Mai are vreo sansa?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 28 Iul 2013, 00:28

Da,se pare ca doctorul habar nu are de procedeul de scurtare a dintilor...si acum ce mai este de facut?Apropos,am cautat azi din nou burtica sanatoasa pana am intalnit o farmacista destul de draguta care m-a informat ca este criza in toata tara fiind nu stiu ce problema cu furnizorul,asa k nu se mai gaseste...i-am luat nestle 8 cereale din care a papat azi 2 seringi de 5 ml.I-am dat Meloxidyl azi dar...cand mananca deschide gura larg ca si cand ceva l-ar jena,mananca putin dupa care renunta..Am chemat chiar si un doctor la domiciliu care s-a uitat in gurita lui si a zis k nu vede abcese...Oare mai poate desteptul care i-a taiat maselele cu clestele sa ii pileasca dintisorii acum?Ce putem face impotriva medicilor incompetenti?Putea sa zica ca nu se pricepe si gata...Sa mai incerc la alt doctor?Nu mai pot sa-l vad cum se chinuie :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 30 Iul 2013, 14:12


CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 02 Aug 2013, 15:06

Din pacate baiatul meu nu mai este in viata...A plecat in dimineata asta...In tot timpul asta ne-am luptat sa facem tot pentru el.Am gasit un doctor care i-a pus diagnosticul de pneumonie si nu stiu ce probleme cu inima..A zis sa facem urgent rost de Catosal(care a fost f greu de gasit)din care i-a facut ieri o injectie si ...cam atat.Macar suferinta lui a luat sfarsit...Multumim pentru ajutorul vostru...

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 07 Aug 2013, 08:51

Saracutul porcut! Inteleg ca ai luptat foarte mult pentru ca el sa supravietuiasca. Pacat ca a avut probleme de sanatate. Condoleante!
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde FlorinG » 07 Aug 2013, 17:08

Imi pare rau pentru porcusorul tau! Ai facut tot ce ai putut. E rau cand nu gasesti un doctor care sa stie ce sa faca.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 09 Aug 2013, 13:27

Suntem alaturi de tine, ne pare rau. :(

CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde CMD » 23 Aug 2013, 18:09

multumesc pt incurajari , am fost ocupata cu una din fetite care e gestanta, a trebuit sa imi adun fortele si sa ma ocup de micuta, care se pare are si ea ceva probleme :(
termenul gestatiei e pe sfarsite, dar ea saraca are o matreata nasoala care s'a agravat, cruste urate si acum e cam lenesa...sper sa nasca cat mai repede pt a putea administra tratament cat mai complex. acum o dau cu betadina si exoderil.

anairina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2013, 14:17
Localitate: timisoara

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde anairina » 29 Aug 2013, 14:33

Purcelusul meu a slabit f. mult in 3 zile...si asta la o saptamana de la fatare ( a doua fatare in decurs de 3 luni)....sta numai intr-un loc, nu mananca desi ar vrea...ii curge ceva apos din gurita si de o culoare verzuie, nu-si mai lasa puii sa suga, ii bate.
Am dus-o la 2 medici veterinari, care i-au administrat antibiotice, vitamine si glucoza dar care nu se pot pronunta nici in prezent asupra bolii de care sufera. Ar putea fi toxemie gravidica, pt ca eu am citi ca la cele ce raman gestante des poate aparea aceasta boala..Daca despre asta este vorba va rog din suflet sa-mi recomandati unn tratament eficient pentru ca nu vreau sa-mi moara si mi se rupe sufletul cand o vad asa letargica si apatica...Nu are decat 9 luni!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 29 Aug 2013, 19:49

La varsta de 9 luni cum a ajuns sa faca si a doua oara pui? Gestatia este un risc ce nu merita asumata in cazul in care nu suntem crescatori, nedetinand suficiente cunostiinte (genetice, de sanatate, experiente acumulate etc.) se ajunge la acest rezultat. Bine e sa se tina doi de acelas sex, pentru a NU supune la un asemenea risc o femela.

Ce antibiotice i-au fost administrate? Vezi http://www.gemon.ro/antibio.gif
Cumpara EuBiotics la farmacia umana, si incearca sa ii dai cu ceai de salvie. Are nevoie si de vitamina C, vezi detalii despre la viewtopic.php?p=123528#p123528
Ai mai avea nevoie de Burtica sanatoasa (eu am cumparat la magazinul Kaufland) si putina tarata de grau (se gaseste la magazine de produse naturiste), vezi aici o strategie de hranire viewtopic.php?p=117252#p117252
Ce hrana speciala a consumat pana acum? Ar fi bine sa scri pentru a vedea daca merita amestecata in hrana ce ii prepari, sau trebuie inlocuita cu alta, mai potrivita. Recomand hrana Cavia Complete de la Versele-Laga, gasesti la magazinul Animax (Auchan) sau magazinul ZooShop de pe Bv. Cetatii (colt cu Gheorghe Lazar).

anairina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2013, 14:17
Localitate: timisoara

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde anairina » 30 Aug 2013, 19:09

Din pacate a murit azi la 16.00...tot ce-am facut pentru ea a fost in zadar si oricum sunt cea mai vinovata de tot ce i s-a intamplat ...ma simt groaznic :cry: , ca sa mai pot spune ceva. Va multumesc oricum pentru sfaturi!!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde Gemon » 31 Aug 2013, 19:21

Ne pare rau. Bine ar fi fost sa te documentezi in prealabil, s-ar fi putut preveni acest lucru. Faptul ca te simti vnovata, inseamna ca doresti sa inveti din toate acestea, daca ai si alt/alti porcusor(i), te ajutam in cazul in care ai nevoie de sfaturi sau indrumare. In acest fel vei putea deveni un stapan responsabil, oferind bunastare lor.

anairina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2013, 14:17
Localitate: timisoara

Re: Mai are vreo sansa?

Mesajde anairina » 02 Sep 2013, 10:09

Pai...am ramas cu cei trei puisori si cu taticutzul lor, si caut sa am cat mai multa grija de ei!!!

Diury
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 27 Aug 2015, 08:03
Localitate: Zalau

Porcusor Bolnav

Mesajde Diury » 27 Aug 2015, 08:49

Dragii mei ,
am citit atat de multe intamplari triste pe acest forum si am sperat ca eu sa nu ajung sa scriu vreodata

dar uita-ma aici , cu lacrimi in ochi si inima sfasiata
porcusorul meu , copilasul meu e bolnav iar ce i s-a intamplat ma mahneste mai tare decat orice alt lucru de pana acum

acesta are o problema cu dintii , molarii sunt crescuti excesiv , nu mai poate inchide gura , nu mai poate manca ,sta toata ziua doarme
eu fiind departe de casa nu am putut fi cu el perioade lungi iar acesta a ramas in grija mamei. Nu ca m-as fi indoit vreodata de grija ei dar am ramas surprins sa vad cat de multa grija si cat de mult a ajuns sa il iubeasca , lucru care m-a linistit mereu

In ultimele saptamani imi spunea mama ca pierde in greutate si ca are ceva probleme , saptamana trecuta plangand la telefon de multe ori si am decis sa imi i-au liber si sa vin sa vedem ce putem face

intre timp ea l-a dus la un medic de 3 ori , care l-a chinuit enorm si l-a batjocorit
astfel , prima data a zis ca are o problema cu incisivii
l-a luat din cutie , l-a prins de coama , a luat un cleste si i-a taiat dintii din fata , l-a pus inapoi si i-a dat ceva vitamine pentru ca este extrem de slab, doar oase si piele
totul s-a intamplat in mai putin de un minut
a mers la acest medic in urma unei recomandari desi mie nu mi-a inspiritat incredere pentru ca este tanar
a doua oara i-a dat vitamine din nou
a treia oara i-a zis mama ca porcusorul nu mai poate mesteca , isi tinea mereu gura deschisa , nu o putea inchide
abia atunci s-a uitat mai adanc in gura lui si a zis ca dintii din spate sunt crescuti excesiv asa ca el s-a decis ca ajutat de un coleg de-al lui sa tine porcusorul bine si sa ii bate un cleste in gura sa ii tare molarii ( primii doar ) ... unul din ei l-am gasit , celalalt nu !!
a spus mama ca atat de mult a plans si s-a zbatut incat nu a mai putut sa se uite si ca a iesit afara
eu ma mir ca nu a facut infart
un medic tanar , fara experienta , cu multe figuri in cap si putine cunostiinte - dar despre asta mai multe , alta data
( totul s-a intamplat in 3 zile )

cand am venit acasa l-am dus la un alt medic ( fiind orasul micut sunt doar doi ) si la indrumarea acesteia am mers in Cluj la o radiografie
s-a constatat ca molarii sunt crescuti excesiv si ca din aceasta cauza nu isi poate inchide gura
am vrut sa mergem la Dna Dr. Lucia Bel insa aceasta a avut o problema , am vorbit cu altii dar toti au avut probleme si nu au putut
asa ca la indrumarea unui doctor ne-am intors la tanar care i-a dat anestezie , i-a pilit ... sper sa fie in regula
i-a si smuls o bucata mare de blana de pe botic

acum isi inchide gura mai bine , asteptam sa creasca incisivii - care i-a taiat prea scurt prima dat , mult prea scurt
au trecut aproximativ 40 de ore de la anestezie , cred ca acesta si-a revenit din sedare
chiar dupa ce s-a trezit a vrut sa manance , a incercat sa muste dar nici macar din banana nu a putut rupe ceva
scapa absolut tot din gurita

inainte , cat de cat , statea sa ii dam cu siringa insa acum se zbate si nici cum nu vrea
am mers din nou la celalalt medic de care va spuneam ( pe care am ajuns sa il iubesc , pur si simplu am simtit ca ii pasa , ca vrea sa ne ajute - mai multe despre acest medic mai tarziu ) si ne-a dat niste creme , atat pentru uz extern cat si pentru uz intern - zicea ca e lezata mucoasa )

porcusorul meu nu a mancat de o saptamana nimic , i-am dat noi dar nu sta si nu vrem sa il fortam

lucrurile s-au intamplat , nu stiam ca asa va fi , speram sa fie ok
insa ce ma ingrijoreaza acum este faptul ca acesta se ineaca , asa am eu impresia
deschide gura si parca ar incerca sa arunce ceva afara , face foarte urat
are o respiratie suieratoare ( de parca ar fi nasul infundat )
refuza absolut orice , pana si apa
se aude un sunet de salia , ca si cum ar face gargara

ar vrea sa manance dar nu poate , miroase , pune gura si dupa o scurta perioada devine iar sa fie apatic
alteori sta in brate , doarme , e linistit si dintr-o data se trezeste speriat , incepe sa dea din picioruse , sa incerce sa sara sa fuga
dupa care urmeaza sa faca foarte ciudat cu gurita

credeti ca e posibil ca acel coltisor taiat initial sa fi ramas in gura ? la cat e medicul de superficial nu cred ca l-ar fi interesat faptul ca nu l-a vazut afara
sau credeti ca s-a innecat cu ceva ?
a mancat doar banana si para si sucuri / vitamine , cu siringa
cred ca banana s-ar fi dizolat demult


cand vad cate injectii primeste si cat de mult sufera mi se rupe inima , atat eu cat si mama suntem extrem de suparati
plang din senin , oriunde as fi


ma scuzati ca am scris atat de multa insa m-a alinat putin

credeti ca e normal sa faca cu gurita acel gest ? sau sa se trezeasca speriat ?
cred ca se sufoca in somn si se sperie

cum as putea verifica ?
sunt sigur ca la o alta anestezie nu va rezista , ma temeam ca nu va rezista la prima
totusi , in acea seara a vrut sa manance si a incercat , urmatoarea dimineata - deloc , foarte apatic , ne-am gandit ca a trecut efectul sedarii si ca il doare asa ca am mers sa ii dea un calmant

Diury
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 27 Aug 2015, 08:03
Localitate: Zalau

Re: Porcusor Bolnav

Mesajde Diury » 27 Aug 2015, 09:08

https://youtu.be/ABt0tNxbiOA

am reusit sa il filmez
sunt constient ca pozitia in care l-am tinut acum s-ar putea sa fie provocat acea reactie insa asa face el si cand sta pe picioarele lui , ba chiar mia rau , deschide gura mai mult , o tine asa o durata mai lunga , se chinuie sa ... respire ? sa inghite ?
i-am dat apa doar , foarte putin pentru ca vedeti , cand face asa nu se poate forta
se pot auzi si sunetele respective

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor Bolnav

Mesajde Gemon » 28 Aug 2015, 10:48

Dintii trebuie piliti la o lungime si un unghi care asigura o ocluzie normala, e nevoie de o foarte mare pricepere si experienta pentru a putea face corect.



Poti citi detaliat despre asta la viewtopic.php?p=128479#p128479 si apasa in acel mesaj fiecare link inclus (linkul , linkul ), pentru a putea intelege ce se petrece acum cu el.

Are nevoie de Meloxicam (se gaseste si sub denumirea de Meloxidyl sau Metacam, la farmacia veterinara), ce cumperi in concentratie de de 1,5mg/ml, si ii dai in functie de intensitatea durerii odata pe zi 0,2 ml, sau de 2x/zi aceasta doza. Nu rezolva problema, dar amelioreaza durerea si stresul. Este intr-o stare foarte rea, se poate constata ce se intampla numai in cazul in care este verificat in gurita, mai sus citind acele mesaje (si cele la care ajungi apasand linkurile, vei vedea si poze si vei intelege de ce este important sa se readuca atat la lungimea normala dintii crescuti, cat si la unghiul care face posibila mestecarea si tocirea acelor dinti daca se restabileste prin interventia (pilire a dintilor) ocluzia normala.

Medic competent in acest sens se poate gasi la Szeged, vezi viewtopic.php?p=130768#p130768


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori