NU MAI TAIATI DINTISORII CU CLESTELE !!!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maddy
Initiat
Initiat

Re: NU MAI TAIATI DINTISORII CU CLESTELE !!!

Mesajde maddy » 19 Iul 2012, 00:46

Sa inteleg ca din februarie si pana in prezent abcesul nu s-a vindecat?? Din ce ai povestit nu am inteles daca abcesul este pe radacina dintilor, dar daca ai spus ca imediat dupa taiere a facut abces...tind sa cred ca asta este sursa puroiului. Situatia ta este extrem de asemanatoare cu cea a lui Faust, numai ca el facea un abces, care parea sa se dreneze cu apa oxigenata dar dupa o vreme facea alt abces pe langa cele deja existente. Facuse deja 4 abcese diferite si asupra tuturor s-a intervenit prin incizie.
Ceea ce vreau eu sa spun este ca daca abcesul este pe radacina dintilor, sansele de vindecare sunt f.slabe daca se intervine doar cu antibiotic si drenare, si va continua sa colecteze pana cand, intr-un final radacina pe care este abcesul sa se distruge complet si dintele va cadea de la sine...asta fiind cazul mai "fericit"ca sa spun asa. Solutia pentru abcesele facute pe radacina dintilor, ar fi scoaterea dintelui stricat si desigur a celui pe care calca ...adica daca se scoate dintele de jos, trebuie scos si cel de sus, ptr ca altfel dintele va creste pana va perfora maxilarul. Dar, daca are maxilarul stramb solutia cu scoaterea dintilor nu pare ok ptr ca dintii nu calca perfect unii peste altii..
Eu tot nu am prea inteles cum are dantura in momentul de fata...spui ca are maxilarul stramb dar totusi mananca singurica ? Adica doar maselutele sunt strambe nu si incisivii?
Nu uita te rog de medicamentele contra durerii ( Meloxidil/Meloxicam), ptr ca ai spus ca sta trista, cred ca are dureri.
I-ar prinde bine Critical Care. Mi se pare f slabuta mititica..dar stiu ca e destul de greu sa ia in greutate in starea asta.
Spui de pilirea la 4-6 saptamani..dar nu inteleg a caror dintisori, incisivii sau maselele sau ambele? Ptr pilirea incisivilor dr.Manea nu face anestezie.
Ca o concluzie: daca abcesul ar fi vindecat si singura problema ar fi pilirea incisvilor fara anestezie, iti dai seama ca asta as face fara nici o discutie, dar daca abcesul nu se va vindeca (ptr ca nu se inlatura sursa puroiului) si trebuie sa ii pilesti maselutele in fiecare luna asta insemnand anestezie, nu stiu cat va dura pana ce organismul ei sa cedeze ( stomacul, ficatul, rinchii) si mai mult de atat trebuie sa te gandesti, si asta o spun cu lacrimi in ochi, daca reusesti sa o mai tii in viata in starea asta...care sunt sansele ca ea sa se vindece complet?? Sa nu crezi ca vreau doamne fereste sa te descurajez sau mai stiu eu ce alte ganduri aiurea, nu vreau decat sa te indrum cum cred eu ca e mai bine..dar in final TU esti cea care stie ce este cel mai bine.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 19 Iul 2012, 01:24

Corect! Din februarie abcesul nu s-a vindecat. Acum da semne ca ar putea fi gata. Abcesul este afara, pe obrajor, si sursa ar putea fi dintii crescuti prea aproape de obrajor. Si Papu a facut doua abcese,unul dupa altul, foarte apropiate. Ea are toti dintii strambi, si maselele si incisivii, si mananca singurica cateodata, si nu foarte mult, si doar seminte( de la SOLARIS - mix ovaz, contine ovaz,seminte de floarea soarelui,fulgi amestec si seminte dovleac). Oricum, masa principala o reprezinta burtica sanatoasa+tarate+pelete pisate.
Despre pilirea maselelor este vorba, cele de sus deja au crescut foarte stramb. In plus are si o masea care ori sta prea lipita de obraz, ori a strapuns deja, nu stiu exact pt ca nu a putut d-l doctor sa vada bine (nu avea departator). Si cum ea nu rontaie destul ca sa-si pileasca bine dintii ...

De unde am putea face rost de acea banda elastica? Nu stim daca are probleme cardiace, dar stim ca a suportat o anestezie si a trecut cu brio peste. Slabita este, dar se vede ca are vointa; intradevar, nu in fiecare zi ... dar pare ca vrea sa lupte. Sper doar sa nu vedem doar noi asta ... :cry:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 19 Iul 2012, 12:31

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 20 Iul 2012, 11:39

Ne-am decis: ii facem operatie. :( Marti este programata. Am vorbit cu doctorul despre banda elastica si ne ajuta el cu ea, asta in cazul in care va supravietui .... :cry:
Tineti-ne pumnii !!!

scrooge
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde scrooge » 20 Iul 2012, 12:06

Willy si Minnie iti tin labutele stranse :cavies: Speram sa auzim de bine.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 13:48

Off Abby iti tinem pumnii :hearts: :heart: si speram sa fie bine!

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 22 Iul 2012, 12:30

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 22 Iul 2012, 21:44

Sansele sa supravietuiasca operatiei sunt destul de mici. Si sansele sa-si revina sunt, de asemenea, mici. Vom incerca banda elastica.
Dar ne-am gandit ca, daca nu o operam, sansele sa supravietuiasca sunt nule. I-am oferi o moarte lenta, dar sigura.
Noi avem incredere in doctor ca isi va da silinta.

maddy
Initiat
Initiat

Mesajde maddy » 23 Iul 2012, 01:17

Pai in conditiile astea, de ce o mai supui la asemenea chinuiri si nu spui stop? Nu vreau sa par dura, dar gandeste-te mai intai la suferinta ei si apoi la a ta. Eu am trecut prin asta si nu pot sa descriu in cuvinte ce am simtit atunci, dar acum dupa 2 saptamani pot sa spun cu inima impacata, ca am facut tot ce se putea face omeneste pentru el si macar nu a murit in chinuri. Din cate ai povestit, tu chiar ai facut totul pentru ea si sunt sigura ca o iubesti enorm, tocmai de aceea te rog sa te mai gandesti ...pana marti :(

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 23 Iul 2012, 01:29

Si daca reuseste operatia si isi revine? De ce sa nu incerc chiar tot? :cry:

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 23 Iul 2012, 08:58

Abby iti tin pumnii ( labute momentan nu avem , dar o sa ne luam)... Il adoarme cand face operatia? pentru ca daca il adoarme ( si nu vreau sa par dura ) nu moare in chinuiri, moare ca pitic in somn ( catelu meu cand a facut accident).

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 23 Iul 2012, 11:43

Multumim pentru sustinere!

Da, ii va face anestezie totala.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde anne_Mary » 23 Iul 2012, 11:55

Eu zic sa incerci atunci... pentru ca ori se trezeste ori nu.. imi pare rau ca treci prin asa ceva stiu cum e.. dar speranta moare ultima si sper sa nu fii si tu dezamagita sa fie totul bine :heart: :heart:

Abby11
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Abby11 » 24 Iul 2012, 16:44

Fata s-a trezit, si-a revenit din anestezie si acum asteptam sa pape singurica :) :clapping:
E cea mai scumpa fata din lume ... era asa bleguta dupa interventie :(
Multumim pentru sustinere tuturor! :thanks: :friends:

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Mesajde ramona_inka » 24 Iul 2012, 21:48

Abby11, ce face fata ta? A inceput sa aiba interes pentru mancare? E activa?

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”