Schimbari de comportament odata cu varsta?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde ZuzuBelleMel » 24 Feb 2013, 16:50

Sunt putin cam paranoica de cand Melutza, singurul porcusor care mi-a mai ramas, a implinit 5 anisori. Acum are 5 si 3 luni. Paranoica in sensul ca orice face mi se pare un semnal de alarma, desi incerc sa fiu cat mai rationala posibil... :worried: Cam de 1-2 sapt nu mai bea apa, ea care de 3 ani bea non-stop, si mereu alterneaza fan/seminte cu apa. Mama zice c-a mai avut perioade de astea, eu nu-mi amintesc... :speachless: Mananca, nu-i problema, vine si "spune" cand ii e foame, dar ce mi se pare iar suspect e faptul ca nu prea mai sta la fan cum obisnuia. Adica ea se punea intre apa si fan si nu se lasa pana nu manca tot, sau macar jumatate din ditai gramajoara. Acum parca totul decurge mult mai lent, sapt asta am stat acasa si n-am vazut-o ducandu-se decat rar la fan si stand f putin. Mai mult sta cum ii place ei sa doarma, cu capul in tub si restul afara. Ma ingrijoreaza s-o tot vad asa si mi se amplifica frica. Ma tot duc la ea si o deranjez, ca sa iasa in tub s-o vad ca lumea. :thinking:
Porcusorii vostri si-au schimbat ceva in comportament odata cu batranetea?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde MaraC » 24 Feb 2013, 19:58

Eu nu am porcusori asa batrani, dar am impresia ca schimbarea ei de comportament e din cauza pierderii partenerelor, nu din cauza varstei, parerea mea.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 25 Feb 2013, 01:11

de acord cu mara.
al meu are aproape 7 si se comporta cum spui tu, insa si faptul ca nu il accepta pe fluffy este o cauza.
daca ai posibilitatea ar fi bn sa ii aduci o surioara.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde ZuzuBelleMel » 25 Feb 2013, 15:47

Nu am cum, chiar nu am. Mai am o iepurica, pe langa Melutza, si e si-asa destul de greu. Anul asta plec la facultate, deci nu voi mai sta cu ele acasa, din pacate :cry: , tata e prin delegatii, mama jumatate din zi la serviciu...SI oricum daca ar fi sa mai iau una, as lua una tanara, nu? Iar aceasta la randul ei ar ramane singura intr-o zi si tot asa...E singura de aproape 1 an si jumatate, si doar acum recent se comporta asa. Nu e nu stiu ce, dar din cauza varstei mi se pare orice un semnal de alarma. :worried: De cand e singura, s-a deschis mult mai mult spre noi, inainte nici nu iesea in evidenta prin ceva anume, mamica ei eclipsand-o, dar acum e altfel.
Oo, ce varsta frumoasa Adelina! :heart: Sa-ti traiasca! :loving:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 26 Feb 2013, 10:07

multumim, la fel si tie!
uite, poate te ajuta:
viewtopic.php?f=6&t=2647&hilit=batranete+haina+grea
daca mai ai nevoie de ceva scrie aici si voi incerca sa vad ce pot face. astept sa raspunda si cei mai cu experienta. ma gandesc sa nu o doara ceva, gen sa fie balonata sau sa fie necesar sa ii dai vita c si beres.
faptul ca nu bea apa ma duce cu gandul la o problema de rinichi (sunt patita, tratez acum purcelul meu care are pietre la rinichi :( )
da-i si tu ceai de merisor si matase de porumb, rau nu are sa ii faca.
pipi e mai dens asa? daca il freci intre degete simti nisip? miroare puternic?
bobite face normal (forma, culoare)?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde ZuzuBelleMel » 26 Feb 2013, 21:28

:?: Nu am observat nicio modificare la pipi sau bobite, face normal din cate imi dau seama. Ce-i drept, din cauza talajului, cand vine vorba de pipi, nu stiu cum as putea sa-mi dau seama de ceva, in afara de sange, Doamne fereste (anul trecut a avut o mica infectie urinara care s-a tratat cu succes). Oricum duminica avem programare la vet pentru un control si vaccin la iepurica, asa ca sper sa gasim niste raspunsuri. Poate pur si simplu nu mai vrea sa bea, cine stie? :thinking: Intotdeauna a mai avut ea manifestari ciudate, de ne baga in sperieti pt nimic. :lol:
Multumim de ajutor! :hi: Si sanatate purcelului! :heart: A incetat si el brusc sa bea apa, inainte fiind bautor inrait? :worried:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 26 Feb 2013, 23:58

nu pot spune ca nu bea deloc, insa bea rar si putin. a facut pipi cu sange....si are dureri.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde ZuzuBelleMel » 27 Feb 2013, 07:00

:worried: Va dorim multa, multa sanatate, si sper sa va faceti bine cat mai repede! :up:
Tin sa va anunt ca bem iar apa. :giggle: Nu chiar asa mult, dar v-am spus ca tot ce e posibil sa fie o toana de moment... :lol:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 05 Mar 2013, 13:24

ma bucur mult. multa sanatate! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde ZuzuBelleMel » 06 Mar 2013, 07:51

Suntem bine, ne-am ingrijorat degeaba, iar asta e foarte bine, nu? :giggle: Am descoperit ca adapatoarea avea de fapt o defectiune tehnica si se scurgea apa din ea f repede. :worried: Mi-am facut ceva procese de constiinta ca nu mi-am dat seama mai repede, pt ca ea de fapt vroia sa bea apa, dar nu avea ce. Eu ii tot puneam, iar ea curgea intr-un timp mai scurt decat ar fi fost bauta. :wasntme:
Avem doar un lipom de grasime, nu e ceva nou, e mai bine de un an de cand l-am descoperit, s-a marit putin de atunci, doar putin, dar am zis ca nu-l operam din cauza varstei...
Voi cum mai sunteti?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 06 Mar 2013, 12:42

noi ne luptam sa traim.... am facut analize la urina si avem rinichii varza. :cry: nu mai facem pish cu sange, insa avem dureri la fiecare pipi si treaba mare.....inca papam si avem chef de dragaleala si ocazional joaca, insa e greu cand te lupti cu timpul..... am ajuns sa zic ca decat sa sufere asa, mai bine il las sa plece...... dar inca mananca, bea apa, papa fan, cand nu o va mai face il voi lasa, ajuta sa plece, il iubesc prea mult ca sa il las sa se chinuie..... :cry: pana atunci ii calmez durerea si incerc, incerc, incerc sa il ajut sa mai traiasca......
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde khaos » 06 Mar 2013, 18:52

Of imi pare rau sa aud :( Asta e, batraneata ne ajunge pe toti intr-un final...
Tin pumnii stransi sa va fie bine!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde adelinatache » 06 Mar 2013, 21:07

multumesc.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde Gabici » 24 Iun 2013, 14:47

Unul din porcusorii mei are undeva la 7 ani (la noi e de 7 ani, nu stiu exact catare, de fapt); am observat ca in ultma vreme (de circa doua saptamani) mananca cu ceva mai putin si azi de dimineata a observat bobitele pe care le face ca sunt mai mici; ce ar trebui sa fac? La medic nu vreau sa il duc pentru ca l-ar stresa foarte mult si drumul, plus ca nu avem medici priceputi la animale exotice in oras .

Am incercat sa intreb pe Facebook, am avut impresia ca toata lumea e deja acolo, aici nu am mai vazut asa activitate ca inainte, dar nici pe b nu am avut succes.

Dati-mi va rog un sfat/o idee.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Schimbari de comportament odata cu varsta?

Mesajde Gemon » 26 Iun 2013, 14:01

Fiind animale stenoterme, caldura ii poate afecta sanatatea, in zilele caniculare luarea unor masuri pentru combaterea efectelor si a factorilor de risc fiind necesare.
Mesajul a fost scris acum doua zile, neavand timp sa dau un raspuns mai devreme, sper sa se simta bine acum. In asemenea cazuri este bine sa ii dai Espumisan si sa incerci peste cateva ore sa il hranesti tu, preparand o pasta semiconsistenta din hrana Cavia Complete amestecat cu lichide (ceai de salvie, menta, afine sau zeama naturala obtinut din legume sau fructe) si putina tarata de grau. Hrana si tarata de grau macini in rasnita de cafea, deoarece contine fibre cu un procent ridicat de silicat*, fapt care poate ingreuna trecerea pastei prin seringa.

*Siliciul vegetal/organic se gaseste mai ales in straturile exterioare ale vegetalelor, intareste peretii celulari ai plantelor, le confera structura, stabilitatea si rezistenta, se adauga in aceasta hrana pentru stimularea peristaltismului, , usurarea tranzitului intestinal etc., stimuleaza sistemul imunitar si intarzie procesul de imbatranire a tesuturilor, este adaugat in hrana Cavia Complete in forma nemacinata.

In perioada caniculara la Dagi care este deja in varsta si are si probleme (paraplegie si slabire a muschilor anali), a primit in fiecare zi pe langa o alimentatie corespunzatoare, bogata in lichide si silicat, si vitamina C, luand direct din mana mea si rontaind cu mare pofta de fiecare data.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori