Boala Ciudata

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 06 Iun 2013, 23:59

Buna seara. Am si eu o problema cu unul din porcusorii mei . Baietelul are 8 luni si brusc, ieri a inceput sa nu mai fie activ. Sta intr-un colt, stranuta (imprastie mucozitati pe peretii custii),ii curg ochii si mananca foarte putin. Sta in coltul lui ghemuit, cu ochii inchisi si ma ingrijoreaza tare. Am fost la medical veterinar, l-a ascultat la plamani, l-a controlat peste tot si totul e in regula. Singura variant a spus ca ar fi o alergie. Sunt foarte ingrijorat si nu stiu ce sa fac. Il ademenesc cu morcov, castravete, portocala si mananca. Doctorul I-a facut o injectie cu hidrocortizon pentru alergie si una cu un antibiotic (preventiv). Imi puteti da vreo sugestie ? Sa imi fac griji ? Il pot pierde ? Mi-ar prinde bine orice sfat. Va multumesc !

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 07 Iun 2013, 01:37

Daca i-a facut antibiotic in primul rand trebuie sa ii dai probiotic la 1-2 ore dupa administrare. Daca nu i-ai dat da-i acum, cat mai repede. In al doilea rand ai grija sa nu fi fost unul din .

Daca nu mananca singur trebuie sa ii dai pelete pisate cu seringa. Citeste si . Daca el nu vrea sa manance tu trebuie sa insisti, sa ii dai din 2 in 2 ore cate putin sa manance (in functie de cat de grav este, daca el mananca cat trebuie nu trebuie sa insisti) sa il sustii. Eu puneam pelete si fan intr-o rasnita si le macinam, apoi dadeam amestecate cu apa sau ceai (de salvie) cu seringa fara ac.

Ai cumva talaş cu arome? Daca da, trebuie sa il schimbi (unul din lucrurile de la care ar putea avea alergie - sau daca are mult praf in el).

Pe langa asta trebuie sa ii dai si vitamina C (picaturi e mai simplu, fara arome, eu folosesc - 3 picaturi de doua ori pe zi) + 2 picaturi de Beres Drops, amestecate cu apa si date cu seringa fara ac, o cura de 10-14 zile.

Sper sa isi revina repede.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 07 Iun 2013, 12:56

Iti Multumesc mult. El de exemplu a mancat jumatate de castravecior, o bucatica mica de morcov si mananca si fanul normal nepisat, (asta la o masa)in schimb nu mai mananca in cantitati mari ca inainte. Presupun ca din cauza bolii.

Nu am talaj cu arome in schimb I-am dat fan care statuse cam o luna desfacut pachetul in debara. Posibil sa fie de la asta ? eu l-am aruncat si I-am luat alt fan preventiv. Din ce mi-a spus doctorul ... m-a sfatuit sa incerc cu zeama de lamaie in apa de baut sau suc simplu de portocale pentru vitamin C. Trebuie neaparat picaturi din comert ?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 07 Iun 2013, 15:13

Vitamina C trebuie neaparat cumparata, nu zeama de lamaie (suc de portocale doar daca sunt stoarse de tine - dar doar in amestec cu picaturile de vitamina C) si nici in apa de baut. Cand ii dai picaturi cu apa cu seringa tu controlezi cat primeste.

Fanul nu cred ca avea ceva, doar daca era umezeala si s-a mucegait.
De asemenea, pe langa fan, care trebuie sa fie tot timpul la dispozitie, pentru mese trebuie stabilite niste ore, care apoi trebuie respectate, la o masa nu trebuie dat mai mult de o leguma/fruct, iar meniul trebuie sa fie vaiat (citeste si ) - lucrurile astea le facem pentru a mentine porcusorul sanatos si sa prevenim cat putem o boala.

In primul post ai spus despre baietel. Sunt amandoi baietei, nu?

PS: Aseara ori nu am vazut eu bine, ori scria ca esti din Piatra Neamt. Daca esti din Bucuresti, exista medici care se pricep bine la porcusori. Acestia sunt recomandati .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Boala Ciudata

Mesajde khaos » 07 Iun 2013, 16:00

Porcusorul a stat cumva in curent? Ei sunt foarte sensibili si e posibil si ca asa ceva sa ii fi provocat toate reactiile astea.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 07 Iun 2013, 17:58

@ Florin ... cand mi-am facut contul eram in Piatra Neamt , nu eram inca venit in Bucuresti la facultate. Acum am observant si am schimbat la profil. Am fost langa bloc la mine la un doctor pe nume Ion Viorel Pîslaru. Nu ma descurc deloc cu Bucurestiul si m-am bucurat ca are cabinet langa mine in berceni (la 2 scari de unde locuiesc). Mi s-a parut modern, m-am documentat pe site-ul lor si a fost totul ok. Mi-a scris pe o hartie ce I-a administrat micutului insa are "scris de doctor" si nu pricep nimic. Legat de cel de-al 2 lea ... e fetita. Cel putin asa mi s-a spus cand am luat-o. Voi merge in seara asta la acelasi medic sa imi spuna ce e. Mi-a spus ca pot merge sa verifice.

@ khaos ... cam stau cu geamul deschis non stop in camera. Pana acum stateau undeva la dos , intre mobile si perete. Cand a racit Pufu, le-am pus cusca pe birou, cumva aproape de geam. P.S. la mine , la parter nu bate niciodata soarele. Copaci multi , desi , inalti si alt bloc in fata geamului. E destul de racoare.

Nu stiu ce sa ii fac. Astazi au inceput ochii sa ii curga mult mai tare... imi puteti da un sfat pentru asta ? Stranuta mai putin dar ii curg ochii mai tare.

Edit:
Si inca ceva ... parerile sunt impartite pe internet . Trebuie sau nu sa aiba mereu porcusorul fan in fata ? Va avea non stop fan in cusca sau ii voi da mancarica la ore bine stabilite ?

ciuci
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 17 Feb 2012, 20:36
Localitate: bucuresti

Re: Boala Ciudata

Mesajde ciuci » 07 Iun 2013, 18:31

fan trebuie sa aiba mereu la dispozitie.Iti recomand sa te duci la dr catalin manea, e recomandat aici pe site si e destul de aproape daca spui ca stai in berceni

sos. Oltenitei, nr. 16, bl. 3C, parter, sector 4
(vis-a-vis de cimitirul Bellu Catolic)
Orar: L-V: 10.00-20.00; S: 10.00-16.00
Telefon: 021-332.71.62; 0745.028.086

daca ai pereche o sa te trezesti cu o gramada de porcusori pentru ca probabil fetita e deja gestanta si imediat dupa nastere se poate imperechea din nou daca baiatu este langa ea, iar cand puii implinesc o luna pot si ei la randul lor sa se impercheze intre ei si o sa iasa porcusori care vor avea probleme de sanatate. cel mai bine este sa ai 2 sau mai multi de acelasi sex pentru a nu avea astfel de probleme.

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 07 Iun 2013, 20:40

Inseamna ca e baiat ... ii am de 3 luni impreuna si nu au facut nimic X_X

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 07 Iun 2013, 20:49

Daca sunt fata si baiat trebuie neaparat sa ii desparti, oricum se poate sa fie prea tarziu, de cat timp stau impreuna? Poate totusi ai noroc si sunt de acelasi sex.
Daca nu, in caz ca fetita este gestanta, astepti sa nasca, sa stea o luna impreuna cu puii si apoi sa hotarasti ce pastrezi, fetita cu un pui tot fetita sau baiatul cu un pui baiat. Iar pe ceilalti sa ii .

Daca medicul ti-a recomandat zeama de lamaie pentru vitamina C inseamna ca nu se pricepe atat de bine. Ai inceput sa ii dai vitamina C cu Beres Drops? In caz de raceli e foarte important sa ii dai vitamina C si picaturi Beres Drops pentru sistemul imunitar.

Mancare trebuie sa ii dai la ore stabilite (mancare insemnand o singura leguma/fruct la o masa) si fanul trebuie sa fie tot timpul la dispozitie.

PS: Verifica totusi uitandu-te la ei si comparand cu , pentru a fi sigur.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 07 Iun 2013, 20:59

Bares Drops le gasesc la Plafar/Farmacie ? Si la ce cantitate de apa pun picaturile de Vit C si Bares ?


Imi cer scuze pentru atatea intrebari insa sunt nou in "meseria" asta si chiar nu am avut timp sa citesc forumul caci nu mai am nici un pic de timp liber intre sesiune si ingrijitul bolnaviorului.

Si da, cel de-al 2 lea e baiat. Oricum idea era sa fie fetita ca sa faca pui pentru ca am cereri mari. Am sa postez poze cu ei sa vedeti ca daca unul nu ar fi mai mic decat celalalt, nu I-ati putea distinge. Arata la fel.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 07 Iun 2013, 21:22

si
Eu stiu sigur ca le gasesc la farmacia Catena pe amandoua.

Eu am seringi de 1ml, scot pistonul, tin degetul la capatul seringii sa nu curga nimic, pun in interior picaturile de vitamina C, apoi picaturile de Beres, apoi intorc usor seringa si dupa ce inclin seringa invers si ajunge amestecul aproape de partea opusa a seringii introduc si pistonul, imping pana la capat (fara sa iasa nimic) apoi trag apa.
Asta e "tehnica" mea, sper ca se intelege ce am vrut sa zic. Daca nu, pui picaturile intrun paharut mic, tragi cu seringa apa din altceva, torni peste picaturi, amesteci energic, apoi tragi in seringa.
Daca porcul nu primeste, din stat jos, il tin cu doua picioare sprijinit pe piciorul meu, vertical, cu partea din fata aproape de piept si bag seringa fara ac in spatele dintilor si ii dau.

Daca ai cereri indreapta-i catre oameni care doneaza sau sa salveze . De inmultirea porcusorilor ar trebui sa se ocupe doar cei care au aprobare sa faca asta. Daca este prea tanara sau prea mare porcusoara poate muri la nastere. Daca masculul este in cusca cu ea dupa ce naste, aceasta va ramane gestanta din nou si gestatiile repetate o slabesc.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 08 Iun 2013, 01:35

Deja ma ingrijoreaza rau in ce hal ii curg ochii. Il voi duce neaparat din nou la medic :-s ma bucur insa ca mananca. Totusi la fel de retras, nu se misca toata ziua din coltul sau si e foarte slab.

Ideea e ca blanita din jurul ochiului s-a intarit la contactul cu lichidul si nu isi mai poate deschide ochii la maxim. Oare daca ii fac un ceai de musetel si inmoi vata sa I-o tin la ochisori ii dauneaza cu ceva ?

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 08 Iun 2013, 01:59

Pentru binele lui, incearca sa il duci la unul din primii doi .

am gasit ca daca vrei sa il stergi la ochi sa o faci cu .

E important sa il vada un medic veterinar care sa se priceapa la porcusori, pentru un diagnostic mai corect.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

PufuSiCati
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 05 Mar 2013, 15:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boala Ciudata

Mesajde PufuSiCati » 08 Iun 2013, 02:02

Se pare ca situatia se inrautateste. A facut diaree :((

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Boala Ciudata

Mesajde FlorinG » 08 Iun 2013, 02:06

Sper ca ai probiotic, ti-am spus sa ii dai din momentul in care ai zis de antibiotic.
Trebuie sa ii dai cu seringa un varf de cutit de smecta amestecat cu apa (sau ceai de menta) si apoi la doua ore un varf de cutit de probiotic amestecat cu apa (sau ceai de menta). Probioticul poate sa fie Reflor, ErceFlora Duo sau Eubiotic Baby. Eu cu Reflor am avut cele mai bune rezultate.

Si probiotic trebuie sa ii dai de minim doua ori pe zi pana isi revine, apoi trebuie sa continui inca 1-2 saptamani cu o data pe zi.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori