Ciprofloxacinul e sigur pt. porcusori ?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Ciprofloxacinul e sigur pt. porcusori ?

Mesajde ramo18_tm » 30 Sep 2013, 10:44

Buna,

N-am mai scris de mult pe aici, din diferite motive ( comoditate, uitat de parola constant :( ...), dar am zis sa aducem lumea la zi cu evolutia porcusorilor (mai ales Geda, Ramona, Corina, cele care ne cunosc)...
Asadar, galma aceea din conductul auditiv al lui Printi era din fericire abces ( putea fi tumoare, in cel mai rau caz) , si a fost operata la Spitalul din cadrul USAMVT, de 3 doctori foarte buni. Doctorul ei personal, care m-a si trimis acolo si apoi a tratat-o post-operator a fost dr. Simiz Florin. Dupa anestezie a avut probleme, recunosc, insa am stat acasa cu ea si am putut sa o monitorizez incontinuu.
Acum daca tot ne-am hotarat sa-i rezolvam problemele de sanatate, a ajuns si ochisorul la rand, care de 2-3 anisori ii tot lacrimeaza si are si ceva secretie albicioasa, nu in fiecare zi, dar are. Intre timp i-a aparut si ceva formatiune ca o "carne" mica sub pleoapa inferioara, asa ca ne-am dus din nou, cu trimitere, la laboratorul de la Facultate, si ne-a venit rezultatul de la antibiograma. Are conjuctivita bacteriana si stafilococ alb hemolitic, streptococ beta hemolitic (habar nu am de unde a luat, ca nu au stat niciodata in aer liber sau in contact cu alte animale, poate am adoptat-o cu tot cu asta...). Antibioticele indicate: Ciprofloxacin sau Neomicina, si ni se recomanda solutie oftalmica Ciplox (Cyplox) si Iridium A, si igienizare cu solutia antiseptica Lacrimi artificiale.

Intrebarea mea e : Ciprofloxacin e in lista de antibiotice acceptate ? Ca nu l-am gasit in lista.

Multumim in avans pentru raspunsuri,
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ciprofloxacinul e sigur pt. porcusori ?

Mesajde Gemon » 30 Sep 2013, 14:18

Ne bucuram pentru ea, sanatate si recuperare rapida ii dorim!

Ciprofloxacina este o chinolona, poate fi folosita cu bune rezultate la porcusorii adulti (la aceasta categorie fiind contrandicata doar in cazul unor afectiuni neurologice). Nu este recomandata la cei in crestere, deoarece poate cauza condrotoxicitate (leziuni osoase, cartilaginoase si tendinoase).

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Re: Ciprofloxacinul e sigur pt. porcusori ?

Mesajde ramo18_tm » 05 Feb 2014, 00:59

Buna seara,

dupa cura cu cyplox, ochisorul si-a revenit, s-a micsorat vizibil formatiunea. Nu a disparut de tot, insa pleoapa inferioara are un aspect normal acum, si domnul doctor a spus ca daca nu o deranjeaza, sa nu o mai stresez cu inca o tura de picaturi. Pentru Cyplox a trebuit sa fac rost de reteta, ca la farmacie nu au vrut sa ne elibereze nici macar picaturi.

Multumim pentru sfaturi, o seara frumoasa,
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ciprofloxacinul e sigur pt. porcusori ?

Mesajde Gemon » 05 Feb 2014, 11:05

Ne bucuram mult, multumim pentru informare! :up:
Ne-ar face mare placere sa o vedem pe frumoasa in poza.
Ii dorim multa sanatate! :heart:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori