Urina roz / cu sange

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde ZuzuBelleMel » 23 Iul 2012, 06:16

:worried: Nu stiu ce sa zic, nu mai e chiar atat de bine...Aseara a trebuit sa mergem iar pt ca statea gogosica, cum am spus, parca isi marise toata volumul. I-a facut Metoclopramid, care ne-a dezumflat instant si cand am ajuns acasa, am facut pipi si maslinutze, dar cam putintele...De atunci n-am mai facut decat chiar acum, cat timp scriu eu, pipi, atat. :speachless: Azi-noapte a fost activa, a venit la apa, papa fan, seminte si panusi + niste frunzite amarate de patrunjel, aproape uscate, fara probleme si a si "cantat" la gard, cum face ea de obicei. Acum ce mai lipsea era sa nu faca ca lumea. :worried: Dupa-amiaza mergem la un ecograf si vedem ce-o mai fi...Ni s-a mentionat iar sterilizarea. :worried:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde anne_Mary » 23 Iul 2012, 08:54

Macar e bine ca mananca si e vioaie . Eu tind sa cred ca sunteti pe drumul cel bun si azi daca te duci la ecograf o sa vezi ce e acolo si ce se poate face... iti tin pumnii sper totu sa iasa bine :hearts: :heart:

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: urina cu sange, sfatuiti-ma ce sa fac

Mesajde anne_Mary » 23 Iul 2012, 09:10

Uite ce am gasit eu, nu stiu daca te ajuta insa e bine ca a iesit pH 9 .
'' La porcuşorul de Guinea, acesta fiind un rozător, care consumă mai cu seamă vegetale ph-ul urinii este alcalin ( ph=8.5-9.5 ) aceasta favorizând precipitarea fosfatului de calciu şi a carbonatului de calciu.''

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde ZuzuBelleMel » 23 Iul 2012, 18:58

:sweating: Am fost din nou la vet, la altul de la aceeasi clinica de data asta si ne-am linistit. Nu e vorba de nicio endometrita, ci doar de o cistita, care a trecut, dupa cele 3 zile de antibiotic. S-a constipat usor din cauza antibioticului, dar in rest suntem foarte bine, pipi-ul e normal, iar ecografia a iesit perfecta, peretii vezicii doar usor iritati, nimic grav. :heart: Acum speram sa faca maslinute normal, din nou.
Doamne, cat suntem de fericiti! Ne-a speriat degeaba celalalt vet... :suicide:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde crisa24 » 23 Iul 2012, 21:20

ne bucuram mult, sanatate in continuare! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Urina cu sange + piuit (vezica inflamata)

Mesajde ZuzuBelleMel » 25 Iul 2012, 09:42

:heart: De-aseara am inceput sa producem maslinute, din ce in ce mai numeroase si normale, cum erau inainte, nu anemice. :giggle: :loving:
:hi: Va multumim pt sprijin. :heart:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
celticsun
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 26
Membru din: 08 Iun 2008, 15:03
Localitate: Iasi
Contact:

Urina cu sange - infectie urinara sau nu?

Mesajde celticsun » 24 Ian 2013, 17:38

Buna tuturor,

incep prin a spune ca mi-e tare drag gemon.ro; inca de acum 5 ani de cand am cei doi porcusori de Guineea, l-am consultat, am tinut cont de ce au spus utilizatorii mai experimentati, iar rezultatul a fost unul cu totul neasteptat: doi porcusori sanatosi, vioi, fericiti, cu hrana proaspata si culcus curat.

Insa toate lucrurile frumoase cateodata isi mai schimba statusul si din pacate, acum ma vad nevoita sa consult iar acest forum, de data aceasta la rubrica "Boli si alte probleme privind sanatatea". Aseara, cand faceam curat la porcusori, am observat pe mocheta din cusca o serie de pete de culoare sangelui. Se pare ca unul din porcusori are o problema, ca era umed la fundulet si parea sa fie mai rosiatica zona aceea.

Azi dimineata am vazut iar pete in rumegus si pe mocheta.

Din ce am citit pe forum, e un pas bun sa incep cu putin ceai de merisoare (nu as vrea sa-i iau momentan urinal sirop), sa il sterg la fundulet cu comprese muiate in ceai de pelin si sa dau porcusorul cu unguent de galbenele. Am sperante ca ii va trece asa.

As vrea sa-mi spuneti punctual voi ce ati mai incercat in situatii de genul asta. De asemenea, daca stiti un medic veterinar bun in domeniu din Iasi. Am mai fost in trecut la Univet, dar am avut senzatia ca doctorul trateaza animalele exotice ca si celelalte animalute si nu mi se pare tocmai corect.

Multumesc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Urina cu sange - infectie urinara sau nu?

Mesajde Allma » 24 Ian 2013, 17:48

Dr. Boghean Dragos Victor

Str. Fantanilor, nr. 11
Cartier Tatarasi, Iasi

http://www.clinicaunivet.ro/contact.html

La el ai fost?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Urina cu sange - infectie urinara sau nu?

Mesajde maria » 24 Ian 2013, 20:50

nu inteleg ce are la fundulet, crezi ca e vorba de vreo rana si ca de acolo ar putea proveni petele de sange?

eu zic ca e vorba de urinare cu sange, asta inseamna ca are piatra sau nisip si elimina ceea ce e f bine
ia-i un pic de urina intre degete si freaca degetele, vezi daca simti ceva
porcuta mea lady a avut o colica renala si a eliminat piatra
dar avea dureri groaznice si facea pipi cu mult sange
parerea mea e sa ii faci o radiografie sa vezi daca e vorba de piatra
daca are dureri ii poti da no-spa, 3 picaturi la nevoie
sa cumperi sa ai in casa, sa fii pregatit
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Urina cu sange - infectie urinara sau nu?

Mesajde Stef » 25 Ian 2013, 00:26

Daca ai porcusori de 5 ani atunci inseamna ca ai deja multa experienta si probabil te-ai gandit deja la asta, dar o sa intreb totusi... esti sigura ca e vorba de sange si nu e urina colorata din cauza ca a mancat sfecla sau altceva de genu?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Urina cu sange - infectie urinara sau nu?

Mesajde crisa24 » 26 Ian 2013, 23:37

Pai tu nu sti daca a mancat sau nu, ceva ce coloreaza urina?
Sangele arata a sange, de la sfecla este o urina omogena, roz-movalie, foarte spalacita!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Urgent am nevoie de un raspuns!

Mesajde Roxa » 19 Dec 2013, 12:48

Buna ziua!
Am citit topicurile voastre si m-am hotarat intr-un final sa va scriu, vazand ca aveti o experienta deja foarte mare referitoare la porcusorii de guineea.
Acum cateva zile, mi-am dus porcusorul la veterinar unde a fost diagnosticat cu tricofitie si acum suntem in tratament... :( cel mai probabil a facut o reactie adversa de la rumegus si fan.
Mentionez ca este mascul si are 3 anisori, este la fel de vioi si mancacios, iar de curand i-am adus si o prietenasa care are aproape 5 lunite :D ( si ea la fel de mancacioasa, vioaie si pupacioasa). Doctora mi-a dat ca si tratament solutie betadine si sporil de 2-3 ori pe zi si sa-i suplimentez alimentatia cu vitamina C ( dar porcutul meu papa toate bunatatile in fiecare zi, nu ii lipseste nimic :( ), insa din ce am citit aici multi dintre voi a-ti facut tratamentul cu nizoral si nu stiu daca acest tratament va da roade :(
Astazi am vazut cateva pete de sange in rumegus ceea ce m-a dat peste cap total si am intrat in panica...:(
M-am uitat foarte bine si cand spun foarte bine...am facut-o pe ``medicul urolog`` pentru ca sunt foarte speriata si nu vreau sa sufere. Am observat cateva taieturi pe `` mititelul lui`` ( sper ca m-ati inteles) si un miros intepator de mi-a venit rau instantaneu. L-am dat cu solutie betadine pentru ca stiu ca este un dezinfectant si sper ca am procedat corect. In cei 3 ani de zile de cand sunt mamica lui m-am documentat o gramada, iar pe unele situri am vazut ca petele de sange sunt ori de la o infectie urinara, ori din cauza rumegusului care ii intra in zona aceea ( eu cred ca e din cauza rumegusului pt. ca sunt si cateva taieturi acolo), dar voi sunteti mai experimentati decat mine...
Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau daca ii pot da un alt tratament care sa nu-l afecteze cu cel de acum.
Multumesc si sper sa nu ignorati acest mesaj!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Urgent am nevoie de un raspuns!

Mesajde Gemon » 19 Dec 2013, 13:05

Separa masculul de femela, adopta un congener de acelas sex cu cel pe care alegi sa il pastrezi si pentru celalalt porcusor cauta un stapan iubitor care il va tine cu un alt porcusor de acelas sex.

In loc de Betadina foloseste ceai de musetel caldut (speli si tamponezi zonele delicate foarte fin si cu multa rabdare, oferindu-i recompensa, bucati de legume sau verdeturi, pentru a asocia cu ceva placut) si mai tarziu crema de galbenele pentru aparatul genital.
Ce fel de talas folosesti? Are acces in zone unde pe jos este rece sau umed si poate sta mai mult timp, racindu-se? Din material fleece confectioneaza un saculet si ascunzis, vezi detalii si , pentru a se putea odihni si dormi in locuri calde ce mareste senzatia de confort si ajuta in recuperare.

Reevalueaza dieta, s-ar putea sa fie prea bogata in proteine sau saraca in fibre ce noi numim insolubile, se da o mare atentie si continutului de calciu din alimente, se evita hrana speciala ce contine lucerna sau este compusa din amestec de seminte.
Recomandarea mea vizand hrana speciala este Versele-Laga Cavia Complete
Imagine

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Urgent am nevoie de un raspuns!

Mesajde Roxa » 19 Dec 2013, 13:35

Va multumesc mult de tot pt. raspuns.
Folosesc un talas fara arome presat din cele mai bune.
Cusca, destul de mare pt. cei doi, o tin pe parchet dar mereu este cald in camera, iar cand deschid geamul sau usa la balcon ii duc in alta camera sa nu raceasca.
Sub cusca am un covoras doar pt. ei, la fel l-am pus sa nu raceasca si este destul de gros.
Asternutul il schimb destul de des ( la o zi sau 2 diferenta)
Astept telefon si de la medicul veterinar, l-am informat inainte si va tin la curent cu noutatile.
Mi-e asa mila de amandoi, porcuta mea plange de fiecare data cand nu sta cu el :(
Multumesc din nou pt. sfaturi!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Urgent am nevoie de un raspuns!

Mesajde Gemon » 19 Dec 2013, 14:14

Plange pentru ca este animal de grup, are nevoie de compania unui alt porcusor, din acest punct de vedere nefiind relevant faptul ca este mascul partenerul. Se va simti bine langa o congenera. Daca ti cont de bunastarea ei, atunci trebuie sa iei o decizie in acest sens.

Instinctul de reproductie se declanseaza automat cand masculul simte ca femela este in calduri, ea este receptiva (+-1), stand langa el va deveni gestanta. O poate monta intr-o secunda! A folosi femela pentru reproducere inseamna un risc de 20% de a o pierde in timpul gestatiei/nasterii sau imediat dupa nastere, este o statistica ce se confirma mereu.

Porcusorii nu sunt fericiti cand pot avea pui, nu au sentimente umane (antropomorfizare), totul se invarte in jurul instinctelor (citeste si ). Responsabilitatea ta consta si in faptul de a nu stimula acele instincte ce pe termen lung aduc doar probleme atat tie, cat si lor. In plus petshopurile, pietele sunt pline de porcusori ce asteapta in zadar, sau mult, un stapan iubitor. Apar tot mai multe anunturi in care se cauta stapani pentru porcusori, ei traiesc 5-7 sau chiar 8 ani, cati raman pe tot parcursul vietii la un singur stapan? Doar foarte putini, fiind o responsabilitate ce din diferite motive, obiective sau subiective, foarte multi nu si-o asuma pe termen lung.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori