Dintisori prea lungi

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: dintii

Mesajde Miki_C » 03 Feb 2017, 23:55

Pentru putin! sper sa se rezolve cat mai repede, cu siguranta ca o doare gurita din cauza dintilor intorsi, ii pot aparea si rani in gurita si va fi foarte dificila alimentatia, nu se va putea hrani singura si va trebui hranita cu seringa.
Ce bine ca ai observat problema! Sanatate!

CrisLumi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 14 Sep 2019, 16:52

Dințișorii crescuți

Mesajde CrisLumi » 14 Sep 2019, 17:05

Buna ziua, am mari probleme cu Felix, porcușorul nostru. A fost operat de doua ori pentru scurtarea dinților, odată măselele apoi dinții din fata. De atunci nu mănâncă nimic solid, doar cu seringa. Totul a început acum doua luni. Acum au crescut iarăși dinții din fata și nu calcă unii peste alții, ci lateral și scrâșnesc urat. A slăbit îngrozitor, avea 1100g și cred ca acum are 500g. Nu bea apa decât cu seringa. După doua anestezie generale nu cred ca a treia ar mai suporta-o. Cine ma poate ajuta cu tăierea acestor dințișorii din fata fără a-l chinui ? Are 1,5 ani. Doua luni aproape a făcut Injecții cu vitamine și zi de zi la cabinet. Acum doar îl hrănim. Jumătate înghite, jumătate ii curge pe lângă gurița. Mulțumim frumos !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dințișorii crescuți

Mesajde Gemon » 15 Sep 2019, 13:51

Citeste aceste mesaje
viewtopic.php?p=128479#p128479
viewtopic.php?p=132718#p132718

In asemenea situatii inainte de toate trebuie verificate neaparat dintii din spate, pilirea celor din fata nu rezolva problema daca cei din spate sunt prea lungi, deoarece porcusorul nu poate mesteca in asa fel,incat sa se toceasca pe toata suprafata lor, vezi explicatii la viewtopic.php?p=128783#p128783


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori