Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 27 Iun 2014, 21:55

Vladdia,fetita ta avea dureri cand isi facea nevoile inainte de a-i scoate chisturile?
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 27 Iun 2014, 22:00

Deloc. Le-am scos preventiv, nu am asteptat sa apara mai multe simpome.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 27 Iun 2014, 22:31

Multumesc.Am fost azi la medicul la care am mers prima oara cand a avut problemele urinare si i-am spus ca pare sa o deranjeze cand face caca si ca isi umfla posteriorul cand face,a palpat-o si nu i s-a parut nimic anormal.Ma temeam ca daca are durere cateodata cand face caca si uneori face mai greu,poate fi vreun alt simptom de chist.Nu mai stiu ce sa mai cred,daca la ecograful pe burtica nu s-a vazut nimic.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Cara
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 06 Aug 2015, 17:34
Localitate: Bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Cara » 06 Aug 2015, 17:57

Buna fetele,
Am si eu aceeasi problema. Am o fetita de aproape 4 ani, care dintr-o mancacioasa m-am trezit intr-o zi ca nu mai manca deloc. Incepuse sa-i cada parul de cateva luni dar am fost cu ea, i-am facut analize si nu a iesit nimic (ce inseamna doctori care nu au habar ci doar te curata de bani). Parul ii crestea pe alocuri, pe alocuri cadea.
Intr-o dimineata am lasat-o cu de toate si am gasit mancarea intacta.
Am plecat cu ea la Facultatea de Med Veterinara Bucuresti la ora 10 noaptea. Acolo o doamna doctor tare draguta mi-a spus ca nu ma poate ajuta, pentru ca nu este specializata pe porcusori. Mi-a povestit multe: sunt atat de sensibili; a vrut sa-i faca o injectie unui animalut si de frica i-a murit in mana. De atunci a spus ca nu mai incearca si prefera sa recomande pe cineva specializat pe rasa lor. Mai ales cei cumparati din petshop. Eu pe micuta mea am primit-o de la sora mea, mi-am dorit un animalut si mi s-a indeplinit dorinta. Doar ca acesti omuleti care au lanturile de petshop nu se intereseaza de gene, sa fie parintii sanatosi: pentru cativa leuti ii imperecheaza sa iasa la numar.
Si ca sa revin la subiect: mi-a recomandat un prieten de-al ei: dr Ciprian Petrescu. L-am sunat a doua zi si am fost cu ea la cabinetul dansului.
Mi-a pus doua intrebari: ce sex are si ce varsta?
Apoi pana sa puna mana pe ea mi-a spus: chisturi. Dupa palpare mi-a confirmat.
Exista doua variante: operatie cu sanse de reusita 30% (deoarece este un porcusor in varsta, este slabita si chisturile sunt mari iar sansele sa plesneasca cand o desface sunt foarte mari), sau cea de-a doua varianta eutanasierea.
Dl doctor a vorbit foarte mult cu mine si am inteles optiunile. Sunt stapani care se agata cu orice pret dar eu nu vreau ca ea sa sufere. Acum ii dau antiinflamator si sper sa-i fie mai bine. Dar asat doar o perioada deoarece starea ei se va inrautati.
Trebuie sa fiu tare; incerc sa ma obisnuiesc cu gandul ca nu o sa o mai am.
Va scriu aceste randuri pentru a va feri cat puteti de petshopuri. Sunt animale chinuite si pot dezvolta atat de multe boli.
Eu i-am oferit buburuzei mele toate conditiile si uite ca nu a fost de ajuns.
Va pup si va doresc tot binele si viata lunga animalutelor voastre! :cry:

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 06 Aug 2015, 18:16

Nu-mi vine sa cred ca unii medici veterinari pot face astfel de afirmatii. E strigator la cer.
Eu am avut 2 femele operate de chisturi ovariene. Ambele aveau peste 4 ani la momentul operatiei si una a trait mai mult de 7 ani iar a 2-a, la 6 luni de la operatie se simte mai bine ca oricind. Medicul respectiv, din cadrul facultatii de med vet Cluj, a zis ca a facut zeci, daca nu sute de astfel de operatii pe porcusori si chinchila si ii ajung degetele de la mina sa enumere cazurile pierdute (si alea pt ca era extrem de grav animalutul).
Asa ca recomandarea mea e sa faci operatia. Porcusorii nu mor speriati de ace sau de la fiecare anestezie. Porcusorii pot fi operati.

nicolae
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 07 Aug 2015, 22:43
Localitate: Bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde nicolae » 31 Aug 2015, 11:54

Si eu am fost cam in aceeasi situatie, cand iti dai seama prea tarziu de ce boala sufera animalutul, e prea tarziu... A mea a murit pe 7 August, dupa o lunga si grea suferinta, dupa ce a fost consultata de 3 medici veterinari, dupa un tratament ineficace(se pare ca nici nu exista in Romania vreunul de succes) Nu implinise nici macar 3 ani, anterior nu a dat niciun semn ca ar fi bolnava, a fost ceva brusc, dar cand neglijezi un control periodic asa se intampla. Operatia este riscanta cand e facuta cu intarziere si putini medici stiu sau se incumeta sa o faca, ea nu a avut norocul sa dea de cel care putea sa o salveze. In Romania mor oamenii cu zile, ce sa mai spunem de niste animalute ?
Privind chisturile ovariene, se pare ca sunt un blestem pentru porcute, singura solutie mi se pare a fi controlul periodic la un medic competent(care sunt extrem de rari) si tratamente preventive atunci cand sunt depistate, asta daca exista si sunt eficace. Altfel nu ne ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu, eu m-am rugat in zadar.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori