Vulva inflamata! infectie urinara?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Cristian Grecu » 10 Mar 2012, 12:24

ieri am observat ca era umeda la fundulet si am spalat-o si uscat-o. azi dimineata, a fost din nou umeda si cand am luat-o in brate, am vazut ca are vulva inflamata si are o secretie alba, lichida, nu cu consistenta cremoasa. cand am apasat-o, a curs mai multa. are miros intepator. o doare de cate ori face, ca se infoaie si isi ridica putin funduletul. in rest, mananca si bea apa. talajul e curat si uscat. nu am unde sa ma duc cu ea in sibiu. oare e infectie urinara? sa o mai spal? ce sa fac??

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 10 Mar 2012, 13:23

in mod normal ar trebui sa mergi la medic, sa ii ia temperatura, sa ii faca o ecografie, eventual, sa ii faca o analiza de urina
asa , nu prea stii ce e inauntru
un sumar de urina se poare face in orice cabinet veterinar
daca e infectie pe undeva ar trebui antibiotic, cam 5 zile
sa zicem ca situatia nu e asa grava si sa incercam cu ceai de merisor
cauta pe net, sa fii sigur ca e bun
la poponet ar fi bine sa o speli si sa ii dai cu crema de galbenele
cea mai buna e cea de la aboca, chiar daca e cam scumpa
http://www.biolinea.ro/unguente-bio-nat ... aboca.html
daca nu se vede nici o imbunatatire, luni la prima ora, esti la medic
nu ma intreba la care, ca nu stiu sa iti spun
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde ramona_inka » 10 Mar 2012, 14:11

Cum a zis si Maria, in mod normal trebuie vazuta de medic.
Poti macar pune o poza?
De asemenea tine-o la cald, sa ii fie bine. Adica incalzesti un prosop si ii pui acolo sa stea pe el, si schimbi prosopoul din cand in cand. Ii poti da si capsule URINAL, sunt bune tot pentru infectii urinare.
Spala local cu ceai caldut de galbenele. Eu folosesc de obicei la porcusori unguentul cu galbenele de la Abemar

Este foarte bun, l-am testat pe noi, pe animale si chiar si pe... incaltamintea de piele :giggle:
Evident, in orice afectiune este nevoie de aport suplimentar de vit. C, deci i-ar prinde bine 10-14 zile de oastfel de cura.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde khaos » 10 Mar 2012, 20:30

Daca e inflamata, ma gandesc ca nu ii face asa bine sa stea pe talaj, poate o irita mai tare. Poate ar fi bine sa o asezi pe o paturica fleece... Nu stiu, zic. :speachless:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Cristian Grecu » 16 Mar 2012, 12:34

Am spalat-o si am dat-o cu crema de galbenele. In cele 3 zile urmatoare, situatia s-a ameliorat vizibil. Nu mai era inflamata si mai mult, nu i-a mai curs nimic. Dar in a 3 noapte (am vazut dimineata), am gasit pe prosop foarte multa depunere alba, uscata si tare. Ea era din nou umeda la fundulet. Am luat prosopul si am mers la doctor. Nu au fost de parere ca este infectie urinara. Banuiala lor este ca porcuta mea are uterul inflamat si cu puroi. Si scurgerea alba este de fapt puroi (desi scurgerea e lichida, nu are consistenta vascoasa...) Si solutia este scoaterea uterului prin operatie. Mi-a zis ca in momentul de fata nu este obligatorie operatia, dat fiind ca porcuta are stare generala buna (manaca bine, chitaie, e vioaie), dar va veni momentul in care va fi nevoie, desi operatia si anestezia sunt f riscante. Desi nu i-au facut ecografie, au zis ca are piometru
("Piometrul este o infecie a uterului care apare plin cu puroi. Toxinele si bacteriile traverseaza peretele uterin si intra in circulatia sanguina producand efecte toxice si punand viata animalului in pericol. Fara tratament, moartea se va produce inevitabil. De obicei, cervixul este deschis iar continutul purulent din uter se scurge la exterior emanand un miros respingator.")

Nu am luat nicio decizie inca, pana nu facem ecografia! Plus ca voi duce o proba de urina, pt analize. Sa mai verifice inca o data depunerea alba (anul trecut au zis ca e calciu. a avut prea mult in organism si l-a eliminat prin urina, dar asa s-au format caliculii si ar avea pietre la rinichi => ceaiuri si dieta saraca in calciu). Am cautat pe net cand si cat timp cervixul sta deschis si nu m-am lamurit. Poate stiti voi sa imi ziceti. Sa verific si eu daca se potriveste ipoteza doctorilor. Ei zic ca elimina puroiul cand cervixul e deschis.

Pe langa astea, porcuta a mai avut o mica anormalitate sa zic si desi am vazut-o, nu am considerat-o importanta de transmis : face f f multa cacuta. Si asta cam in ultima luna, de cat i-am introdus in meniu si mancare uscata din comert. (i-am ales una profi, completa, care ajuta la echilibrarea si mentinerea florei intestinale). Doctorul cand a vazut cata cacuta face pe masa, a intervenit si mi-a zis ca nu e un lucru bun deloc. Explicatia ar fi ca alimentatia e de proasta calitate si astfel organismul nu retine vitamine si mineralele de care are nevoie si digera rapid tot. De asta face mult. Eu am citit ca e ok la porci de guineea sa isi manance cecalele, dar se pare ca a mea isi mananca si fecalele, cam in acelasi numar. Doctorul a zis ca asta insemna clar ca are lipsa de ceva si ca nu e ok sa isi manance fecalele. Mi-a zis sa ii cumpar VitaKraft si sa ii dau mai multa mancare uscata decat cruditati. Voi ce parere aveti despre treaba asta? Ati mai auzit de porcuti care fac prea mult caca? si intr-adevar asta e explicatia? Nu ne-au dat niciun tratament medicamentos. Mi-au zis sa fecem o cura de 2-3 zile cu apa distilata (in loc de apa), ca absoarbe toate mineralele si calciu din corp, asta in cazul in care scurgerea alba vine de la un exces de calciu sau depunere de minerale. O sa incerc si apa distilata. Saracuta, are burtica mare si o doare cand o mangai de mult timp, dar pare ca s-a obisnuit cu durerea. Mi-e mila de ea. Poate cu apa distilata scapa de burtica mare. Daca aveti sfaturi sau pareri la ce mi-au zis doctorii, va rog sa imi transmiteti.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde khaos » 16 Mar 2012, 12:47

In primul rand - la ce medic ai mers? Nu toti se pricep la porcusori. Bine e sa incerci sa ajungi la unul recomandat pe forum...

Ce fel de mancarica speciala i-ai luat? Cum se numeste? Pe forum sunt recomandate cel mai mult cele de la Versele Laga, in special Cavia Complete. Contine tot ce are nevoie porcusorul.

Nu cred ca e o idee buna sa ii dai mai multa hrana uscata si mai putine vegetale. Hrana uscata se da dimineata, mesele de legume/fructe de 2 sau 3 ori pe zi (preferabil 3, daca ai posibilitatea) si fan si apa in permanenta.

Despre partea medicala nu ma pricep foarte tare, poate reuseste sa te ajute cineva mai experimentat...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Cristian Grecu » 16 Mar 2012, 12:58

Doctorul este Irimie Florin si asistentul sau. Nu prea am incredere in medicii veterinari din Sibiu, tocmai din cauza ca am vazut ca nu se prea pricep la porci de guineea. Dar in conditiile de fata, a trebuit sa merg cu ea la medic.

Mancarea de care ziceam este excat Versele Laga, CaviaPro. Dar porcuta mea mananca hrana uscata noaptea, desi ii las si fan si 1-2 de cruditati. Asa ii place ei. In timpul zilei nu se apropie de ea.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 16 Mar 2012, 13:00

parerea mea
eu nu cred ca are probleme ginecologice
ce elimina ea e nisip si e bine ca elimina
altfel ar face piatra si ar trebui operatie
porcuta mea lady a avut probleme asemanatoare
in cazul ei e bun ceaiul de merisor, citeste pe net la ce e bun
daca ar avea infectie uterina ar avea temperatura, leucocitele ar fi in numar f mare
nu cred ca e caz de operatie, cred ca uterul e ok
trebuie sa ii faci analize de urina si o ecografie sa vezi ce e inauntru
faptul ca face prea multe bobite e o disfunctie digestiva
eu cred ca s-ar putea rezolva cu redigest si probiotic
uite aici ce face redigestul
http://www.vegis.ro/redigest-30cps-cuti ... 88258.html
numai ca e nevoie de timp ca sa isi regleze digestia, 3-4 saptamani
daca are burtica tare inseamna ca e balonata
da-i espumisan sau sab simplex
mancarea uscata de la versele e buna
eu le dau boabe seara, ele dimineata manaca putin si se culca pana vin eu si ma ia de odihnita

ma gandesc daca nu ai putea sa faci un drum pana la brasov, la dr serban
ai adresa pe forum
Ultima oară modificat 16 Mar 2012, 14:25 de către maria, modificat de 2 ori în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde khaos » 16 Mar 2012, 13:03

Da... nu m-am uitat la orasul tau cand am postat, speram sa fii in Bucuresti si sa poti merge la un medic de aici (sunt cativa recomandati).
Ma gandesc ca ai putea incerca totusi sa o suni pe dna dr Ana Pantu si sa ii spui simptomele. Poate te ajuta cu un sfat. Ea este priceputa la porcusori.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 16 Mar 2012, 13:07

cand face pipi umezeste-ti degetele si freaca-le putin
daca simti ceva grunjos, inseamna ca e nisip si elimina
daca elimina bucati mai mari un pic poate elimina si cu sange, sa nu te sperii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde crisa24 » 16 Mar 2012, 13:07

Ce inseamna la tine caca mult?
Despre apa distilata nu stiu nimic insa tind sa cred ca nu este buna, asteptam si parerea cuiva priceput, mai bine nu ii da inca.
Cei de merisor sau Ganoderma, o cura de detoxifiere, nu lasat in adapatoare ci dat cu seringa!
Daca era puroi mirosea si fff urat!
Sa o stergi cu ceai de pelin la fundulet si continua cu crema de galbenele cat 6 zile, nu ii face rau, schimba cat mai des carpa pe care sta!
Puroiul in contact cu aerul se inchide la culoare si miroase urat, poate pui o poza cu carpa mudara cu care ai mers la medic.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Cristian Grecu » 16 Mar 2012, 13:33

despre balonare : i-am eliminat din meniu toate legumele care baloneaza (castravete, ardei, salata..) pana cand a ramas doar cu patrunjel frunze, radacinoase, apa si mult fan. i-am dat o sticluta intreaga de espumisan picaturi (administrat dupa sfaturile de pe forum), carbune medicinal (am ajuns la 1 pastila pe zi. i-am dat 5 zile), debridat sirop pt durere de burta,1 probiotic/saptamana (eubiotics, linex baby, refflor, erceflora duo), la recomandarea dr Ionescu. nimic nu a functionat. burtica e mare. cateodata e mai tare, cateodata e ok. o mai scot prin camera, sa se miste.
despre ceai de merisor : i-am dat acum cateva luni, o perioada mai lunga ceai de merisor. pt prevenirea infectiei urinare si ca antiinflamator. dar dr. Ionescu mi-a zis ca ii solicita rinichii prea tare. am intrerupt pana sambata asta.
bobitele arata ok, de asta dr Irimie a zis ca are o digestie corecta...
pt infectie urinara, o sa incerc o recomandare de pe un site strain(http://www.oginet.com/pgurney/cystitis.htm). e vorba de un fel de ceai/zeama de arpacas. trebuie fiert o masura de arpacas in 3 masuri de apa. dupa racire, se obtine o zeama vascoasa, ce se amesteca cu zeama de castravete (sau suc de morcov daca ii place mai mult) si ii dau cantitate mica cu seringa de cateva ori pe zi (sa vad cum ii place). ii intareste sistemul imunitar si il ajuta in lupta cu infectia. are efect si de cicatrizare.

Cristian Grecu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 12 Apr 2011, 11:55
Localitate: Sibiu

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde Cristian Grecu » 16 Mar 2012, 13:50

Cat o spal, face 2-3 cacute, cat o dau cu crema, mai face 2-3 cacute. In 5 minute, face deja 5-6 cacute. Daca o tin brate sau in pat, in cateva minute, deja face spre 10 cacute. Dar nu e un ritm constant.
Scurgerea e alba, nu se inchide la culoare si cand se usuca ramane un praf alb, ca de creta, fara miros deosebit. Are miros intepator pe moment, cand ii curge. Carpa am spalat-o deja, deci nu mai pot pune poza si de ieri dupa-masa nu i-a mai curs nimic.
O sa continui cu crema de galbenele.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde crisa24 » 16 Mar 2012, 14:05



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: vulva inflamata! infectie urinara?

Mesajde maria » 16 Mar 2012, 14:29

am cautat dar nu am gasit unde ai zis cati ani are porcuta ta

si eu o spal pe lady in fiecare seara si dimineata la poponet
ii pun sampon pe fund si masez un pic
face cam 20 de bobite
sunt cele stranse in sacul anal

din ceea ce spui acum e cazul unor analize si a unei ecografii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori