Suplimente nutritive pt cistita?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 03 Iul 2013, 15:43

Joia si vinerea trecuta am fost la vet pt antibiotic intravenos deoarece cistita hemoragica de anul trecut a revenit. De sambata pana maine trebuia sa-i dau Sulfadimidin (praf) in apa, impreuna cu probiotic, dar azi am auzit-o iar piuind si a facut din nou pipi rozaliu, asa ca am fugit cu ea la vet. Mai trebuie sa continuam cu antibioticul pe cale orala 4 zile si tinem legatura. I-a facut ecografie, din fericire nu are nimic, doar ca a recidivat, cine stie de ce... :x
Ce vreau sa intreb este: ce suplimente pt astfel de probleme se pot da la porcusori? Am auzit de unele care au dat rezultate la caini si pisici, dar cum nu orice e si pt porcusori...
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde Gemon » 04 Iul 2013, 11:10

Mare grija la asternut, sa fie schimbat cat mai des, pentru a nu sta intr-un loc umed si cald, mai ales in aceasta perioada calda. Daca are blana mai lunga la poponet/zona aparatului genital, este bine sa scurtezi blana in acea zona, poate ajuta mult, blana lunga umeda si asternutul murdar favorizeaza ascensiunea bacteriilor in tractul urinar prin uretra.

Ca supliment, se poate administra extractul de merisor care pe langa multe alte proprietati benefice are si un efect puternic antibacterian, antiinfectios, inhiba dezvoltarea unor bacterii si elimina inflamatia, reduce incidenta simptomelor de cistita. Vezi viewtopic.php?p=113670#p113670 si viewtopic.php?p=117543#p117543

Cand apare porumbul fraged, sa ii oferi printre altele si coaja si matasea (stigmatele) de porumb, coaja de lubenita, nalba / casul popii, vezi viewtopic.php?p=98322#p98322 ) si incurajeaza consumul de lichide Se pot pune chiar si doua diferite adapatoare la dispozitie, la noi de ex. au chiar doua tipuri, dintre care si unul .

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 04 Iul 2013, 21:27

Multumim frumos. Si anul trecut cand am patit-o, si acum, o tin cateva saptamani, pana ma conving ca e bine, pe servetele din acelea mai groase, de bucatarie, pe care i le tot schimb. In privinta consumului de lichide, nu e nicio problema, bea draguta de ea foarte multa apa, in care ii pun atat antibiotic, cat si probiotic. Cred ca vom incerca varianta cu merisoare dupa ce terminam cu medicamentele astea, ca sa nu le mai amestec atat...De maine incercam sa facem rost de partile recomandate de la porumb, am auzit c-ar fi aparut in piata. :hi:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Iul 2013, 11:13

:( Pff, iar a facut cu sange...i-am luat Urinal pastile, vreau sa i le pisez si sa i le si dau. Luni terminam cu antibioticul, dupa 12 zile, si ea tot recidiveaza. :worried: Sper sa-i treaca cu pastilele...i-am luat si mustati si panusi de porumb. Sper ca am inteles bine din linkurile postate: 1/8 dintr-o pastila pe zi? Timp de...? :confused: Ma duc acum sa mai citesc, scriu si aici pt ca sunt f agitata si ingrijorata. :(
Se pare ca pastila nu poate fi maruntita pt ca are un fel de lichid inauntru. Am spart-o si i-am pus putin pe castravete.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 13 Iul 2013, 21:27

Este ok daca ii iau si ii pun in apa ceai de merisor? Are acelasi efect?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde Gemon » 14 Iul 2013, 21:06

Administreaza cateva saptamani sau chiar o luna sub forma de pastile/comprimate, deoarece in acest fel este mai eficient si are efect timp mai indelungat, poti pune pe ceva ce ii place si consuma imediat.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 16 Iul 2013, 10:25


:speachless: Ce-o fi pata aceea roz? Are o consistenta gelatinoasa, sau cam asa ceva...In rest nu era asa colorat, doar pare in poza.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde Gemon » 17 Iul 2013, 20:24

Nici macar un medic nu ar putea da un raspuns vazand o poza, mai ales in cazul in care nu se stie sigur de unde provine. Daca suspectezi ceva anormal, consulta-te cu medicul vet cat mai curand posibil.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 27 Iul 2013, 12:48

Nu am reusit sa-i mai dau Urinal pe nimic ce-i place, asa ca am recurs la ceai in loc de apa. Ii place foarte mult si cred ca-i face si bine. Inca n-a scapat complet de pipi patat ici-colo, dar face mai rar, o data la 3-4 zile.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde Gemon » 30 Iul 2013, 13:41

O veste buna, refacere usoara si sanatate ii dorim! :heart:

Poate primi ceai chiar si cateva luni, alternativ ii mai poti da uneori si urzica, sub forma de ceai sau . Ai mei primesc si porumb fraged, stigmatele, o bucata mica porumb in lapte la care boabele sunt abia formate, este foarte gustoasa si sanatoasa. Le dau si putina coaja, tot ce ramane in plus la foile ce infasoara stiuletele de porumb, usuc pentru iarna, in forma uscata panusele fragede fiind mai apetisante fata de foile mature.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Suplimente nutritive pt cistita?

Mesajde ZuzuBelleMel » 01 Aug 2013, 12:39

:kiss: Multumim. Da, si noi avem de ani de zile pusi panusi la uscat, ii plac foarte mult, iar despre cei proaspeti nici nu mai vorbesc. :giggle:
Totusi, inca n-am scapat de probleme. :speachless: Azi sunt 5 saptamani deja si tot la 2-3 zile mai piuie din cand in cand atunci cand face pipi. Nu mai apar pete de sange, dar mai elimina o substanta din aceea mai groasa, cum am mai spus, dar nu atat de multa ca in poza, aceea a fost o singura data. Si azi dimineata, de cate ori a facut, a piuit, de data aceasta mai prelung decat de obicei. :worried:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori