Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!!

Mesajde Exquisite » 04 Oct 2013, 00:50

Buna ziua,

Nu am mai intrat de mult pe forum, am tot avut cate ceva de facut. Am fost in concediu 1 saptamana si jumatate si am lasat porcusorii cu vecinul. Acesta nu le-a facut curat deloc in acest timp si de cand am venit, le-am facut de 2 ori curat, iar a doua oara m-am uitat ft atent la amandoi, si Gheorghe are rani mari pe spate, parul lipseste de pe rani si se scarpina excesiv. Maine ma voi duce la doctor cu el sa vad ce imi spune. Celalalt nu are nimic, ma gandeam prima data ca l-ar fi zgariat pe Gheo dar nu cred. Se cearta, se incaiera, dar nu iese cu sangerari niciodata. De aceea cred sigur ca e bolnav saracutul. Ii iau pe amandoi maine la control. Ce imi va spune medicul va voi comunica, pentru a va informa si pe voi.

Inchei. Nu imii e bine si imi fac procese de constiinta ca nu am avut grija indeajuns de multa de ei :( :( :(
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Gemon » 04 Oct 2013, 12:32

Asteptam sa aflam vesti despre ei. Nu ar strica sa speli cusca si accesoriile cu apa cu otet, inainte de a pune asternutul curat in cusca. Daca ai posibilitatea, creste si grau sau orz in ladita, vei obtine in timp relativ scurt o recolta plina de vitamine, minerale si substante cu efecte remarcabile asupra pielii, aplicand si tratamentul local prescris de medic.

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Exquisite » 04 Oct 2013, 13:24

Asta si am de gând. Am esență de otet pe care o diluez cu apa calda si cu asta spal de fiecare dată cușca. Este vb de paraziți. Gheorghe are niște noduli si ma mai duc cu el peste 2 săptămâni la doctor. Grâu am de la mama, il plantez.
Au primit o cremă-gel la ceafă. Nu am idee ce este. :(

Va pupa 2 mâini și 8 lăbuțe. Pe nemțește.
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Exquisite » 18 Oct 2013, 12:48

Am fost astazi la Doctor sa iau solutia ce le-a aplicat-o data trecuta. Se numeste Stronghold Selamectin. Acum le-o aplic. Am uitat sa va spun, amandoi arata foarte foarte bine :up2: :clapping:

Va puuuup!!!
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Gemon » 18 Oct 2013, 15:28

Pupici si voua, sa aveti un weekend placut! :love:

Andrei Adriana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2013, 13:19
Localitate: Bucuresti

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Andrei Adriana » 29 Oct 2013, 13:29

Buna ziua ! Sunt noua pe aici nu stiu inca sa ma descurc. Am vazut o discutie despre scarpinat si rani.. Aceeas problema o are si porcusorul meu Miau . A inceput sa se scarpine destul de rau acum vreo jumatate de an , l-am dus la medicul veterinar si mi-a prescris vitamina C , Betadine si o solutie facuta de el la cabinet, urmand sa il ung o zi cu Betadine , o zi cu acea solutie. S-a mai linistit , a avut o perioada in care nu s-a mai scarpinat , dar acum a inceput din nou. Imi puteti da cateva sfaturi ? Multumesc ! :( :( :(

Avatar utilizator
Exquisite
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 02 Mai 2013, 16:51
Localitate: Nemtia

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Exquisite » 29 Oct 2013, 13:32

Pai du-te iar la doctor si încearcă de data asta sa speli cușca cu oțet. Eu folosesc esență de otet de fiecare dată. Altceva nu ajută. Sunt paraziți. Pupa pe Miau.
Porcii Ion si Gheorghe (aka Johann si Georg) va saluta respectuos: Gutuva-n Tag :D !
:dance: :dance:

Anisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2013, 12:36
Localitate: Bucuresti

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Anisa » 31 Oct 2013, 12:49

Bună!
Băiețelul meu, Chio are o problemă asemănătoare. S-a scărpinat până și-a făcut o rană extrem de urâtă pe spate :cry: nu stă să-l mângâi, nici măcar pe cap nu mă lasă să-l ating. Imediat începe să alerge sau să sară (aproape că se dă cu capul de pereții cuștii) și următorul lucru pe care îl face este să se scarpine în zona rănii. Nu știu care este problema însă sper sa nu fie râie sau ceva mai grav :confused: Am citit destul de multe postări ale membrilor și am ajuns la concluzia că ar trebui să vizitez cabinetul ISRAVET al doctorului Radu Ionescu (am văzut numai comentarii pozitive la adresa lui). O altă problemă este faptul ca pot ajunge la medic abia mâine iar Chio continuă să se scarpine și să-și agraveze rana :cry:

Menționez că îl dau cu cremă de gălbenele (cantitatea de cremă care ajunge pe rană este foarte mică căci nu stă să îl dau, se agită extraordinar de mult). După ce îl dau cu cremă parcă se scarpină și mai tare :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde maria » 31 Oct 2013, 18:45

din ce spui pare a fi o micoza
da-i pe rana cu betadine si fugi maine la dr ana pantu, gasesti nr de telefon pe forum
se pricepe mai bine
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Anisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2013, 12:36
Localitate: Bucuresti

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Anisa » 01 Noi 2013, 15:18

Bună!
Am revenit... am tot sunat la numărul de telefon al doamnei doctor Pantu Ana Maria și nu îmi răspunde. Între timp am mers la farmacie și am cumpărat o sticluță de Betadine, urmează să îl dau pe Chio cu soluție(sper să ma lase să-i tamponez rana :cry: )

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde maria » 01 Noi 2013, 15:27

cu betadine nu o sa treaca micoza , daca are. pur si simplu dezinfecteaza ranile
trebuie sa mergi la dr
daca ana nu raspunde la telefon, mergi la totusi
si cauta pe forum informatii despre micoza
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Ancu Toma » 11 Iun 2014, 15:36

Buna

De o saptamana sunt fericita mamica al celui de-al cincilea porcut. :)

Doar ca piciu' are o mica problema, a inceput sa-i cada parul din jurul ochiului (era mai mult un fel de matreata) dupa care au inceput sa apara si ranile. Toata povestea a inceput sambata. Am inceput sa-l dau cu betadina si de ieri seara cu crema cu nizoral (sperand ca e micoza), dar dupa prima zi de tratament ranile s-au marit. Ma gandeam ca o sa-l ajute, dar parca nizoralul a facut mai rau. Azi dimineata m-am speriat de el, avea o rana destul de mare pe bot. Mi-e teama sa nu aiba raie. Oricum o sa intru pe la o farmacie veterinara si am sa-i iau si o solutie cu ivermectina eventual sa le administrez in paralel, desi ma gandesc ca nu e ok. Dar mi-e tare mila de el. :cry:

Nu pare sa fie afectat (emotional), se joaca cu Rontzy (colegul lui de camera :tease: ), mananca, face pop-corn.

Voi ce ziceti? Eventual va trimit o poza cand ajung acasa.

PS: sunt din Tg Mures, prin urmare mersul la medic veterinar e exclus din start! Prefer sa imi asum riscuri decat sa mi-l omoare.

Update (poze):

Una bucata porcut parte sanatoasa si nevatamata:
Imagine

Imagine

si cam asa arata partea cu pricina:
Imagine


In timp ce ii faceam poze i-am descoperit niste bubite (par uscate, fara par cazut) si pe labuta stanga din fata.
uitasem sa precizez ca i-am luat neostromosan ( http://www.pestcontrol-expert.ro/neostomosan-fiola.html ) singurul medicament care mi s-a parut compatibil si pe care l-am gasit dupa ce am umblat tot orasul. Farmaciile veterinare aici inchid la 16. ~X(

Intrebarea e dupa experienta voastra: e raie sau micoza?
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Ancu Toma » 12 Iun 2014, 21:33

Off topic: imi cer scuze pentru dublarea conturilor, am trimis un mail pt dezactivarea celui mai de sus. :confused:

On topic :) : revin cu informatii despre Darwin, cel mai mic din cei cinci grasani ai mei. Aseara i-am facut baita cu solutia cumparata ieri, iar azi dimineata ii erau deja uscate ranile. L-am lasat pana spre seara fara nici un tratament suplimentar (doar vitamina C) iar acum l-am dat cu crema de galbenele. La cum arata, pare sa isi revina. Se mai scarpina, dar nu pana la sange. Sper sa nu fie si un revers...

Ieri a reusit prietenul meu sa vorbeasca si cu medicul veterinar de la pet-shopul de unde l-am cumparat. I-a spus ca stie ca au probleme cu "furnizorul" (mie mi-a sunat a traficant de carne vie) si ca sa ne para bine ca nu e plin de viermi (cica au avut cazuri). Cei de la pet-shop i-au propus inclusiv sa il schimbe pe Darwin cu un al porcalan (de parca ar fi o bluza..nu e buna, o duce inapoi si o schimbam).Nu pot sa nu ma intreb cum Dumnezeu au oamenii astia grija de porcuti si cine le da dreptul sa se joace asa cu vietile unor biete animalute?

Sper doar ca Darwinutul sa se faca bine!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Gemon » 12 Iun 2014, 23:20

Daca evolueaza spre bine, tratamentul cu Neostomosan a ajutat, se poate folosi la porcusori. La porcusori se dizolva o fiola de 5 ml cu 2 litri apa (dilutie de 1:400) si se aplica in zonele infestate odata pe saptamana, avand mare grija sa nu ajunga la ochisor si gurita.
Insanatosire grabnica!

P.S.
Am dezactivat contul nou si am adaugat mesajul scris anterior de tine la contul pe care il ai.

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Unul din porcusori se scarpina si are rani foarte mari!!

Mesajde Ancu Toma » 13 Iun 2014, 10:22

Da, asa l-am diluat.

Intr-adevar arata mult mai bine ranile. Il dau si cu crema de galbenele sa-i ajut videcarea si sa i-o hidratez. E inca inflamata zona si se descuameaza pielea. Plus, bineinteles vitamina C. :)

Revin cu poze cand se face bine de tot. :)

PS: Multumesc mult! :)
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori