Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcusori!

Mesajde Gemon » 30 Dec 2007, 04:58

Sunt foarte multe medicamente uzuale ce sunt interzise :!: pentru tratarea bolilor porcusorului, multe dintre ele fiind toxice si fatale pentru acest mic mamifer exotic.

Un medic cu experienta in tratarea porcusorilor de Guineea niciodata nu va prescrie si nu va administra nici una dintre antibioticele care sunt toxice pentru porcusorii de Guineea.

Pentru a nu i se administra vreodata animalutului Tau vreuna dintre antibioticele care actioneaza asupra florei intestinale si provoaca diaree ireversibila si fatala, sau o reactie alergica fatala, salveaza/tipareste acest fisier in format pdf.

In cazul in care se intampla ca porcusorul tau sa se imbolnaveasca, incearca sa cauti un medic veterinar care este specializat (si) in animale exotice, deoarece porcusorii sunt considerati animale exotice!


Imagine
Fisier pentru tiparire (56 KB)

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde cryssa » 05 Mar 2011, 22:19

nu am gasit spectam pe nici o lista. este interzis :?: ??
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Gemon » 06 Mar 2011, 07:18


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde ramona_inka » 28 Feb 2012, 01:25

Revin si eu cu o patanie care sper sa exemplifice cat de important este sa avem la noi lista antibioticelor interzise si mai ales sa nu mergem la orice medic doar pentru ca este aproape de casa.

Am fost contactata de o persoana care a luat de la noi doi porcusori in urma cu mai mult timp. A observat ca unul din ei are o albeata pe un ochi. Ne-a sunat si ne-a intrebat ce sa faca deoarece pare a fi cataracta. Dar, se intreba, cum a putut sa apara asa dintr-odata? ca rar trec 1-2 zile fara sa le verifice.
I-am explicat ca mai degraba s-a lovit/intepat si trebuie verificat ochisorul sa nu mai fie ceva inauntru si sa aplice un anumit tratament sa se refaca ochiul. A intrebat daca poate merge la un cabinet la doua blocuri distanta si i-am zis ca daca merge doar sa ii verifice ochiul sa aiba la indemana trusa de antibiotice pentru a nu primi ceva interzis, ca de exemplu lincospectin si ca mai bine ar consulta unul din medicii recomandati. A zis ca nu va permite sa ii se faca nici un tratament, vrea doar sa ii verifice ochiul.
Ajuns acolo porcutul este verificat de catre medic si stapanul ma suna ca la controlul preliminar diagnosticul este de cataracta de contact. Si ca revine cu informatii. Suna peste jumatate de ora sa ne spuna ca intre timp medicul a considerat ca trebuie sa ii faca tratament si a primit o doza de lincospectin!!! Am simtit ca se invarte pamantul cu mine... Stapanul a zis ca nici macar nu a avut timp sa reactioneze, ca medicul a spus ca el stie mai bine si a facut imediat injectia.

Va rog asadar mergeti la medicii recomandati pe forum si daca nu aveti aceasta sansa neaparat sa aveti la voi lista antibioticelor si sa nu lasati sa i se face ceva fara sa stiti ce anume.
Animalutul nostru este copilul nostru! Suntem raspunzatori de ceea ce primeste!

(porcutul despre care am vorbit este bine acum, a primit ulterior probiotic si dupa doar 3 zile in urma tratamentului pentru ochi indicat de noi ochiul a inceput sa isi recapete culoarea naturala, albeata disparand treptat)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde maria » 28 Feb 2012, 09:56

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde irena » 28 Feb 2012, 13:39

iar daca nu aveti medici buni in oras, documentati-va inainte sa mergeti la un medic.
este porcusorul vostru si voi decideti ce are voie sa ii faca si ce nu. din pacate in romania
medicii nu sunt straluciti si nu au cunostinte despre animale exotice, asa ca trebuie voi sa
"invatati" inainte sa apelati la ei.
de aceea, sfatul meu e ca atunci cand porcutul are probleme si nu exista un medic bun in oras,
sa cautati pe forum dupa cazuri similare, ca sa stiti cat de cat ce e de facut si sa apelati la medic
strict pentru diagnostic. lista de antibiotice interzise nu trebuie sa lipseasca la vizita la vet.

Enkuduk
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 14 Aug 2012, 12:48
Localitate: campina

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Enkuduk » 14 Aug 2012, 13:00

astazi am fost la doctor cu porcusorul meu (are un ochisor rosu) si mi-a spus sa ii dau cu un unguent oftalmic Ketamicina sulfat H .....acest antibitic il afecteaza cu ceva? imi este tare frica sa nu ii fac rau

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Gemon » 14 Aug 2012, 14:38

Probabil a recomandat unguent oftalmic ce contine Kanamicina, un antibiotic cu un spectru larg de actiune si hidricortizon, un glucocorticoid cu actiune antiinflamatoare si antialergica. Se poate folosi la porcusori, vezi viewtopic.php?p=1289#p1289

daemon1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 20 Sep 2012, 14:27
Localitate: buzau

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde daemon1 » 01 Oct 2012, 13:49

imi vine sa ii omor de astia care incearca sa ne omoare si ei la randul lor porcusorii.cine i-o lasa sa bage pe piata farmaceutica astfel de medicamente????

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Gemon » 01 Oct 2012, 15:07


daemon1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 20 Sep 2012, 14:27
Localitate: buzau

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde daemon1 » 02 Oct 2012, 13:58

eu am inteles ce spui tu, dar lor le afecteaza sanatatea.eu asta am vrut sa zik..

ingrid77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 04 Ian 2013, 02:03
Localitate: viena

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde ingrid77 » 04 Ian 2013, 02:28

Dragilor, fiti cu bagare de seama nu va jucati cu vietile lor.
Antibioticele sunt interzise cu desavarsire cele care fac parte din familia de amoxiciline am vazut ca ati adaugat si o lista f bine ma bucur.

Eu am primit acum sa ii dai soricicai mele enrofloxacin sunt de " feluri buvabil in apa, si injectabil.
La control m-au anuntat ca are cistita asa ca a trebuit sa o protejez mai mult adica i-am cumparat deja o paturica electrica am pus-o sub cusca si este cea mai feiricita in afara de antibiotic respectiv enrofloxacin insa trebuie dat cu usal si nux vomica.

Nicol
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iul 2013, 16:30
Localitate: Bucuresti

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Nicol » 26 Aug 2013, 22:33

Am si eu o problema porcutul meu Luigi se scarpina foarte tare avea si cateva parti in care ii cazuse paru...a luat un tratament care nu prea si a facut efectul se pare..astazi l am dus din nou la veterinar mi a spus ca este nevoie de ceva mai puternic asa ca ia dat ca tratament un unguent Clortrimazol...cum l am aplicat a inceput sa isi schimbe comportamentul isi varsa mancarea roade cutiile este foarte agitat lucruri care nu se intamplau pana acum plus ca zonele afectate acum au devenit rosii...vreau sa stiu este corect sa i administrez acest unguent sau asa este normal sa se manifeste?ce este corect sa fac

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Gemon » 27 Aug 2013, 07:27

O poza cu zonele afectate ai putea insera in postare? Vezi cum poti adauga.
Multumim.

Intre timp trateaza in zonele sensibile pielea cu unguent de galbenele, poti tampona cu doua ore inainte de aplicare zonele cu solutia Betadine ce gasesti la farmacia umana.

Nicol
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 06 Iul 2013, 16:30
Localitate: Bucuresti

Re: Antibiotice cu efecte toxice si/sau fatale pentru porcus

Mesajde Nicol » 01 Sep 2013, 17:41

Imagine
http://imageshack.us/content_round.php? ... 6/pm6q.jpg

Imagine
http://imageshack.us/content_round.php? ... 3/ngsa.jpg

Astea sunt pozele ....Dupa ce am aplicat traamentul 7 zile porcusorul nu se mai scarpina cu labuta dar foloseste dintii iar acum a ineput sa ii cada si paru in zonele in care se scapina....am uitat sa mentionez ca diagnosticul pus de catre veterinar a fost dermatita micotica iar veterrinarul la care am fost se numeste Botea Marian cabinetul veterinar din spatele sectiei 13de politie,miercuri ii voi duce din nou dar pana atunci se pare ca probm lui avnseaza


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori