Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 06 Feb 2014, 10:19

Pere si gutui nu am sa-i dau si nici sa cumpar nu cred ca as gasi numai eventual din import, iar acelea ma gandesc ca s-ar putea sa ii faca mai mult rau.
Am insa mere si ii dau cate putin - vad ca mananca. I-am dat si macese insa nu vrea.
Azi de dimineata a mancat o bucatica de dovleac insa fara coaja, aceea a lasat-o acolo; i-am dat si iarba de grau verde (am taiat-o aseara si i-am dat-o dimneata, ma gandeam ca poate asa sunt sanse mai mici sa il baloneze, nu?), a mancat-o pe toata; refuza insa in continuare si graul si taratele si aproape orice alta mancare. L-am mai indopat eu dimineata cu vreo 3 bucati de Cavia Complete si niste ceai de salvie; se supara insa si isi ascunde boticul in prosop; plus ca e balonat aproape tot timpul; dimineata cand m-am trezit cred ca tot din cauza asta si respiratia ii era mai greoaie; ii tot dau Espumisan insa nu stiu daca asta e solutia; ce as mai putea sa fac? Aseara cand i-am dat mar mi s-a parut ca mesteca cu dificultate; poate i-au crescut si dintii cum nu a mai mancat in cantitati normale?
Si Beres pot acum sa ii dau din nou daca ne-am oprit cu administrarea de Rodi Care? Sau ar fi oare indicat sa il duc la vet sa ii dea niste vitamine injectabile si sa il hidrateze?
Nu stiu ce sa fac, si nu stiu daca ii fac bine ca il indop cand il vad asa suparat, ma gandesc ca poate el vrea sa moara si eu nu il las ci ii prelungesc agonia. :cry:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 06 Feb 2014, 13:39

Cantareste-l zilnic, la aceasta varsta este mai putin activ si consuma in cantitati moderate alimente, este mult mai bine sa manance des putin, in cea mai mare cantitate fan dupa care urmeaza plantele bogate in fibre, si mult mai putina hrana, asa nu se satura si isi foloseste permanent dintii prin roadere, este interesat sa caute si sa se miste, o activitate ce il stimuleaza si mental.

Il poti tine in conditii cat mai sanatoase daca nu il fortezi ci lasi sa manance el in ritmul sau, urmand, monitorizand greutatea lui. Daca esti atenta, iti vei da seama cata hrana sa ii dai, cum sa il hranesti pentru a-l mentine in conditii bune raportat la varsta si conditia lui. Nu-l forta cu ceea ce nu vrea sa accepte, pe cat posibil diversifica meniul, de ex. poti creste sau cumpara la ghiveci menta sau busuioc, si folosind tu in bucataria ta ii poti da si lui ocazional (eu de ex. cresc in ghiveci sau ladita cate ceva mereu diversificat, si asa si porcusorii au parte de meniu variat). Am incoltit chiar si hrisca bio (in maghiara hajdina, pohánka, vezi http://gittarawfood.blogspot.ro/2010/02 ... tatas.html , in latina Fagopyrum esculentum), se poate si usca si pastra mult timp dupa a doua zi de incoltire, este foarte gustos si sanatos si pentru el in cantitate mica mai ales la aceasta varsta, are o concentratie deosebita de minerale, aminoacizi esentiali. Si uite asa alternezi, oferind o dieta cat mai diversificata la care sa ajunga cu putin efort (nu ii pui in fata, ascunzi aproape ca el sa fie motivat sa se miste, sa caute, faci asta in functie de starea si dispozitia lui).

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 09 Feb 2014, 21:14

Vineri l-a dus sotul meu la medic unde i-au taiat din dintii din fata-jos si a primit pentru trei zile vitamine injectabile si solutie perfuzabila pentru hidratare; din pacate acum il vad ca vrea sa manance, ii e foame insa nu prea reuseste; mai ales cand trebuie sa muste din legume, dintii din fata parca nu reusesc sa strapunga leguma sa ia o bucatica doar eventual in partile unde e mai moale leguma; la fel si cu apa, vad ca nu prea reuseste sa bea si daca i-am dat bucatele mici de cavia cat sa ia odata in gura, le-a scapat din gura; cum sa il ajut?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 10 Feb 2014, 12:48

Dintii din fata rareori se intampla sa fie crescuti prea lungi, de obicei problema in acest caz exista la nivelul premolarilor si molarilor, la dintii din spate, in malocluzie, sau este doar un simptom al unei afectiuni localizata in cavitatea bucala.

Daca cei din fata se rup sau sunt scurtati din diferite motive (obiective, subiective), el nu poate apuca hrana, cu incisivii apuca, taie si/sau trage inspre dintii din spate alimentele. Trebuie ajutat sa manance in acea perioada in care creste pana la lungimea initiala. Legumele si fructele trebuie taiate in bucati mai mici sau in forma lunga si subtire, pentru a putea apuca si trage spre dintii din spate cu acele . La fel se face si cu iarba, fanul, daca nu poate manca singur, se da din mana pentru a putea apuca usor. In unele cazuri poate fi nevoie chiar de hranire cu seringa. Se poate aprecia prin monitorizarea greutatii (cateva zile la rand dimineata si seara se cantareste) daca are nevoie sau nu si de hranire cu seringa, stabilind atat frecventa, cat si durata perioadei (de cate ori pe zi cate zile la rand) in functie de asta, completand mesele cu oferirea celor mentionate mai sus.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 19 Feb 2014, 16:54

Buna!!

Revin si eu cu o problema ce ma nelinisteste in ultima vreme cu privire la Tixie. Au inceput sa is e rupa dintii din fata, apoi sa ii creasca sau sa ii creasca stramb. De acesta data cei de jos sunt crescuti anormal. Ideea este ca dat fiind varsta inaintata pe care o are ea(5 ani si 2 luni), imi e frica sa apelez la interventie pentru pilire din cauza anestezicului. Ea cantareste in jur de 520 de grame acum, asta e greutatea ei de vreo jumatate de an indiferent de cat mananca, i-am dat si rapid care si i-am facut cura si greutatea ei nu a mai depasit 600 de grame dupa ultimile interventii suferite. De mancat mananca dar nu poate roade foarte bine si ii e greu sa ia mancare uscata in gurita.

Am sa pun cateva poze cu dintisorii ei, nu stiu cum sa procedez si imi e tare teama sa nu trebuiasca interventie. Multumesc din suflet. :love:



Fişiere ataşate
incisivi2.jpg
incisivi.jpg
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 19 Feb 2014, 22:25

Of, saracul!
Doar dintele de jos, cel mai inchis la culoare e cu probleme?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 20 Feb 2014, 00:26

Da el e dintisorul problematic in acest moment. Insa i s-au rupt pe rand cei de jos apoi cei de sus si i-au crescut iar... e ca un ciclu. :speachless:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 20 Feb 2014, 12:27

Factorul genetic nu poate fi cauza, asemenea probleme pot fi generate de obiceiul ei alimentar, consuma prea putin fan si vegetale cu continut inalt in silicati (siliciul se gaseste mai ales in straturile exterioare ale vegetalelor, intareste peretii celulari ai plantelor).
Incearca sa ii diversifici meniul cu asemenea vegetale, fan amestecat cu plante medicinale, iarba verde proaspata, legume (in dieta fructele sa fie prezenta in mai mica proportie) neaparat impreuna cu coaja. Cand o alinti, ia in mana cateva fire de fan impreuna cu ceva ce ii place (ca mirosul unui aliment agreat sa fie asociat cu fanul), pentru a o stimula sa incepe sa manance, treptat, cat mai mult fan singura.

Verifica atent zona gatului, palpeaza in ambele parti si in partea de jos pentru a vedea daca nu are vreun abces sau un nodul undeva, pentru a putea exclude o problema de acest fel.

Ar fi bine sa o obisnuiesti cu alintare din partea ta ce include si un masaj terapeutic, tonifiant la nivelul muschilor masticatori, vezi in imagine zona la viewtopic.php?p=71256#p71256

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 20 Feb 2014, 14:10

Fan are la discretie si mananca singurica pentru ca ii si place. Am sa las legumele cu coaja de acum inainte si am sa caut sa ii aduc iarba proaspata de afara. Am sa pun in aplicare partea cu masajul, iar abbces nu cred ca are pentru ca eu o mai verific, insa o sa ma mai uit o data si o sa mai palpez, ca sa fiu sigura. Am sa notez tot ce mi-ai spus ca sa nu imi scape nimic din vedere.

Multumesc frumos pentru sfaturi si am sa va tin la curent cu starea ei. :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 20 Feb 2014, 15:29

Geda, nu ar putea fi vorba si de o lipsa de calciu daca i se tot rup dintii?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 20 Feb 2014, 17:39

Fan are si papa, insa nu roade legumele din cauza dintelui care e crescut rau chiar daca se atinge ci cei de sus dar cel de langa el nu stiu daca atinge dintii, ca e cumva mai in spate. huff ... nu stiu cum sa o determin sa roada ... as duce-o totusi la o consultatie
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 20 Feb 2014, 20:30

Am mai recomandat Cavia Complete pentru ea, are un continut potrivit de calciu si vitamina C pe langa alte substante nutritive de calitate superioara. Mai demult ca nu ii place, dar asta nu inseamna ca nu ar incepe sa manance daca ai amesteca Cavia Complete cu hrana ce are, treptat trecand la cea noua.

Ce hrana primeste, tot Cavia Crispy ii cumperi, Cavia Pro sau alta hrana?
La cea Cavia Pro varianta mai veche cu peletele mari si mult prea tari pentru dintisorii lor nu se mai fabrica, dar inca se mai gaseste in unele magazine, eu le rupeam in bucati mai mici cand aveam Pro. Varianta imbunatatita ce a aparut la cererea crescatorilor (marimea si forma potrivita si compozitia mult superioara) este cea Crispy Pellets
Imagine

Cavia Complete si Crispy Pellets contine pe langa altele o cantitate de calciu optima (de 1 %).
Cavia Crispy nefiind sub forma de pelete incurajeaza comportamentul alimentar selectiv, porcusorul poate selecta anumite parti din hrana speciala ce poate duce la o dieta unilaterala, si implicit la stari carentiale, este o hrana cu ingrediente mai ieftine.

Cantarind greutatea observi cum poate asimila hrana, daca nu poate manca din cauza incisivului crescut stramb, are nevoie de un medic experimentat care cunoaste bine particularitatile acestei specii.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 20 Feb 2014, 20:58

Da acelasi tip de hrana, de la versele cavia clasic i-am luat acuma, cavia pro nu i-am mai luat pentru ca are cavia cryspy in componenta si pelete de cavia pro. Cavia complete nu i-am mai luat de foarte mult timp, e posibil sa manance daca ii voi cumpara. Cryspy pelets nu am gasit in nici un magazin in Iasi. Ea face eforturi sa roada si asa, poate o sa isi revina. Coaja de castravete o roade sau ceva ce ii place in mod deosebit.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 20 Feb 2014, 21:47

Castravetele nu este o leguma potrivita pentru ea acum iarna, sa primeasca doar in sezon, se poate imbolnavi daca ii dai din cel crescut in sere.
Neaparat sa cumperi o hrana de calitate premium, Cavia Complete fiind cea mai buna, are in compozitie fibre lungi compuse din vegetale cu continut inalt in silicati, ajuta la tocirea dintilor. Cea Clasic este un amestec de seminte, hrana de calitate mult inferioara ce oferit pe termen lung poate fi un factor favorizant in declansarea unor asemenea probleme. Datorita dietei de care are parte, poate fi privata de substantele indispensabile unei vieti sanatoase mai ales la aceasta varsta cand are nevoie de atentie mult mai mare privind dieta (si nu numai). Starea de sanatate depinde foarte mult si de hrana speciala ce primeste!!! :!:
Ce se economisete la pret, mai tarziu se cheltuie inzecit pe medic.

Dintii din spate sigur nu sunt afectati? Au lungimea potrivita care asigura ocluzie dentara corecta, dintii (premolarii, molarii) tocindu-se potrivit? O alimentatie defectuoasa, saraca in alimente abrazive (abrazive sunt cele bogate in fibre, silicati) pot duce la malocluzie.

Vezi maxilarul superior (vedere ventrodorsala) si inferior (vedere dorsoventrala) si muschii masticatori (steluta)
Imagine
(Sursa: Journal of Exotic Pet Medicine, Volume 17, Issue 2, 2008, 70 - 77 - Pathophysiology of Dental Disease in the Rabbit, Guinea Pig, and Chinchilla)

Muschii masticatori care e bine sa masezi periodic, sunt marcati si aici cu steluta:
Imagine

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 20 Feb 2014, 22:33

Am inteles, am sa-i cumpar zilele astea si cavia complete.

Molarii sunt ok, chiar daca nu poate roade cu dintii din fata, radacinoasele i le tai fasii astfel incat sa isi toceasca molarii sa nu ii creasca peste masura, o ascult in fiecare zi sa aud cum roade fanul si radacinoasele pe care i le dau. Am sa scot castrevetele din alimentatie pe care oricum il primeste rar.

Radacinoasele pe care i le dau de obicei sunt morcovii, patrunjelul radacina, telina, sfecla rosie(dar foarte putin si destul de rar pentru ca ii strica digestia), pastarnacul nu il agreeaza sub nici o forma si nici dovleacul. Ridiche nu am incercat sa ii daui ca nu stiu de care soi ar trebui sa cumpar. Seminte de floarea soarelui dar mai rar ii dau, rosie dar si asta rar. evit sa-i cumpar de prin supermarketuri legume gen ardei gras gogosar etc. pentru ca sunt crescute in sera si se altereaza foarte repede. La fructe ii dau mere, banane, portocala, kiwi foarte putin si rar. Fan are in permanenta asta nu lipseste din alimentatia ei niciodata. Am sa iau aminte la mancarea speciala...

Am inceput sa ii fac masaj la maxilar asa cum am vazut in imagine, am palpat gatul si nu am gasit nimic, abia i-am gasit gatul mititel. Cam cate minute ar terbui sa ii fac masaj?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori