut alta varianta decat sa le fac un acvariu, la nivelul solului nu o pot tine pt ca trage curentul, iar acum e pusa pe un dulapior, la nivelul mesei. MI-a fost frica sa-i fac spatiu deschis, ca nu cumva sa sara, iar sarma din aceea pentru cusca nu am gasit in Sibiu, cu distante de 1cm. Spatiul acvariul este mare de 100cm/ 60cm. A avut si etaj cu scarita,dar acum nu-l mai folosesc deoarece nu prea se mai poate deplasa din cauza burticii mari si grele. Talajul il schimb la 3 zile si de fiecare data il curat cu apa si otet. Antibotic, pentru ochi, nu i-am dat.Acum ii administrez probioticul de 2 ori pe zi, ii mai dau azi, iar de maine o sa-i dau 1/zi.O sa vad evolutia.Produsul acesta http://www.daciaplant.ro/merisor-112063--p180976.html este bun sa-i dau? Contine merisor-fructe 350mg si merisor-extract hidroalcoolic din fructe cu 25% antocianidina 100mg si dioxid de siliciu coloidal.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Mai 2014, 14:24

Produsul este OK.
Ii dorim insanatosire, si asteptam in continuare vesti despre starea ei.

Iulisca
Initiat
Initiat

Mesajde Iulisca » 12 Iul 2014, 15:39

Am fost cu ea la un doctor si a pus-o la ecograf. Mia zis ca are tumora la burta, ca nu se mai vede nimic decat tumora in burta. De atunci a trecut 1 luna jumate oar tumora a crescut f mult. E asa de mare burta, e deformata si nu mai poate sa mearga din cauza greutatii. Si piciorusele i s-au deformat, ii stau in spate cracanate. De mancat inca mai mananca si reactioneaza cand vorbesc cu ea. Imi este foarte mila de ea, cred ca o dor si piciorusele. Nu am ce sa mai fac.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 13 Iul 2014, 00:04

Buna,

Am scris in topicul cu Chisturi ovariene dar nu am mai fost in stare sa pun un update.
I-am facut fetitei mele ecografie si mi s-a spus ca are o tumoare, asa ca am plecat cat de repede am putut la Bucuresti pentru a se incerca operarea de catre dr. Ana Pantu (am zis ca ori moare de la operatie ori moare cateva saptamani-luni mai tarziu din cauza tumorii, ori traieste). Avea 5 ani si 8 luni. Nu vreau sa imi mai amintesc nimic din saptamana aia, dar fetita a fost operata, tumoarea era putin mai mare decat capul ei, era uterina (se simtea in stomac) si avea si chisturi pe ovare. S-a trezit din operatie si 5 zile mai tarziu am eutanasiat-o (nu mai traia pana la sfarsitul zilei).

Inainte sa o duc la operatie nu avea absolut nimic in afara de diaree. Sarea, tipa, manca, dormea intinsa.

Imi pare rau ca treci prin asta, pentru mine a fost groaznic din momentul in care mi-a spus doctorul ca vede tumoare pe ecran. Am eutanasiat-o pentru ca mi-a mai murit o porcusoara in brate, chinuindu-se.
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu vreun sfat.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”