Porcusor cu un ochi alb

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 24 Mai 2012, 16:23

Publicat de Korponay Ferenc in INFOVETERINARUL!

Pierderea văzului ( orbirea ): Deobicei apare pe fond genetic, alături de alte afecţiuni, cum ar fi microftalmia, ochi gras, entropion, ochi rosii, etc.
SI
Diabetul: Putem diagnostica diabet, atunci, când glucoza din sânge indică acest lucru. Tratamentul iniţial se face cu Baytril 5mg/kg g.c. 1x/zi, Globuridă 0.625 mg p.o. 1x /zi sau insulină NPH ( iniţial 1UI la 12 ore, după care putem creşte la 2 UI de preferat a fi administrat seara. ). Proprietarul trebuie să monitorizeze glicemia din sânge şi corpii cetonici din urină. În toate cazurile de cistită este necesar determinarea glucozei, deoarece deobicei evoluează împreună.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde khaos » 13 Iun 2012, 12:17

Crisa, cat de sigura esti ca informatiile astea sunt bune? Vad ca tot postezi din acest Infoveterinarul.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 13 Iun 2012, 12:34

24, de ce trebuie antibiotic la diabet?
vad ca e fara probiotic
de celelalte medicamente ce poti sa ne spui?
vad de asemenea ca nu se pomeneste nimic de regim
deci nu trebuie tinut?
cum se monitorizeaza corpii cetonici din urina?
ce e asta " insulină NPH ( iniţial 1UI la 12 ore," si de ce seara?
astept sa ma lamuresti
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 15:53

Le-am postat, pentru ca cei ce stiu informatii pro sau contra acestui citat, sa reactioneze, in caz ca stiu exact ca informatia este sau nu corecta, nu pentru a primii eu "reclamatii" ca postez aiurea, daca asa s-a inteles imi pare rau, nu asta a fost intentia mea!
Ma gandesc ca nu au facut 6 ani de facultate degeaba si chiar am sa intreb pentru linistea celor de pe forum mai departe pe infoveterinarul, ce imi cereti, incepand cu postarile anterioare!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Paula vet
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iun 2011, 13:35
Localitate: Constanta

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde Paula vet » 15 Iun 2012, 16:34

insulina se administreaza la ora 19:00,19:30 deoarece atunci activitatea pancreatica este maxima. Presupun ca din acest motiv s-a specificat ca se realizeaza seara. La nevoie se realizeaza si ziua, conform schemei de tratament.
Insulina : rapida - de 3 ori pe zi
mixta - mixat 30% din 12 in 12 ore
lenta - se adiministreaza din 24 in 24 de ore

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 17:37

Keto-Diastix -test pentru determinarea concentratiei de cetona si glucoza din sange, afundati hartia pentru test in urina proaspata, asteptati rezultatele si pe urma comaparti cu tabelul de pe pachetul Keto-Diastix.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 18:47

am inteles, multam
deci la porcusorii de guineea se face antibiotic si insulina in caz de diabet
se face insulina rapida , mixta sau lenta?
despre Globuridă ce ne puteti spune?

cautand globurida (pe google nu am gasit nimic ) am dat de un blog f interesant
http://www.loveguineeapig.blogspot.ro/
printre altele se spune de griseofulvina
eu stiu ca e contraindicata, ca a fost scoasa din cabinete vet
la diaree recomanda vit c pana trece :thinking:

voi ce intelegeti de aici:
' ciccodioses
Ciccodioses este o boală de ficat şi intestinale cauzate de un parazit unicelulare. Cobaii intra in contact de această boală de obicei, prin consumul de alimente sau apa care a fost contaminat cu fecale. Răspuns fizic la acest tip de boală depinde de o serie de factori şi pot să se manifeste într-un număr de moduri. Cobaii infectati cu ciccodia pot avea ca simptome sange in fecale si diaree, si sa devina deshidratat şi scădere în greutate. Proprietarii de animale de companie ar trebui sa cereti ajutorul unui medic veterinar pentru a trata aceasta boala. "

Boli ale aparatului genital
Mastita- porcii de Guineea afectati dezvolta greu, glandele umflate, fierbinte si dureroasa mamare. Mastita
Uneori, cu puroi in ele ce le va face foarte imflate. O buna igiena este important să se evite acest lucru - aşa paturile ar trebui să fie curăţate în mod regulat."

m-a lasat fara cuvinte
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 18:59

maria daca ai ceva cu mine si cu blogul meu discutam in privat, deja asta este atac la persoana, eu chiar citesc mult despre ei, am conturi pe multe forumuri, datele le am de pe guinea linx, unde de multe ori am gasit raspunsuri utile, ma straduiesc, pentru porcii mei!
cat despre vitamina C, aici se recomanda beres si vit C, pentru toate.....!
Nu sunt fixata pe ceva si spun acelasi lucru mereu, caut mereu lucruri noi, in felul asta "m-a lasat fara cuvinte", nu rezolvi nimic, daca vrei sa ajuti forumul mai bine o faci altfel, eu citez mereu sursa pe blogul meu si spun ca nu scuteste pe nimeni de vizita la medicul veterinar!

PS:Am sa revin curand cu date despre Diabet, cine le vrea sa mi le ceara in privat!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 19:14

crezi sau nu, eu de abia acum am vazut ca e vorba de tine
mi se pareau cunoscute pozele, recunosc, dar nu am facut legatura cu tine si nici nu am citit la semnatura mesajelor tale
scuze
mesajul privat ti l-am trimis inainte de a descoperi blogul
asa cum am zis am dat cautare pe google dupa globurida si mi-a gasit doar 2 link-uri in care se spunea acelasi lucru
cand am zis : " m-a lasat fara cuvinte " m-am referit la modul de exprimare din care nu intelegi mare lucru
eu zic sa te calmezi , nu e cazul sa te consideri atacata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 15 Iun 2012, 21:07

M-am calmat, insa asa cum am putut am incercat sa pun informatii noi, nu am avut timp insa sa fac totul pana la capat 100%!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 21:47

:smile:
trebuie timp sa faci ceva ca lumea
gedei cat crezi ca i-a luat sa stranga toate informatiile de pe gemon ?
succes
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 16 Iun 2012, 00:19

Mai adaug ceva despre diabet!

Depistarea diabetului: teste urina,tineti purcelul pe ceva de plastic sa faca pipi, iar dupa ce face, inmuiati hartia conform instructiunilor de pe cutia testului,dupa care recompesati porcul cu ceva bun!
Este foarte necesar si un test glucometru, dar pentru asta se tine legatura cu medicul veterinar.
Mai jos sunt parametri de care toti doctorii ar trebuii sa tina cont.
http://www.gemon.ro/parametri.htm

Diabetul poate fi confundat cu cistita, la radiografii nu se gasesc calculi chistici,tratat cu timetoprim/sulfa, dupa doua luni cistita a revenit.
Analiza urinei a scos la iveala numeroase globule albe,sangele a fost preluat prin taierea unei unghiute, pana la posibiliatatea de a recolta sange!

Diabetul este de tip I:organismul nu produce insulina, se intalneste mai ales la puii sub un an.
Acest tip necesita intotdeauna insulina pentru a trata boala.

In caz de diabet la unii porcusori apare brusc cataracta bilaterala.

Diabetul de tip II: o tulburare metabolica in care organismul produce insulina, insa nu suficienta, intalnita la porcusorii de un an sau mai mult.
Majoritatea porcusorilor au diabetul de tip II, care este non-insulino-dependent.
Unul din 3 porcusori cu diabet de gardul II, reusesc cu tratamentul corespunzator sa regleze glucoza din sange.

Cele mai frecvente simptome observate au fost:

formarea rapida a cataractei
frecvente infectii are tractului urinar
sete excesiva
urinare excesiva

Insulina este un hormon care este necesar organismului pentru a tranforma zaharul,amidonul si alte alimente in energia necesara corpului in viata de zi cu zi!
In diabet porcul,poate pierde in greutate, fara ca ca pofta de mancare sa scada.
Fanul va fi din ce in ce mai importat, nelimitat, mesele verzi fiind reduse, tocmai pentru a creste consumul de fan.
A fost demonstrat ca insulina umana NPH, poate avea efect maxim in 6 ore si un efect de aproximativ 12 ore.
Gliburida sub forma de comprimate, combinata in suspensie orala, sau administrata in mancare pentru bebelusi, raspunde foarte bine la el, nu precizez doze, pentru ca nu stiu daca se gaseste si la noi, folosit pentru diabetul de tip II, non-insulino-dependent.
Baytril, Gliburida si insulina NPH, sunt folosite pentru tratarea diabetului, fiecare avand efect in functie de tipul diabetului.

Dieta:
Eliminarea fructelor(sau foarte rar, ocazional) si a tuturor indulcitorilor, eliminarea grasimilor: porumb si diferite seminte, foarte bogate in grasimi, evitati produsele pe eticheta carora sunt specificati coloranti alimentari, indulcitori, coloranti artificiali.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 16 Iun 2012, 11:08

:smile:
multam
asa mai vii de acasa
poti sa te mai uiti pe aici daca stii franceza
http://maladies.rongeurs.net/maladie_co ... n_inde.php
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 18 Iun 2012, 16:28

Asa cum am promis, am facut rost cu ajutorul Infoveterinarului, de raspunsuri la intrebarile tale maria :smile: si ale mele si ale multora poate!

In mare, se confirma inca o data informatiile, cu ce am gasit pe guinea linx!

1 de ce trebuie antibiotic la diabet, ce antibiotic se foloseste, dupa cat timp se administreaza probiotic?
2 de celelalte medicamente ce imi puteti spune?
3 ce regim alimentar trebuie tinut in caz de diabet?
4 cum se monitorizeaza corpii cetonici din urina, cum putem face noi acasa asta?
5 ce este insulină NPH -iniţial 1UI la 12 ore," si de ce seara?

Răspunsuri Infoveterinarul!

(1,2,3): Diabetul zaharat este o boală spontană ce se instalează lent, fără a avea semne clinice în faza incipientă. Consumarea unei mari cantităţi de apă de către porcuşorul de Guinea, determină şi creşterea volumului de urină, blana porcuşorului fiind mereu umedă (îmbibată cu urină) la nivelul părţii posterioare..... urmează semne foarte urâte de dermatită, care necesită o consultaţie medicală şi de multe ori necesită administrare de antibiotice preventiv sau chiar curativ. De ce antibiotic ? ..mai ales dacă este (şi) diabet?? Antibioticul se administreaza preventiv şi/sau curativ, când semnele clinice arată şi dermatită complicată sau când pe lângă diabet există şi o infecţie urinară ( de multe ori merg paralel ), mai ales se aleg cu o infecţie ascendentă. Semnele clinice pot apărea şi în cazul unei cistite, sau mai rar în sindromul Cushing a porcuşorului de Guinea. În marea majoritate cazurilor porcuşorul suferă de o formă de diabet zaharat numit ne-insulino-dependentă, de tip II. După trecerea unei perioade, tratamentul cu antibiotic se poate reduce la jumătate sau treptat se poate sista la porcuşorii a căror stare permite acest lucru. Antibioticul folosit este Baytril, deoarece este tolerat bine de porcuşor la doza de 5 mg /kg g.c., 1 dată pe zi, de preferat dimineaţa. Este eficace pentru tratarea, prevenirea unori complicaţii de genul: infecţii bacteriene primare şi secundare ale organelor digestive şi respiratorii, ale aparatului urinar, ale pieli (plăgi/răni). Micronase de uz uman ( Globurida ) este un medicament care acţionează ca şi hipoglicemiant. Deci rolul ei este de a reduce glicemia. Dieta recomandată porcuşorului este următorul: va consuma o cantitate însemnată de fân ( de foarte buna calitate ), seminţele bogate în grăsimi (ca seminţele de porumb, seminţele de floarea soarelui, dacă au consumat până atunci) vor fi complet eliminate şi se va da o cantitate mai redusă de verdeţuri şi legume pentru a consuma mai mult fân, bogat în fibre. Din cauza conţinutului mare de zahăr porcuşorul bolnav nu (!) va primi banane sau struguri sau alte produse cu conţinut ridicat de zahăr. Important: după cercetarile CCT (Cavy Cambridge Trust in the UK) alimentele care conţin coloranţi, pot favoriza apariţia acestei boli, din această cauză nu (!) vom da porcuşorului hrana care conţine coloranţi artificiali!!!!!!!

Probioticele (Bio-Lapis, Gastroferm MVit, Probios, Biotics, ErceFlora duo, Ecoflorina etc.) ajută la reglarea compoziţiei microflorei, impiedică înmulţirea bacteriilor patogene, funcţionează ca şi o barieră împotriva infecţiilor, stimulează sistemul imunitar prin producerea de imunoglobuline, ajută la eliminarea toxinelor din ficat şi rinichi, reduce reacţiile inflamatorii, îmbunătăţesc absorbţia nutrienţilor, mineralelor, sinteza vitaminelor. Se poate administra în cure, atunci când porcuşorul este inapetent, are diaree, diferite probleme digestive (dietă brusc schimbată, dieta nepotrivită etc.), în stres (mediu schimbat/străin, achiziţie din pet-shop, transport, certuri îndelungi de stabilire a dominanţei, înţărcarea/despărţirea etc.). Se poate da chiar din prima zi de administrare de antibiotic.

(4) Acasă este de făcut mai greu, deoarece pentru determinarea acestora este necesar de aparatură de laborator si unele reactivi. Se determină prin metoda fotometrică. Detecţia se bazează pe principiul testului, conform căreia acidul aceto-acetic şi acetona reacţionează cu nitroprusiatul de sodiu şi glicină, formând un compus colorat în violet. Reacţia este specifică numai pentru cei 2 corpi cetonici existenţi, un al treilea, cum este acidul β-hidroxibutiric nefiind detectat astfel. Corpii cetonici apar în urină în condiţii asociate cu alterarea metabolismului carbohidraţilor, când este metabolizată o cantitate crescută de grăsimi, atunci când aportul de carbohidraţi este restricţionat ( cazul diabetului ) sau în diete bogate în grăsimi ( diferite seminţe uleioase ), stări de acidoză asociate cu afecţiuni, care stimulează cetogeneza hepatică. Determinarea corpilor cetonici urinari este un test calitativ şi pe buletinul de analiză se notează cu - (minus sau absent) sau cu (+) - (+++) (de la 1 la 3 plusuri) în funcţie de cantitatea de corpi cetonici prezenţi în urină.

(5) Insulina NPH este o insulină intermediară, concepută de Insulinlaboratorium, Hans Christian Hagedorn şi comercializată până în zilele noastre (în România, în 2010 există 3 preparate comerciale de insulina NPH). Protamina din acronim, o proteină care prelungeşte acţiunea insulinei, este utilizată şi în alte ramuri medicale (de ex. protamina sulfat este antidotul heparinei). NPH vine de la Neutral Protamine Hagedorn. Producătorul recomandă să fie administrat o dată la 12 ore la început, dimineaţa şi seara, mai apoi conform recomandărilor date de ei, se dă numai seara.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 18 Iun 2012, 19:29

deci daca am inteles bine, antibiotic se administreaza pt eventualele complicatii date de diabet, daca e cazul
mie doza mi se pare cam mare, dar e doar o parere

e vorba de insulina care se administreaza si oamenilor sau e una speciala pt animale?
eu cred totusi ca administrarea de insulina la porcusori e un tratament cam dur
nu poti sa le faci o viata intreaga 2 injectii pe zi
cred ca mai degraba poti folosi ganoderma sau o pastila, ceva

multam 24, daca mai gasesti ceva la fel de interesant, scrie
in fond putem avea si noi infogemon, nu? :smile:
am vazut ca domnul doctor a mai pus ceva cu web...
despre ce e vorba?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori