Urina roz / cu sange

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maria
Calauza
Calauza

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 15:09

zuzu, tratamentul e ok, nu face rau
f bun mai este si urinal sirop
da un search pe forum si ai sa vezi cum se administreaza
daca are dureri, poti sa ii dai no-spa
de regim la inflamarea vezicii , nu prea stiu, dar i-as da ceai de merisor, de salvie,... si nu as exagera cu verdeturile, tinand cont ca e canicula si ia antibiotic (ma gandesc sa nu apara probleme cu burtica)
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Iul 2012, 16:39

:heart: Multumim din suflet tuturor. :hi:
Pare ca e din ce in ce mai bine. A mai facut de 2-3 ori, i-am scos fiecare servetel ud in parte si comparandu-le, din ce in ce mai putina roseata si mai mult pipi normal. :wasntme:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 20 Iul 2012, 16:47

Eu, nu stiu daca am scapat inca de infectia urinara, insa tratamentul medicului a avut efect foarte bun(a durat trei zile), acum mergem de 5 zile pe 2 ml urinal sirop pentru copii, vitamina C si Beres(2+2 picaturi) si suntem foarte bine, pipi este normal din prima zi, dureri a dat semne ca nu mai are,(bine nu mi-a spus) nu se mai agita cand face pipi si se aude iar ca la cisterna pipi noaptea =)).
http://www.loveguineeapig.blogspot.com

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 19:32

Ma bucur ca e mai bine :heart: :heart: o sa isi revina :up:

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Iul 2012, 20:07

Maslinele sunt perfecte, ca si pana acum, iar pipi-ul e doar usor roz in mijloc, restul arata normal. Nu piuie, dar pare ca se cam chinuie un pic, se arcuieste. :worried: Vorba lui crisa24, astept sa aud cisterna din nou :D

Edit: :worried: Iar e rosu mai accentuat...La voi cum a fost, cat a durat??

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 20 Iul 2012, 23:38

eu iti spun cum a fost la mine, acum la noi nu se pupa ce a zis medicul, dar seamana mult si vad ca au primit tratament aproape la fel, nu stiu ce doza a primit la tine, noi am avut(vreau sa cred ca am scapat), infectie urinara severea, plus cate ceva gasit depasit ca si parametri, asta la analiza urinei.
dupa prima zi de tratament, deja schimbarea a fost simtitoare, dupa doar 2 ore pipi incepea sa aiba mai putin sange, la inceput era mai mult sange si se arcuia si invartea sub casuta, facea pipi foarte des si putin, abia am reusit sa stang de o proba.
am repetat inca doua zile tratamentul, in acest timp dupa doua ore dupa antibiotic ii dadeam probiotic.
Acum de 5 zile mergem pe 2 ml urinal sirop/pe zi, este bine, a luat in greutate iar si parca e mult mai activa.
Daca dupa prima doza de tratament se vedeau deja schimbari in bine si nu isi schimba comportamentul si pofta de mancare, pentru mine una a fost ok, sa o vad ca este bine, am gasit medici buni, la care am mers cu diferite probleme, deschisi si dispusi sa invete ceva nou,stiu si de gemon! :up2:
Dupa saptamana ce urmeaza merg sa repet urina.

Va fi bine si porcuta ta si eu tremuram de frica in primele trei zile de tratament, dar a fost foarte bun, in cazul noastru!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 21 Iul 2012, 11:24

:( Am fost din nou la vet, impreuna cu servetelele pe care a facut si o secretie galbuie, care vine de la coarnele uterine = endometrita, rara la porcusori, mai intalnita la caini si pisici, pe baza hormonala, pt ca nu s-a imperecheat... :( Maine mergem din nou la antibiotic, iar luni repetam ecografia, care daca nu arata o imbunatatire, va trebui s-o sterilizam, pt ca asta poate duce la insuficienta renala cica. :worried: :cry:

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 21 Iul 2012, 14:08

nu stiu ce sa zic cu imperecheatul asta, pe mine ma intrebat daca s-a imperechiat sa sta cu mascul in cusca!
inainte de rezultataul analizelor doctorul mi-a spus si mie ca este posibil sa aiba uterul cu puroi si ca atunci va trebui sterilizata, avem pe gemon un caz, operat cu succes, insa nu mai stim nimic de porcuta!
Sanatate porcutei, ii tinem 20 de labute stanse tare!
Ultima oară modificat 23 Iul 2012, 18:19 de către crisa24, modificat 1 dată în total.

crisa24
Cercetas
Cercetas

Re: urina cu sange, sfatuiti-ma ce sa fac

Mesajde crisa24 » 21 Iul 2012, 18:18

Bruna este bine acum!
Sa va arat cum arata o hartie pentru indicatorul pH-ului, ud de 1. saliva, 2 apa, 3 si 4 pipi de la fete, de la Bruna Ultima proba si proba trei de pe o bucata de gresie, niste pisu. :oops:
Ne poate spune cineva, cat de important este pH-ul pentru a depista ceva, ca la noi a iesit 9 la testul de urina, dar nu mi-as fi dat seama daca doar as fi verificat, doar cu acesta hartie PH ca situatia ei este destul de grava, chiar daca a fost ok PH-ul!
Imagine

maria
Calauza
Calauza

Re: urina cu sange, sfatuiti-ma ce sa fac

Mesajde maria » 21 Iul 2012, 18:50

24, si luciana a pus intrebari referitoare la un combur test si nu i-a raspuns nimeni
la ea situatia e grava si in rm valcea doctorii sunt zero
deci si in cazul asta cred ca va fi la fel
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 21 Iul 2012, 20:34

:heart: Suntem mai bine, se amelioreaza vizibil, sper sa reiasa la fel si la eco...Ieri am eliminat mult, si sange si puroi, sau ce-o fi fost galbeneala aia, dar astazi am facut normal, adica de cateva ori doar, usor roz la inceput, iar acum, ultima ora, deloc roz. :D Plus ca pozitia nu ne-a mai fost crispata si incruntata, ci relaxata, cu funduletul intins ascutit, ca de obicei, si n-a mai durat mult. Am inceput sa ne si razbunam pe servetele. :giggle:

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 21 Iul 2012, 21:59

Ma bucur mult, sanatate multa! :up:

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 22 Iul 2012, 01:55

Ne bucuram zuzu pentru micuta :up2: :up2: :heart: :heart: Multa sanatate!

ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde ZuzuBelleMel » 22 Iul 2012, 11:04

Exact inainte sa plecam am facut o mostra de pipi, parca special. :giggle: Fara roseata, si scurt, cateva secunde, ca de obicei. Acum stam incruntati, ca o gogoasa... :speachless: Am si dormit dupa ce-am venit de la vet, asa intinsi si relaxati, dar acum am luat pozitia "cartof". :worried: Ne-a zis ca daca continua sa faca fara sange, nu mai trebuie sa mergem si maine, dar cred ca vom da o fuga pana acolo totusi, pt inca un control...

BuluC
Cercetas
Cercetas

Mesajde BuluC » 22 Iul 2012, 22:00

Ce bine imi pare ca se simte mai bine! :up2: Multi, multi pupici din partea noastra :heart:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”