Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Mesajde biutzu » 10 Feb 2013, 17:32

Una din porcutele mere are o problema la dintisori, nu am idee ce e. In linkul de mai jos este o poza. Mentionez ca sunt din Galati unde nu sunt medici veterinari prea buni in domeniul porcutilor. A mai patit/vazut cineva asa ceva la alti porcuti?

A single rose can be my garden, a single friend my world.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 10 Feb 2013, 21:32

Ce varsta are? E o problema recent aparuta sau avea si inainte putin diferit fata de normal (forma, alinierea etc.)?

Mai demult am discutat de problemele lui Fluffy aici viewtopic.php?f=4&t=1104 Ea este?

Fan avea mereu si are permanent si acum in suport, este mereu accesibil (lucru deosebit de important!!!)? Astept sa imi dai mai multe detalii despre porcusor si cateva informatii si despre dieta lui, pentru a putea ajuta. Neaparat sa primeasca vitamina C suplimentar, odata pe zi pe o perioada de 10-12 zile, poti cumpara sub forma de picaturi orale, 4-5 picaturi/zi, vezi
Imagine

Este foarte important sa fie cantarit zilnic odata, in acest fel poti observa foate repede daca scade in greutate sau nu, are nevoie de ajutor privind hranirea, poate consuma o cantitate suficienta de fibre/fan. Prin poza nu se poate vedea bine ce are format intre cei doi incisivi, din cauze necunoscute (se poate constata prin examinare ce e acolo) acestia par a fi usor indepartati in partea dinspre gingie, cu tendinta de a se inclina/apropia inspre spatiul ramas gol dintre ei (se vede mai ales in partea de jos ca este inclinat usor, are tendinta de a-si "cauta" vecinul). Pentru a intelege aceasta tendinta, vezi de ex. la acest porcusor incisivii, in partea de sus din cauza unei infectii trebuia indepartat incisivul stang, cel drept a crescut putin stramb, pentru a compensa lipsa celuilalt, in vederea unei cat mai bune masticatii

Imagine
(sursa: 2005 Dr. Loïc F.J. Legendre)

Trebuie deci verificat ce are intre acei incisivi,
Imagine
este asa din nastere sau s-a format pe parcurs, la fel si intreaga dantura, ocluzia dentara, cum vin in contact dintii de pe maxilarul superior si dintii de pe mandibula, pentru a putea vedea daca se pune sau nu problema unei malocluzii, sau a unui dezechilibru ce poate afecta articulatia mandibulara in cazul in care nu poate mesteca normal.

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde biutzu » 11 Feb 2013, 22:54

Nu este Fluffy, el a murit acum mult timp, din pacate. Si mi-am luat alte 2 purcele ca sa nu-i simt lipsa. Cele doua erau gestante cand le-am cumparat de la petshop si eu nu am stiut, iar dupa ceva timp mi-au facut fiecare cate 3 puiuti, din care eu am pastrat 2 fetite. Cele 2 fetite pui sunt mai bolnavicioase din cate am observat, fata de mame. Mi-au facut amandoua cate un atac cerebral si au probleme cu piciorusele din spate, nu le folosesc cum trebuie, parca mai mult le taraie. Pana la atac au fost in regula, sanatoase, ma rog, au avut toate o forma de raie pe care am tratat-o cu ajutorul veterinarului. Dupa atac au devenit usor apatice si mancau incet asa ca am inceput sa le dau mancare separat, in afara custii, pentru ca cele 2 mai mari mananca foarte repede si cand isi termina bucata incep sa fure de la astea mici. Dupa ceva timp am observat ca cea din poza nu prea mananca coaja fructelor/legumelor, si am mai observat ca musca ciudat din morcov, parca mai mult il sfasia. Intr-un final m-am uitat in gura ei sa vad ce are, si am vazut asta pe dintii de sus, iar jos unul este rupt. Are pofta de mancare, chiar se bucura cand le dau mancare si vine lacoma spre mine sa-mi ia bucata din mana, doar ca mananca numai partile moi. Stiu ca este vina mea ca nu m-am uitat mai devreme, cred ca le dau mancare separat de vreo luna, dar am fost foarte ocupata cu sesiunea si chiar le-am facut curat si le-am dat mancare mai mult mecanic. Acum am avut mai mult timp si am observat problema. De slabit au slabit amandoua dupa atac, cea din poza a slabit ceva mai mult, dar nu recent, ci acum ceva timp, de la 750g la 600g si a ramas la aproximativ 600 de atunci. Cat despre dieta, eu le dau fructe si legume de 3 ori pe zi, alternez in functie de ce am in casa, dimineata cand ma trezesc eu le umplu trocuta cu mancare uscata Versele Laga, iar fan nu au chiar in permanenta, uneori le dau si ziua, alteroti le dau seara ca sa aiba ce rontai noaptea. Vitamina C le dau in apa, nu am ca cea din imagine, am o alta sticluta care nu e din Romania, mi-a adus cineva din Anglia, pentru ca aici nu am gasit. Cea din imagine mananca legumele si fructele cu pofta, in ultima vreme am observat ca amandoua au un ritm mai alert al masticatiei, dar asta mica se cam chinuie cu mancarea uscata pentru ca probabil nu poate sa o sparga in bucatele din cauza dintisorilor. Am incercat sa ii rup eu si sa-i dau dar ea le vrea pe ale ei, le cauta in talas si nu prea imi baga mie mana in seama. Fanul nu stiu daca il mananca in cantitate suficienta, la inceput rontaie din el, dar nu am stat sa o supraveghez pe timp mai indelungat. Tot de dupa atac am observat ca si excrementele sunt foarte mici si le scoate greu, si eu m-am gandit ca o fi din cauza ca jumatatea din spate a corpului e "amortita", caci si picioarele sunt la fel. Anul trecut in toamna a mai avut o perioada in care a slabit si era retrasa si infoiata, arata bolnava si atunci iar i-am dat separat mancare si apa cu seringa o perioada si si-a revenit considerabil, eu tragand astfel concluzia ca o fi ramas fara mancare, pt ca manca foarte incet si nu apuca sa manance tot ca-i furau grasele batrane. E posibil sa fi avut inca de atunci problema cu dintii, stiu ca i-am mai verificat dintii si erau in regula, dar nu imi amintesc cand. Sper ca toate detaliile vor fi de ajutor. Eu evit vizita la veterinar pentru ca e unul singur in Galati care mai stie ceva despre porcuti dar e foarte costisitor (iar eu momentan stau foarte prost cu banutii) si nu e tocmai aproape de casa. Plus ca desi platesc 45 de lei un consult, acesta consta in a se uita putin la el, si daca are vreo problema trebuie sa mentionez eu, desi am citit pe net ca la un consult medicul veterinar ar trebui sa ii ia temperatura, sa se uite in urechi, in gurita, la dinti s.a.m.d.

Edit:
Am uitat sa mentionez varsta, are in jur de 2 ani si jumatate.
A single rose can be my garden, a single friend my world.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 12 Feb 2013, 15:31

Faptul ca nu a mai scazut in greutate este imbucurator, daca se mentine asa si cu dieta ce recomand acum, mai ia si in greutate, exista o mare sansa sa nu aiba probleme cu dintii din spate, dar asta se poate vedea numai in cazul in care tu incepi acum sa o cantaresti ZILNIC, inainte de a-i servi masa, si notezi pentru a vedea evolutia
.
Faci o foarte mare greseala atunci cand nu lasi suficient fan in cusca (in suport sau asezat pe/in accesorii, tub PVC etc. vezi exemple http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html ) Are mare nevoie de acesta, deoarece structura acestuia, firele lungi tocesc uniform premolarii si molarii, stimuleaza peristaltismul intestinelor (are intestinele lungi), este un adevarat medicament pentru flora intestinala, flora interactioneaza cu epiteliul intestinelor si cu anumiti compusi ai sistemului imunitar - o alimentatie bogata in fibre ajuta bacteriile benefice din cecum, ei au nevoie de celuloza. Flora intestinala sanatoasa are rolul de protejare si de producere a unor vitamine, suprima colonizarea bacteriilor patologice. O pot face in bune conditii atunci cand poate consuma pe langa o dieta diversificata si mult fan. Nu hrana speciala trebuie sa ramana in fata ei permanent, ci fanul si apa in adapatoare. Deci din start e dezavantajat de aceasta dieta oferita de tine, trebuie sa ti cont de nevoile sale nutritionale ca specie.

, creste foarte repede si contine multe vitamine, minerale, enzime, si are si o cantitate insemnata de fibre, in plus va fi mult mai tentat sa isi foloseasca cat mai bine dintii, fiind indragit de porcusori. Sfecla rosie, telina radacina, pastarnac sa tai in bucati mai subtiri si lungi, si incerci sa ii dai asa, daca nu prea ia in greitate, tai in bucati si mai mici, la fiecare masa oferindu-i un singur aliment, pentru a beneficia de o dieta diversificata fara sa aleaga intre ele. Cumpara la farmacia umana EuBiotics, si amesteca cate un varf de cutit cu putina apa plata, si da-i direct cu seringa fara ac, punand lateral dupa incisivi conul de la seringa, apoi misti conul ca ea sa fie pregatita sa inghita, si apesi incet continutul in gurita. Fai asta de 3x/zi macar o saptamana, apoi de 2x/zi inca cateva zile, scazand frecventa administrarii, nu cantitatea (adica in functie de apetit si evolutie, printre care si monitorizare greutate, 2 zile odata pe zi, odata la doua zile s.a.m.d.), pana sistezi complet.

Cumpara tarata de grau in magazine de produse naturiste (este foarte ieftin) si da-i zilnic odata sa de doua ori cate o lingurita amestecata cu foarte putina apa pus in bolul de hrana. Ce nu mananca in jumatate ora, arunci. In primele zile cateva zile poti amesteca in aceasta si putina hrana speciala inmuiata cu ceai de afine fara zahar, pentru a creste in greutate, cu scopul de a-l ajuta sa manance hrana speciala cat mai curand in forma de pelete, neinmuiata.
Urmareste incisivii de jos, pentru a vedea cum creste cea care s-a rupt. Daca reusesti sa fotografiezi incisivii fara sa o stresezi (cand inchide gurita, tragi usor buzita sa se vada cum se inchid), posteaza aici poza.


Problemele ce are la piciorusele din spate, o pot priva de consumarea cecotrofelor - daca nu poate reingesta boabele moi, pana la urma moare, fara ca tu sa poti face legatura intre cele doua, sesizand doar faptul ca nu ia in greutate si rezistenta organismului scade, acest proces fiind unul mai lung, dar cu urmari tragice. Prin urmare este bine sa ii oferi din boabele ce scoti din sacul anal, sau sa ii oferi de la o alta porcusoara, sanatoasa, asta zilnic, pana cand este nevoie. In cazul in care jumatatea din spate a corpului ramane asa "amortita" cum ai scris, e nevoie de aceasta ingrijire permanent. Nu te speria, poate trai mult asa si poate duce o viata buna, eu am un porcusor paraplegic care necesita ingrijire constanta de o perioada lunga deja si se simte foarte bine raportat la starea lui.


Aceste sfaturi nu pot inlocui vizita la un medic competent, ajuta doar sa nu slabeasca si sa aiba parte de o cat mai buna dieta, vitala pentru a avea un sistem imunitar cat mai sanatos.

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde biutzu » 12 Feb 2013, 17:20

Hrana speciala nu sta in permanenta in cusca, seara le iau trocuta. Cat despre grau, le cresc in permanenta, doar ca am uitat sa mentionez, si graul il mananca destul de bine. O sa incerc sa respect toate indicatiile date, multumesc mult pentru ajutor si sfaturi. O sa postez evolutia si o poza cu dintii. Cat despre cecotrofelor, uneori se "apleaca" singura dupa ele.
A single rose can be my garden, a single friend my world.

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde biutzu » 15 Feb 2013, 12:21

Am cautat EuBiotics in farmacii si mi-au zis ca nu mai au de mult timp si nu mai primesc. Au doar EuBiotic, fara "s", care din cate am citit pe net, are alta actiune. Exista altceva echivalent acestui EuBiotics pe care as putea sa-l dau purcelelor?
A single rose can be my garden, a single friend my world.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde adelinatache » 15 Feb 2013, 12:27

eu am eubiotic baby si e bun. :smile: din acela la pliculet.
si erceflora e buna.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde biutzu » 15 Feb 2013, 15:43

Deci eubiotic baby e bun? Ca eu am rugat pe cineva sa-mi ia, si negasind eubiotic s, mi-a luat baby. Il pot folosi fara grija? Mie mi-a fost teama, pt ca scrie pe el ca e benefic in episoadele diareice, si ma gandeam sa nu-mi constipe purcelele :(
A single rose can be my garden, a single friend my world.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde adelinatache » 19 Feb 2013, 12:25

este bun. :smile: un varf de cutit, nu mai mult.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 17 Iun 2013, 19:19

ceva asemanator i se intampla si lui tixi. am sa pun imagini cu dintisorii. fan nu prea mai mananca, mananca in schimb mancare uscata si mai roade la radacinoase si bea foarte multa apa. nu are probleme cu molarii in spate ar trebui sa intervin cumva pentru dintii din fata sau vor creste ei nevand un dintisor cel de sus e mai mare unde nu este cel de jos. tixi are 4 ani jumatate, este la fel de activa.



http://img69.imageshack.us/img69/9010/8jf3.jpg
http://imageshack.us/a/img818/5523/a4dk.jpg
Fişiere ataşate
a4dk.jpg
8jf3.jpg
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 18 Iun 2013, 00:00

De obicei in asemenea situatii dintele migreaza usor in asa fel, incat sa intalneasca un alt dinte/dintii in partea opusa (si/sau vecinatate - aici, fiind vorba de porcusor, nu e cazul, avand doar un singur dinte dupa care are un spatiu mai mare numit diastema), in vederea unei cat mai bunei masticatii. Fiecare caz fiind unul particular este nevoie de examinare din partea medicului, important este ca dintii din spate sa ajunga in contact cu dintii de pe arcada opusa, pentru a se putea toci corespunzator. Poti observa orice problema din timp masurand greutatea ei zilnic.
Daca poti procura fan de calitate de la tara dintr-un loc sigur, ar fi bine sa ii aduci, deoarece porcusorii mananca cu mai mare pofta, avand o aroma aparte, poate asa va fi tentata sa consume mai mult, adica o cantitate suficienta necesara sustinerii sistemului digestiv.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 18 Iun 2013, 14:52

Multumesc frumos pentru raspuns, am sa ma duc la medic cat de curand. Nu ar trebui sa ii creasca dintisorul totusi, avand in vedere ca ei cresc continuu?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 19 Iun 2013, 09:44

Depinde in ce masura a fost afectat. De ex. la acest porcusor unul dintre incisivii superiori a fost extras din cauza unei infectii,
Imagine
(sursa: guinealynx.info)
incisivul ramas a migrat usor spre stanga, compensand in acest fel lipsa celuilalt, pentru a facilita o cat mai buna masticare (in acest fel fiind tociti ambii incisivi aflati in partea opusa).
Lungimea incisivului/incisivilor poate afecta sau nu ocluzia dentara, atentie mare trebuie acordat modului in care premolarii si molarii inferiori vin in contact cu cei superiori, adica la dintii din spate. Daca dintii din spate se tocesc corespunzator, nu e nevoie de interventie de corectare (pilire) a incisivilor, in mod normal incisivul inferior ramas vine in contact cu incisivii de sus, asigurand tocirea dintilor din fata.

In asemenea cazuri, asa cum am scris in mesajul anterior, este bine sa fie monitorizata modul in care poate asimila alimentele, adica sa fie cantarita greutatea ei zilnic. In acest fel observi imediat daca poate manca bine sau nu (nu uita ca ei incearca sa ascunda boala, masurand greutatea observi daca mananca bine sau scade in greutate). Verifica si incisivii macar odata la 3 zile, pentru a vedea cum cresc, cum se tocesc. Stimuleaza consumul de fan, aducerea unor noi sortimente/din alte surse si modul de servire (pui si peste unele accesorii, in suport de tacam, tub PVC sau alte locuri, cu aceasta imbogatesti si mediul ei si o indemni sa cercezteze, sa guste, sa isi foloseasca dintii - ceea ce e foarte important la aceste mamifere!!!) este esentiala in ceea ce priveste ingrijirea ei.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde silkeyes » 03 Iul 2013, 13:17

Lui Tixi i-a crescut dintisorul si cel de sus s-a tocit. In schimb cei de sus au strunga, banuiesc ca nu exista nici o solutie de a remedia acesta mica problema. Multumesc pentr tot ajutorul. :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 04 Iul 2013, 11:26

Important e sa isi poata indeplini functia proprie, masticatie buna si tocire (cu incisivii apuca, taie si/sau trage inspre dintii din spate alimentele). Verifica mai des dintii din fata, pentru a vedea cum evolueaza (daca o incomodeaza in vreun fel, de ex. sa nu ramana blocat ceva intre ei, sa se toceasca corespunzator etc.).


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori