Umflatura / abces in zona gatului

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maria
Calauza
Calauza

Re: Umflatura / abces in zona gatului

Mesajde maria » 16 Aug 2011, 14:09

nu era vorba despre porcuti ci despre copii ai caror parinti pleaca sa munceasca afara
cauta-l pe net, ca il gasesti

mie veterinarul nu mi se pare chiar asa o catastrofa
sunt sigura ca altul in husi nu e
deci fa cum ti-a zis el
am o amica a carei porcuta a avut ceea ce are porcuta ta
a spart si la ea
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

CatalinaM
Membru Junior
Membru Junior

Re: Umflatura in zona gatului

Mesajde CatalinaM » 16 Aug 2011, 14:14

irena, mi-a lasat deea lista cu antibiotice interzise
jolie e bine a mancat se joaca, nu prea pare deranjata

crisa24
Cercetas
Cercetas

Mesajde crisa24 » 16 Aug 2011, 16:35

Cata, acum sa inteleg ca sunt la tine, iertare dar nu fac legatura :(

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 16 Aug 2011, 16:48

dap, deea i-a lasat catalinei porcutele.
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

alexcercel
Nou venit
Nou venit

Mesajde alexcercel » 24 Sep 2011, 18:45

Buna ziua,
Pentru toti cei care observati o umflatura in zona gatului la porcuti, duceti-va de urgenta la doctor, nu mai asteptati nici o clipa.
Pana acum am pierdut 2 fetite din aceasta cauza, mai exact abces, una a avut la dinti, cealalta la gat.
Pe prima am pierdut-o din cauza unui medic incompetent de la Facultatea de Medicina Veterinara Iasi,nu si-a dat seama ce e, cu toate ca am facut si radiografie si tot ce trebuie.
Pe a doua nu a avut cine sa o opereze mai din timp si infectia s-a raspandit in corp,cand am operat-o a fost prea tarziu.
Acum am din nou 2 porcute, Blondy si Zuzy. La una din ele am observat umflatura in zona gatului,mi s-au inmuiat picioarele avand in vedere prin ce trecusem. Ea inca manca,se comporta normal, nimic in neregula. Cu toate ca imi era frica de muream sa o operez,mi-am facut curaj si am dus-o la un medic in Iasi,medicul unde imi tratez catelul, eu fiind din Vaslui.
Am colaborat telefonic si cu Dna doctor Pantu, o persoana extraordinara si cooperativa, la orice ora si in orice zi.
In Iasi, medicul i- facut un ecograf si o punctie pentru a confirma ca e puroi, intradevar era abces. Am operat-o imediat si totul a decurs extraordinar, a mancat imediat dupa operatie, s-a jucat, de parca nu avea o gaura in gat.
FOARTE IMPORTANT este ca la operatie sa scoata toata camera in care s-a format puroiul, arata ca o cireasa, si sa curete tot tesutul afectat.
Anestezia i-a facut-o cu SEDAN si imediat dupa ce termina se face o contra anestezie cu ANTISEDAN pentru ca porcusorul isi revine instantaneu si nu mai exista riscul de a i se opri inimioara.
Operatia trebuie sa ramana deschisa pentru ca in fiecare zi, asta pana se inchide operatia, trebuie bagat TENAZYME,un unguent cu antibiotic,cam cat o boaba de fasole. Ca la orice antibiotic, la 1-2 ore trebuie dat probiotic.
Rumegusul trebuie scos si inlocuit cu paturele absorbante pentru bebelusi,pentru a nu risca sa intre la operatie!
La cateva zile dupa operatie este recomandat sa mergeti la un control pentru a verifica daca e ok,daca nu s-a inflamat etc.
Am sa scriu aici si numarul doctorului care a facut operatia, un om deosebit de bland si care ia in considerare si ce spune omul, gen lista de antibiotice interzise si nu face nimic fara sa intrebe. Plus ca e foarte rezonabil la costuri,eu am dat 50 ron pe operatie si 30 ron pe crema. Crema nu prea se gaseste, dar un veterinar poate da comanda si e bine sa o aveti in casa pentru orice evantualitate, e buna pentru orice gen de rana.
Grigore Ungurean 0740250102. L-V 9-19 si S-15(program).
Sper sa nu aveti probleme,dar daca se intampla important e ca puteti face ceva in privinta asta.

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde deea1998 » 24 Sep 2011, 21:10

imi pare rau pentru cele 2 porcute pierdute :(
eu am trecut cu bine peste aceasta problema si sper sa numai pateasca nimic

Cristina B
Membru
Membru

Mesajde Cristina B » 25 Sep 2011, 21:56

Offf, ce tragedii...

Dar este foarte importanta CAUZA.
Alexcercel, ti-a spus cineva, pana acum, care este cauza aparitiei acestor abcese?
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 26 Sep 2011, 15:48

alex, iti multumesc in numele tuturor pentru postare. e foarte bine venit orice sfat,
mai ales ca noi recomandam ca in momentul in care se observa ceva nereguli la porcuti,
sa se mearga la medic! imi pare rau pentru cele 2 porcute pe care le-ai pierdut, si in acelasi
timp ma bucur pentru operatia care a decurs bine.
multa sanatate!
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

alexcercel
Nou venit
Nou venit

Mesajde alexcercel » 06 Oct 2011, 13:20

Din ce am discutat cu dna dr. Pantu, cel putin in cazul meu, principala cauza sunt semintele de ovaz din granule. De cand mi-am cumparat prima porcuta si pana sa faca abces ultima, foloseam granule Cavia Grandmix de la Padovan, care intr-adevar contin foarte multe seminte de ovaz, care au o forma foarte ascutita, uneori avand in capat si cate un fir mai grosut(cele care nu sut bine finisate). Acum le-am schimbat si folosesc Versele-Laga Cavia Pro sau Versele-Laga Cavia Complete, care nu au seminte separate, ci sunt concasate,exact ca peletele de lucerna. Porcutele mele sunt innebunite dupa ele. Ce e drept ca sunt mai scumpe,dar nu asta conteaza, sanatatea lor e pe primul loc.
O alta cauza care am presupus-o eu la prima porcuta care a murit, a fost fanul, care era un pic cam tare, insa de atunci am avut doar fan facut din iarba moale, fara nici un firicel mai tare, deci si fanul ar fi una din cauze.
Dar la mine, mai mult ca sigur au fost granulele, pentru ca, desi am schimbat fanul, inca doua porcute au facut abces.
Pentru cei care fac aceleasi greseli pe care le-am facut si eu, actionati cat mai repede in aceasta privinta, pana nu e prea tarziu!

emil_inka
Ghid Special
Ghid Special

Mesajde emil_inka » 08 Oct 2011, 08:08

Ovazul nu are nici o treba cu abcesele. Noi mai amestecam Versele-Laga Cavia Crispy cu putin ovaz pentru mai multa fibra si facem asta de ani buni iar probleme nu am avut de acest fel. Mai repede poate a mestecat bucatele/aschii de talas sau altceva dur. Am avut de asemenea un caz in care cineva avea doua porcute de la noi si a cumparat lemne de ros. Rezultatul: una din porcute a facut abces sub mandibula (s-a intepat in aschii de la lemn) si a trebuit intervenit pentru a fi scos puroiul.

alexcercel
Nou venit
Nou venit

Mesajde alexcercel » 08 Oct 2011, 15:18

Ale mele nu au avut niciodata lemne de ros, iar talasul pe care il foloseam era foarte moale. Oricum nu mai folosesc talas, tocmai pentru a evita acest lucru, le pun doar paturele absorbante. Sunt foarte bune, porcutele nu se mai uda, nu le mai intra in blanita, plus de faptul ca nu se mai face mizerie pe langa cusca :)
Si oricum granulele concasate sunt mai bune pentru ele datorita faptului ca nu pot alege ceva ce prefera, vor nu vor, mananca de toate, iar Versele-Laga Cavia Complete contine si un probiotic care ajuta foarte mult flora intestinala.

spillux
Nou venit
Nou venit

O umflatura (galma) in zona gatului....Ajutorrr

Mesajde spillux » 10 Oct 2011, 19:58

Salutare, am un porcusor de 2 saptamani si azi am observat ca are o umflatura rotunda in zona gatului, mai spre partea stanga, cam pe unde sunt molarii. Maine la 16.30 am programare la medic, dar sunt tare ingrijorat, nu mai am rabdare pana maine. Banuiesc ca poate fi vorba de puroi, o infectie ceva. Ce parere aveti?
Ce ma fac pana maine? E cam de marimea unui bob de strugure mediu.
Nu a trecut nici o luna de cand am pierdut un porcusor.

......pare ca se plimba, nu iese in afara prin piele, e inauntru si depinde de pozitie o simti ca se misca.

maria
Calauza
Calauza

Re: O umflatura (galma) in zona gatului....Ajutorrr

Mesajde maria » 10 Oct 2011, 20:08

porcusorii fac asa ceva
ar trebui sa ii dai cu tinctura de iod, sa sparga
dar daca maine mergi la medic, probabil ca o sa ii deschida punga de puroi si il va curata
trebuie sa mergi de mai multe ori ca sa il curete , pana nu mai colecteaza
e nevoie de o igiena f stricta.
daca ii face antibiotic (si probabil ca o sa ii faca) trebuie sa ii dai un probiotic, la 2 ore dupa injectie
ii dai toata perioada de antibiotic si inca cateva zile

mm_onutza
Nou venit
Nou venit

Abces, rani in gurita, dinti crescuti peste masura

Mesajde mm_onutza » 18 Mai 2012, 22:05

Buna seara,
Am un porcusor in varsta de 4 ani, taz, care este un mancacios de fel...deci si foarte gras. In ultimul timp a slabit atat de tare incat ii simt oasele bazinului..are aprox 1 kg si 70 grame dar niciodata nu a fost asa slab. am observat ca partea de jos a maxilarului are o umflatura pe partea dreapta..cam de unde are molarii pana aproape de ureche si este f tare la palpare, cam cat un bob de fasole..nu cred ca il doare atunci cand il ating acolo pentru ca nu se vaita..si el e un plangacios de fel. Azi am fost la veterinar si mi-a spus ca are probabil un abces..doar l-a palpat si a cautat sa vada daca mai are undeva pe corp alti noduli, nu s-a uitat in gurita lui. i-a facut o injectie cu Enroxil, Duphalyte (cred k scrie?) si Dexafort probabil..are un scris foarte hieroglific.. si mi-a spus sa ma duc si urmatoarele doua zile sa vedem cum evolueaza..ar trebui sa i se retraga umflatura sau sa sparga..
Vroiam sa va intreb daca v-ati mai confruntat cu asemenea probleme si cum au reactionat porcusorii vostri? Al meu este abatut..nu prea mananca nici alimente moi..mai roade cateodata la batonul lui si mananca f incet Vitakraft.
Va multumesc anticipat..si asteptam cu nerabdare raspunsurile si sfaturile voastre!

maria
Calauza
Calauza

Re: Cum se trateaza abcesul?

Mesajde maria » 18 Mai 2012, 22:23

se pare ca i-a facut un antinflamator si ceva pt rehidratare
pt ca i-a facut si antibiotic trebuie sa ii dai , in seara asta, neaparat probiotic: erceflora duo un sfert de capsula pe zi, timp de 5 zile si apoi mai putin
probioticul e bun si pt ca nu mananca si are digestia data peste cap
eu te sfatuiesc ca pe zona cu probleme sa dai cu tinctura de iod, grabeste spargerea si eliminarea puroiului
bine era daca se uita si in gurita lui
poate mai insisti tu
trebuie de asemenea sa il hranesti tu, cu seringa
din 3 in 3 ore ar fi bine sa ii dai suc de radacinoase cu pelete de ale lui , macinate
f bune sunt cele de la versele laga : cavia complete
in mancarica poti sa ii pui si taratze
le cerni , ca altfel nu o sa poti sa ii dai cu seringa
incearca sa il faci sa roada si ceva fan
sanatate porcusorului

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”